Споделена история от Семейство

Възрастно куче напада стопаните си
Здравейте! Аз и моето семейство се грижим за куче без порода от около 2 години. Взехме го, когато беше едва на 30 дни и от тогава то стана член на нашето семейство и много го обичаме.

Проблемът обаче е, че от известно време (няколко месеца), то започна да изпада в нещо като пристъпи на гняв и започва да хапе всеки, който е наоколо.
Най-пресният случай е от преди малко. Стоеше си съвсем кротко и си гледаше нещо навън и аз помолих баба ми ако може да го вземе и да го донесе при мен. Това никога не е било проблем, защото на ден го вдигаме около 20-30 пъти. Този път обаче след като е протегнала ръце към него, той започна да я хапе, притичах се към тях, за да й помогна и нахапа и мен.

Това не се случва за 1ви път за съжаление. Мен ме е хапал единствено, когато съм му се карала, но така от нищо да постъпи по този начин ми е много непонятно.

Моля, ако някой стопанин на куче има подобен проблем да пише. Страхувам се, че с времето тези случки ще зачестяват, а много обичаме кучето и не искаме да се разделяме с него.

Коментари

1.   Затова по-добре породисто от малка порода. Фифи болонката или Маги йоркито едва ли биха били толкова непослушни. Илибдресьор му намерете или приспиване.

2.   Защо вместо да пишеш тук не заведеш кучето на ветеринар? Възможно е да пипате място с висок праг на болка за да реагира така-кой да помисли обаче, най-малкото го дразните

3.   Биете ли го по принцип?

4.   На животно не може да се има доверие никога. Аз съм живял 10 години на село и много добре знам това. Това се отнася за всички животни, не само за кучетата. Заведете го на ветеринар за евтаназия и това е.

5.   Това не е играчка да си я подавате от ръка на ръка. Кучето много ясно ви показва, че не му е приятно да го вдигате и разнасяте, но няма кой да разбере. Защо не си го повикал/а да дойде при теб, а пращаш баба ти да ти го носи? ! Не може да върви ли, не си знае името ли, не се подчинява ли? И защо изобщо ти трябваше кучето - да го мачкаш, предполагам? ! Явно не му харесва това, което правите с него, едно доволно и щастливо куче няма да тръгне да хапе ръката, която го храни. Освен това, за него вие сте глутницата му, кой е водачът (господарят) майка ти ли, баща ти ли? Тези номера прави ли ги на тях? За него ти и баба ти не представлявате авторитет, щом ви хапе редовно, значи е решило, че стои по-високо от вас в йерархията. Нещо сте сбъркали във възпитанието, чети киноложки сайтове. Това, че не е породисто, не е фактор, казвам ти го от опит.

6.   От Автора:

Благодаря на всички за коментарите, но някой от тях са доста прибързани и груби.
Кучето е като част от мен и няма да го приспивам по никакъв повод.
Разнасяме си го, защото е много дребно и никога не е имало проблем с това че то не идва, когато го викаш.
Аз съм неговия алфа, мога да му бъркам в устата докато яде, да го разнасям... никога не е имало проблем. По-скоро приема баба ми като най-слабия член на глутницата, а и тя все се страхува от него и то явно усеща.
Когато ме ухапа, то не разбра какво се случва, сякаш му пада пердето и хапе наред, дори предмети...
Изнервено е от нещо, предполагам от съседите, които непрекъснато вдигат шум, но за момента нищо не мога да направя по въпроса.

Благодаря ви все пак!

7.   В САЩ само при едно ухапване без причина и го приспиват.

9.   Няма да приспиш кучето при никакъв повод ли? Толкова и си наясно кога едно животно се приспива с цел да му се спестят мъките, ако има такива. И това не касае твоя емоционален комфорт или дискомфорт, а е хуманно отношение спрямо страдащо същество. Отделно- не ти го приспиваш, а ветеринар, и само след като се е убедил, че има причина за това- или страда, или е доказано агресивно, след като се е изказала компетентна комисия кинолози и специалисти. Та на въпроса- защо хапе? - ми питай ветеринар първо- дали не страда? Или вече е старо, или е прещракало- това се случва и при животните. Винаги има причина- кучето отреагира, остава да разбереш на какво- болка, страх, нежелание, психопатия или... дори и липса на общо възпитание и социализация. Да носиш животно при човек, който има страх от това животно- много умно!