Споделена история от Семейство

Огромна тайна
Какво да направя знам огромно тайна, която премълчават за да не нараня човека който е скъп за мен но дори и с премълчаването си пак наранявам. Не знам да кажа пак ще го нараня но и да не кажа пак го наранявам. Започва да ми тежи на съвестта.

Коментари

1.   Авторке,как да ти се даде съвет,като не знаем каква е тази огромна тайна?!Кога си я научила,сигурна ли си,че човекът до теб не я знае?Да мислим,да гадаем?Освен да е осиновен,друго не ми идва наум.

2.   За мен, а и за повечето хора, истината е на първо място. Може да боли, но болката е една. А ако премълчаваш пред най - близкия си човек, болката става двойна, защото това вече е и предателство.

4.   Като не знаем каква е тайната, няма как да ти дадем съвет - да те успокоим, че е добре да мълчиш или да те насърчим да кажеш. Ако е изневяра, не казвай.

5.   зависи, въпросът е зададен твърде общо.
1. би ли искал човекът да я научи или не, ама наистина, не само на думи? хората често казват, че искат да знаят истината, а всъщност повечето предпочитат да тънат в блажено неведение.
2. ще спечели ли ако я знае? какво ще се промени за него и към добро ли ще е? (примерно ако изхвърли някой паразит от живота си, добре, ако обаче животът му се срине? )
ако е изневяра, по-добре си мълчи, ако не си част от триъгълника. не знаеш какви са истинските отношения в семейството, така че не се намесвай

6.   Кажи ми тайната и ще ти олекне! Хайде стига си носила този товар на плещите си толкова дълго. Знам, че искаш да ми я кажеш и да се свърши с това, кажи ми за какво става въпрос, аз ще те изслушам. Не се затормозявай повече с това. Кажи тайната :-)

7.   Ако скъпият ти човек е брат ти и взима наркотици, кажи на родителите си. Ако скъпият ти човек е баща ти, а майка ти му изневерява, не му казвай. Ако скъпият ти човек и мъжа ти, а ти си бременна, но не от него, не му казвай. Доста варианти има. Трябва да кажеш точно какъв е случая, за да получиш адекватен съвет.

8.   Първо - засяга ли те пряко това?
Второ - за да се пази тайна, обикновено си има причини, които са теб може да не са много основателни, но това не значи, че можеш самосиндикално да предприемаш нещо.
Трето - дал/а си много оскъдна информация, ако прецениш да споделиш повече, мисля, че ще получиш по-адекватни съвети.

9.   Гадая каква е тайната.... кой е осиновен, съпруга ти ли?

10.   Зависи каква е тайната. Ако ти е просто приятел не му казвай, но ако се обичате прекалено много и си имате безкрайно доверие, споделяли сте си тежки моменти можеш да му кажеш...

11.   Аз бих те посъветвала да си зададеш един много прост въпрос:ако му кажа, респективно узнае тази тайна, много ли ще го заболи, много ли ще страда? Ако отговорът е ДА, по-добре си замълчи. Нищо не оправдава факта да нанесеш болка на човек, за който твърдиш, че е любим. Ти ще нанасеш удар с претекста, че е за добро ли? И какво добро е, ако човекът страда и светът му се срути. Няма смисъл.
Ако обаче тайната касае и теб, всякакви идиотщини се срещат -само цитирам:че детето не е от него или че той не е дете на баща си, знам ли... (тук в този сайт скоро упорито съветваха един ''кандидат за донор'' да ''направел бебе'' на жената на приятеля'' си, понеже не се получавало при тях- аз съм потресена изобщо, че това някой го намира за нормално, а и раздава съвети, а изобщо как на един мъж може да му дойде на акъла да иска такова нещо! ) или нещо друго толкова гнусно- тогава не мога вече да дам съвет. Ама никакъв-всеки действа според съвестта си и никой отвън не може да помогне!

12.   Много си зависи каква е тайната. Ако си е нещо което засяга само теб и него-кажи му, но ако е нещо, което засяга и други хора, ами помисли и за тях. Ако случайно си научила, че е осиновен, примерно, трябва да поговориш с осиновителите му за това, защото разкривайки тайната това ще се отрази на отношенията му с тях.
Освен това трябва да помислиш от което ще го боли повече. Да кажеш истината или да замълчиш и когато той научи да те обвини, че не си му казала. Сложно е, а и много си зависи каква е точно тайната и колко хора ще бъдат засегнати от разкриването й.