Споделена история от Семейство

"брак от непълнолетно лице"?
Попаднах на бланка със следното заглавие
"Молба за разрешение за сключване на брак от непълнолетно лице"

Та след каква възраст и при какви услови се приемат такива молби?

Коментари

1.   става единствено ако си на 16 и си бременна, не помня в кой месец и поискаш разрешение от съвета и съда, но пак може да не стане. Дечковци брака не е за вас. Той е за хора които плащат данъци и могат сами д се издържат. А не :Женени сме но мама и тати ни издържат.

2.   Не е задължително наличие на бременност, а наличие на важни причини, които, подчертавам, не са уточнени в никой закон, още по-малко в семейния кодекс. Това, че бременността се посочва като една причина, не значи, че не може да бъде и друга като например вече родено дете или предбрачно съжителство. За всеки конкретен случай председателят на районния съд трябва да направи преценка на обстоятелствата, които налагат сключването на брак преди навършване на необходимата брачна възраст. Председателят на районния съд се произнася с решение след като изслуша непълнолетния. Той изслушва и мнението на родителите/ попечителите, но това мнение няма характер на съгласие на родителя за предстоящия брак. Преценката е от компетентността на председателя на съда. Решението, с което се дава разрешение важи за брак с конкретно лице, а не е разрешение за сключване на брак въобще. То е окончателно и не подлежи на обжалване. Ако е последвал отказ от разрешение, то тогава решението подлежи на обжалване. Няма и пречка да се подаде нова молба за разрешение за встъпване в брак, както със същото лице, така и за сключване на брак с друго лице. Даденото разрешение не обвързва желаещите да сключат брак да се обвържат в брачен съюз.

Важна последица от сключването на брак от непълнолетен е, че независимо от своята възраст, той вече става напълно дееспособен (какъвто е всеки пълнолетен български гражданин) с единственото ограничение, че може да се разпорежда с недвижим имот само с разрешение на районния съд. Това обстоятелство се обозначава в правната теория като еманципация на встъпилия в брак непълнолетен.

3.   Чела съм че тряб ва/мама/тати/ да са попълнили формоляр със съгласието си и т.н. Успех!