Споделена история от Семейство

Деца с малка разлика в годините!
Здравейте. Моята история е следната:
Омъжена съм вече 2г. и имам прекрасен син на 10м.
Много ми се иска да си имаме и второ детенце. Да нямат голяма разлика в годините с големия, да порастнат заедно.
Има ли такива мами тук? Какъв е вашият съвет?
Благодаря ви предварително!

Коментари

1.   Действаи, аз сега чакам второти, две години ще им е разликата.

2.   Според мен не бива да питаш нас за такъв съвет. Това е личен избор. Но ако все пак държиш, ще ти споделя как е при нас. Със съпруга ми имаме чудесен брак и малко детенце на година и половина. Още преди да се роди то, ние искахме само едно детенце. И двамата не искаме повече деца, защото не смятаме че имаме нужда от повече, при положение че вече имаме едно, което безкрайно обичаме. Не можем да си представим да трябва да гледаме още едно, да делим вниманието си между две деца, а и парички си трябват... освен внимание. Но... да се върна отново на това, което исках да кажа - според нас двамата, едно дете е напълно достатъчно. Да си го отгледаш добре и да го възпиташ добре. Някои казват, "ами то ще стане егоист". Не. Няма да стане, ако го възпитаваш добре и със старание. Аз съм израснала с брат и той стана най - големия егоист на света, независимо че сме две деца... Съпругът ми няма братя и сестри и е супер щедър, не е егоист... така че.. смятай!
НО, пак казвам, прави каквото искаш, ако имаш парите, времето и желанието за още едно. Това е най - важно - ти да го искаш наистина, иначе ако не си сигурна, то ще порасне нещастно... бебешките сладки месеци отминават доста бързо.

3.   По-добре така с малка разлика. И без това още сменяш пелени и живееш в този шантав ритъм. После като попорасне детето и ти поолекне, няма да искаш да си развалиш рахата така лесно :) По-лесно се решава човек сега и децата като са две, три, повече, те се занимават едно с друго и не се лепят за теб. Като е едно все му е скучно и като няма с кого, все с майка си и баща си иска да прави нещо. С голяма разлика не е съвсем същото. Голямото дете щеш не щеш го впрягаш в отглеждането на малкото, да помага. Пък то ти е също толкова дете и някак му се прецаква детството така. С брат ми имаме 10 години разлика, все едно дете съм имала, все го гледах и носех отговорност, която не е за дете.

4.   Здравейте. Моите деца са с 1год и 10месеца разлика. Има си положителни и отрицателни страни малката разлика м/у децата. В самото начало трудностите са от това, че децата са с различен режим-едното трябва да спи, другото е гладно или пък едното трябва да се изведе на разходка, но на другото му е ред да прави други неща. На по-късен етап, едното тръгва на училище, другото е на градина-имат различна ангажираност. И ако няма кой да Ви помага, лудницата е пълна. От друга страна, двете деца растат заедно и имат почти еднакви интереси. Аз смятам, че по-лесно се гледат близнаци, от колкото деца с минимална разлика, но това е само мое мнение!

5.   Имам двама сина с точно две години разлика във възрастта. Големият не беше планиран, но като дойде реших да побързаме и за второ и д си растат заедно, а и аз после по-бързо да се включа в социален живот, работа т. н. Нямаме баби и дядовци така че, сама бях с тях. Таткото работеше тогава по много часове (малък собствен бизнес) и заспиваше ако го оставен след работата му за малко с децата. Отпадна и той като отмяна да си поема дъх от "зверовете". Общо четири години бях плътно с тях, като на третата вече изкуквах, та се включих в работата на мъжът ми с децата барабар :)
Малко по-късно нает детегледачка, голям късмет изкарах с това момиче, тя си ги обичаше и си и личеше, правеше за тях повече от което и се плащаше. Така бързи някак почти на шега пораснаха. В нито един миг не съм съжалявала, че избързал с второто. Напротив, беше едно от най-доброто решения които съм вземала в живота си. Даже нямах време да се замислям дали съм уморена с тях. А застоя ми беше за по-малко време от колкото ако имаха по-голяма разлика. Щеше да е: единият на училище, другият на ясла/градина или в къщи. Различни нужди и мероприятия, които щяха да ми отнемат повече време и тичане в различни посоки. Нямаше да мога бързо да се включа в нормалното ежедневие и вероятно щях да бъда изнервена и стресирани като много други майка с деца с по-голяма разлика във възрастта. Категорично изключвам вариант "по-голямото ще помага за по-малкото" детето да си знае детството, а не да поема ангажиментите на родителите си. За мен такива родители са безотговорни и товарят върху крехките плещи на децата си собствените си неспособности. Ами да не раждат!
Аз ти препоръчвам да е по-скоро, щом искаш второ дете и ако не искаш да прекараш 10 г в майчинство...

6.   Още малко ако се бавиш и вече няма да е малка разликата. Не можеш ли да смяташ?

7.   Няма значение разликата в годините. Важното е дали с мъжът ти ще можете да се справяш и с 2-те деца.

8.   Малката разлика е голям зор докато голямото не тръгне на училище.
Моите са така и когато единия тъкмо проходи и започна да събаря предмети и изискваше непрестанен надзор, малкото плачеше заради зъбки и едва се крепеше седнало-ставах на луда.
Изчакай поне да стане на 2 г. и тогава действай. Така ще имат 3 г. разлика и голямото ще е започнало да се заиграва само и да си
рисува за да се занимаваш ти с бебе.
Друго което не бива да подценяваш при по-голяма разлика голямото се държи като кака/батко-помага и е внимателно към бебето. Докато ако са на един акъл ще се карат за всичко и ще ти побелее косата

9.   Децата ще ги гледате вие със съпруга си, не другите. Съветва се с лекар и психолози, не със случайни хора в нета.

Случаен човек от нета.

10.   Много е трудно, когато разликата е твърде малка. В такъв случай и двете деца имат голяма нужда от индивидуално внимание. Ако бебето плаче, а двегодишния ти син е на път да падне, косите ти ще се изправят. А това ще се случва често. Забелязала съм и че децата с малка разлика са по-ревниви, дразнят се взаимно, бият се, карат се и всичко е за внимание. Много родители започват да делят децата си, защото приемат, че едното е по-виновно за споровете от другото. Съветвам те, ако направиш това решение, да останеш спокойна и концентрирана върху децата си и да съумяваш да имаш време за всяко едно от тях поотделно, за да избегнеш тяхната надпревара. И финансово е малко тежко, защото те вървят почти успоредно едно с друго, а колкото повече растат, толкова повече неща са им нужни. Разбирам желанието ти да имат малка разлика и съм съгласна, че така след време ще бъдат на сходни етапи от живота и ще могат да си помагат, но аз съм за разлика от рода на 5 години. Според мен е хубаво децата да имат поне 3-4 години разлика, за да може по-голямото да е малко по-самостоятелно вече, да ходи на градина и докато гледаш бебето, грижите ти към другото да са основно към това да го учиш да се справя с малките ежедневни неща- да си връзва обувките, да си пише домашните, да си избира само дрехи. Пък и е съвсем различно, когато голямото дете разбира, че малкото не е заплаха/конкуренция, а приятел.