Споделена история от Семейство

Дядо ми си отиде
Реших да напиша тази история, за да ми олекне малко. Знам, че животът е такъв. Знам, че всички минават по този път. Но ако не ти домъчнее, когато изгубиш близък, значи нямаш сърце.
Дядо ми беше добър човек. Не мислеше зло на никого. Хората го уважаваха, защото с всеки се държеше добре и никога не се е карал с никого, не беше такъв човек. Имаше добро чувство за хумор и често ми даваше мъдри съвети. Нямаше добро образование, защото е от бедно семейство и е работил неуморно през целия си живот, но беше природно интелигентен. Всички имаме много случки с него, които си спомняме с усмивка.
Отиде си на 84 години след тежък инсулт. Беше направено всичко възможно, но явно, както се казва, часът му е дошъл. Гледах наши снимки и сърцето ми се сви. Мъчно ми е за него.
Преди четири години и другият ми дядо, който също беше невероятен човек, си отиде. Внезапно, след сърдечен удар. С времето приех мисълта, че го няма и спрях да плача и да се тормозя. Но сега отново раната се отвори... Знам, че за мен, за сестра ми, за всички останали близки животът продължава. Но ми домъчня страшно много за моите мили дядовци. Не мога да повярвам, че повече никога няма да ме посрещнат с усмивка, че повече никога няма да се посмеем заедно, че никога няма да ги прегърна. Знам, че те не искат да страдам за тях и спомените за тях да ме измъчват. Те биха ми казали да не плача. Затова ще се опитам да ги послушам. Знам, че и двамата сега са на по-хубаво място.

Коментари

1.   Съжалявам за загубата ти.
Аз също загубих любимия си дядо си преди няколко години. Може да се каже, че той ме е отгледал и имаше основна роля за това да изживея едно прекрасно, безгрижно и изпълнено с топлина детство. Колкото и да остаряваше, самото чувство, че е сред нас, че мога да го видя, да му кажа нещо, ми действаше толкова успокоително и безгрижно, сякаш все съм си онова малко дете, неговото внуче.
Времето до някаква степен притъпява болката, но липсата и празнотата, която остава след смъртта на свидни за нас хора винаги ще я има. За жалост, да - звучи банално, но това са нещата от живота - едни идват, други си отиват.

2.   Това е живота. И да го напишеш тук, няма да ти стане по леко. Времето само лекува. Аз имах един дядо. Другия не го познавах. На 15 години баща ми си хвана главата и отиде с друга жена семейство да създава. Сестра ми се побърка и на 17 избяга в мексико. От тогава дядо ми зае мястото на баща ми като ни помагаше за всичко с майка ми. Станах на 37 и след като му открихс рак на костите той се разприказва. Осиновили са баща ми. дадоха му всичко и той дори не се обади по телефона. Получи бъбречна криза и от там на хемодиализа. Живя 6 месеца докато един ден не си вдигна телефона. Разбих вратата и го намерих паднал до вратата. Ревах! Боли ме все още след 2 години. Ходих да ми леят куршум и нищо. Все още ми е пред очите. Но няма как да си ги върнем. Единствено времето и топлите спомени за тях ще ни помогнат.

3.   Ще ти мине с времето

5.   Моите съболезнования! Зная много добре как се чувстваш. И на мен понякога толкова много ми липсват баба и дядо. Може би, защото те са хората, които ме обичаха безусловно, по най-искрения начин, без нищичко да очакват насреща. Хубавите спомени ще те държат. Помисли си какво би искала да постигнеш, заради тези хора, как биха се радвали. Направи го и посвети успеха си на тях. Така пак ще са с теб!

6.   здравей, приятелче. Моите съболезнования. Д, това ти ли си? понеже точно вчера почина дядото на моя приятелка, и прочетох историята й във Фейсбук, и като прочетох тази, си казах да не си ти? аз съм А.

7.   Колко тъжно. Съжалявам за загубата ти. Аз изгубих дядо си като много малка. Помня го много ясно и с много любов. Изгубих баба си преди една година. Беше ми упора, съветник и като втора майка. Загубата е толкова тежка за мене, че все едно частица от мене също си отиде и се чувствам празна. Както ти описваш. Няма да ни прегърнат, няма да ни целунат и да ни кажат браво гордея се с теб. Това е толкова тъжно. Единственото което мога да направя това е да ги помня с любов, да разказвам за тях на детето си и да се моля да почиват в мир. Дано наистина има живот след смъртта и нашите близки да ни наблюдават от някаде или поне нещо от тях да е с нас завинаги. Надявам се близките ни да са на по- хубаво място от кадето да ни гледат и да се гордеят с нас. Нека почиват в мир.

8.   Благодаря на всички за коментарите и споделените истории! Вярвам, че както моите дядовци, така и вашите баби и дядовци, за които сте споделили, са на едно по-хубаво място.

Номер 6, не, не съм Д. Съболезнования на приятелката ти!

от авторката