Споделена история от Семейство

Измъчвам се , защото съм майка
Може би най-отговорната, истинската и значимата професия за която и да е жена е да бъдем майки. Е, скъпи майки, обръщам се към вас, защото имам проблем. Силно се измъчвам, тъй като трябва да изпратя дъщеря си да учи в големия град(Пловдив), а ние сме от малко селце в Северозападна България. Сами разбирате, че разстоянието е голямо, както и промяната. Детето ми не познава никой там, но естествено с времето това ще се промени. Притеснена съм как ще свикне, как ще приеме промяната, в каква компания ще попадне. Виждам, че и тя е притеснена, но взаимно не го показвам, за да не се тревожим, тя мен, аз нея и така... Дайте ми съвет...
Имам и едно питане, което е по конкретен въпрос-транспортът. Знам, че всички ученици, студенти и т. н имат право на транспортни карти, детето трябва доста да пътува, та откъде се взима карта, трябват ли някакви документи от университета и прочие. Ще се радвам да ми разясните.
Наясно съм, че всяко начало е трудно и всички сме минавали по този път, но само една майка може да ме разбере. Много се тревожа, знаейки, че е за нейно добро. Въпреки това усещането, че само след месец повече няма да я виждам в леглото и, няма да е с нас на вечеря, ме убива.
Ще се радвам наистина да чуя съветите ви, дори просто за мое успокоение. Имах нужда, изписвайки тези редове просто да споделя с надеждата, че тук някъде ще намеря утеха и съпричастност от хора вече минали по този път, от майки...! Благодаря!!!

Коментари

1.   Не е лесно. Ще си намери приятели
Карта ще си направи, ще и трябва уверение от университета.

2.   Госпожо, по - добре да е в Пловдив в компании, отколкото да си остане у вас в селцето ви и на 40 години да се вземе с някой тотално обременен психически смотльо, или пък мангал, който 99. 99 процента ще е също и алкохолик.
А и в Пловдив живота е сравнително спокоен. Не като в София например...
Също да ви кажа, макар че има един такъв тренд да изкарват всяко следващо поколение по - черно от предното, днешните момичета и момчета са сравнително по - кротки в сравнение с моите набори с осмицата.

3.   Направо не си представям на моята майка какво трябва да й е, аз също завърших 12 клас и от София се местя да уча в Северна Англия...

4.   Дали е трудно да изпратиш детето си? - адски трудно е. Дали ще се съхрани като човек? - Познавате я, и вече знаете отговора. Да големия град е джунгла. Но аз си спомням за много хора, съхранили се и израстнали в тази среда.

Транспортните разходи - всички студенти ползвалт намаление, което е символично сравнение с цената за нормалния пътник.

Набързо за възможностите в малкото населено мясро и голямото - факт, че голямото предлага повече такива, но и повече рискове.
Не бих се осмелил да кажа - пратете я, както и обратното.

Мен лично ме плаши малкия избор на "изучили" се "бъдещи" съпрузи в малкия град/село, пред тези в големия (въпреки, че в големия пак има огромен процент необразовани и посредствени хора).

5.   Вярвай повече в нея и в себе си, че си я възпитала добре. Тя е вече голяма и ще се справи с всичко, и карта за пътуване сама ще си направи. Момичето ти е пораснало от тук нататък вече от теб се иска да помагаш само ако те помоли за помощ, пусни птичето си от клетката за да се научи да лети само.

6.   Дъщеря ти е добро дете и ти си страхотна майка. Не се притеснявай. Аз също навремето отидох да уча в София от малък далечен град. Тя ще се справи. Ако можеш отиди с нея поне първата седмица.

7.   Ако е завършила 18, няма от какво да се притеснявате. Говорите за нея като за 5 годишна, но реално тя си е млада жена. Много хубаво, че мислите кое е за нейно добро и въпреки притеснението си я подкрепяте. Нормално като майка да се тревожите, но все пак тя не е малка. Вярвайте че сте възпитали млад човек, който ще се справи с промяната и може да преценява сам кое е добро и кое лошо за него сам.
Аз също дойдох да уча в София. Когато ме оставяха нашите гледах като изоставено кученце колата. Трябваха ми 2 години, за да свикна в София. После нещата се подредиха - приятели, образование, високо платена работа, мъжът ми. За нищо на света не бих се върнала в родния си град и съм много благодарна на родителите си, че са ме подкрепяли и са вярвали в мен. Мъчно ми е, че са далеч, но така е най-добре за мен и те го знаят.
За картите - проверете в интернет - в София искаха уверение от университета, че си студент.

8.   Имам приятелка отскоро - от Русия, тук малко хора говорят езика ѝ и се страхува. Но сега си пишем на руски и всичко е ОК! Та, да отиде - хората обичат нови приятели, да си разменят имейли и да се опознават! Успех!
One girl

9.   Тези "трудности" ще са много полезни за нея и ще й помогнат да се изгради като личност и самостоятелен човек. Детето ти се превръща в жена и като майка, трябва да се радваш много за нея! Притесненията ти са нормални, но ненужни, тя ще се справи. От теб се иска да я подкрепиш и да си насреща, ако има нужда.

10.   Тя ще се справи.
Възпитала си човек с мечти. Бъди горда, винаги ще ти е благодарна, че я подкрепяш.
Пловдив е прекрасен град! Аз съм родена и живея тук. Тя ще се справи.
В началото ще и е трудно, но после всичко ще се нареди.
Карта се издава със заверена студентска книжка. Точно срещу Пловдивски университет ги издават. Около 15 лв са за месец. Има и за три месеца и за цяла година. За цяла година е излишно, защото може да я изгуби.
Като дойде тук ще се срещне и с други хора, които тепърва започват живота си в Пловдив. Не е само тя!
Ще си идва през ваканциите. Вие ще идвате в Пловдив.
Ще се гордеете, че сте отгледали смела млада жена.