Споделена история от Семейство

Дарение приживе на заварен син
Здравейте. Въпроса ми е как да оформим правно наследството ни приживе между трите ни деца. Имам заварен син които е на 20 години вече и две собствени на 8, и13. Грижих се за него до колкото можех но детето остана с
впечатление че аз съм лошата. Понеже съпруга ми е мекотело и не си признава когато е сгрешил. Но към въпроса искам да уредя имуществото ни преди да сме си отишли. Не искам да се налага децата да се карат и да делят наследство. Как може да им прехвърлим всичко на всеки както сме решили? Без да имат право после да оспорват и да делят на ново. Искам всеки да наследи жилище и после да не търси друго, ако е нужно да подпише от отказ от наследство с получаването на жилището.

Коментари

1.   По добре питайте адвокат, по форуми само ще предполагаме, че по предложения начин е възможно.
Това което със сигурност знам е че отказ от наследство се прави след смъртта, това в момента не ви върши работа.

2.   Може би не си формулирахте правилно въпроса? Искате да има повече за вашите деца и по-малко за чуждото? Тъй като мъжът ви е "мекотело" едва ли ще се противи на решението Ви? Но говорите в множествено число. Твърде прозира... това деление на децата. Не искам да обидя никого, но е много грозно. Замислете се.

3.   Много разумне решение сте взели. Аз преживях кошмар с неуредени преживе имоти. В повечето случаи родителите не уреждат тези неща, заради незнание или желание имотът им да служи като "гаранция" децата им да ги гледат. Сега не знам как са законите, но преди най-сигурният начин за разпределяне на наследството беше чрез продажба. Включвате клауза в договора за право на ползване на част от имота докато сте живи, и че имотът не може да се продава или отдава под наем без ваше съгласие. Най-добре се свържете с адвокат или потърсете съвет в юридически форум, мисля че бях попадал на такъв преди време.

4.   С покупко-продажба! Дарение може да се оспорва, покупко-продажба - не се оспорва. Прехвърлете чрез покупко-продажба на всяко дете това, което сте решили и ви е чиста работата. По-добре така, отколкото кавги за наследството някога...

5.   Аз пък мисля, че номер 2 не само че греши, а и е заядлив. Да е предвидлив човек-какво му е лошото? ! Да се разпореди с имотите си приживе-какво лошо има? ! Даже е правилно. Н. 2 търси под вола теле.
Това че мъжът е мекотело, а доведеният син слаб психолог, не я прави нея авторката лоша. Нито значи делене на децата.
Авторке, децата не могат, предполагам, да наследяват определено жилище. Те ще наследят, след години/желая ви го/ всичко, а после пак трябва да си го делят. Вариантите има още, така че... само адвокат може да помогне в случая със съвет.

6.   Благодаря на всички. Дори на номер 2 ето заради такива умници дето мислят че знаят всичко реших, че така ще е по добре. Незнам той как си представя децата му да делят и да нямат спокоиствие. Неискам да оставям причина заради койато да се изпотрепят накрая

7.   Имам още един въпрос. Ако има закупено имущество на мое име по време на брака, делили се от трите деца? Или се дели само имуществото което е на името на съпруга ми?

8.   По време на брака, доколкото знам, всеки закупен имот става СИО, тоест общ, казано на по-прост език. И съответно наследници са всички деца и на двамата съпрузи. Може би има начини да се докаже от единия съпруг по-голям принос, но как става, де да знам.. И пак ти казвам, авторке, ако имаш парички-иди при адвокат с документи, които трябват, плати му там 30-тина лв, и той ще отговори. Аз имам само бегли знания и колкото мога и знам, ти казах.. Май номер 4 също е прав.

9.   Ако имущество е закупено по време на брака то е СИО, без значение че е било само на ваше име. След смърт на мъжа ви неговата половина ще се дели по равно между вас и всичките му деца. Примерно ако става въпрос за жилище закупено по време на брака на ваше име и съпругът ви почине вие си имате половината, като жива, и делите другата половина на 4, тоест всичките му деца ще наследят по 1/8 част от жилището, а вие ще сте собственик на 5/8 част. Ако обаче вие починете първа мъжът ви ще е собственик на половината и ще дели другата половина само с общите ви деца, тогава общите ви деца ще имат по 1/6 от имотите ви, а съпругът ви 4/6 и след неговата смърт, ако не е уредил нещата след вашата смърт, тези 4/6 ще се разделят между всичките му деца.

10.   Ако не си осиновила доведеното дете - то не наследява нищо от теб. Но ще наследи от баща си, който може да наследи от теб, ако го "превариш" т. е. те надживее. Най-сигурно е да направите покупко-продажба или дарение, но ако прехвърлите всичко на децата си има риск в един момент да продадат имотите докато сте живи и да увиснете. Случки всякакви, колкото и да ги познаваш. Примерно дължи пари или го осъждат (пак за пари), няма налични и му продават собствеността. Доколко надеждна е уговорката да ползваш имота докато си жив трябва да каже адвокат. Примерно знам, че се продават апартаменти "с баба" т. е. купуваш го, но бабата ще живее в едната стая и при нов собственик. Щом е възможно това, представи си да ти продадат апартамента на цигани - върви си живей остатъка от живота разчитайки на закона. Ако имате апартаменти за всички плюс един да остане за вас - най-добре, но него накрая пак ще го делят.

11.   Авторке, зависи от това, кой от двама ви ще умре по-рано. Ако съпругът ти умре по-рано, ти наследяваш половината му имущество, а другата половина се дели на трите му деца. След като и ти умреш, твоето имущество, включително и наследеното от него, се дели само между твоите деца. Говоря само за неговото имущество, тъй като не става ясно от поста ти в чие жилище живеете, дали е обща собственост, или е само негово. Ако апартаментът е общ, поначало ти имаш половината, затова говорим само за неговото имущество. Ако ти умреш първа, той наследява половината от твоето имущество, а другата половина се разделя между двете твои деца. А когато и той умре, неговото имущество, включително и наследеното от теб, се разделя между трите деца. Това важи и за закупеното от теб хилище по време на брака, и при положение, че ти не си осиновила заварения си син. С две думи, печели преживелия съпруг и децата му. В случая двете общи деца ще спечелят повече, ако баща им умре пръв. Не се шокирай, звучи ужасно, но и това го има в живота. наскоро и аз имах такъв казус, страхувах се, че дъщеря ми ще остане без наследство, затова попитах адвокатката какво ще стане, ако и двамата умрем заедно, при катастрофа например. И тя ми отговори, че тогава се търси кой е умрял пръв. Много неприятни неща са това, затова аз те съветвам да си се погрижиш за децата, защото нищо не се знае. Още повече, че са от различни бракове, ако са от един брак е лесно.

12.   Благодаря на всички за разесненията. От всичко казано до тук явно само направо ми се зави свят

13.   Прясно ти го поднасям, тъй като преди 2 дни говорих с нотариус по тоя въпрос.
Ако искате да им разпределите недвижимо имущество предварително, т. е преди смъртта ви най-добре било с покупко-продажба между вас и децата ви, просто и ясно