Споделена история от Семейство

Не искам да имам деца
Като се замисля, не искам да се омъжвам, а по-скоро да живея на семейни начала с някого. Още съм много млада, но вече окончателно съм взела решение: не желая деца. На възражения от калибъра на : " Млада си, ще размислиш", " Ако всички разсъждавахме като теб, светът щеше да се обезлюди", " Това е егоистично", " Ще си останеш стара мома с котки край себе си",
"Децата са най-голямата радост", " Майка ти и баща ти биха искали внуци", " Човек трябва да оставя поколение след себе си", " Жената трябва да ражда", " Ние сме нация с нисък демографски ръст",
"Мъжът ти ще избяга", и др., няма да отговарям, защото не са сериозни. Просто не желая деца, и това е! Нямам майчински инстинкт, егоист съм, не мога да бъда добра майка, трудно ми е да се грижа за себе си, камо ли за други. Страх ме е от подобна отговорност, сигурна съм, че самите ми деца няма да ме възприемат като добра майка; аз котка не умея да държа, пък дете как, не знам. А и не искам да се заробвам. И не знам на какво ще ги науча. Но най-важната причина е, че децата носят гените на родителите си, и се страхувам, че ще вземат моите. Истината е, че страдам от тежка хронична болест, която се предава по наследство, и не възнамерявам да кърмя деца, които ще са обременени, да раждам на света още едни нещастни хора. А и финансово не съм добре... Не искам деца, това е.

Коментари

1.   Какво щеше да стане ако цялата нация мислеше като тебе? Вие ДАМИТЕ нещо много се превзехте, а? Ма то какво ли ви съдя, като ви чукат 40 човека едновременно на човек му писва нали така.

2.   Добре, тогава не раждай и проблемът ти е решен. Благодаря ти, че сподели. Споменала си, че си много млада и моят съвет е да не бъдеш крайна, не се знае след години как ще мислиш. Дори да не си промениш мнението, живей в мир със себе си. Решението да имаш деца е важно и съм твърдо на мнението, че хора, които не искат да бъдат родители, живее им се и не се чувстват достатъчно отговорни, наистина не трябва да имат деца.

3.   и защо реши да ни осведомиш за решението си? за да става лаф? или дружно да ти напишем: "сакън, недей"?
ми като не щеш, не раждай. гените ти ще се затрият, природата си знае работата

4.   Не си единствена. Аз съм на същата позиция. Не искам деца не само заради предаваеми по наследство хронични болести, но и поради куб други причини. Най-много просто защото не харесвам деца. Съветвам те да потърсиш Childfeee групи във Facebook и такива форуми. Ще намериш много съмишленици и интересни хора. Повечето хора тук ще те обвинят, но в крайна сметка не си длъжна на никои и с нищо. Наскоро си мислих, че в страна като България която е най-бедната, най-корумпираната, с най-много самоубийства, висок процент убийства, където хората едвам работят за хляба и сметките и прочие да създаваш нов живот си е цяло безумие.
Успех.

5.   Аааааа тогава недей, права си, само децата ще страдат с родител като теб. Стой си сама иначе много съдби ще завлечеш с теб. Добре мислиш, правилно мислиш.

6.   Има 40 такива теми със същото заглавие...
А ти дори не търсиш съвет...
Нищо,дано един ден си удовлетворена от живота си

7.   Ок, искам официално да те уведомя, че аз напълно приемам, даже приветствам решението ти... Нито те знам каква си, нито ми пука дали ще правиш деца или не. Даже четейки тоя сайт и хорските проблеми, решението ти само ме радва...

8.   Жените толкова сте се взели сериозно и толкова много се превземате, че взе да ми идва в повече. Отвсякъде само някакви изкуствени драми създадени от вас, за да постигнете някаква изгода.
Ами ок, не раждай, не се омъжвай, какъв е проблемът ?
За какво пишеш, като не искаш и мнението на хората, които посещават този сайт.
Аз пък съм мъж на 25 и искам деца. И ще гледам децата си и с огромно удоволствие ще се опитам да ги направя истински хора, но няма да си позволя да търпя жена като теб в дома си. Защото има много, като теб с твоето мислене. На 20 години "принцесата" изчукала се е с 20-30 човека и вече е достатъчно зряла и отговорна да заяви, че няма нужда от деца.
Живи и здрави. Не раждай, че и без това в духовен аспект тая нация умира.
Не искала да се заробва... без коментар повече

10.   Хора не се връзвайте на провокациите целящи да убедят хората в това, че не трябва да се ражда и че раждането е нещо лошо.

11.   С други думи, ти не искаш да оставиш нищо след себе си. Страхотно! Природата ще се погрижи, може да кажеш на майка си, баща си и всичките си пра-родители, че играта свършва и това е краят на вашите гени. Било е забавно, но е време да свърши. Както и да е, твоите гени ще липсват на всички, радвам се, че деляхме една планета...

12.   Не създавайте деца в България да ги обричате на страдание. Раждайте ги в чужбина и по възможност от чужденец.

13.   Когато човек не иска деца, по- добре наистина да не създава такива, защото в нежеланието си не се знае какво ще отгледа като хора. Може да създаде престъпници. И не мога да разбера какъв е проблемът на мъжете с бройките на жените. Нали искате жените да са разкрепостени и да си лягат с вас на първата--втората среща, понеже не ви се чака? Ами, това е резултатът от такова поведение. Още по- тъпо е да предявявате претенции, след като сте се занимавали с някакви палавници години наред, пък после искате свестни жени.

Black Sabbath

14.   Като не искаш, не раждай, какво толкова? Очакваш възхита ли? Нито си първата, нито последната. Не се разбира смисъла за написване на темата!?

15.   Хора, на вас идвали ви на ум, че автора на една тема може да направи коментар на собствената си тема, уж като страничен човек и без някой от вас да се досети. Как ще разберете дали автора сам си коментира темата. Няма как ако не обръщате внимание на стила му, начина на изразяване и още някои други малки тънкости. Например автора като коментатор на собствената си тема ще се изкаже положително към темата за да покаже, че виждате ли, че има и други които мислят като мен. Например прочетете коментар Номер 7. Вижте как коментатора направо се радва на решението на авторката. Аз ви гарантирам, че Н. 7 е самата авторка на темата. Това е нейна тактика, правила го е много пъти.

16.   Ок, а имаш ли някакъв конкретен казус или въпрос? Да не желаеш деца не е нещо невиждано. Няма да те осъждам. В гимназията имах учителка по математика - беше над 50 годишна и нямаше деца и не го е афиширала излишно. Просто винаги е имало такива хора. Виж, ако имаш конкретен казус - питай.

17.   Не е истина колко сте злобни.

18.   Къде пък ги видяхте тия 40 човека, дето са я чукали? Мързи ви и да четете, но коментирате, сякаш някой ви задължава. Тези истории не ги получавате на личната си поща, че да недоволствате и да се правите на отегчени. За пореден път се чудя защо са написани тези правила, щом модераторите не ги съблюдават. Тук гъмжи от хейтъри и тролове.

19.   Добре дошла в клуба! Съвет: Уважавай своето решение, защото никой друг няма да го направи и тегли една на всеки, който не го зачита. Браво!

20.   Няма да отговарям на обидни нападки на озлобени хора, мразещи жените поради компекси и некадърност... Който иска деца, било мъж, нека той вземе да роди.... Изобщо, тези хора, пишещи по този начин, са за 4 километър и поле за изява в публичното пространство трябва да им бъде забранени. Аз не търся съвет. На 18 съм, още девствена. И както споменах, Имам Тежко Заболяване. Чудно ми е, ако бях мъж и напиша такава тема, дали пак щяха да изникнат лабилни ненормалници, ръсещи обиди? ! Сигурно...
Не ми харесва начинът, по който се е оформила темата... с един ред през един, затова се извинявам на читателите. Получило се е хаотично.
Всеки решава как да изживее живота си и как да разполага с тялото си. Тесла и Нютон умират девствени, но оставят на поколенията гениални открития. Не сме животни, все пак. Кой е по- значим - бай Пеньо с трите деца, или Чайковски геят със симфониите си!? Аз съм пианистка, имам талант, който смятам да развивам. А до мъжете, оставили ни единствено графомански съчинения по- горе, и навярно, непостигнали нищо през живота си, освен да си купят скъпа кола- не ми се вярва и една книга да са прочели- ще отговоря: много сте безотговорни! Защото няма нищо по- безотговорно да пръкваш деца в България, при това без да имаш пари, за да се разведеш после. Отговорност е като знаеш, че не си способен, да го правиш. Но няма да си губя времето.
Децата изискват любов, грижи, пари. Ясно? Ако не можете да им го предоставите, как не ви е срам да ги правите!? А ако сте и болен, като мен, сте съгласни да ги обремените с болест, и да ги заробите да ви гледат!? Ох, ох... Една приятелка е красива, омъжена, с три висши, полиглот, архитект, и не иска деца, бедната, явно струва по малко от баба Пена! Не е ли по- човешко откровено да заявиш, че не желаеш деца, отколкото прикрито да го мислиш, раждайки ги!? За да отговориш на нечии очаквания!? И какво, ако ми се затрият гените? Аз съм се родила, за да ги съхраня!? Щото тъй правят всички! Не виждам какво лошо има ако някоя го е направила с 30 човека, обръщам се към последния номер - ти не правиш ли същото, бе!?
О, свещена простота! О, свещена злоба, двигател на българската нация, съставена от ей- такива 25 - годишни келеши като горния, със скъпи коли, купени дипломи и апартаменти от мама, слушащи Луис. Фонси и Галена, газещи хора по улиците, докато аз си чакам клиничните пътеки, скъпите лекарства, пари, за да си купя пиано! И утре тия ще народят същите келеши, изпълвайки предназначението имсвятата си мисия. Венсеремос!

21.   Аз не виждам нищо лошо в твоето решение. Дори при това пренаселване на света е хубаво, когато някой вземе подобно решение. Има експеримент с лабиринт и мишки.
Мишките си живеят кротко и щастливо, докато не стане твърде пренаселено, тогава почват да се избиват една друга до достигане на на по-малка численот.

Аз също не съм си мечтала за деца, но много обичам мъжа ми и го направих щастлив. Директно преди раждането, казах че няма да кърмя и ми сложиха една инжекция и не тръгна кърма. Мога да кажа смело, че супер добре се справям, защото не се вживявам. Срещам проблеми с роднини и познати, те ми казват постоянно какво да правя и как да го правя, а на мен не ми пука толкова.

Прави каквото решиш за добро, животът си е твой и решенията също. Не се притеснявай дори да промениш решението си, пак не му влиза на никой в работата да ти казва какво и как да правиш :)

22.   Прави ми впечатление, че се публикуват различни истории с противоречиви коментари. В една история се избиват, че тези които раждат са малоумници, а в подобна история се обяснява на авторката колко е сбъркана. Това потвърждава теорията ми, че гроздето е кисело и разни негодни хора не искат деца, защото те дори себе си не могат да гледат или историите и отговорите към тях са просто провокация, целящи да проучат мнението на хората.
До авторката - разбира се, всеки има право на личен избор, но да знаеш някой ден, а този ден със сигурност ще дойде, ще останеш напълно сама и няма да намериш мъж, който да иска да живее по начина, по който искаш. Той най - малкото ще те зареже като остарееш, за по-млада жена. Когато си намериш несериозен мъж, който не иска сериозни ангажименти, съвсем логично е да завършиш така. Ще останеш самотна стара мома с котка. Честито!
Мама и тате са до време също, все някога ще ти се наложи да се справяш и сама. Моловете и дрешките също са до време.

23.   Много си объркана, много. Нищо смислено няма в написаното, само повтаряш, че не искаш да раждаш дете. Вземи внеси яснота в мислите си, после в съществуването си. А и единствената основателна причина, която изтъкваш да не искаш да родиш дете е, че не можеш да издържаш себе си, за котката... ами и тя е отговорност, след тебе самата разбира се, камо ли дете да раждаш и отглеждаш. Ти не си готова да отгледаш дете и по- добре недей докато не станеш достатъчно стабилна, психически, финансово. Дете се ражда и отглежда с любов и отговорност, като гледам за сега ти липсват и двете. Съвет не търсиш, но докато се луташ в собствената си глава, гледай да не пропуснеш мига, за който по -късно да съжаляваш. Дано един ден, като погледнеш назад, да си удовлетворена от себе си.

24.   Хубаво е че си го признаваш, и няма нищо лошо, човек трябва да е открит, и то по такъв въпрос!...За разлика от досегашните коментари обаче, аз те подкрепям напълно, щом си се осъзнала и дори си егоистка, по-голяма и от мене дори, и не смяташ, че това е за тебе, изобщо никой няма право копче да ти казва даже!...И аз съм така, на 29 ше стана след месец, и не желая и няма и да имам дете никога, па да приказва кой квото ще(ако ще и егоист да ме нарича, не ми пука)-избора си го правиш ти, не майка ти, не комшиите или простолюдието, ТИ го правиш!...Те ше приказват и в един момент ше млъкнат, да не ти пука! Не се връзвай на коментари като 10, безпредметно е,и безсмислено...То тука до 4-5-10 години не се знае вече какво ше е с таз държава, а те приказват-мани ги!...

25.   Не я нападайте бе, хора! Всеки си знае положението и това е. По-добре да не ражда като не иска. Я, моралисти такива ми кажете вие по-добри ли сте, които раждате деца само и само, за да има някой, който да ви гледа на старини? ! Вие сте егоистите! Ай, разчупете малко закърнялото си мислене, стегнете се!

26.   Аз съм от хората, които искат и имат деца. Но смятам, че всеки има правото да иска или да не иска деца. Не намирам за уместно да се напада човек, който не иска. Ако момичето има сериозна връзка и уведоми партньора си, че не иска деца навреме, не виждам проблем.

28.   от коментар 20 на авторката става още по-ясно, че това е нещастна и затова озлобена личност.
Авторке, наистина съжалявам за заболяването ти, но никой не е виновен за него, за липсата на пари и за нужното ти лечение, най-малко мъжете. И знам, че мислиш, че знаеш всичко, но не е така. На 18 и девствена, не знаеш нищо за мъжете и за отношенията между хората. Това не го пиша с лошо чувство, всеки е бил на 18, объркан и неопитен.
Лошо впечатление прави друго: обобщенията, които правиш за мъжете и злобата, която лееш. И мъжете, и жените са преди всичко хора и по принцип искат горе-долу едно и също от живота, затова всеки търси половинката си.
И извинявай, но единствените аргументи против децата са липсата на пари. Може да се мислиш за много извисена духовно, но по написаното не се различаваш от тези със скъпите коли, които оплюваш, само че с обратен знак. 80% от коментара ти е за пари. С толкова злоба тровиш себе си, тя не води до нищо градивно. Вместо да се напъваш да ни убеждаваш колко е кофти да имаш деца, вземи да насочиш енергията си в нещо полезно - учи, репетирай, лекувай се, тренирай доколкото ти е възможно и дано успееш да излезеш от дупката, в която си изпаднала.
номер 3

29.   Няма нишо лошо в това да не искаш деца.

Това те прави по-отговорна към човечеството като цяло.

Хората с деца са най-големите егоисти, защото ги раждат по определени рационални причини.

Най-често срещаната е да не останат сами (страх от смъртта и липса на вяра в собствените си възможности да си осигурят достойни старини); да "оставят нещо след себе си" (т.е. желанието да живеят вечно чрез наследниците си); да възпроизведат гените си (дори и те не могат да обяснят защо, аджеба, точно техните гени са толкова специални - не е като да са Айнщайн, нали); да си осмислят живота (без коментар - що за жалко съществуване трябва да водиш, за да виждаш децата като единствена възможност за личностно развитие).

Никой не пита горките дечица дали биха искали да живеят в този зъл свят, важно е родителите им да бъдат щастливи, че са се "отчели".

30.   Всичко е наред, авторке. Няма нужда на никого да се обясняваш, нито да оправдаваш и защитаваш решението си. Агресията срещу теб идва единствено от неудовлетворени от безмисления си живот хора - човек, който е щастлив и доволен от житейските си избори, не съди и не напада чуждите избори, нито пък те провокират у него дива агресия. Щастливите и хармонични хора просто се радват на живота и поддържат балансирани взаимоотношения с останалите. Грубите коментари, пасивната агресия, говорят повече за авторите си отколкото за теб. Успокой се и не изпадай повече в обяснения - не са нужни, правиш това, което знаеш, че е най-правилно за теб. Аз също нито искам деца, нито имам такива. Важно е да осъзнаеш, че това изобщо не е пречка да имаш щастлив семеен живот с партньора си, нито е нещо ненормално. Напротив все повече хора живеят така, както искат, а не както обществото смята, че трябва. И о чудо, чувстват се добре и представи си са щастливи. Не разбирам и железния аргумент с продължаването/непродължаването на гените - ще кажеш са нещо супер специално и нужно на света, дето на всяка цена трябва да се запази. Пред смъртта и след нея всички сме равни и като се стигне до умирането, това че си се възпроизвел нито ще ти даде повече време, нито ще ти помогне да се съхраниш като Aз и съзнание по-дълго. Някой може би си представя, че ще живее чрез децата си - ами няма - умираш и съзнанието ти изчезва и толкова. Нито си незаменим, нито си специален, нито след като умреш за теб ще има значение помни ли те някой или не. Такa че дишай свободно, усмихвай се повече и бъди щастлива - животът е кратък, наслаждавай му се - ще си намериш и ти своята половинка и всичко ще бъде наред. И никога не се обяснявай и оправдавай за избора си.

31.   Авторке, протестираш срещу коментарите, злобни били, а твоят, под номер 20 какъв е? Не искаш деца, ок, това нас не ни засяга, всеки си решава за себе си. Защо пусна темата изобщо? Съвет не търсиш, казус няма, ей така да се намираш на приказка ли? Тая тема дъвка стана, айде стига вече!

32.   До номер 28 - Ох, ох, колко съм злобна! Пиша " Не искам деца", непознати ми скачат отгоре с обиди, аз отвръщам, и изведнъж - ставам злобна. Ай, ай! ... Къде казах, че се мисля за извисена? ... Моля, посочи ми това изречение. Напротив, пишеш с много лошо чувство, при това крайно неграмотно. Къде видя, че правя обобщения за мъжете? Тези мъже не правят ли обобщения, казвайки : " Вие жените... ", осъждайки ме без да ме познават? Къде говоря за пари? ! Просто констатирах защо НЕ МОГА И НЕ ИСКАМ ДЕЦА. Защо трябва да има аргументи? Някой не иска нещо си, нима са нужни аргументи? ... Злобни хора упрекват други, че са злобни. Никъде не злобея. Престанете с лозунгите и научените думички. Аз човешки написах поста си, и хайде, скочиха ми дузина, чели-недочели. Моля, четете внимателно.

Нямам нищо против хората с коли, изразих се метафорично. Но защо, за бога, хората които са нещо си, имат против другите, които не са това нещо? Прост въпрос... Най - много ми харесва коментарът на Black Sabath, видях нейни коментари и в други постове... И не съм нещастна... Ако бях споделила : " Не искам да уча", нима бих била нещастна, по тази логика? Определям се като щастлив човек, нежелаещ деца. Ако вие, драги господине, не харесвате дини и напишете " АЗ НЕ ОБИЧАМ ДИНИ", мигар това ви прави нещастен и злобен? ... Може и на 18 да съм, но неграмотно поне не пиша... И това с колите беше сравнение, защото някакъв 25 - годишен си позволяваше да ми държи акъл, без да съобразява редица обстоятелства... Аз не съдя вас, и вие не съдете другите. Номер 18 е уцелил право в десятката, поздравления!

АВТОРКАТА

33.   Не си единствена. Аз съм на същата позиция. Не искам деца не само заради предаваеми по наследство хронични болести, но и поради куб други причини. Най-много просто защото не харесвам деца. Съветвам те да потърсиш Childfeee групи във Facebook и такива форуми. Ще намериш много съмишленици и интересни хора. Повечето хора тук ще те обвинят, но в крайна сметка не си длъжна на никои и с нищо. Наскоро си мислих, че в страна като България която е най-бедната, най-корумпираната, с най-много самоубийства, висок процент убийства, където хората едвам работят за хляба и сметките и прочие да създаваш нов живот си е цяло безумие.
Успех.

36.   О, така кажи, авторке. Та ти си само на 18г. Няма как дете да иска да има дете. Запази историята си и я прочети отново след 10 - 15г и гарантирам, че много ще си се смееш на себе си. На твоите години недей мисли за деца, ами се учи за университет и се изграждай като личност. Ти нито можеш да готвиш на тези години, нито си си прала дрехите, нито знаеш къде се плащат сметките и откъде идват парите, та за деца тръгнала да мисли...

37.   Говори си каквото поискаш! Някога и аз мислех, че не искам да имам дете.
Изненадващо забременях. Тъкмо успях да се зарадвам, когато разбрах, че плода е спрял да се развива в 10 седмица, а бях в края на 11. Нямаше пулс и се наложи да ме изчистят. Едва тогава с пълна сила разбрах колко много искам да имам дете!
Не можеш да знаеш, преди да го изживееш.

Ж29

38.   И аз не искам деца Пък съм и на 25 години - мъж съм. Какво е живота без деца? - пълно спокойствие. С деца- точно обратното "Тате това тате онова" НЕ! Децата ще ми навредят и ще ме е срам пред хората.

39.   Номер37, тази история ще има реален смисъл да я разказваш на хората, които крещят на децата си и ги бият. Като например може да завършваш с изречението: 'Ценете това, което имате.'

40.   Аз също никога не съм била особен фен и не съм се превъзнасяла по идеята, но подозирах, че след като всички са така въодушевени, при наличието им, значи има нещо. Всъщност няма думи, които да опишат това усещане, за това и всички думи свързани с обичта към децата са се превърнали в клишета. Само ще ти кажа, че подозирам, че не знаеш от какво се лишаваш. И това хич не е агитация, щото на мен не ми дреме за твоя избор. Мога да го кажа така - в момента живееш половината себе си, цяла една чисто нова половина, недокосната, несъзната, непредполагаема, стои и те чака. Цяла вселена, кръв от кръвта ти. За това, предполагам, казват че това е психологически проблем - нежеланието да отвориш врата, за която имаш ключ. Или страхът.

41.   Хич, не е агитация, да бе да, 40ти номер..

А след като 'няма думи, които да опишат това усещане, за това и всички думи свързани с обичта към децата са се превърнали в клишета' защо има толкова много хора, които проявяват различни форми на агресия към децата си, било то психическа и/или физическа.

Иначе те маса хора имат ключ за какви ли не врати, но не желаят да ги отворят тези врати, особено в 21 век, но на тях нищо не им се казва, вместо това им се дават финансови помощи, въпреки че са здрави хора със здрави деца.. нито се казва, дори и намеква, че имат психологически проблеми, нито нищо...

Защо хората, склонни към поучаване, морализаторстване, менторстване някакво, винаги се насочвате към тези, които са ви най - така.. безопасни? Поради страх ли?

42.   Номер 41, има много хора, които разбират че са бременни когато е вече късно, и разбира се има много ограничени хора, които са негодни за родители. Такива са тези, които описваш. Аз имам себе си за интелигентен човек и детето ми расте в добра среда. Такива хора, които описваш дори не си струва да се коментират, камо ли да ги взимаш за "пример" и заради тях да мразиш децата. Подозирам, че и ти си дете на не повече от 20г. Ако е така, концентрирай се към учение. Сега то е важно. Има време за деца, когато си уредиш живота първо.

43.   42 - няма такова нещо като негоден родител. Поне никъде няма световно признати критерии за това.

Набийте си го в главите, че някои хора са направили личен избор да нямат деца. Това заявява и авторката. Коментари от типа "имаш време за деца" показва абсолютно незачитане на нейното решение и опит за влияние и налагане от страна на групата.

За ваше съжаление, мои патриархални сънародници, този инструмент вече не работи. Свиквайте.

44.   43, a ти пък си набий в главата, че на 18 всеки е незрял и звучи смешно да е взела решение за остатъка от живота си :-) Няма как на 18 да си наясно със себе си, с това какво искаш от живота, от партньора, от семейството и т.н. просто защото нищо не си видял и изпитал.
На 18 и аз абсолютно не мислех за деца, също и на 25, родих първото на 33. Набий си в главата, че хората се променят, и то доста. Така че не бъдете толкова категорични за личния избор и пр. когато става дума за деца, които твърдят, че не искат деца. Ми няма да искат на 18, разбира се:-) Ама да се опитвате да ни убедите, че е за цял живот е несериозно. Да, може и така да е, но ще се разбере след 20 г. примерно

45.   Дали човек да има деца, или не, си е нещо много лично и на никого не дължи отчет и обяснение. За съжаление има и хора, които се впрягат само, само за да угодят на обществото, на родители, роднини и т. н. Ако обществото или роднините не те критикуват за това, то ще се намери от какво друго да са недоволни. Всеки има право да подреди живота си и да го живее така, както му харесва (още повече в 21-ви век). В крайна сметка родителството не е нещо, което да се пробва и, ако не ти харесва, да се откажеш. Това е нещо, което трябва да се желае с цялота сърце, а не да се правят компромиси. Вероятно си подложена на натиск и подмятания от страна на близки и/или приятели, за да търсиш съвет. Живей си живота така, както го разбираш и не се впрягай на никой, който се опитва да ти натяква и да ти се бърка.

46.   Аз не виждам никакъв проблем в решението ти. :) Всяка жена има право да решава сама дали да роди или не. Това са много стари и тъпи разбирания, че жените непременно трябва да сме крави за разплод. Ами не, щом така си решила, супер :) Тялото и животът са си твои и можеш да решаваш сама дали да раждаш или не

47.   Всеки решава сам за себе си как да живее. Не всеки иска каквото другите искат. Затова хората сме различни - представи си всички да бяхме напълно еднакви, щеше да е скучно. Стойността ти не се определя въз основа дали си със деца или без. В крайна сметка живеем един живот и умирането няма да ни избяга.
Има щастливи необвързани и нещастни семейни, както и обратното, и няма нищо лошо в което. Това че си направил избора да не създаваш семейство и да живееш според своите принципи не значи че не заслужаваш да си щастлив и не означава че не заслужаваш да живееш. Да, децата са чудесен смисъл на живота но не са съвсем единствения. Човек може и без собствено семейство да бъде щастлив и полезен, а колко примери има(не казвам че със всички е така). Някои не могат да имат по чисти здравословни причини, други така и не се чувстват готови, трети чисто и просто не искат, на четвърти така е им се стекъл живота - при всеки е различно
Винаги ще има хора които ще си създадат собствено семейство и хора които няма да имат свои собствени деца. Тъй че скоро няма да изчезнем като вид. Никой не е питал дали да се роди - нито ние, нито тези преди или след нас.
Със или без наше позволение ще дойде краят на Вселената, на нас, и на всичко останало. И нищо което правим ние, ходещите по Земята, ще се отрази на останалите планети, звезди и галактики, ако ще и вселени. Съветвам те да живееш както ти сметнеш за добре само не наранявай никого.
Насила хубост не става

48.   Абе вие изчетохте ли темата. Не, нали.
Авторката пише, че има здравословни причини, които я спират да има дете.
Ами ако има и му предаде лоши гени

49.   И аз съм така. Искам да отгледаме дете, но не и да го родя. С приятеля ми мислим да си осиновим в бъдеще, той също е осиновен. А аз не искам да продължавам рода си просто, не изгарям от желание и да раждам. Бих обичала дете, дори да не е родно. Идвам от токсично семейство, а майка ми имаше психична болест, не е хоспитализирана, но е наследствена.

50.   А тогава недей 49.
Ако имаш желание изгледай едно дете но недей да раждаш.

51.   права си.