Споделена история от Семейство

Защо хорат искат второ/трето дете?
Майка съм на 1годишно дете, бабите много го гледат, излизаме вечер, вземат го за по 2-3 дни. Почти през цялото време го гледа таткото, нощем става той за хранене. С две думи съм в истински отпуск по майчинство.
От няколко дни виждам майки на наши наборчета, че чакат второ, но изцяло грижата е на майката, докато таткото е на работа и се чудя, как тези жени се навиват да родят още веднъж и да се подложат отново на бременост, раждане, колики, зъби, насрани памперси, НЕизлизане и съобразяване!? !? Защо!? !? Аз ли съм ненормална нещо... Сега ще ме осъдите, ама много ми е интересно какво ще отговорите и дали има някой в такова положение!? !?
Аз немога това да изтрая, въпреки че общо на ден се грижа за него 1час има, няма

Коментари

51-98 от 98

53.   От 35: така е, авторке, радвай се, че мъжът ти и близките ти помагат. Ние също искаме само едно по същите причини. Изляха се много злобни коментари от хора, които нямат представа какво е (следродилна)депресия, но аз ти пожелавам много скоро да изгрее слънцето за теб. И аз много мразя такива подмятания - да се жениш, да родиш още 100 деца, не си гледат тяхната паница.....

54.   Хората искат повече деца, за да може като станат на 80 години да не се чудят какво са правили през жалкият си живот. Предпочитам 2 деца, отколкото да спечеля 2 милиона лева.

55.   Ами и аз си задавам същите въпроси като теб! Благодаря ти че споделяш, както и на всички, който се осмеляват да си кажат искрено как се чувстват. Сигурно не съм наред с главата, но ми се струва почти като смърт това да родя дете. Все едно животът ми по някакъв начин свършва и сам по себе си повече няма смисъл и оттам нататък всичко трябва да е посветено в да се върти около това дете. Което впрочем, ако е отгледано правилно най-късно на около 20 годишна възраст така или иначе ще е добре да се изнесе и да започне собствен живот. Мoже би разсъждавам така, защото собствената ми майка е родила, за да угоди на роднините и защото и било време, а не защото наистина го е искала и после цял живот вменяваше на мен и брат ми вина и как се е жертвала за нас.

Не знам, защо младите майки толкова се прехласват по бебетата си - та това същество още няма разум, а само инстинкти и пищи и търси внимание за да оцелее. А смислен разговор пред 5-6 годинки е абсурд, а и след 5-6 годинки какви ли ще са темите. Приятелките ми, които родиха, половината са искрени, другите все едно ги е ударило нещо по главата - могат с часове да говорят за акото или за обрива на бебето и се вижда, че всичко им се върти около детето вече. Имат кръгове под очите и не разполагат с времето си. Не ме разбирайте погрешно - не ходя нито по молове, нито по дискотеки или да кисна по кафета, не ме влече това. Но ще ми липсва да не можем примерно като се събудим сутринта с мъжа ми и да не можем да решим спонтанно да се грабнем за уикенда и да отидем на планина или пък на другия край на България, ей тъй щото ни се иска. Или пък да се обадим на работа, че сме болни и да си останем цял ден в леглото и да гледаме филми, просто защото не ни се прави днес нищо друго. Страх ме е и че брака ми няма да оцелее, ако нещо пищи и ни буди през час - два в продължение на месеци и години и не можем да спим, а вкъщи мирише на ако и постоянно е разхвърляно заради детето. Страх ме е че ще спрем да си обръщаме внимание и всеки ще се чувства прецакан, когато е негов ред да стане с подути очи и да отиде да дундурка ревящото бебе. Скоро гледах едно семейство как се хранеше на смени в ресторант - единият яде, докато другият разхожда наоколо лапето, което очевидно и минута не можеше да стои на място и да не пищи, ако не се занимават с него - после се смениха да може и другият да хапне - ами, тъжно е. Ще ме дразнят и посещенията на роднините покрай бебето и да им слушам мъдростите, спомените и съветите по темата. Не стига че няма да имаме лично време заради детето, ами и гости да ни висят специално по този повод. Страх ме е да забременея и постоянно се пазя - имала съм сънища, в който разбирам че съм бременна и дори насън усещането беше ужасно - една вълна от безкрайно отчаяние - все едно край, всичко свърши, сама си провали живота вече, няма връщане. Може би е погрешно възпитание и липса на адекватен пример от родител при мен. А при други майки пък виждам, че наистина си ги кефи и си им е било от край време мечта да имат детенце - щастливи са такива деца :) Така че не е еднозначен отговора - някои наистина си им харесва авторке и ги прави щастливи, множеството обаче ми се струва, че са просто неискрени и повтарят това, което е обществено приемливо като папагали с надежда да убедят и себе си.

Сигурно не съм наред с главата, но за мен по-ужасяващо и психарско от нежеланието да имаш деца е следното твърдение от един от коментарите по-долу:

"Целият живот на детето ти зависи от тези първи 3 години, през тях още няма социален фактор. Ти си света му. Всяка информация, хапка и глътка, които достигат до детето са ваше решение и отговорност. Ти имаш само тези 3 години, после хиляди хора и фактори започват да рисуват по пейзажа. Никога повече в развитието му няма да имаш такова поле за изява и такъв контрол, каквито имаш сега. "

Цитатът говори сам за себе си - ако не разбирате, какво е страшното в това твърдение, то и обяснение би било излишно.

56.   Заглавието ти трябваше да е "Мързи ме да си гледам детето". А иначе хората просто не са егоисти като тебе.

57.   Едно време са ги раждали и отглеждали, за да имат работна ръка, после са минали на опцията - да има кой да ги гледа на старини, после - за да има с какво да се гордеят пред хората. И други егоистични нагласи - да не бъдат забравени, да има човек, който ще им плеви ш*бания гроб, да намерят смисъл в живота.
Малцина са тези, които осъзнават какво правят, творейки живот. за жалост.

58.   Боже господи, тука някакви и благодарности искат за това, че допринасяли за популацията.. Ако не ви харесва да сте хора, такива каквито природата ви е направила, ми теглете си ножа и стига мрънкахте. Такъв е животът в триизмерния свят - тежък и предизвикателен. И само силните и упоритите оцеляват (и се размножават! ). Останалото отпада от историята и биологията на човечеството. В днешно време хората нямат чувство за принадлежност нито към народ, нация, нито към подраса, нито дори чувство за принадлежност към биологичен вид, а именно човечеството. Живеят за себе си и чакат нещо да им падне от небето на тепсия, някой да им благодари, да им плаща дори за това, че са живи, някой да се чувства длъжен да се погрижи за тях, да дойде да им оправи положението. Малцина са онези, които се стараят да носят полезност на обществото и всъщност малцина са онези, които движат човечеството напред. А за съжаление мнозина са вечно мрънкащите, безволевите и егоистични същества, които просто съществуват като биологична маса без цел и стремежи. Ако всеки един човек се стремеше да направи нещо повече от това да си задоволи гениталиите и стомаха, да направи нещо добро за други хора, да донесе полезност, светът щеше да е на друг хал. Ама не - на всеки другите са му длъжни и виновни...

59.   55 То може и с детето да отидеш на планината, защо същесвуването да е безмислено след появата му, не е ли безсмислен преди това.

60.   Здравей, аз съм номер 14. Идвам за да ти кажа, че не вярвах, че имаш следродилна депресия толкова време след раждането. Мислих, че вече трябва да е минала и това е... характерът ти. Сутрин с кафето, чета един сайт "майкомила. бг", днес попаднах на една статия там "Нещо наистина не беше наред, след като родих", звучи все едно ти си я писала. И сега разбирам, че ти не си лош човек, не си и егоист. Просто жестока игра на хормони, която обаче, ако не се овладее може да ти стане житейска философия. Пожелавам ти да се справиш и да изпиташ радостта от майчинството. И се извинявам, че и аз може би съм те донатоварила с приказките си за бабите. Било е от незнание.

61.   Така е 58, точно, особено в края на коментара ти, ама сам знаеш, и е редно да признаеш, че всички тези, които са се размножили, особено по повече от един път, изобщо, ама изоообщо не им пука за човечеството, защото всичките им мисли и време са заети с това как да осигуряват чаветата си. И провалят ли се във възпитанието им, което в България е нерядко явление, се оказва, че са допринесли за деградацията на човечеството - допринесли са за човечеството с лошо, макар и абсолютно несъзнателно по мое мнение, а също и наблюдение. Много от тях не си признават провала, а упорито обясняват, както ти казваш, че нещо друго/някой друг им е виновен.

Абе наистина като цяло си страшно прав - най - активно се размножават плъховете, мухите, плевелите - а те са изключително упорити, силни и издържливи!

62.   Мислех да напиша коментар, но след 58-ми, нямам много какво да добавя. Накратко, защото такъв е животът.

63.   А ти защо искаше това дете по начало и какви ти бяха очакванията?

64.   63,ти четеш ли въобще? В коментар 52 авторката ясно пише че е имала проблеми с цикъла.
Да бе направила аборт би било по-добре за детето.Нея дори не си струва да я мисля.
Аз лично също не съм имала гадене при 3 бременности.Беше шантаво,че чат-пат ми се гадеше...но вечер.Напук на приказките че сутрин трябва да ти се гади.Отделно ми се спеше като за световно-където заваря там..

65.   От Автор
До 63 - прочети отговора ми (52) и ще разбереш, че аз не съм искала деца, може би и никога нямаше да родя, но живота ми изигра лоша шега като ме направи майка толкова рано...

66.   От 63 - пропуснал съм да прочета, отговорите все пак станах много и дълги, извинявам се.

Ами може би това е трябвало да кажеш още в началото, че не си искала деца изобщо. Иначе тези, които искат второ и трето, вероятно са искали първо :) Стигаш да въпроса защо хората изобщо искат и едно.

67.   Не съжалявам за коментара си, тъй като си писала за да получиш такъв.

Според мен не си искала дете и не искаш деца. Чудя се защо си го родила тогава? Когато хората раждат деца - те го правят от егоизъм заради личните си нужди и това е абсолютно вярно. Когато се роди дете, от родителите зависи да го възпитат и образоват - да му дадат знание и да го развият. Всичко което изживява детето ти ще го афектира психологически като възрастен човек - твоите действия и тези във вътрешната среда, а после и външната.

Много хора не раждат деца - колкото по-малко деца има, толкова повече финанси и материя се запазва за лично ползване на човек и повече възможности се отварят за различни неща за които в противен случай може да няма време. Има хора които нямат деца - остаряват си сами, нямат внуци и си остават сами с кучето без да има кой да ги погребе накрая дето се вика. Има хора които се фокусират върху кариерата - има и хора които се фокусират върху семейството. Познавам жена която е много успяла - стана изключително кариерно развита и заможна (отвъд стандарта на заможен). На жената накрая детето порастна а мъжа й я заряза след време. Имам и подобен случай със мъж където жена му го заряза и остана сам със материята. Познавам хора които имат 2-3-4 деца и не са най-богатите но са и по-щастливи защото са се фокусирали над семейство.

Друга гледна точка. Това сте:

Ти => (o. o) и (o. o) <= мъжа ти ; Друга жена => (o. o) и (o. o) <= мъж
детето ви: (o. o) (o. o) <- детето им
/
______________________________/
тяхното дете => (o. o)

Така става отрицателен прираст на населението. Застаряващо население, висока миграция и ниска раждаемост. Това се случва навсякъде из развитите или развиващи се страни. Колкото по-образовано, интегрирано и материалистично става населението - толкова и по-ниска раждаемостта.

Надявам се детето ти да има късмет да е умно защото ако се провалиш като майка ще го отнесе невинно човешко същество само, защото ти си избрала да създадеш нещо което не искаш заради личния си кеф.

68.   Авторке, просто не всички жени са като теб. Добрата новина е, че повчето такива жени без майчински инстинкт не се размножават (ти как си се излъгала не знам, сигурно заради общественото положение) и по този начин еволюцията ги изключва.
Аз самата съм в отпуск по майчинство, което не означава да МЪРЗЕЛУВАШ и да висиш по барове и кафета, а да си гледаш детето. За това ти се плаща заплата от държавата – защото е научно доказано, че дори до 3 г. Възраст за детето майката е най-важната.
Жал ми стана и за мъжа ти.
Ние имаме син на 6 месеца и нито един памперс мъжът ми не е сменил и това е добре така – той работи, за да поддържаме висок жизнен стандарт и има нужда от почивка, а времето, което има за детето искам да бъде прекарано в по-важни неща като игра, говорене.
Аз непрекъснато говоря на бебето си, чета му, уча го на абсолютно всичко. Бебетата са като извънземни същества – идват без всякакви знания за живота и физическите закони на земята. Днес синът ми примерно пусна една топка по пода и с изненада останови, че топката продължи не напред, а встрани, защото подът не е идеално гладък. Гледаше със страхотна изненада. Аз бях до него и му обясних.
Двуезична съм. Говоря му на двата езика. Чета му, покавам му животни, книжки.
Човек е много кратко бебе. Аз се отнасям със своето бебе така, както бих искала да се отнасят с мен ако бях бебе – с уважение преди всичко.
Малко бебе, невербално също не може просто да го тупнеш 3 дни за отглеждане при баби и дядовци.
Ти злоупотребяваш с майчинството, нищо повече.
Моля те, не раждай още деца. Жал ми стана за твоето детенце като си помисля колко много правим другите майки за бебетата си – кърмене, утешаване, говорене, игра, носим ги в кенгура, разходки в парка дълги, домашна храна, социализиране.
Моят мъж също е доволен, смятам. Всяка вечер има сготвена чудесна храна, изчистено и подредено, дрехите изпрани и сгънати, изгладени.
С две думи си върша и домакинството – ето за това е отпуска по майчинтсво, не за мързел и хойкане.
Изпускаш най-важните години в живота на детето си.
Ще съжаляваш като остарееш един ден.
Моят съпруг има двама братя – тоест са три деца – и не виждам родителите му да са се отказали от живота. Напротив – пътувало се е много, имали са винаги пълноценен живот, а днес, когато тях ги няма има хора, които да си спомнят за тях, които съхраняват вещите им, снимките им и гледат видео клиповете от живота им, дори им се раждат внучета и правнучета. Реално цял клан са създали с тези трима сина и никога никой няма да ги забрави – вече 3 поколения докато детето ти расте със студена майка и не вярвам, че ще те спомня с добро, но и ако се случи нещо с него ти изчезваш на практика като генетичен материал....
Между другото не вярвам в лиготиите, че детето едва ли не е най-голямото щастие за човек. Ако не си щастлив, няма как дете да те направи такъв.
Децата са просто плода на любовта, те продължават рода, но и най-вече създавайки деца ние даваме шанс на други човешки същества да съществуват, да се радват, да обичат, да живеят. Ако го нямаше този инстинкт и нас нямаше да ни има.
Нашите предци щяха да са киснали по цял ден по барове, дискотеки и нас нямаше да ни има или още по-добре – пещерните хора по цял ден щяха да стоят, пърдят и набиват банани докато пукнат и край с човечеството.
Егоизъм е също да не желаеш да създадеш ново поколение, хора, на които да предадеш своят опит и познание, ценности, култура.
Ние имаме семеен приятел, които е син на посланник – мега интелигентен, с интернанционална кариера, богат. Е и? Винаги е с подобни жени на Авторката – обират му парите, 10 годни му крадат от живота и не му раждат деца. Сега е станал на 50 г., с поредната егоистка е, бизнес дама с тънка снага и няма дете. Отгледа децата от друг брак на предишната си приятелка и днес те му се обаждат само за мангизи.
Ей това е.
Той ще изчезне, неговият опит ще изчезне, познания, всичко.
Последната манекенка ще му изяде парите и от него ще остане само прах....никой няма да си спомня за него, гробът му ще изчезне след време и животът му, образование, имоти, връзки ще са били нахаос. Също оставя родителите си без поколение по този начин - край на родословното дърво. Dead end и само заради егоизма на жените, които си избира.

69.   От Автор
Всички ме питат защо съм родила това дете!?
Аз не съм искала да го раждам, никога не съм го искала, ако сте чели отговорите ми по назад ще разберете, че разбрах късно и неможех да направя аборт... Мъжа ми и роднините ми нямаше как да позволят да го оставя в дом, за това сега и те го гледат.
Съжелявам хиляди пъти, че родих, но никога няма да го кажа на детето. Просто стискам зъби и живея, живот - за някой мечта, за други трагедия....

70.   Авторке, голяма жена си – знаеш, че можеше да си сложиш спирала или да взимаш хапчета. Но предимството ти е, че поне знаеш какво искаш – хвани направо си прекъсни тръбите, за да не раждаш повече. Това детенце е фира, но поне да не страдат още хора. Може би пък ще има късмет и някак си ще успее да се оправи в живота. Много такива деца успяват, защото срещат други хора в живота си да ги насочват и да им помагат.
Най-голямата травма в живота е да си роден нежелано, но въпреки това ако един ден детето ти те пита му кажи истината. Винаги казвай истината. То и си знае, чувствало е отношението ти преди раждането дори,
Добра си правиш, че го оставяш да го гледат други.
Ти не ставаш за майка поне на бебе и малко дете. Може би като отрасне и стане вербално ще имаш по-добри качества, но не раждай други деца, моля те...
Също поне наблюдавай детето – ако започне да има проблеми със съня, заекване, детска анорексия, антисоциално поведение – на психолог и ти и то. Създала си живот, имаш отговорност към него и към обществото, за да не се окаже накрая, че си родила бъдещ престъпник, убиец, изнасилвач.
Но и на любящите майки може да се случи да създадат такова дете. Глезените деца стават много често престъпници. Твоето може би има дори късмет, че от рано ще се научи да се оправя само и няма да е замайчено.

71.   Аз не искам деца, съответно нямам и не се тръшкам. Да, егоист съм, лоша съм, не съм жена, но всеки сам си избира пътя в живота, нали? Майчинството е призвание и ако не ти идва отвътре просто не е за теб. Познавам лоши майки и не искам да съм поредната.

72.   Тръгваш срещу много сериозен стереотип - майчиното чувство. Хората имат нужда да се опират на "извечни истини", а твоята тема им клати лодката. Никой няма право да те съди за чувствата ти, нито аз съдя хората със стереотипите. Сигурно се чувстваш не като другите и затова пишеш тук. Опитай и на други места, може да срещнеш подобни майки и да ти поолекне. Но и сама да си: ти имаш право да се чувстваш така. Въпросът е, как да си подобриш положението с най-малко последствия, особено за детето. Сигурна съм, че не му желаеш злото.

Може би трябва да потърсиш алтернатива за живота си, за да не си в трагедията, както го наричаш. Може би ще си щастлива да напуснеш семейството си и да тръгнеш по друг път. Обмисли го.

73.   Не нападайте авторката, прочетете коментарите, обяснила е, че е било късно за аборт.
авторке, може след години да си благодарна на бог че си забраменяла, детето да ти бъде опора и да се промени отношението ти. Съгласна съм с коментара че никой няма право да те съди за чувствата ти. Но според мен никога не казвай на детето че не е било желано. Пожелавам ти много щастие

75.   До авторката: казваш "Мъжа ми и роднините ми нямаше как да позволят да го оставя в дом, за това сега и те го гледат. ", т.е. ти си искала да го оставиш в дом, доколкото е можело да зависи само от теб?

76.   От Автор
Благодаря на всички за съчуствието и позитивните мисли, които ми предавате.
А на тези със злобните коментари, мога да кажа, че заради хора и негативизъм като вашият, повече майки като мен нямат смелоста да си признаят, че не се чустват щастливи. Още от малки на женския пол се внедрява, че те са създадени само за домакини и майки, купуват им се бебета с колички, мини кухни и т. н. И когато порастнат имат за грешно това, че едно дете или мъж, не ги прави щастливи.... Може детето ми да не е желано, но никога няма да позволя да третира жените като робини или инкубатор, за да “не му се затрие гена”
Това, че Вие живеете заради децата си и нямате друга ясна цел, не означава, че всеки мисли като вас.
Аз исках да уча, междувремено работех, излизах и т. н. Накрая се оказах без образование (зарязах си университета), защото неможело според близките ми, да съм майка и студентка.
Имам мечта да работя в сферата на здравеопазването, да помагам на хората, но с това дете не виждам как ще се сбъдне. Не че е невъзможно, но бащата на детето не позволява. Даже наскоро ми подхвърли, че неиска сина му да посещава ясла, което значи, че евентуално ще отиде на детска градина, чак на 3 ....
А докато той порастне ще загубя най- хубавите години от живота си и когато вече стана на възраст за създаване на семейство (според моите някогашни планове), аз те първа ще запиша да уча и от там да градя кариера.

77.   Миличка не можеш да излъжеш децата те много добре усещат отношението на възрастните към тях. Дори и никога да не кажеш на детето си, че не си го искала то вече го е разбрало още от утробата и сигурно затова всеки път плаче в малкото пъти когато се занимаваш с него. Съветвам те да прочетеш романа Чичо Томовата колиба. Една от героините в него е малко момиченце негърче на възраст между 9 и 11 години изстрадало много при предишните си господари които са го малтретирали за щяло и нещяло. Новата му господарка опитва да го вкара в правия път научава го да чете пише смята и шие, но въпреки всичко то продължава да я ядосва. Проблемът за всичко се корени в това, че малката е усетила отвращението на новата си господарка както към нея, така и към представителите на негроидната раса като цяло и затова продължава да и прави напук.

78.   Авторке не си виновна, че не те привлича идеята за дете, но си виновна, че не си се пазила. Не си дошла от неграмотно циганско семейство, знаела си от къде идват щъркелите, едва ли не си чувала що е то презерватив, хапчета и т. н. Правила си си кефа, отговорността за последствията е твоя.

Другото което не е твоя вина, но е твоя проява на егоизъм е, че въпреки огромната помощ, която получаваш ти пак недоволстваш. Създала си нов живот, погледни го от положителната му страна, а всички неща, които ти тежат, сама признаваш, че са нищожна част от общата тежест, която е поета от роднини.

Има нещо странно в поведението и разсъжденията ти, звучиш незряло, с някакъв синдром на принцеса или нещо такова. Хем си имала мечта да помагаш на хората, хем не можеш да изтраеш минималните грижи, които се искат от теб за собственото ти дете. Звучи ми сякаш повече искаш да играеш ролята на помагаща на хората, отколкото да помагаш отвъд зоната на личния комфорт.

Но най-незрялото и най-неизясненото до момента си остава защо не си се пазела? По принцип ли не си се пазела или е станал случаен гаф, въпреки вземането на предпазни мерки?

Ако е първото, замисли се, че това води до извода, че или си изключително безотговорна (разглезена), или живееш в някакъв свят на пожелателно мислене ("на мен няма да се случи"), или си глупава, или и аз не знам какво...

79.   Ако под "злобен коментар" разбираш простата констатация, че си малоумна, и че не можеш да вденеш, че "едно плюс едно" трябва да остави най-малко "едно плюс едно", за да не се затрие всичко, то - така да бъде!
Обаче най-страшното е, че не можеш да осъзнаеш, че само дете е от малко самотно... Другите деца от квартала си играят с братчетата и сестричетата си, а твоето си седи само като пукъл. Нито развива някакви комуникационни способности, нито се учи да дели пространство с някой. Нито да е сговорчиво, нито да доминира, нито да се подчинява, нито на някакви политики как да се държи за да стане на неговото, абе нищо нищо!
Съседите имаха едно дете, и какво да ти кажа - у тях им имаше или три (деца), или нямаше нито едно. Докато не се роди нашето третото и тогава вече стана пълна лудница (в добрия смисъл на думата)! :)

80.   Който не иска деца да не прави секс, а тогава защо се обвързваш след като не искаш семейство?

82.   Авторке, не детето те спъва толкова, колкото роднините и мъжа ти. Препоръчвам ти да се разведеш.

83.   Авторке,

ти от какво се оплакваш? Имаш платени майчински, голямо майчинство ( 2 години по Българското законодателство), бабите и дядовците ти помагат, ти ходиш свободна насам-натам с приятелки на кафене-сладкарници, кино и др.

Не те разбирам. Ти защо си такава егоистка?

Няма нищо по-хубаво от това родители да имат деца. Познавам семейства с 2-3 деца, родителите им са толкова щастливи, а децата им не са някакви егоистчета.

Родителите ми са създали 3 деца( с мене включително), израстнах със сетра ми и братчето ми( ние сме българи, а не цигани и турци).

Омъжена съм, много искаме-аз и мъжът ми да имаме 3 деца, но за жалост, поради моето заболяване -пкя и изключително нередовен цикъл, не можем да имаме осъществим тази наша мечта.

Познавам българи, които са осигурени материално и парично- имат хубави( да не кажа и луксозни) апартаменти, имат пари, коли и самочувствие, но те имат само едно дете. Могат да си позволят да имат и още 1-2 деца. но явно НЕ искат. Оплакванията им са подобни на твоите- било им е трудно с 1 дете, а какво да кажат за 2 или 3-то дете ( това даже и през ум не им е минавало).

Авторке, няма нищо по- хубаво и благородно за една една жена да бъде майка. Майка не на 1 дете, а на няколко. Никой не ти казва да бъдеш като циганките, но да дадеш живот на още 1-2 деца- няма да ти стане тежко и трудно. Знаеш ли как ще се зарадва твоето първородно дете, ако то има братче или сестриче.

84.   От Автор
До 75 - ако трябваше да го гледам сама, ДА, щях да го оставя :)

85.   Вече ти го казах в предишен коментар ще ти го кажа и сега най- добре се разведи с мъжа ти и му остави детето по - добре да расте без майка отколкото с майка , която гледа на него като на тежест ! И без това още от утробата е усетило отношението ти към него както ти казах в още един пост подкрепен с пример децата не можеш да ги излъжеш за това . Синът ти няма вина , че ти си егоист и не си се пазила за това най- доброто което можеш да направиш за него е да се разкараш от живота му била съм на негово място и знам какво е да растеж почти без майчински грижи при наличието на майка .

86.   75 до авторката: благодаря за отговора, а интересно, това "да" с главни букви и усмивката накрая какво би трябвало да илюстрират? Че категорично не се срамуваш от такова решение?

87.   83, защо не осиновите няколко дечица, щом с мъжа ти имате възможност за повече. Нищо, че няма да са от вашите гени. Нали не сте егоисти, които се идентифицират със златния си ген? Така и твоето дете няма да е егоистче... Защо реподуктивните ти проблеми трябва да са спирачка с мъжа ти да напълните къщата си с много дечица, и защо не повече от 3 дори... Така тези, на които вие ще сте родители ще са много по- малко егоистчета от тези, които са 2, макс. 3.

88.   До 87 от 83

Не ми трябва твоите скапани "съвети" как аз да се разпореждам с моя живот и с моето семейство.

Когато става дума за осиновяване, повечето бездетни българи( тези българи,които гледат циганета са промити от толерантност мозъци) предпочитат да осиновят БЪЛГАРЧЕ, а не мангалче- циганче. И понеже няма българчета за осиновяване, то повечето българи работят да имат по естествен биологичен начин ( чрез секс) свое потомство,а не да се грижат за цигани.

Ти като се правиш на голяма благородничка,защо не осиновиш няколко циганета? Ти колко циганчета си осиновила и отгледала? Ако толкова са ти противни българите, защо не отидеш да смесиш продажният си ген с циганите?

89.   Ако аз имах такава подкрепа щях да имам поне 3. Отгледах детето си сама, с мъж постоянно в командировка, починала майка и липса на свекърва. Не съжалявам, че никъде не можехме са отидем, а няколкото незбежни излизания, като сватби завършиха с много сълзи, защото го оставихме за няколко часа, на наши роднини то беше мрънкане, ад. Гледам с мъка и до днес бременните жени. С удоволствие бих сменяла настрани памперси, както грозно написа ти. Но това е отражение на твоите чувства, мисли и ценностна система. От тогава се боря със здравословни проблеми вследствие на начина ми на живот тогава, а именно на ръба на силите от преумора години наред. Днес детето поотрасна, но едно е да родиш под 30, друго е 10 години по-късно да искаш пак дете и да се мълчиш с помощтта на медицината да излъжеш природата.
Надявам се сега да оценяваш повече, какъв живот живееш и се постави за малко на мястото на хора, като мен.

90.   Добре, де, хора, разберете че не всеки има еднакви цели в живота. Който има деца и иска деца нека са му живи и здрави, но да престане да обижда хората, които са си избрали друг път.
Нямам деца, но не мисля че съм навредила умишлено на някой в този живот. И не, не съм егоист, защото на много приятели съм помогнала и помагам. Не виждам как факта, че не съм се възпроизвела ме прави по-лоша личност. Знам, че ще остарея и сигурно няма да си имам никого, но съм си приела риска. И ще си нося бремето. Не съм идиот да не съм обмисляла тези неща.
Междудругото, бих дарила яйцеклетки, но там има изискване за поне едно живо дете.

91.   До 87

А ти, колко чужди нетвои деца си осиновила и отгледала? Запазвай скапаните си съвети за себе си.

Всеки нормален българин ще иска да има СВОИ деца, които да носят НЕГОВАТА кръв, ане на някой друг. Но ти си една продажница, за пари бързо, бързо смесваш некачествените ти гени с небългарски такива.

92.   До номер 83, има и българчета са осиновяване, но са по - малко на брой и затова ако не искаш да ти дадат мургавичко детенце трябва да чакаш понякога с години. Класната ми преди няколко години ни разказваше как племенницата и опитвала какво ли за да има дете но неуспешно и накрая със съпруга и осиновили като почакали 4-5 години докато получат дъщеря си по същите причини не искали цигане. Един приятел на баща ми и съпругата му дълго време опитваха да имат дете и точно когато щастието най- после им се усмихна тя направи спонтанен аборт с за малко не изгуби живота си. Наскоро си осиновиха прекрасно синеоко момиченце на годинка сигурно доста са почакали. А на 91 ще кажа, че в някои страни има хора, които не гледат на осиновяването като на краен вариант да имат дете, а осиновяват деца защото искат да дадат по - добър живот на някоя изстрадала душичка и го правят дори и вече да имат собствени деца. Ама защо ли ти казвам Бай Ганьо с балканския си манталитет надали ще разбере!

93.   Как така няма да го пращате на ясла? Това сигурно бабичките са му го подхвърлили на мъжа ти. Най-доброто за едно дете е от рано да е на ясла, да се социализира, да се разболява, за да изгради имунитет (така съветват лекарите). Не оставяй детето на бабките - на 6 години другите английски ще говорят, а твоето баба ще го облича и храни! Старото поколение не може да възпита нашите деца. Та някои от тях дори не знаят какво е смарт фон! Ще го възпитат като децата от преди три поколения - да яде пясък на някоя площадка и ще удължат агонията ти. Колкото по-бързо го пуснете на ясла, толкова по-бързо ще се върнеш в университета и на работа. Отстоявай себе си! Какви са роднините да ти казват ще учиш ли, ще работиш ли, ще го даваш ли на ясла? Ти си преди всичко човек със собствен живот и приоритети - ако искаш ще работиш и ще гледаш деца едновременно - и си майка на детето - ако кажеш на ясла никой не може да те спре. А са се опитали, а си им го взела. Правата са 100% твои при спор! Оставила си всички да си веят байряка и да решават за твоето дете вместо теб! Вкарай малко ред. Не детето, а роднините и простия ти мъж ти съсипват живота. Стегни се и го пращай на ясла, а ти се връщай в университета.

94.   И като ти прочетох втория коментар номер 83 смятам, че Господ заслужено те е наказал с тази болест да нямаш деца! Злобни същества като теб не трябва да се разможават!

96.   Подкрепям 93, не загърбвай мечтите си и роднините да решават вместо теб

97.   Авторке,

чудя се на твоето отношение към детето ти. Първо си искала да го абортираш, но не си успяла. Ако зависеше от тебе, това дете щеше да бъде в някой дом. Ако зависеше от тебе, можеш и да му навредиш със злобата си. И като, че ли изпитваш удоволствието мразиш твоето дете и да му вредиш. Горкото ти дете.

До 94

Стига си кълняла и обиждала хората, които не са съгласни с тебе. Като те гледам, ти не си много читава. Кой знае какво "качествено" поколение си оставила...

98.   Не съдете толкова много авторката. За това тя да мисли така си има причина, както и ако не си беше помисляла за второ нямаше да пише тук. Аз имам бебе на почти 1 год, мъжа ми работи на престижно място в немка фирма. Живеем в Германия. Но до преди да родя работех и аз и бяхме много добре финансово. В момента няма как да работя и ни издържа само таткото, поради което не сме добре финансово. Не си и помислям за второ и си признавам, че на моменти гледам малкия и си казвам на ум, че заради него не работя и не правя кариера. На моменти се чувствам използвана дори. Това не значи, че не го обичам. Единствената причина да си помисля за второ е, някой ден детето ми да не е само, защото рано или късно остава само семейството и всички приятели си поемат по пътя и ти обръщат гръб.

99.   И аз като 98 си мислех за второ, за да не е само първото, което според мен е грешна мотивация. Заради самото дете трябва да е, а не патерица на брат си или сестра си. А и масово става обратното: по-голямото носи на гърба си по-малкото, все му помага, все му отстъпва. От гледна точка на първото кярът е съмнителен. И никога не се знае кой кого ще надживее.

100.   Прави впечатление, че авторката доста често използва израза "сигурно не съм наред с главата". Намирам това за особено иронично. Също така, често използва думата "смислен", което е парадокс, като и четеш крайните и меко казано плоски изказвания. Такива като тебе и дете да родят, пак няма да разберат красотата на малките нещица които еволюцията ни е дала а ние дори и не можем да им се насладим. И тук не говоря за твоята лична еволюция, тя е задънена улица. Говоря за основния принцип на еволюцията който грубо и кратко казано гласи - "предай нататък".

Намали малко този фейсбук. Животът и най вече неговия смисъл не се въртят около теб, даже напротив. И най голямата мисия на човек не е да е "позитивен" и да си гледа кефа.

101.   93, остави бабите и кажи какво е "смарт фон"?

102.   Желано или не желано, дано съумееш да си промениш мирогледа авторке! Детето ти е факт и се нуждае от твоята любов. С това само съжаление ще на вредиш и на себе си и на детето! То не е виновно за нищо и моля те не го наказвай!

103.   Аз съм сам родител, но мисля да си родя от донор или от един познат още едно да са си другарчета. Или да си осиновя, маклар че се оказа доста проблемно, понеже нямам репродуктивни проблеми. Имам още 3-4 години макс, ще видим. А на въпроса - винаги съм искала 3-4 дечурлига - зная, че ще ми е трудно, особено сам родител, живея без росители, само с детето. Но ще се справя! Все пак съм детска учителка :)

51-98 от 98