Споделена история от Семейство

Майка ми ме подценява
Здравейте, в момента пиша тази тези редове със сълзи на очите. Майка ми постоянно ме подценява. Аз съм студентка на 20 години, красива, умна, секси, забавна. Дори съм много по-умна от останалите ми връстници, повечето от които нямат дори базисни знания и обща култура. Винаги съм се справяла и съм завършваща с отличен успех всеки клас в училище, емоционално интелигента съм също така. Обаче усещам, че майка ми подценява умствените ми възможности. Понеже тя смята баща ми за неудачник, мухльо, тъп и какъв ли още не, смята, че аз приличам по всичко на него, тоест не допуска, че аз съм умна сама по себе си, а винаги ме подценява и причислява към него. Дори в нейно присъствие вече ме е страх нещо да не сгреша, за да не вземе да ме помисли за тъпа. Също така тя не ми звъни по телефона никога, винаги ми пише. Дори завиждам като видя, някое момиче да говори по телефона с майка си. Забавих да отбележа, че дори това, че понякога съм била разсеяна, винаги го отразява саркастично и надменно. Усещам от нея някаква такава не енергия, която не много типична за една майка, която би трябвало да оценява детето си и да го обича. Много ми е тежко и мъчно, че майка ми не ме оценява.

Коментари

1.   Баба ти, нейната майка, най-вероятно е била същата с нея. На майка ти толкова ѝ е акълът, за съжаление, и тя няма да се промени. Чудесно разбирам как се чувстваш. Съветът ми е да не ѝ обръщаш внимание, зависи ли ти животът от одобрението ѝ?! Не е лесно, знам...мисли си за нея, че е жертва и тя, и не е достатъчно умна, за да го разбере. Независимо кой какво ти говори, ти избираш как да се чувстваш, да ти пука ли или не. Бъди себе си, успокой се и не се напрягай излишно, за да се харесаш на майка ти- няма да стане. Тя не харесва себе си, затова не харесва никого. Един ден ще бъдеш чудесна майка! Кофти ти е сега, но го преживей, просто не можеш да контролираш ситуацията, приеми я, успех!

2.   пробвай с баща си

3.   Здравей, аз май не мога да ти дам съвет, много ми е странно че може да има има майка която се държи така. Имам само една позната за чиято майка се сещам, че е нещо подобно. А дали и преди е била такава или с времето се е променила? Маже да общуваш повече с баща ти ако сте в добри отношения. Може би разговор би помогнал, а яко не поне ще знаеш ти каква майка не трябва да бъдеш. Дано нещата да се оправят.

4.   И моята майка винаги ме е подценявала. С 11 години, съм по - голяма от теб.

Първо ме сравняваше, със комшийчетата ми - еди си кое, какви оценки имало. Еди си кое, как помагало на майка си...
После започна да ме пита- кой ли ще е тоз заблудения, който ще ме вземе.
Обвързах се, родих дете, което сега е на 4 год.
Наскороми каза, че аз не съм никака майка. Понеже съм получавала голяма помощ, по отглеждането, от мъжа ми. А тя, сама била отгледала мен и сестра ми.

Така че, напълно те разбирам как се чувстваш. Разликата е, че аз не плача. Просто, аз не свеждам живода си, до нейно величество - майка ми. И това много ми помага. Отбелязвам си в съзнанието, че не е права и до там. По - ми е важно, да съм добре с мъжа ми и детето ми да е добре. Това е най - важното.

А такива жени като майките ни... Те трябва да са притеснените. Защото един ден, ще останат сами.

5.   Винаги ще се намери един, който да те подценява непрестанно. Не смятам, че е редно да се притесняваш толкова много. Не върви да живееш за мнението на майка ти, нищо, че ти е майка. И родителите умеят да удрят по егото, забелязала съм, че повечето не го правят със злоба. Тези хора са те гледали от бебе, трудно им е да видят всички промени, които са настъпили през годините, за тях ти си оставаш същото дете, което е бутало врати, които се дърпат. За нещастиестие, ако тази жена мисли, че ти не си умна, можеш да изкараш докторска степен и пак да не го приеме за нещо особено. Баба ми е същата, 18-години се доказвах, после спрях и си живея доста по-спокойно след това решение. Ти си студентка, доколкото разбирам, така че вече трябва да си съвсем наясно, че всичко, което правиш в момента е изцяло и само за теб самата. Няма смисъл да се доказваш пред майка ти, живей си живота, тя е свободна да мисли, в каквото си поиска. Липсата на вяра в теб няма да те събори и няма да ти попречи да си вземеш изпитите, да започнеш мечтаната работа и да изградиш прекрасен живот... единствено може да те натъжава от време на време, но гледай това да не е често.

6.   Ми недей да я оценяваш и ти.
Общувай си повече с баща ти, а нея я подценявай и пренебрегвай.

7.   Много ви благодаря за коментарите, хора, много сте мили.

8.   Мене баща ми ме е подценявал сравнявал ме е с другите глупаци от стария ми клас, но за щастие не бях такъв, завърших преди 6 години и изобщо не ми пукаше колко успех имам важното е че си завърших спокойно и баща ми чак се освести, когато дойде на моят бал. Сега съм на 25 години живея сам и се радвам че се отъврах от тогавашните ми проблеми

9.   А къде е в тази схема баща ти? Споделяла ли си с вего, какво те мъчи?

Дядо Торбалан

10.   Към номер 8:
Аз също имам такивапроблеми, дори да не е казано директно, дори да е с няккво подмятане. Наскоро ме подцениха едва ли не, че уча дадена специалност, няма да изпадам в подробности. Това, че не съм записала някаква друга специалност е просто, защото не съм искала, не съм имала желание. Винаги съм се справяла в училище, дори учителите ми го повтаряха постоянно и ме уважаваха, но родителите ми не могат да го разберат това, и продължават с глупавото си държание, което се опитвам да игнорирам, но не мога да приема, че собствените ми родители не оценяват това, което съм и вместно да виждат качествата ми и да са горди с мен, е точно обратното.
Към нимер 9:
С баща ми не съм много близка, винаги е било така, но въпреки това имаме силна връзка и много го обичам. Не мисля, че и той ще ме разбере, последно след караница с майка ми, усетих, че той се влияе от нея и започва и той да се държи по същия начин, а именно да мисли за мен като нещо по-малко, отколкото всъщност съм. И с него имах спор по въпроса, но допускам, че той се влияе от нея, иначе го намирам за много по-адекватен и по-склонен да разбере.