Споделена история от Семейство

Токсични баба и чичо
Здравейте. Аз съм момче на 18 години и живея с майка ми, баща ми, баба ми и чичо ми, който е сам. С родителите си слава Богу се разбирам, те не са от токсичните, но баба и чичо са точно такива! Контролират и се карат на мен, а също и на родителите им за всичко - да не се излиза, когато било студено, винаги да се прибирам под час, уговорен с тях, всяка кашлица или духане на сопол е повод за притеснение, когато някой е болен не го оставят намира, докато не оздравее, неразбирайки, че на болния освен грижи, му трябва почивка и спокойствие и т. н. Все такива бабешки историй, на които и чичо ми се връзва, нищо, че не не от нейното поколение(може би защото няма собствено семейство). Майка ми и баща не са се изместили от тях и няма и да се местят, защото са от тези хора, които предпочитат да търпят всякакви ситуаций и да нямат спокойствие, вместо да плащат наем или кредит. Аз обаче не мога да живея под този полицейски режим. Ядосвам се още повече от това, че в сравнение с повечето ми връстници аз водя така да се каже сдържан живот - не пия, не пуша, ям си здравословно, не прекалявам пред компютъра, излилизам и се разхождам някъде всеки ден или през ден, не седя до късно по заведения и дискотеки, защото не съм такъв тип, но те все за нещо ме критикуват, че не го правя, както според тях трябва. Проблемът с изнасянето обаче ми е следният. Това, че ще трябва да започна някъква почасова работа за студенти, с която сам да си плащам наем, храна сметки и т. н. е едно на ръка - да неприятно е, но предпочитам да плащам, отколкото да търпя контрол за всяко нещо. Само, че изместването не може да промени характера на баба ми и чичо ми. Какво да правя, ако те започнат да се притесняват за мен, че не живея правилно, че като съм сам, било страшно ако нещо се разболея и др. За тях това, че не съм свободен при тях нищо не означава. Особено се притеснявам, за баба ми, че може да вдигне кръвно и недай си Боже ако и стане нещо ще ми тежи на съвестта, колкото и да ме ядосва. Въпросът ми как трябва да се постъпи в този момент от ситуацийте с токсични семейства? Благодаря предварително са съветите.

Моля модераторите да публикуват историята ми, защото се нуждая от съвети.

Коментари

1.   Ако баба ти качи кръвно, защото такъв и е характера. Изнасяш се и на никого не си длъжен.

2.   "на мира" (отделно) и "историИ" се пише!

3.   Много правилно си усетил, че чичото и бабата са токсични, както и защо родителите ти не са се изнесли. Знаеш, че ти не си като тях и не си длъжен да ги търпиш. Прочети Вашите слаби места на Уейн Дайър или за емоционалната зависимост към родителите (в твоя случай роднините). Ти си отговорен само и единствено за собственото си щастие и здраве, не за техните. Ако усетят, че се притесняваш за здравето им, само като чуят, че ще се изнасяш и ще получават инфаркт. Но всъщност, изнасянето от родния дом не е повод за тревога и инфаркти, а напротив - повод за щастие и гордост, че си отгледал млад и независим мъж, способен да се грижи сам за себе си. Като жена, която живее от 8 години сама в София, ще ти кажа, че няма по-хубаво нещо на света от това да постигаш всичко сам и да не зависиш от роднини. С поведението си баба ти и чичо ти те скопяват и те карат да се чувстваш негоден да се оправяш сам в живота, което не е така - като избягаш далеч, ще разбереш. Ти вече усещаш, че това са бабешки глупости. Не им позволявай да ти вменяват чувство на вина и дълг - ти не си длъжен да изпълняваш желянията им.

4.   На 18 си вече, какво си се разхленчил. Махаш се от тягостната обстановка и си изграждаш свой живот!

5.   Момче, чичо ти дори и да имаше семейство пак щеше да ѝ се вързва на старата госпожа.
В нормалните страни всички хора на твоята възраст работят почасова работа, та даже и на по - малко години, още от 16.

6.   Няма какво да го мислиш намираш си почасова работа и се изнасяш ако искаш повече да работиш записваш се да учиш задочно! На тези отровни хорица майната им!