Споделена история от Семейство

Снаха ми не ми е близка
Имам по-голям брат, който се ожени преди година и половина. Аз съм на 28, той е две години по-голям от мен. Бих казал, че сравнително малко се познавам с жена му т. е. снаха ми. Преди да се оженят се виждахме 3-4 пъти в годината, най-често само за едно кино или нещо подобно.

Чесно казано, нейната компания винаги ми е била леко неудобна. Вниманието й винаги е едно преценяващо и изпитващо. Почти никога не споделя нещо за себе си и сякаш много внимава да не издаде някакви негативни обстоятелства за себе си.

В крайна сметка се оказва, че не знам рождения й ден, нямам телефонния й номер. Не съм се интересувал, защото някак си не звучи добре аз да любопитствам за тези неща, а по-скоро тя и брат ми да го направят мое достояние, но те никога не го направиха. Все едно става дума за някоя колежка от офиса, а не за моя роднина.

Сега като семейство, те ходят по-често в нейните родители. Не ми харесва и нейното отношение към майка ми. Едно покровителствено, още от самото начало й говореше на "ти".

Имам усещането, че си взе брат ми, понеже той е добричък, дори малко наивен, но има добри доходи, а неговите роднини тя иска да стоят надалеч, макар че няма конкретен повод и реални причини за това. Тя е от голям град, а ние сме от по-малък град. Струва ми се, че снаха ми и родителите й имат една надменност и високомерие към семейството на брат ми т. е. мен и моята майка.

Може би е трудно да опиша пълна картина за семейните ни отношения. Бих искал да прочета мнения, за да придобия по-ясна представа доколко това е нормално, а не в резултат на изродено поведение.

Коментари

1.   Не разбрах какъв е точно проблема.

Сам казваш, че трудно общуваш със снаха си и не се чувстваш удобно в неино присъствие - ами, очевидно и тя се чувства точно по същия начин в твоята компания и това обяснява и дистанцията помежду ви. Или смяташ, че е само неино задължение да те спечели, да разговаря с теб и да те отпусне и забавлява? Хората или си пасват или не - във вашия случай не сте си паснали, но не виждам проблем в това. Важното е че се разбират добре с брат ти - той трябва да живее с нея, не ти. Нормално е и ако двамата се обичат и са си интересни, да са си самодостатъчни - не би трябвало да се чувстваш обиден от факта, а да се радваш за брат си. Ако през ден идваше да кисне у вас, това щеше да значи, че нещата у тях не вървят и не му се прибира - не искаш това за него, нали?

Доколкото разбирам конфликти няма и и ти и тя се държите нормално и учтиво един с друг. Не всеки обича да си разказва всичко - хората са различни, някои са по-затворени, особено пък ако не са сигурни, че човекът насреща ги приема безрезервно. Щом снаха ти внимава и не се отпуска, значи се чувства несигурна. Но така или иначе, доколкото всички спазвате добрия тон, ситуацията изглежда нормална. Доколкото разбирам и от години се виждате доста рядко, което означава, че най-вероятно просто нямате кои знае какви общи теми или занимания.

Приеми че хората просто са такива, каквито са - не можеш да ги промениш и не можеш да ги спечелиш насила. От хубавото никой не бяга - брат в крайна сметка ходи там, където се чувства добре.

Вместо да се вторачваш в семейството на брат си, замисли се че на 29 години може би вече е време да станеш самостоятелен, да се отделиш от майка си и да вземеш живота си в свои ръце - време ти е за собствено семейство :)

3.   Ти си негативен, за нея не знам. Казваш, че сякаш прикривала негативни неща около себе си, а после, че не знаеш позитивни като рож. ден т. н.
Преди си излизал по-чести с брат ти, пък сега гаднярът си гледа семейството...
А как е трябвало да се обръща към майка ти, нещо като "Ваше височество"? !
Усетила е отблизо това, което аз усещам от дистанция само докато те чета: ти си негативен, интригант, манипулативен, очакващ специално поведение с привкус на обожание към теб и майка ти или поне леки поклони от време на време.
Те са семейство, ти си братът на НЕЙНИЯТ съпруг! Знай си мястото и си гледай твоя си живот!

4.   Личи ти, че си от малък град. Остави ги да си живеят хората както искат.

5.   Прав си, стои далече от вас, как да се сближи жената с двете си свекърви!
Момче мислиш, а най-вероятно се и държиш, като свекърва. Искаш снахата да се отнасяла с вас на "Вие", а как се отнасяте с нея, на "Вие" ли й говорите? Роднина ти била, ако я приемаше за роднина и уважаваше избора на брат си щеше да защитаваш снаха си, а не да а укоряваш.
Отделно има една народна поговорка "От дето е жената от там е родата", хората не са казали тези думи ей така на вятъра.

6.   Моето мнение е, че звучиш като дърта свекърва. Не ти е работа да знаеш телефона на снаха си. За какво ти е? Ще й звъниш да й се правиш на пръв приятел? Защо да е длъжна да споделя личния си живот с вас? Тя е жена на брат ти, не на теб и на майка ти. Това че той е близък с нея не означава, че и вие сте.
Какво му е неуважителното да говори на майка ти на ти? Очаквате да й вика майко или да й говори на вие ли? Само по тези неща мога да преценя, че сте от село, възпитани в патриархални ценности роднини, които си мислят, че трябва във всичко да се месят, всичко да знаят и непременно очакват по-скоро снахата да се присъедни към семейството им все едно са малки дечица отколкото с брат ти да сформират собствено такова.
Престани да зяпаш и обсъждаш чуждите отношения и вместо това се ориентирай да си намериш и ти жена и да се изнасяш. Какво правиш с мама още? Ти си на 28 години млад мъж, а си с мислене на провинциална лелка. Сигурно просто преповтаряш думите на майка си. Аз също бих избягвала контакти с вас. Стегни се и изчезвай от този порочен кръг.

7.   Отговорите изглежда са от разни снахи. Никъде не съм казвал, че живея с майка ми и не е ваша работа да ме съветвате да се женя. Стори ми се, че такава липса на отношения е странна. Вие веднага ме оценихте и осъдихте, а защитихте снахата. Виждам, че нямаше нужда да пускам тази тема.

8.   От какво и за какво да я защитаваме? Всичко изглежда напълно нормално. Ти казвал ли си ѝ телефона си и рождения си ден? Как си го представяш, без да я питаш, тя хоп, както е жена на брат ти започва да си разменя с теб телефони и зодии. Да не си малко влюбен в нея?

9.   Да, прав си. Не е редно ние да те съветваме какво да правиш, но е редно ти да казваш на другите какво да правят, защото така ти се струва редно...

10.   Човек, звучиш като някоя досадна и скучаеща леля със сериозни комплекси за малоценност. А сигурно имаш претенции, че си голям мъж...
Хората са ти писали съвсем смислени коментари.
Започни най - после свой живот.

ж30

11.   Ти се надяваше отговорите да са от дърти свекърви ли? Не е нормално да си мислиш, че някой ти е длъжен за нещо. Жена на брат ти не означава, че е и твоя жена/приятелка. Не я обвинявай - той ако искаше да ви вижда по-често, щеше да намери начин. Много е лесно да хвърли човек вината върху друг отколкото да се замисли дали той не бърка някъде.

12.   Ще ви го кажа от гледната точка на снахата, тъй като в момента аз съм в това положение, без да искам да ви обидя.

1. Вие като семейство на мъжа й, след като я поканите на гости, сте длъжни да я предразположите. Не забравяйте, че вие сте цяло семейство, а тя сама. Не очаквайте тя да ви предразполага, само заради това, че сте по-затворени хора.
2. Щом тя е с брат ви, определено не й пречи вашето населено място. Това е ваш комплекс, който вие прехвърляте върху нея.
3. Щом се държи с майка ви като с приятел, това е от неудобство. Тя усеща държанието на всички вас и се опитва да се разбира с вас. Това е нормално за хората от по-голям град. Просто са по-открити и им е трудно да разберат вашето поведение.
4. Това, че вие се държите на дистанция, на нея й изглежда като начин да я разкарате и показвате нежелание към нейното присъствие. Със сигурност се чувства много неудобно. Вашият негативизм определено се отразява и върху нея.
5. Със сигурност не би искала да издаде някакви негативни обстоятелства от живота си, тъй като е очевидно, че сте я разпънете на кръст. Определено тъсите причина да "спасите доброто братче" от "злата снаха". Но не мислите ли за щастието на брат ви? С него явно постигат добро разбирателство, спрете да им се месите.

В заключение ще кажа, че не видях в написаното от вас да се замисляте за вашите грешки. Обвинихте единствено нея, без да се опитвате да се поставите на нейното място? Не се месете на младите, те са щастливи и доволни. Ако можете им помогнете, ако не - не им пречете!

13.   Абе, момче! "Криела" нещо негативно, ще рече, че ТИ търсиш нещо негативно, интригантче. За това и ти написах малко по-тактично поста, но не се усещаш. Каква ти е работата на тебе в чуждото семейство! Имаш брат, не собственост, жена му ако иска ще контактува с теб и майка ти. Неин си избор, но сега след коментара ти особено, вече е напълно ясна картинката.
Не само, че съм нечия снаха, а съм и майка на двама сина!
Каквото си подал, такова и ще получиш, ни повече, ни по-малко.

14.   Ето, че се издаде - ДЪРТА свекърва. Само с една думичка показа, че за теб свекървите винаги са "дърти" и не може да бъдат по друг начин. Предполагам, тази дума всъщност включва одисея от негативни качества и прояви.

Защо да искам коментари от дърти свекърви? Искам коментари от емоционално уравновесени, непредубедени хора, каквито в тази тема не мога да забележа.

Добре, по принцип снахата не е дявол, интелигентна и отдадена е, но все пак когато прави питка на бебето не покани майка ми. После се извинява, че "забравила". Е, как може да забрави, бебето има две баби? ! Беше очевидно. Майка ми много се обиди, разплака се. За нея това е първо внуче. Ела сега и кажи в лицето й, че е "дърта свекърва" и брат ми е избягал от нея, за да отиде при "хубавото".

Утре ти ще си свекърва за някоя супер съвременна и еманципирана снаха, която ще внимава с една дума да не попадне под оковите на патриархалните семейни ценности, толкова мразени от теб, и ще гледа да си прекарва времето с нейната майка и нейните приятелки.

Колкото пъти вляза да прочета, виждам все по-малко звезди на коментара си. Какво е това, войната на звездите - Star Wars? Разни снахи тук се обединихте и ме сразихте два пъти, веднъж с коментари и втори път със звезди. :)

15.   Авторе, аз ще те подкрепя- не е нормално да са ви такива отношенията. И аз имам близки роднини, не живеем заедно, но се чуваме отвреме на време, честитенето на празници и рождени дни е традиция и това е въпрос на възпитание. За съжаление няма какво да направите ти и майка ти...много е тъжно да я елимират като баба! Тук смятам, че и брат ти има отговорност за ситуацията, но пък нека няма разправии и да са живи, здрави и щастливи по техния си начин. Приемете, че нещата са такива към този момент и толкоз, гледай напред!

16.   Ти си безнадежден случай. Майка ми, аз не знам си какво. Само като чета какви ги пишеш и разбирам защо брат ти не иска да си комуникира с вас.