Споделена история от Семейство

Как да се справя
Здравейте, знам че в този сайт има добри хора, които биха могли да ми помогнат. На 20 години съм живея с родителите си. Проблемът ми е следният: те контролират изцяло живота ми постоянно ми се бъркат дори и за неща за които би трябвало човек на моята възраст вече сам да взема решения. Вероятно много от вас ще кажат че след като живея с тях трябва да се съобразявам но се надявам да ме разберете, вече не мога да живея така отчаяно търся решение на проблема, често си мисля дали да не се обърна към психолог но ме спира това че трябва да се плаща а аз нямам тази възможност понеже не работя, затова реших да се обърна към вас. Вие сте последната ми надежда, ще се радвам ако някой от вас успее да ми помогне защото повече не мога да живея така.

Коментари

1.   Здравей, аз също съм на 20, момиче. Разбирам те много добре за какво става дума. От личен опит знам, че единствения начин да се отървеш от всичко това е да се изнесеш, следователно трябва и работа да си намериш. Ако знаеш някакъв чужд език, особено английски или немски, имаш широк избор. Можеш да отидеш в кол център да работиш, има не лоши заплати. Учиш ли нещо? Ако да, и си примерно 2-3 курс, мисля, че може и работа по специалността да си намериш, особено ако учиш нещо с икономика. Наскоро гледах обяви за работа и за студенти, които учат икономически специалности и са 3-4 курс, имаше много възможности. Но смятам, че за която специалност да е , няма проблем. Последния вариант, който ти предлагам, макар че не е правилен - ако не учиш и не си от София, запиши се да учиш там, бъди на общежитие и те, ако по принцип ти дават пари, поне ще ги влагат в нещо смислено и може би ще им вдъхнеш някакво доверие, а пък на общежитието ще си далече от тях.

2.   Това че живееш с тях не означава че могат да ти се бъркат във всичко. Аз също живея с моите родители, но те отдавна разбраха че аз не желая те да ми се месят в личните работи. Естествено че когато излизам им казвам къде отивам, към колко ще се прибера.. Най-вече за да са спокойни те и да не се притесняват. Но за други неща не им давам отчет. Сама си решавам.

3.   Благодаря за съветите. Относно това да работя или уча няма как да стане особено в софия или друг град защото аз съм инвалид и затова немога да си позволя да се изнеса. Уча език в къщи сама но това е по-скоро за забавление защото обожавам този език. Надеждата да си намеря работа и така да се измъкна от "оковите" на нашите отдавна се изпари. А колкото до другия съвет за който също безкрайно благодаря: многократно съм влизала в спор с тях затова че вече нямат право да ми се бъркат за нещата за които вмомента говоря но единственото,което подтигам са скандали и отговорът че докато живея с тях нямам право на мнение за каквото и да е.

4.   Без никакви преговори се изнасяй. Намираш някаква работа, и дим да те няма. С такива няма оправия. Когато бях на твоите години тръгнах да си събирам багажа. То не бяха сълзи и сополи, "защо я правихме тази къща за теб", "ще ти я препишем", дрън, дрън. Беше ми непосилна ипотека, и реших да остана във великото имение "далас". Изръсих за 10 год. една торба пари за въпросната бащина, уж моя къща. Ако не бях аз, още щяха да си живуркат на балатум и дограма 86 набор. Преди една седмица скандал завърши с "като не ти харесва се изнасяй", "това си е моя къща", "кой си ти тук". За да не си на моето дередже след време, пак казвам изнасяй се. Твоите хора са манипулатори държащи те в подчинено положение.

5.   Ако не учиш, се запиши в София да учиш и така ще избягаш от тях. Ако учиш, намери стаж поне и така малко по малко като станеш финансово независима ще можеш да се изнесеш на квартира. Докато дойде това време, просто им повтаряй постоянно че си голяма вече и ако не чуват, не им говори или демонстративно спирай да комуникираш с тях. Също може да си намериш гадже и да прекарваш повечето време с него вместо у вас с родителите си.

6.   Благодаря много на всички. Всеки съвет до някаква степен ми е полезен. Засега предвид моето положение най-правилно ми се струва поне да опитам или да си намеря гадже или да не им говоря и да се опитвам да ги избягвам.

7.   "Не мога" и "в момента" се пишат отделно!

8.   За съвет за живота ти от тук нататък зависи точно какъв процент инвалид си, имам предвид каква е болестта ти и колко зависиш от родителите. Нали се сещаш че диабетици и астматици са инвалиди и хора без двигателни способности в инвалиден стол на памперси, които не могат да си ги сменят сами, също са инвалиди.

9.   Има работи и онлайн (т. е. работиш си вкъщи), проучи въпроса. Не споделяш дали можеш да се грижиш сама за себе си в битово отношение - пазаруване, готвене, пране, чистене, гладене. Ако нямаш проблеми, съветът ми е да се насочиш към работа в някой интернет магазин. Да посъбереш пари и да се изнесеш. Какво като си инвалид, не можеш да учиш ли? Има и дистанционни форми за обучение, има и професии, подходящи за хора с намалена трудоспособност. Аз въобще не я харесвам тази дума инвалид. Влошеното здравословно състояние не е причина да спреш да живееш и да учиш. Има много примери за успели хора, които са имали тежки здравословни проблеми. Има и програми даже за обучение и реализация. Поинтересувай се! Предполагам, че вашите ти се месят най-вече, защото те смятат за човек, който трябва да закрилят постоянно. Постарай се да им обясниш, че това ти натоварва много психиката, и че реално няма разлика между духът на хората без заболявания или физически увреждания и тези със, освен, че последните са по-силни психически. Опитвай се да взимаш отговорности вместо тях. Примерно да се платят сметки, данъци, да се организира събитие. Трябва да ти повярват, че си пораснал, силен човек. Не е вариант да си търсиш приятел на всяка цена и веднага да се хвърлиш на някой, който иска да се възползва от теб. Внимавай! Най-вероятно нямаш опит и лесно биха те подвели. Много внимавай в това отношение!

10.   Не мисля че състоянието ми има толкова голямо значение. Каквото и да е то аз съм на мнение че след като човек е пълнолетен има право сам да решава за някои неща. Обърнах се към вас за съвет защото вероятно има и други хора в моето положение,които се надявам да ме разберат,защото ако човек не е изпитал нещо на собствен гръб няма как да разбере чуждата болка,ако мога така да се изразя. Аз не съм от момичетата,които се хващат с първия срещнат,просто гледам на това като възможност да се измъкна от ситуацията и да не вредя на себе си и разбира се това не означава че ще тръгна с първото момче,което ми се изпречи на пътя. Пак повтарям не съм такъв човек,така че моля да не ме съдите. Аз просто търся решение на проблема си както всички хора,които публикуват в този сайт.