Споделена история от Семейство

С какви заделени пари разполага една майка преди първо бебе?
Въпрос към всички семейни и несемейни двойки, имащи бебе или очакващо такова - споделете някакъв опит със сума, която една бъдеща майка трябва да има заделена като минимум! Моля отговори от типа на - взехме 1000 от свекървата и 1000 от тъщата да се избягват. Говоря за работещи семейства, които искат сами да заделят пари, без възможност от външна материална помощ.

Коментари

1.   Зависи какво искаш , ако искаш количка от 2 бона трябва много . По - големите разходи са кошарка , количка . Но може и с малко пари . Ако има кърма няма много разходи , ако няма малко над 100 лв. Е млякото .Дрешки може да подари някой , има и групи във фейсбук . Памперсите най - евтино около 30 лв на месец . Не са нужни много . За раждането зависи къде , аз раждах за 300 лв във областен град в частна болница .

2.   Не бих каазала, че всички имат заделени, като им дойде изненада и се оправят някак си, ако нямат и работа в момента. Но все пак и двамата родители ако работят нищо не са разходите.

3.   Преди да се появи нашето бебе през април тази година, ние бяхме заделили близо 9000 лева.
Колко са дали бабите и дядовците - едно на ръка, но човек трябва да е сигурен в себе си, не в това от кой колко ще получи.

4.   Ние разполагахме с горе-долу 7000 лева заделени преди да се появи бебето. За минимум не мога да кажа, зависи от толкова неща, които за всеки са различни. Предполагам, че човек може да се справи и с 1000 лева, а за друг половин милион ще са недостатъчни.

5.   Аз заделих 5000лв, за зор заман за втората година, когато е доста ниско майчинството. Но според мен около 2000лв същопе добре.

6.   Ние нямахме заделени пари за бебето. Бяхме накупили каквото ни трябваше- легълце, количка, ваничка повивалник, кенгуро, малко дрешки, одеалца. хавлийки. Като за дрешките не бързай понеже моя т бързачко ни изненада 19 дни по-рано и дрешките, които му бях купила ги облече на 2/3-тият месец. Иначе аз нямам кърма и му купуваме Ам-кутията от 700гр. я изяжда за 4 дни. Сама можеш да си сметнеш колко парички ще ти трябват за посрещане на бебчо и на месец колко ще трябват за памперси ако не кърмиш за мляко. Всичко друго е глезотии и бебето не разбира. Ако имаш заделени парички ги пази за него, когато порасне. Ние така правим всеки месец в спестовната книжка на детето и като стане на 16 може да си ги изтегли. Моят звяр е сега на 4 месеца, освен внимание и да си гука с мама и тати друго не му трябва

7.   В 6 -ти месец съм с моя мъж сме отделили за бебето около 8 хил. лв. В тях влизат за малкото нещата и раждане около 2200 лв.

8.   Около 2000 лева е добре да имаш. Количката е разход. Кошче за кола, легло, можеш на старо. Матракът е важен, да е нов и за бебе, не някой дунапрен. Шишета и биберон също са нови. Всичко друго може да е старо. Маса за повиване не ти трябва, само подложка. Можеш да го повиваш на която маса ти е удобно на височина. Памперси има на различни цени, млека също.
Това е при положение, че имаш текущи доходи, от майчинство или от бащата или от където и да е. Ако нямаш, тогава е все едно колко ще заделиш, с броени пари не се живее.

9.   Заделяне за черни дни ли те интересуват или неизбежни разходи?

10.   7 мале много пари за раждане, аз не бих дала толкова...

11.   Ако трябва да се извадят 8 000, леле.....

12.   Абе какви са тия суми 5000 лв, 7000 лв, 8000 лв? Вие го изкарахте ебах ти лукса. И аз съм отгледал дете, ама такива баснословни суми не съм имал, преди да го направя. Не казвам, че е евтино, ама чак 8000.

13.   Ние имахме събрани около 12 хиляди лева, преди да се решим на бебе, но това беше най-вече с цел да се застраховаме за година напред, ако се случи да загубя тогавашната си работа. Но не се наложи да прибягваме до тези пари, тъй като заплатата ми стигаше да плащаме разходите си.

Номер 1, "Pampers" е марка ПЕЛЕНИ. Образовайте децата си да пишат и говорят на правилен български език, за да се оправят добре в живота, когато пораснат и да не се излагат с липса на елементарни знания.

14.   3 деца сме изгледали от 2002-а година насам, и никакви "заделени суми" не сме имали, освен текущите ни заплати, които в началото на този период никак не бяха розови...
Стига с тези глупости! Излиза едва ли не, че бебето е нещо като кола да си купуваш.
Освен това, нали има две роди, две - не една? Всеки подари по нещичко, я количка, я кошничка за кола и за разнасяне.
Не го мислете толкова! Тези пари се заделят в движение. Циганките така ли разсъждават? "Дай да съберем тука едни 8000 лв., пък ще му мислим дали можем да имаме дете." И раждат 10 пъти повече от нас!

15.   Абе, говорете си, ама трябват парички... то не е предмет, има си разходи...

16.   И ние не сме заделяли. Купихме си само количката и шишетата. Без никакъв срам разпределих, че искам от майка ми корито, хавлия и козметика за баня, от свекарите кошарка със скрин, от баща ми кошче за колата. На всички останали, които ме попитаха какво искам, също отговарях конкретно. Според мен няма защо да тормозя хората с размисли по темата и накрая да имаме 3 активни гимнастики и 2 столчета за хранене. Дрехи почти не сме купували. Имаме нови дрехи до 3 год. от кръщенето.
Освен това съм против пазенето на дрехи за следващо дете и раздавам всичко. И на нас ни подаряват. Няма гаранция, че ще родим същия пол дете и през същия сезон, някога си. А да помогнеш на някое младо семейство е супер удовлетворяващо.

17.   Самото раждане може да се случи в държана болница, с произволен екип, напълно безплатно почти, ако не броим някои консумативи и почерпката за екипа. В този случай, да речем, около 200 лева. Почерпка за бебе на приятели, колеги и роднини (и то скромна) - около 400 лв. Подарък за майката от мъжа и (злато) - 200 лева. Изписване - ако има фотограф и дрехи за изписване - около 70 лв. Да си дойдем сега и на същинските разходи - легло, количка, ваничка, дрехи, бебешка козметика, бебешки съдове, играчки, консумативи за месец, лекарства. Ако трябва всичко да се закупи - около 1000 лева първоначални разходи ( 310 лв нова количка 3 в 1, детско легло с преграда - 280 лв. и другите разходи). Така че, реално ще ви стигнат около 2000 лева.

18.   Номер 14, ти искаш ли децата ти да растат като циганските? Без топла вода, без баня, без обувки. Познавам деца, които се редуват да ходят на училище, защото имат ЕДНИ обувки за двете. Защото никой не е помислил, че децата ще имат нужди преди да ги направи. Да разчитам на роднини? А минава ли ти през акъла, че някои издържаме не само децата си, но и помагаме на родниите. Аз не разбирам родителството като обща роднинска задача, а като моя и на другия родител.

21.   Приятели, авторката съм. Плашат ме сумите за подготовка на бебе, за които чета. Със сигурност обаче мисля, че заделени пари трябва да има. Не знам дали с приятеля ми ще имаме възможност за 1, 2 и 3 са далечна и за момента неосъществима мечта за нас, не говоря здравословно, а чисто финансово. Разбирам днешните майки и бащи, защото в нашата страна си стана чисто геройство да отгледаш дете. От всякаква гледна точка. Благодаря ви за чистосърдечните мнения!

22.   13 - "пелени" като се каже, всеки се сеща за старите пеленки, памучни, които са се прали едно време. Памперсите са за еднократна употреба.

23.   22, всеки грамотен българин се сеща за това, което е вярно. Незнаещите и нежелаещите да знаят употребяват погрешни думи. Пелени има всякакви, както има и всякакви телефони, обувки, блузи, панталони, коли, велосипеди, столове, чаши, тенджери, детски колички, очила, пръстени и прочее.

24.   Авторке, не се плаши. Всичко от първото дете ще използваш и за второ и трето. Няма всеки път да купуваш нов слинг и нова количка. Аз за първото ми бебе купувах неутрални дрешки, да могат да се обличат и на другия пол. Децата стават разход с тръгването на училище, тогава и дрехите не пазят, и джаджи искат, и на лагер, и телефон, гуменки, учебни помагала, уроци. Но обикновено дотогава семейството си стои здраво на краката финансово и може да го поеме.

25.   Само пари са ви в главата. Децата не се гледат само с пари. Не забравяйте и възпитанието после. Парите са ви най-малкия проблем. Циганките да не са умряли случайно.

26.   Изобщо не се плаши не ти трябва чак толкова подготовка. Пък и бебето не се знае кога ще дойде, може след 5 месеца да стане или след година. Все пак има и 9 месеца преди раждането, до тогава може да се подготвите. Според мен не е и нужно, след като и двамата получавате заплата, не ви трябват милиони. Дава се и еднократна помощ от 250 лева, пак ще се купи нещо и с тях. Въпроса е в желанието.

27.   23 - Вместо да се занимаваш с грамотността, което в момента правиш, изсмуквайки си заяждания от пръстите, вложи енергията си в нещо градивно. За пояснение пелена значи текстилно изделие, а памперса е далеч от текстилното и за да се наложи тази разлика в разговорния език - на едното се казва памперс, на другото пелена. Ок ли си или....? С тълковен речник ли ще ме биеш по главата, защото пояснявам разговорен език, жаргон... Ако искаш да се изявиш като супер грамотна - напиши книга. И стига в тоя форум все някой да учи другите кое как се пише!

28.   Не се карайте. Наричат се "пелени за ендократна употреба" (да не се бъркат с пелени, това не е пояснение, а са два различни продукта като мляко и кисело мляко например). Само че марката "Памперс" е толкова известна, че се е превърнала в нарицателно за пелени за еднократна употреба и се използва масово в разговорната реч (също и за краткост) - нещо като марката "Ксерокс", станала нарицателно за копирна машина.

В крайна сметка дали ще използвате неофициалната дума в разговорната реч или официалната не е толкова важно. Това ли е най-важното в темата, че трябва и за това да спамите? Това е несериозно и дребнаво. Като децата в детската градина сте.

29.   Здравейте номер 7 съм, доста коментари съм получила за написаното. В никакъв случай не съм искала да обезкуража авторката с тази сума. И за мен хората да искат ще се справят с две заплати. Номер 10, в София ражданията са толкова във всички частни болници. Това е единственото нещо за което мисля, че трябва да имате по-стабилна сума. В държавните болници е някакъв ад, ужасно отношение, ужасна хигиена и недей си боже да ви направят нещо на бебето. Не четете ли преса бе хора, колко родилки изпуснаха. Относно другите разходи, всеки може да мине и по-евтино, важното е да има желание. Пожелавам на авторката едно прекрасно бебче, всичко друго си идва на мястото.

30.   Ако всяко младо семейство чака да натрупа 8000 спестени за да прави бебе, сме си е.. м... от идиотизъм

31.   Баси Софията... как 2000лв раждане? ! Родих в Пловдив в частна клиника, с избран екип, плюс всякакви глезотии, като да си избера предварително стаята за престоя, кетъринг от топ ресторант, козметика, памперси и дрешки за бебето. За всяко нещо ме питаха коя марка предпочитам, дрешките от органичен памук ли да са и т. н. А за времето на самото раждане ми предложиха да си избера музика и ароматерапия, за да се чувствам максимално комфортно. За 800лв.
За 2000, трябва да ти подарят акушерка за вкъщи, честно.

32.   Е то в София е така , и в Пловдив има болници , който взимат скъпо , всяка година се качват цените , но явноима търсене.. Например в Селена също е околи 2000 лв . 800 също не са малко , има хора доволни и от държавната без да дават пари .

33.   Ние сме заделили дотук около 6 000. Справяме се с всичко сами. Не можем да разчитаме на роднини, нито има кой да ни даде наготово ползвани неща - ще трябва да купуваме всичко, все пак трябва и да се обзавежда стая, качествените колички, седалки за кола, всякакви консумативи ще трябват. Честно казано съм в паника като гледам каталозите и цените, а и бебетата растат толкова бързо и всичко толкова бързо ще трябва да се сменя, няма и да мога да работя поне 2 години - a и после освен мен няма кой да гледа детето, страх ме е. Колко време е длъжен работодателят по закон да ми пази мястото, знае ли някой? Даже и да го пази, няма гаранция че след като се върна след толкова време няма да намери набързо повод да ме смени, какво ще правя с няколко години дупка в биографията? Дайте ми малко смелост - вие как се справихте, кога успяхте да се върнете на работа, кой гледа детето? Също се притеснявам да не се изнервят отношенията вкъщи, когато аз не работя, бебето реве, недоспиваме си и само единият от нас ще работи - филмирам ли се много, при вас как беше?

34.   Номер 31, би ли споделила коя е тази частна клиника в Пловдив, за да я имам предвид за в бъдеще? 800 лева в частна клиника си заслужават пред държавно родилно отделение, ако наистина се предлагат описаните грижи и удобства за родилката!

35.   33 Какво значение има, че само единия ще работи, нали и ти ще получаваш майчинство. Има групи във фейсбук, подаряват се много неща. Аз дори за второто дете ако е от друг пол, мисля да използвам поне в началото подарени дрешки. Не знам какво се шашкате толкова, моето дете след първия месец по цяла нощ си спеше.

36.   До Номер 33

Имаш доста реална представа за ситуацията, която ви очаква. Стая засега не е нужна, нужно е може би едно легло за детето, място за дрешките му и играчките, засега няма да са много. Схемата в работата е - на 2 години детето на ясли или градина, а майката седмица на работа, седмица болнични. Няма как. Всеки път, когато ти се размрънка шеф, трябва да се сещаш за това, че именно твоето дете ще му изработва пенсията след 25 години. Можеше и да не раждаме и шефовете да го д... т на старини, нали така. Нищо не е по-важно от децата ни, затова да си гледат работата всички останали. Той за да те махне от работа трябва или да те съкрати, което те праща на борсата и не оставаш без доход, или да направиш сериозен гаф. Винаги можеш да оспорваш с адвокат, ако мислиш, че е заради детето.

Конкретно аз бях три години по майчинство, после детето на градина, върнах се на работа, но всъщност го пуснах малко по-рано на градина (2 г и 9 м), за да посвикне и да мога по-спокойно да работя. Моята работа е 30 часа седмично и е много трудно, ако бащата не помага. Бих искала да премина на половин ден, тоест 20 часа седмично, дано ми се получи. С мъжа ми много се караме за възпитанието, мъжете не разбират през какво минаваме по време на бременността и раждането и кърменето и да, конфликити имаше много, но стискаш зъби и продължаваш напред, какво да се прави. Все пак има различни мъже де, дано твоят е по-добър.

38.   Номер 34, родих в Джи мед на Кукленско шосе. При др. Михнев и др. Тони. Излючително съм доволна. Само ми стана малко неприятно, че на Акта за раждане на детето ни пише с. Брани поле и го взехме от кметството на селото. Но това има как да се оправи, ако ви е проблем и ако ви се занимава.

39.   Около 160 000 евро. Не сме ги събирали специално, но в момента са ни толкова спестяванията.

40.   До 38 : ясно сега, защо е толкова евтино, защото децата ги правят селяни по рождение! Ти това не можеш да го сравняваш нито със София, нито с някой малък град като Пловдив, например.

41.   Номер 40, както казах болницата е в гр. Пловдив и ако искам мога да отида и да оправя акта за раждане. Просто не ми никакъв проблем какво пише там. При отварянето на болницата тя не е била в регулацията на града, това е.

42.   Това, че някой е от село какво го прави нещо по - малко от гражданина? И ако не си от Пловдив или от където и да е, кой ще ти гледа акта.