Споделена история от Семейство

Родителите ми обиждат приятеля ми
Здравейте, хора! Искам да ви помоля да ми дадете съвет как да постъпя. Историята ми е такава: Аз съм на 24 години и съм с приятеля си вече 3 години. Отначало всичко беше наред, но в последните няколо месеца всичко сее обърна с главата надолу. Родителите ми започната постоянно да обиждат приятеля ми, да говорят гадости за него, а в същото време на мен постоянно се сърдят и това нарежение у дома ми идва в повече. Приятеля ми не им е дал никакъв повод да се държат така с него, винаги им е помагал, а те изведнъж се обърнаха срещу него и срещу мен както изглежда. Опитвам се да поговоря с тях, а те не ми дават никаква основателна причина защо е това положение. Моля Ви дайте ми някакви насоки и съвети.

Коментари

1.   С гаджето се изнасяте на квартира.

2.   Офф не си на 15. Създаваш семейство с приятеля си, какво се занимаваш с вашите, все едно си още дете. Ако искаш го зарежи, да видим кой ще е подходящ, за принцесата на мама и тати. Не те нападам, казвам ти как изглежда отстрани, разбира се, може и да греша. Съвета ми е да рабереш каква е причината да не го харесват. Ако е меркантилна, им теглиш майните и това е.

3.   Явно родителите ти са от токсичните. Видели са, че връзката ви е сериозна (3 години) и са се почувствали заплашени (не дай си боже този да те отнеме от тях и да решите да заживеете заедно на квартира). Сега просто се опитват да ви разделят, което естествено ще е ОК за тях (ще продължиш да бъдеш на мама и тате малкото момиченце), но няма да е ОК за теб (няма да си щастлива без собствено семейство и деца).
Идва един момент, в който връзката между родител и дете трябва да се превърне във връзка между възрастен и възрастен. В токсичните семейства се развива и подхранва емоционалната зависимост, за да не се случи това. Методите са всякакви - настройване срещу партньора, манипулации с чувство за вина и дълг, мълчание за наказание, сръдни, заплахи, че ще ги уморил всеки път, когато не правиш това, което те искат, сърдене, цупене, тръшкане, подхранване на ниско самочувствие в теб (ако имаш самочуствие ще осъзнаеш, че нямаш нужда от тях и ще им теглиш една) и т. н.
Какво можеш да направиш? Да наложиш граници. Как става това? Казваш им “не уважавате избора ми, не уважавате мен” и забраняваш да се говори за приятеля ти лошо в твое присъствие. Ако говорят, ставаш на секундата и излизаш от стаята. На 24 вече ти е време направо да се изнесеш от вас, не си малка. Наемете с гаджето квартира и заживейте заедно - 3 години връзка имате все пак. Със сигурност ще срещнеш голям отпор от родителите си за такава крачка, но това в твоят живот и ти решаваш. Как ще се държат те с теб и него зависи само от теб и това, което ти им позволиш. Може да се наложи дори да прекъснете напълно контакт, ако не спрат с изпълненията. На нас това ни се наложи, но сега сме много щастливи заедно. Започни че не си длъжна да търпиш когото и да било ако той е токсичен и те дърпа назад, било то и собствените ти родители. Това, че са ти родители, не означава, че са добри хора и че си им длъжа задето са те отгледали - те теб, ти собствените си деца, защото в противоположен случай кръгът се затваря.

4.   На 24 години, а живее с родителите си... Ами така е, нормално да има напрежение щом все още си зависима от тях.

5.   Възможно ли е да са се притеснили, че нещата между вас стават твърде сериозни и затова да се противят? Майка ми има приятелка, чиято дъщеря беше във връзка от 4-5 години, в един момент майка ѝ се изплаши, че бързо ще се оженят, че ще си народят деца и дъщеря ѝ няма да се е наживяла. Затова обърна палачинката и започна да ги съди за всяко второ нещо. Поговори с родителите си на спокоен тон и ги попитай какво ги притеснява и дали ти си допуснала грешка спрямо тях. Разговорът със сигурност няма да се получи добре от първия опит, но ти трябва да знаеш причината за отношението им. Определено има такава, не може просто да са се събудили една сутрин и да са решили, че вече са против връзката ви.