Споделена история от Семейство

Имена за деца
Здравейте,
Харесали сме няколко имена за деца и искам да видя как се възприемат от странични хора. Децата ще живеят в България в ранното си детство, а след това не се знае. Може и да заминем в чужбина или те сами да се преместят някой ден. Искам и да имат имен ден и да не звучат твъреде модерно, остаряло или странно. Както и да не са в топ 3 на най-често срещаните сред връстниците си.
Спряхме се на следните:
За момче: За момиче:
- Теодор - Елена
- Калоян - Микаела
- Петър - Карина
- Никола - Ванеса

Какво мислите? Кои от имената ви харесват най-много?

Коментари

1.   Какво ще кажете за Александър- Александра?

2.   Теодор и Микаела

3.   Да създаваш емигранти - безценно!

Гурбет - за момче.
Безпътна - за момиче.

Надявам се редакторите да пуснат коментара ми, за да видиш нагледно мнението ми за "международно звучащите" имена.

4.   От изброените Елена ми харесва.

5.   От мъжките Теодор ми харесва най-много. Петър и Никола стават, а Калоян изобщо не ми допада. От женските пък никое не ми харесва, прекалено странни са ми (Елена не ми е странно, но пък го намирам за скучно и неприятно).

6.   Щом говориш за на вън, интернационални имена които са приети и в България и на вън ще са им най-полезни. Казвам го тъй като питаш за възприятие, а в същото време искаш да бъдат възприемани по-добре във всички общества, било то в България или чужбина.

За момче:

Martin
Alex / Alexander
George
David
Ben
Daniel

За момиче:

Andrea
Monika
Anna
Sophia
Chloe
Victoria

7.   Моят син се казва Ангел. Ако беше момиче щеше да се казва Елизабет или Мария

8.   Всички мъжки имена ми харесват, но от женските, нито едно.

11.   Познавам по поне един човек с някое от изброени имена, затова и сигурно мнението ми не е много безпристрастно, но бих избрала Елена или Калоян. Иначе, ако искате да е име, което звучи нормално и в България, и в чужбина- Даниел, Давид, Виктор, Александър, Петър, Георги, Ангел, Никола, Никол, Виктория, Александра, Моника, Габриела, Катя/Катерина, Андрея... все имена, които се произнасят по-различно в чужбина, но пък и там са срещани.

12.   Според някои хора името има енергия и може да повлияе на пътя на човека. Не се допитвайте по форуми, дайде на детето да се роди и тивага ще си изберете кое точно.
Относно имената написани- български са си, където и да идат ще се подразбира, че не са от там. Което е окей, не мисля смятам, че някой би се отнасял по-различно заради по-различното име

13.   Никола и Елена!

14.   Орсула

15.   Кристиан-Каролина

16.   По-добре Михаела, отколкото Микаела. И тези Карина, Никола и Ванеса ги махни. Дай нещо българско или междинародно прието. Александър, Александра, Мартин, Мартина, Даниел, Даниела, Иван, Георги, Гергана, Виктория, София, но такива глупости, като Елизабет, Моника, Памела и тем подобни американски и западноевропейски глупости ги махай. Детето няма да се социализира нормално. Дай някое българско, славянско или гръцко име, което да е прието и тук. Не Стелиос, Димитриос, Алексей и Сергей. Тия имена в България са смешни, даже абсурдни. Миже и Стефан или Стефка. Внимавай много и питай приятели, роднини и познати. Аз имам българско име, но е смешно и цял живот ми се подиграват.

17.   Теодор и всички женски ми харесват, най-много Елена.

18.   Не мога да си представя да избирам име за детето си главно заради това да звучи приемливо тук и в чужбина. Смятам, че в името, което ще носи един човек до края на живота си трябва да има смисъл, да знаеш вътрешно защо именно това име ще му дадеш, а не да го гласиш удобно за изговаряне по света. За да не съм голословна все пак, от женските нито едно от изброените не ми харесва, а от мъжките - Калоян и Никола.

19.   Това с "международните" имена е криворазбрана цивилизация. Да можело да се произнася от всички името. Е, няма такова име. Например в Испания ще се произнася трудно Александър, защото в испанския няма две съгласни една след друга (там името е Алехандро). А "George" ще се чете и произнася "Хорхе". А МиКаела винаги /в България/ ще трябва да пояснява, че името й се пише с "к", а не с "х".
Затова си има съкратени варианти на имената, защото все за някой някъде дадено име ще е непознато или трудно за произнасяне. Но затова пък ще звучи интересно. Дайте всички да се казваме Филип и Мария примерно...

20.   Номер 1-това са най-баналните изтъркани имена в последните 4 години
За хората които злобеят, че авторката създавала емигранти ще кажа, че може и в БГ да си живеят и да имат онлайн работа с чужденци, където с интернационално име хората ще ги възприенат много по-лесно.
Живея временно в чужбина и се налага да повтарям името си няколко пъти, хората пак не могат да го запомнят и изговарят. И меко казано съм имала неприятни ситуации.

До авторката-Калоян и Ванеса ми харесват най-много. Но и Калоян набира популярност

21.   Номер 3, спести си малоумните коментари. Живеем в 21. век, имаме възможността да пътуваме свободно, да се образоваме и да опознаваме света, а не да си живеем цял живот на едно място като коне с капаци. Ти си направил избора си и всеки е в правото си да направи своя, без да бъде съден. Аман от арогантни псевдопатриоти.

23.   Теодор и Карина са хубави имена

24.   Калоян, Самуил, Свилен, Искрен, Константин
София, Лора, Свилена, Наталия

25.   Калоян, Петър, Никола, Елена. Чудесни български имена.
МиХаела също (не МиКаела).

Останалото не са български имена и съответно не стават. И изобщо не разбирам какво може да накара един български родител да кръсти детето си Ванеса например. Разбира се, имена като Гана, Пена, Стоянка, Тотка и. т. н. отпадат. Но срещу една Елена, Мария или Гергана не виждам какво може да се каже.