Споделена история от Семейство

Соларни Панели - Как да спрем да плащаме сметки за ток
Има ли хора които са минали на соларни панели? Вече на Запад е силно популярно хората да генерират електричество за домовете си чрез инсталиране на соларни панели, вместо да разчитат на доставчици. Дори обратното, излишъка генерирана енергия хората започват да продават на доставчици, добивайки печалба.

Един вид от консуматори се превръщат във производители.

Има ли хора тук които използват соларни панели или са мислили да инвестират във тях? Какво мислите за този тип иновация ?

Коментари

1.   Соларен панел 250 вата е около 300 лева.

За бойлер 4 КВ ти трябват около 16 панела /грубо/

Инвестиция /само за панелите/ прибл 4 800 лева.

Дали е изгодно според теб ?

А като няма слънце ко прайм ;)

2.   Един панел струва повече от енергията, която би произвел за целия си жизнен цикъл. Не напразно енергията от фото централите се изкупува на цени 5-10 пъти по-високи от енергията на топлоцентралите и вец-овете, а от тази на атомните централи дори и повече. Един ват пикова мощност (постига се при почти перпендикулярно падане на слънчевите лъчи върху панела, през лятото, т.е. на пикова мощност ще работи не повече то 1% от времето) струва около 1,50 лв мисля, че беше. Панели с мощност 1000 вт ще струва около 1500 лв, без монтажа, без стойките и електрониката за управление. Има калкулатори в нета, които ти показват колко енергия можеш да получиш от тях по нашите географски ширини, трябва и да съобразиш също средно слънчевото греене за района в който живееш. Иначе образно казано с няколко панела на мощност 1000 вт пикова мощност ще ти струват около 2500 с всичко необходимо, като енергията от тях ще изплати инвестицията за около 20 години, може би и повече. Сам си правиш преценка дали си заслужава.

3.   Панела си избива инвестицията за 20 г., а то толкова му е живота. Т.е. тъкмо да си избие парите и вече не ти върши работа. Или казано по друг начин - парите, които ще спестиш от ток, ще ги дадеш за панела. Танто за кукуриго.

4.   Ако живееш в къща - да, струва си. 1 и 2, ако е така, тогава защо толкова хора го правят?!

5.   Един колега си е сложил слъчнев бойлер. Викам му "добре, колко струва този бойлер". Взел с не знам си какви връзки отстъпки и не знам какво за 1000лв. "добре, колко ти спестява". Ами лятото не включвал въобще бойлера на ток, а зимата му помагал малко. Значи, един бойлер гори горе-долу 20 лв зимата и 10 лв лятото, значи ще даде 1000 лв (с връзки), за да пести по 10 лв на месец. Демек за 8 г. ще си избие парите, ако беше без връзки за 16. Мерси за "инвестицията". Горе-долу същото е с панелите. Държавата им плаща на такива централи по 1 лев на квтч, защото иначе не излизат на печалба и не могат да си избият панелите, а ти ще спестява по 20 ст на квтч, как да излезеш на печалба?

6.   До №5 10лв лято и 20 лв зима гори един бойлер? Вие да не се къпете само неделя и да миете само със студена вода? Средно 40-60 лв струва един бойлер на месец.и се избива за най-много 2 години. За панелите вече нямам наблюдение.

7.   Авторе, не знам от кога знаеш за този сайт, но попрочети и други теми и коментарите и прецени дали да се доверяваш на мнения от тук. Както писах вече - щом го правят хората (и то по- на север от нас) - значи си струва (за къща).

8.   6, всяка нощ го включваме. За 1 час загрява. Това са 3 квт по 15 ст. на нощна. Смятай ги. Ако само бойлера гореше 60 лв, трябваше да плащаме 800 лв ток общо.

9.   От Автора,

На Запад и Север е много популярно да се слагат соларни панели. Това са места където няма толкова слънце в сравнение със Юга. Във САЩ, Канада, Австралия, Япония, Китай също инвестират във соларни панели. От давна има и самолети които работят изцяло на соларна енергия. И според мен явно има полза.

Пуснах темата просто за да видя мнения.

Във България павечето хора живеят във панелки или поне във градовете. Соларните панели са по-оферта за тези живеещи във къща със частен двор. Обикновено иначе панелите ги слагат по покривите на къщите.

Интересно бе да видя мнения.

Блягодаря

10.   За незнаещите! Един бойлер за 20лв ток стопля средно 5 кубика вода до 80 градуса, като я разхладиш със студена и сметнеш и топлинни загуби и разход на студена вода за други нужди следва че едно домакинство, на което бойлера му харчи 20лв ток ще има навъртяни на водомера по около 12-14 кубика студена вода на месец!!! Съвет къпещите се многознайковци вижте си колко кубика вода харчите, преди да твърдите, че бойлера ви харчи 60лв за ток, защото това означава, че вие имате сметка за вода за около 35-40 кубика на месец или това ще рече че живеете в 8 членно семейство.

11.   "От давна има и самолети които работят изцяло на соларна енергия."

Ми да - безмоторните пък хич не потребават енергия ;)

От-давна трябваше да са ти обяснили, че 'отдавна' е една дума, както и за употребата на 'със' и 'във'.

Ако от онези простички обяснения не си се научил как да пишеш правилно не варвам коментарите тук да те убедят в каквото и да било различно от твоето мнение.

12.   За знаещия!По каква формула изчисли " бойлера му харчи 20лв ток ще има навъртяни на водомера по около 12-14 кубика" бах тая формула???
Бойлер загрява водата до 80гр за около час и половина по 3000вт = 4,5кш 0,20ст /ч някъде идва с ДДС 0.9ст със загубите кръгло левче за
загряване на бойлер от студена до 80гр вода. Аз по принцип не го изключвам за да изстине и загрее на ново защото се прибираме по различно време и трябва да има вода за къпане постоянно. Но ако се изключва да изстине вечерта първото загряване е около лев и след това да включи още 3-4-5 пъти за другите, които се къпят плюс миене на съдове примерно и тем подобни още 0,5ст приемаме по 1,50лв на ден по 30 дни = 45лв на месец. И това в най лошия случай, защото и въобще да не използваш вода тя си изстива и той се включва да подържа тази температура.
И №10 ако ми каже някоя формула може да изчисли тези 45лв на месец топла вода по какво да ги умножа, за да изчисля по колко гориво
ми харчи колата на седмица :))) Това в рамките на шегата.

Наската

14.   За цял "север" не мога да кажа нищо, но за Дания е лесно обяснимо поради 3 причини:

1 -Тока е три пъти по-скъп. 60 стотикни на kWh.
- Ако една отнема 8 години, за нещото, което говорихте, да "си избие цената" (сделка, която повечето датчани биха приели), то в дания ще отнеме 2 години и 8 месеца. А ако се очаква, това да работи 20 години, то ще се спестят доста пари.
2 - Заплатите са доса по-високи. Ако една инставалция за 10 000 лева в България, би застрашила финансовото бъдеще на сеейството ти, то в Дания, това са месечните доходи на едно семейство. И не говорим за смейество, което е под средния стандарт.
3 - Местата община и/или държавата, верочятно ще покрие една знаителна част от проекта.

Искам да кажа, че е малко трудно, да сравним "севера" с България, когато говорим за соларни панели.