Споделена история от Семейство

Ваксина ла котешка левкемия, да или Не?
Преди дни намерихме малко, черно котенце, възраст м/у 3-4 седмици. Сега е щастливо коте, хапва си нормално, чакахме с нетърпение да ака, и това стана, даже си има малки и крехки още зъбчета с които вече и хапе :) Много е игрив и любвеовилен.
Така, влюбени сме в малката топчица. И искаме най-доброто за него. На ветеринар ми казаха, че първо трябва да му направят изследване на акото за да изпишат нуждата доза обезпаразитяващо, което е и имуннорегулиращо. Има ли нужда от това или има и естествен, натурален метод? Би бил за предпочитане, нали?
Предупредиха ме от сега, че като стане на 2 месеца, ще трябва да му направим изследване за котешка левкемия и непременно да се ваксинира. Четох за ваксината... и не ми хареса.
Но пък ме е страх да не прихване вируса от някъде, ние уикендите често ходим на планина и/или плаж и искаме да го вземаме с нас. Показва характер и вярваме, че бързо ще свикне и ще му хареса дори. За два дни проучи домът, скача от леглото, научи си тоалетната, знае си храната къде е. Има си и собствено кътче, където си се крие. Естествено, за разходките навън ще стане постепенно, с малки, кратки разходки докато свикне. Но се увеличава опасността от въпросният вирус.
Какво ще ме посъветвате?

Коментари

1.   Ваксинирай котето за всички възможни болести. Най-вече базова ваксина, най-малкото. Добре е да се кастрира след като мине първото разгонване. Успех.

2.   Отидете на ветеринар да му направи стандартните ваксини и да му сложи чип. Котките не се разнасят нагоре надолу, ако го занесете по планините ще се стресира, ще избяга, и ще му е кофти и на него и на вас.

3.   Да, ще те "предупредят" да направиш всичко нужно и ненужно, нали си е печалба за тях.
Няма 100% гаранция за нищо, но "естествен, натурален метод", за какъвто питаш, е поддържане на имунитета здрав чрез "естествена и натурална" храна, а не изкуствена, не гранули. И не само храна.
Ако искате да го водите навън, трябва да започне да свиква от сега, започнете приучаването веднага. Или не го правете. Наистина може да избяга. Зависи от характера, имам много наблюдения над котки, има по-различни. Забелязала съм, че повечето точно с черен цвят са с по-"добри" характери.

4.   Тя е една ваксина за 4-5 вируса, включително котешка левкемия. Слагай всяка година, защото не е шега работа - моите котки щяха да умрат заради калици вирус, лечението ми излезе над 500лв и един месец след това ги мажех два пъти дневно с лекарства. Този вирус също е част от ваксината. Не се замисляй, защото повечето котешки болести са смъртоносни и ако ги лепнат има шанс да не оцелеят или да платиш много по-скъпо, за да помогнеш.