Споделена история от Семейство

Изборът да НЕ бъдеш родител
Карам 20-тата си година, и вече напълно съм се отвратила от мисълта да имам деца. Не става дума за това, че е защото ми е
писнало от репликите "Сега си млада и затова говориш така, след време ще си промениш мнението. ", "Ако и вашите мислеха така, теб нямаше да те има. ", "Не си истинска жена, докато не станеш майка. " и подобните им, всички сме ги чували и ги знаем. Реално погледнато не всички на моята възраст не искат деца, дори познавам такива, които вече имат, а сме почти набори. Както и да е. Едно от противните ми неща в отглеждането на деца е периодът, в който са бебета и ужасния бебешки рев. Просто това може да ме изкара от равновесие за части от секундата. Другият етап, който ме отказва, е пубертетът. Всеки родител би го наранило да чува как детето му го мрази, как не си му майка/баща, всички обиди, че си задръстен и не ги разбираш, докато ти реално правиш всичко за него, а те в дадения момент наистина те мразят, защото не си ги пуснал навън до по-късно или защото не си им взел последен модел телефон. А повярвайте ми, в дадения момент наистина мислят и чувстват ТОЧНО това. Дотук бяха по-търпимите "причини". Сега искам да засегна една тема, тясно свързана с въпроса "Кой ще те гледа, когато остарееш? ". Така зададен, си е чист егоизъм, в което биват заклеймявани доброволно избралите да останат бездетни. И поднесено по този начин, си е точно това-ти "поробваш" детето си да ти бъде личен болногледач на старини. Аз съм против това, не бих искала нещо подобно, защото то *детето* също си има право на свой живот и аз нямам правото да му го отнемам. Тук става дума за неговото съзнание, защото всички знаем колко стари хора са сами, тънещи в безпаричие, глад, студ и мизерия, но имащи деца, които са най-ценното нещо, но дори не се сещат да се обадят да ги чуят как са. Или насила изпратени в старчески домове. Ставала съм свидетелка на подобни случаи, разказвани са ми такива истории от първо лице, и видяното и чутото въобще не е приятно. Предполагам доста от вас знаят онази история с дядото, който занесъл телефона си на сервиз да го ремонтират, но техникът (не знам дали така се води професията, извинявам се, ако съм сгрешила) му казва, че на телефонът му няма нищо и си работи, при което дядото през сълзи задава въпроса: "Тогава защо децата ми никога не се обаждат? ". Отново повтарям, не говоря за това детето да напусне работа и/или да си зареже бъдещето/семейството, само за да "ме гледа". Става дума за РАЗОЧАРОВАНИЕТО и ПРЕДАТЕЛСТВОТО, което ще изпита един родител, когато види, че е давал най-доброто от себе си за щастието на детето (да не му липсва нищо, да го възпитава, да го изучи *средно, висше*, да му помага с издръжката, докато си стъпи на краката, изобщо да му помага с каквото може, да го обича, и най-важното-да види, че е станало човек от него *не само в професионален план*) и в крайна сметка да осъзнае, че последните му спомени от този свят ще бъдат предателството му от човека/хората, на който/които най-много е държал и оставащите му изпълнени със самота дни, и да си отиде от този свят забравен, изоставен и предаден. Разочарованието на млади години се преживява лесно, но на стари може да бъде и причината за смъртта ти...
Благодаря на всеки прочел и най-вече осмислил гледната ми точка.

Коментари

1-50 от 70

1.   Всички причини които изреди ме карат да мисля че имаш детско и консуматорско мислене. Също така твърде много свободно време да обмисляш някакви ситуации в които няма как да знаеш как ще се почустваш с 5те преживявания които имаш зад гърба си в този живот на тези години.

Твърде много са ти фейсбука, филмите, инстраграма и твърде малко книгите. Бас държа, че ако сложиш на кантара какво си взимала и какво си давала безкористно в този живот определено това какво си взимала ще надделее.

Отделно от това какво си мислиш, че е предназначението ти като жител на тази планета да дойдеш да вземеш каквото можеш да изконсумираш и това е край нищо не остава след теб.

"Тежките минуси" които не можеш да понесеш всъщност нищо особено не са, а просто проява на слаб характер и тотален самоконтрол. Щяло да плаче детето и щяла да се побърка..

Това мисля за твоята гледна точка. Дано не се сринеш нещо и да изпаднеш в депресия, че някой не е съгласен с теб, много се надявам.

2.   Абсолютно съм съгласна! Ако обичаш децата и мечтата ти е да си родител, ами супер. Обаче да раждаш деца по причини:
1. Станал си на определени години и вече не можеш да чакаш.
2. Братовчедка ти е по-млада от теб, а има дете.
3. Какво ще кажат хората.
4. Кой ще те гледа като остарееш.
5. Ще родя, защото всички така правят.
И т.н. си е БЕЗУМИЕ! И е кошмар и за теб и за детето.
Така, че хора, ако не сте наистина сигурни, че го искате, по-добре недейте да се превръщате в поредната изнервена мама, която пуши цигара от цигара на детската площадка, заровила нос в телефона, от време на време подвиква след детето си и мрази целия свят защото всъщност НЕ ИСКА да е там на площадката с това "чудовище", но няма избор. А после се чуди защо се е провалила като родител. Ами защото децата не са глупави и много добре знаят дали са желани или са се родили случайно. Да не говорим, че няма нищо по- отвратително за едно дете да чуе от собствения си родител реплики като "Бях толкова щастлива ПРЕДИ да се родиш ти!" или "Ако не беше ти сега щях да съм известна... и щях да имам страхотна кариера!", "Заради теб се отказах от мечтите си!", "Ти провали животът ми!" и т.н. И после се чудим защо въпросното дете се бунтува, събира се с лоша компания и прави всякакви глупости за да запълни празнината, която чувства, защото собствената му майка не го иска и съжалява, че е родила. Малко ли теми има тук за самотни и нещастни тийнейджъри. За деца, които дори обмислят самоубийство и т.н. ужасии, само защото не чувстват обич и разбиране дори от собствените си родители. Така, че много ви моля, не причинявайте това на децата си! По-добре без деца, отколкото родител на сила, който е отговорен за нещастието на детето си. Защото ако един ден, детето ви стане наркоман, например вината ще е ваша, а не на лелята или съседката, която буквално ви е насилила да станете родител с приказките си, че "не си жена ако не родиш!", "срамно е, че вече си на 30, а нямаш дете" и подобни. На въпросната леля и е лесно да дава акъл, ама после не тя ще го гледа това дете и не тя ще носи последиците от взимането на грешни решения. Така, че когато решите да станете родители, а това е НАЙ-ВАЖНОТО решение в живота ви, направете го заради себе си, а не заради разни измислени причини подхвърлени от някоя "доброжелателна" роднина или комшийка.

3.   Първо - темата е достатъчно изтъркана и ако се поразровиш в архивните теми ще намериш поне 100 като твоята.

След това - несериозно е да се приеме мнението на един 20-годишен човек по темата. Имам поне 4 приятелки, които поне до средата на 30-те приказваха колко е тъпо да имаш деца - сега имат по две, а едната три.

В повечето случаи, хората искат да имат деца, когато намерят половинка, която обичат, просто защото искат да имат обща кауза и интереси. Искат да се грижат за някого заедно; искат заедно да излизат на разходка; искат да има с кого да споделят ежедневните проблеми; искат да видят как нещо, родено от тяхната любов, расте и се развива.

Семейството е най-ценната социална единица - това са хората, които те подкрепят безрезервно, и колкото повече членове, толкова по-добре.

И не на последно място - да имаш поколение е инстинкт - същият като това да се нахраниш и стоплиш. Както ти не искаш да стоиш гладна, така и повечето хора не искат да стоят бездетни и това си е техен личен избор. По същата логика ти си егоистка, защото искаш да ядеш.

В обобщение - пиши пак, когато пораснеш.

4.   Привет.
Провокиран съм от написаното от вас и затова коментирам.
Мисля че вашето виждане за родителството е доста объркано и мрачно, изобщо защо гледате така на нещата? Прекрасно е да отглеждаш деца с любимия си човек, прекрасно е да дадеш възпитание и добър старт в живота на детето
Честно не разбирам как преди още да имаш дете си задаваш такива въпроси за бъдещето, та това е цяла една фаза от живота ви , която никой не би могъл да предскаже как ще се развие!
Имам дете на 6 и не мога да му отделя вниманието което искам за съжаление!
Съвет към вас - дайте шанс на живота си на вас на бъдещото си дете и партньор.И аз съм бил самодостатъчен в един момент от живота си, но не съжалявам че изградих семейство
Успех
М 35

6.   Мога да разбера откъде изхождат страховете ти и не бих те нападнала за тях - абсолютно твое право си е да не искаш даже го подкрепям на място на ситуация, в която родиш дете и лошото ти отношение се прехвърли в недъгаво възпитание и туко-виж си отгледала поредния урод, на който му липсва майчина любов.
Това, което ще ти кажа, е личният ми извод от наблюдения над хора и твоето написано. Вариантите са два. Или си имала кофти родители, които са ти дали абсолютно грешна представа за това какво е да си дете, как се възпитава, какво е да си родител и какво се очаква от всеки един член на семейството, или просто си свидетел на кофти родители. Разглезените разхайтени деца, които вижда днес не са дело на господ бог. Те са били направени такива от някого и то основно от родители, които са решили да дадат прекомерна свобода в неспособността си да преценят променилия се свят, или такива, на които грам не им пука какво се случва с децата им. Такива каквито им дават примера да цъкат на телефона, които се щракат с тонове грим и неподходящи дрехи във ФБто. Децата не стават гамени сами. Просто да си родител е трудно така или иначе какво говорим за свят, в който си облъчен от егоцентричност навсякъде.
Както аз приех твоята гледна точка и разбирам какви са твоите причини да не искаш дете, така и аз бих те помолила да помислиш над следното: какви качества имаш ти и смяташ ли, че те трябва да бъдат предадени напред.
Защото детето не е инвестиция, която трябва да очакваш, че ще ти се изплати. Напротив. То е бездънна яма, в която налива най-доброто. Ти можеш ли да дадеш най-доброто. Ако можеш, значи си заслужава риска.

7.   На кой му дреме, че не искаш деца?

8.   Ако имаш деца - да всички неща, които си написала са верни.
Сега си напиши и някои верни неща, които ще се случат, ако нямаш деца.
Човек е индивидуалност, но и част от семейство. :) Ако не си доволна от отношението и ситуацията в твоето семество (с родителите ти), постави си цел да го направиш по-добре от тях. Иначе защо живеем - да ядем и да се...? Всичко което постигнем има значение ако е полезно и важно за някой друг.

Старостта е една и съща винаги, за нея не мисли по друг начин освен да си осигуриш нужните средства доживяване на живота. Тогава идват мислите какво ще остане след теб... Как мислиш че ще си отговориш тогава на тоя въпрос? Дали ще ти е по-леко, ако никой не ти липсва, защото не съществува, или е по-добре някой да ти липсва, но да знаеш че го има и оставя следа... Все едно де.. старостта винаги е тъжна, да не кажа гадна. Там не трябва да се ровим.

10.   ох, пак ли някой ни обяснява пътя, и истината и живота? Ползвайте търсачката, бе хора, маса такива истории има. Пък като не искаш, не раждай, никой не ти е опрял пистолет в главата. Дреме ни на нас какво ще правиш...

11.   Така, така! Популацията вече наистина има нужда от голяма редукция. Хубаво е да се започне от най-глупавите представители, като авторката.
Толкова тъпи, че не могат да разберат, че става въпрос за отрицание, освен ако не им го напишат с голямо "НЕ", та да им избоде очите. Съответно и те по навик го пишат така, понеже си мислят, че и другите са като тях...

12.   Имаш правилни разсъждения. Но за съжаление гледаш само от негативната страна на това да си родител. Позитивните неща са много повече. И не е задължително, че децата ти няма да те посещават на старини. Зависи как си ги възпитал. Ако по времето когато са били малки си бил до тях и с тях по всички възможни начини, няма как на старини да те изоставят.

13.   И аз съм на твоето мнение.

14.   Подкрепям те напълно! Аз също съм избрала да нямам деца.

15.   А тебе кой те е отгледал? Всеки е получил живот и в замяна на това дава живот.

16.   Подкрепям те! Отглеждането на деца е една от най неблагодарните работи на този свят! Гледаш го, храниш го цял живот, лишаваш се от сумати неща само и само да има за него. После вземе та стане някъв алкохолик или наркоман, кел файда? Ся повечето ще кажат -Ми ако си възпитал детето си няма да стане издънка. Да ама не, сега времената са такива че 90% от децата стават издънки, дори и да ги възпиташ перфектно! Бил съм свидетел как деца от примерни и възпитани семейства, се превърнаха в издънки! Деца ли, не мерси, Чао!

17.   Виж сега - личният избор си е личен избор и си е абсолютно твоя работа как ще си живееш живота. И да - ако (и докато) изпитваш това към майчинството, то наистина е по-добре да не бъдеш родител.
Недей да раждаш - О. К. Обаче да оставим това настрана. Според мен имаш много по-дълбок проблем в голяма степен свързан с родителите ти и е в твой интерес да потърсиш помощ от психотерапевт.
Помисли си.
А сега се усмихни и си живей живота, както прецениш. :)
От една 30-гпдишна майка на 2 деца

18.   И още нещо - няма да е зле да почетеш малко популярна психология. Хорхе Букай засяга в книгите си поставените от теб и много други въпроси по един достъпен и лек начин. Ще ти бъде от полза. Всеки заслужава вътрешна хармония и мир. Помогни си, дете.
Майката на 30 г.

19.   Не е предателство да не живееш до и да не гледаш родителите си на стари години. Човек не бива да е вързан за тях цял живот. Това не означава да не се обаждаш и да не помагаш финансово. Аргументите ти да не станеш родител не са достатъчно зрели. Токсичните родители биха изпитвали разочарование. Добрият родител се радва на децата си и не брои какво е дал и какво ще получи в замяна затова му казват безусловна любов. Спорно е и дали всеки дава най-доброто от себе си за децата - много са бити, мачкани психически, насяват им комплекси, зависимост и т.н.

20.   Ми добре бе, като не искаш, не искаш. Ние какво трябва да направим в случая? За да имаш нуждата да го напишеш или подсъзнателно искаш деца, но се колебаеш от страх/несигурност/вярвания, или всичко е провокация?

Ако просто не искаше деца и беше сигурна в това, никога нямаше да пишеш тук.

21.   Една камара приятелки и познати имам със същото мислене, само причините са различни. Точно консуматорското мислене е проблемът-за какво ми е дете като само ще реве? Дано колегата да е прав, който казва, че с времето ще се промени мирогледа и, но като гледам демографската картинка....

23.   16< защо го разглеждаш като даване, срещу което трябва да получиш нещо? Отглеждането на дете или ти идва от вътре, или не. Ако тръгнеш да мислиш кой какво е дал и получил на среща, се превръща в пазарлък на бит пазара. Това е много далеч от отглеждане в истинския смисъл на думата.

Като не ви идва от вътре, не гледайте деца. Какво ми се оправдавате какво щял си да дадеш, па да получиш, без дори да знаеш какво ще стане в бъдеще. То ако става въпрос има и обратни случаи, в които родителите са на гърба на децата си.

Но няма значение, ако не ти идва от вътре, по-добре нямай деца, за да не си го изкараш после на тях и да им преебеш целия живот, но поне си признай, че не ти идва от вътре и си с консуматорско мислене, а не да ми носиш от 9 кладенеца вода. Ако на човек му идва от вътре, никога няма да мисли какво би получил на среща, ако направи дете. Това е меко казано грозно. Все едно ако родителите ти са болни, да ги гледаш, не защото те е грижа за тях, а да си правиш сметки за наследствени апартаменти. Това пошло, грозно и обидно.

24.   Дарвин: Най-неприспособените НЕ оставят поколение, по един или друг начин... ;)

25.   Правилно 23. Но какво би казал за огромната масата хора, които са с консуматорско мислене въпреки, че са родители?

26.   16, гледаш го, храниш го цял живот, и накрая става като авторката и като тебе!

27.   25, аз съм го казал вече. Ако си такъв, наистина е по-добре да НЯМАШ деца. Аз говорех просто да не се търсят глупави оправдания, а да си признаят, че са консуматори и егоисти. Ако смяташ, че за всичко, което си дал, непременно винаги трябва да получиш нещо повече в замяна, значи нещо не е наред.

28.   Аз избрах котките, избери ги и ти!

Ж45

29.   Когато една жена обича един мъж ... значи го е родила. Обичта на един родител към детето му не е: на ти куклите, дай си ми парцалките. Тя осмисля живота.

30.   Момиче, ако всички разсъждава ха като теб, човечеството отдавна да се е затрило. И родителството не е толкова страшно, колкото го описваш.

31.   25 съм пак. Само да уточня, че не съм 16.
Въпросът ми е за хората, които Са родители (вече), но и Са с консуматорско мислене (една огромна маса хора е това), а не за тези, които не са родители, но са или не консуматори.

33.   31, след като ВЕЧЕ са родители, жалко - нищо не може да се направи. Трявало е да НЕ раждат. И не разбирам защо са родили, щом не искат.

36.   До 30

Съгласен съм, но все пак си мисля, че ако човечеството планира млако по-добре и спре да помага на хората, които не го правят, нещата ще са се променят към по-положителни.

37.   Ей 20 годишните много почнахте да го разбирате живота, но живеем в свободна страна и всеки може да си има каквото и да било мнение по въпроса.

Безпорно е следното:
1. Да си родител е голямо предизвикателство
2. Не е за хора със слаб характер и нерви
3. Не е за хора, които са егоисти и гледат само себе си!!!

Живей си така, както ти искаш и по твоите правила, но имай в предвид, че за да си щастлива /а за това най-малкото трябва любов/ ще трябва да намериш същия като теб човек - който не иска семейство и деца!

От мен да знаеш, че мирогледа на човек се променя с годините! Особено след пубертета и във възрастта, около 30 години разбира, колко е грешал за неща, които си е мислил и се е заричал, когато е бил на 16-20 години! Живот и здраве, след време може и ти да промениш мнението си! Успех в живота от мен.

>М.32г<

38.   Аз пък подкрепям авторката на 100 %! Не искам да ставам майка! Мога да изредя поне 20 причини, но няма смисъл. Като ви чета злобните, тъпи коментар чета ми става ясно колко сте задръстени. (И не става дума за консуматорско мислене, а дори и така да беше, кои сте вие, че да съдиите другите?) По-малко злобейте и мислете повече. Живи и здрави

39.   Точно защото масово раждат "защото така трябва" светът се пълни с идиоти. Има и други смислени неща в тоя живот от биологичното продължаване на рода, но повечето не смеят и да си помислят.

40.   Разбирам те и подкрепям мнението ти, аз също избрах да нямам деца. Не от страх, че ще ме разочароват - ако човек наистина иска да е родител, то би трябвало безкористно да приема децата си и да няма очаквания към тях. Не е това.
Просто нямам вътрешна необходимост от подобно преживяване. Нито ме влече, нито ми е интересно да гледам дете и толкова. Съпруг, уютна къща, куче и 2 котки напълно ми стигат и ми удовлетворяват импулсите да се грижа за нещо. Да не говорим, че и кучето и котките са доста по-самостоятелни и няма нужда да им бърша дупетата и да разнасям памперси и цукала в продължение на 3-4 години. Мога да ги оставям без проблем вкъщи сами, не се налага да ги разнасям навсякъде със себе си и да ги обслужвам, да имаме разправии за глупости. А и не реват и не ни будят посред нощ. Ако случайно ми се появи непреодолимо желание за дете бих родила, но не ми се вярва да се появи такова в близките години - просто си ми е добре така и не искам да развалям всичко. Вече съм на 35 - щом досега майчинският инстинкт не се е обадил, няма смисъл да го чакам. Така се чувствах и на 20, на 25, на 30 - някои жени явно не са родени за майки. Както е казал народа - от всяко дърво свирка не става. Но не е драма - има предостатъчно жени, които раждат и им доставя удоволствие отглеждането на дете, така че спокойно, човечеството няма да свърши. В крайна сметка всеки усеща за себе си, кой е най-правилният избор.

41.   1. Никой не те задължава да имаш деца.
2. Ако да кажем, куците хора те "изкарват от равновесие за секунда" и да кажем майка ти беше куца, мислиш ли, че щеше да чувстваш същото!?? Еми същото е и с бебешкия рев...
3. Децата се държат през пубертета, както РОДИТЕЛИТЕ (ТОЕСТ И ТИ!) ги възпитат преди това...
4. Майчината любов е БЕЗусловна. Следователно, разочарованието не е опция всъщност...

Ако искай чети и осмисли 2-4, ако искаш си стой на 1. Всеки човек има свободен избор!

Ж45, бременна с първо дете

42.   Децата са прекрасни! Докато са малки и неопорочени от обкръжаващата ги среда.
Осъзнати хора е нужно да стават родители, за да има повече добри хора.
Когато семейната среда е добра, е по-малко вероятно, детето да се повлияе от лошата социална среда, която се надявам, че всички виждате и оценяватеда като декадентска.

43.   Пише Ви жена, която до много скоро въобще не искаше деца и семейство. При мен нещата се корениха в детството. Родителите ми са разведени, баща ми си гледаше живота, а майка ми очакваше да се оженя на 20 и да се махна от жилището, за да може и тя "да си поживее". Мразих всички жени, майки, деца.....докато не си записах час при психолог. Тогава открих колко съм била травмирана, колко болка съм събрала и гняв. Две години работа над себе си, отдалечих се от роднините ми, които ми тровеха живота и се стабилизирах. Омъжих се и се надявам скоро Бог да ме благослови с дете. Всеки си преценя сам, защо не иска деца. Не е задължително всички да стават родители. Важното е да бъдем добри и човечни едни към други. Повечето лоши хора, които познавам, са родители, и обратно. Моят съвет към авторката е да не бъдеш толкова категорична, дай си време, за да не съжаляваш един ден.

44.   То големият "избор" - просто да не си помръднеш г..а за нищо!
И да се удавиш в собствения си егоизъм и глупост...
Консумираш, захвърляш опаковката, и се насочваш към следващата наслада, мода или каприз. И така цял живот...

47.   Аз съм жена на 21 и до скоро мислех такива неща, но веднъж се замислих и измислих друго. Искам дете, но не заради продължение на рода. Това е най-голямата глупост на света, точно защото това все казват хората не исках. Ако имам дете ще е ако съм влюбена истиски в някой и искам да остареем заедно. Тъпото на хората е че някой жени си казват Искам дете и това е Все едно от кой. Чувала съм тази глупост. НИкога няма да направя така. Например от повече от 1 година вече си имам гадже и още няколко дни след като се запознахме като го гледам искам да остарея с него и ако след няколко години още сме заедно ще искам и дете. Искам да видя как ще изглежда и да отгледаме някой, а не само да си живеем само двамата. Детето не е за хора, които не се разбират добре и искат да вържат другия с дете и мислят, че така ще оправят връзката си. То е предизвикателство и е за хора, които наистина се обичат. Ако някога работя и мисля, че ще мога да гледам дете и имам гадже което обичам, ако започна да мисля, че не искам дете, това ще ми подскаже, че не го обичам достатъчно. Иначе аз изобщо не мисля за староста и не ме интересува ако имам дете дали ще ме гледа. Децата се създават, за да отгледаме някой и като стане голям човек вече да живее както си иска. Ако имам дете няма да очаквам нищо в замяна. Това е гадното на много родители, че искат всичко да им се връща. Сега ще ти напиша и едни неща, които прочетох в интернет и смятам за много вярни. "Ще минат 100 години и няма да има никакво значение колко пари съм имала, каква кола съм карала и в каква къща съм живяла. Но светът ще стане по-добър, защото съм била важна в живота на едно дете." И друго "Тате бременна съм: Браво дъще и от тебе ще излезне човек". И аз мравя тези реплики "Не си жена ако нямаш дете". Аз не съм много женствена и добра домакиня и сигурно много хора сега ще кажат, че изобщо не ставам за майка, но поне мога да мисля с главата си и да слушам себе си, а не другите. И ако имам дете ще гледам да съм отговорен Родител, който обича, отглежда някак и възпитава детето си, а не Великата майка, която много добре си е изчистила къщата и щял ден говори за бебето. Това нещо може би ще се хареса от бащата, защото ще имам много време и за него. Няма да съм залепена за детето си, защото това ще е вредно за него и може да стане мамино синче например без да се усетя.

48.   39, можеш ли да предоставиш някакви доказателства, че "масово" раждат, защото така трябва? Защото аз не познавам такива.

49.   Авторке, защо някой трябва да се хаби да те убеждава. От това, че ще се самозаличиш губиш само ти.

50.   Е, хубаво де, като не искаш деца - недей да имаш, какво пускаш теми... Аз пък си имам детенце и ми е леко жал за теб, дано не съжаляваш. Ама ще те поочука живота и друга песен ще запееш.

51.   Авторке, такива некачествени наследници би имала ти, защото си не стока човек. Повечето хора си обичат децата и изграждат добри взаимоотношения с тях. Личи си че не си имала любов в семейството и си ограбена отвсякъде. лошото е че все по-зле ще ставаш, а като станеп стара мома ще хапеш яко

52.   ОК, щом така си решила никой няма право да те съди.
Аз не се опитвам да ти променям решението, само ще си позволя да сроделя моя опит по темата.
Аз мислех, че ще е доста трудно да гледам бебе и че ще ме побърка, защото чувам доста повече от останалите хора, дълго отлага, но после видях, че ще загубя партньора си ако продължавам така и си направихме бебче. Бременноста не е толкова ужасна, колкото я описват и раждането не е нещо, което да непможеш да преживееш.
Бебето не е такъв цвъркалник. Колики имат само 5% от бебоците. Гадни са първите няколко дни, като цяло първия месец, защото иска да папка нощем. Аз го храня с АМ от раждането и от края на първия месец детето спи м-у 10 и 12 чаша нощно, а през деня яде 5 пъти, ака 2 пъти и се напишква 5-10 пъти. През останалото време си играе с играчките или спи. Когато става по-голямо спира и като е гладно да плаче, ако примерно му говориш с нежен глас. Та бебе се гледа супер лесно дори е скучно, после като проходи е малко по-динамично.
А за старческите домове, аз не виждам нищо лошо в тях, нямам пратив когато стигна до този момент да отида в дом, а пък ако съм дементна ИСКАМ задължително да не съм в тежест на някого. Така или иначе аз намя да съм вече същия човек.

53.   Тоя разказ не го пуснаха тук първия път.
ще направя втори опит ;) после трети. Интересен е по темата.
http://politikata.net/172058/

Все пак не е добре да се заричаш. Ако има реална причина... ако така се стекат обстоятелствата - ОК. Иначе да си отричаш човешкото, нищо добро няма да донесе.

10 s

54.   49, казваш, че от това, че авторката ще се "самозаличи" губи само тя. От чисто любопитство, можеш ли да ми обясниш, какво точно губи?

Всичко имаме да си изживеем определен брой години, няма някой да се е измъкнал досега жив от живота. Какво точно печели след като умре някой с дете и каква е за един мъртвец разликата, дали е имал дете или не, ми е любопитно? Ти примерно смяташ ли, че след като умреш, ще се чувстваш по-различно, защото са ти продължени гените?

55.   53, хубав разказ, но тук се появява друг стереотип, a именно, че липсата на деца е оправдана, само ако жената има успешна и допринасяща с нещо за човечеството кариера. Един вид, можеш да не родиш, но за да компенсираш и за да се реабилитираш пред обществото трябва да направиш вместо това нещо велико.

Интересно - има много мъже, които нямат семейство, нямат деца, нямат и кой знае какво професионално развитие, но никой не прилага този стандарт спрямо тях, нито ги кара да се чувстват виновни за това.
A защо в аналогична ситуация жената е поставена в позиция да се оправдава и реабилитира?
Мъжът значи може да не е срещнал подходящия партньор или пък да го е срещнал, но до деца да не са стигнали и това е ок, жена ли е обаче - не е. Защо? Нито мъжът, нито жената могат да създадат дете без участието на другия пол, нали - не зависи само от тях? Мъжът може да няма деца и да има посредствена кариера и това също е ок - но недай боже в тази ситуация да изпадне жена - неиният живот тогава автоматично е празен, така ли?

Не казвам, че мъжете също трябва да бъдат поставени под социален натиск да имат или супер кариера или семейство и деца, не - в крайна сметка всички сме просто хора и всеки се справя с живота по най-добрия начин, по който може. Просто се чудя, кому е необходим целият този изкуствен глад за постижения.

56.   Такава логорея скоро не бях чел. Живот не се създава, за да бъде после овъзмезден, създава се защото така сме програмирани от природата. Никое друго животно в природата не търси отплата от своите деца, единствено човека прави изключение, защото е ЕГОИСТ! Ето и авторката какво пише "Става дума за РАЗОЧАРОВАНИЕТО и ПРЕДАТЕЛСТВОТО, което ще изпита един родител, когато види, че е давал най-доброто от себе си за щастието на детето (да не му липсва нищо, да го възпитава, да го изучи *средно, висше*, да му помага с издръжката, докато си стъпи на краката, изобщо да му помага с каквото може, да го обича, и най-важното-да види, че е станало човек от него *не само в професионален план*) и в крайна сметка да осъзнае, че последните му спомени от този свят ще бъдат предателството му от човека/хората, на който/които най-много е държал и оставащите му изпълнени със самота дни, и да си отиде от този свят забравен, изоставен и предаден." При такива разбирания, наистина е по добре да не ставаш родител, но поне бъди благодарна към твоите, че да не съжаляват един ден защо са те създали!?

57.   54, на тъп ли се правиш? Има ОГРОМНА разлика как ще се чувстваш малко или много (ако доживееш преклонна възраст) ПРЕДИ да умреш! Всички сме смъртни и само поколението ни "спасява" от преодоляване на това...

58.   На мен ми е смешен номер7, а също и тези, подкрепилите го, уж не се интересуват, а са кликнали на тази тема.
И то при условие, че авторката е написала 'не' с главни букви, както някой каза - 'избождало очите чак'.

Има толкова теми, към които трябва да се прояви интерес, но не - те получават по 2-3 коментарчета, или никакви. Като например тази тема: http://spodeli.net/3/story-137105.html

Все повече се убеждавам, че тука масово коментиращите са разни злобни родителчета с гаден живот, които всъщност дори се радват като видят тема като тази, в която колективно да си излеят злобата, натрупана от щастливия си уж живот. И такива все остроумни едни, сякаш като копирани от фейсбука направо - та Дарвин, та котки, разбира се се промъкна и нещичко за умирането. Пф.
Иначе коментари 33 и 36 ми харесаха - рядко срещана искреност, която оценям най-високо. Видях и други чудесни коментари, които оцених отлично, но тези двата ми се сториха някак недооценени, та за това ги споменавам специално.
А ти 53, без да се обиждаш, но си малко като тази лелята в историята, която си ни постнал.

1-50 от 70