Споделена история от Семейство

Изборът да НЕ бъдеш родител
Карам 20-тата си година, и вече напълно съм се отвратила от мисълта да имам деца. Не става дума за това, че е защото ми е
писнало от репликите "Сега си млада и затова говориш така, след време ще си промениш мнението. ", "Ако и вашите мислеха така, теб нямаше да те има. ", "Не си истинска жена, докато не станеш майка. " и подобните им, всички сме ги чували и ги знаем. Реално погледнато не всички на моята възраст не искат деца, дори познавам такива, които вече имат, а сме почти набори. Както и да е. Едно от противните ми неща в отглеждането на деца е периодът, в който са бебета и ужасния бебешки рев. Просто това може да ме изкара от равновесие за части от секундата. Другият етап, който ме отказва, е пубертетът. Всеки родител би го наранило да чува как детето му го мрази, как не си му майка/баща, всички обиди, че си задръстен и не ги разбираш, докато ти реално правиш всичко за него, а те в дадения момент наистина те мразят, защото не си ги пуснал навън до по-късно или защото не си им взел последен модел телефон. А повярвайте ми, в дадения момент наистина мислят и чувстват ТОЧНО това. Дотук бяха по-търпимите "причини". Сега искам да засегна една тема, тясно свързана с въпроса "Кой ще те гледа, когато остарееш? ". Така зададен, си е чист егоизъм, в което биват заклеймявани доброволно избралите да останат бездетни. И поднесено по този начин, си е точно това-ти "поробваш" детето си да ти бъде личен болногледач на старини. Аз съм против това, не бих искала нещо подобно, защото то *детето* също си има право на свой живот и аз нямам правото да му го отнемам. Тук става дума за неговото съзнание, защото всички знаем колко стари хора са сами, тънещи в безпаричие, глад, студ и мизерия, но имащи деца, които са най-ценното нещо, но дори не се сещат да се обадят да ги чуят как са. Или насила изпратени в старчески домове. Ставала съм свидетелка на подобни случаи, разказвани са ми такива истории от първо лице, и видяното и чутото въобще не е приятно. Предполагам доста от вас знаят онази история с дядото, който занесъл телефона си на сервиз да го ремонтират, но техникът (не знам дали така се води професията, извинявам се, ако съм сгрешила) му казва, че на телефонът му няма нищо и си работи, при което дядото през сълзи задава въпроса: "Тогава защо децата ми никога не се обаждат? ". Отново повтарям, не говоря за това детето да напусне работа и/или да си зареже бъдещето/семейството, само за да "ме гледа". Става дума за РАЗОЧАРОВАНИЕТО и ПРЕДАТЕЛСТВОТО, което ще изпита един родител, когато види, че е давал най-доброто от себе си за щастието на детето (да не му липсва нищо, да го възпитава, да го изучи *средно, висше*, да му помага с издръжката, докато си стъпи на краката, изобщо да му помага с каквото може, да го обича, и най-важното-да види, че е станало човек от него *не само в професионален план*) и в крайна сметка да осъзнае, че последните му спомени от този свят ще бъдат предателството му от човека/хората, на който/които най-много е държал и оставащите му изпълнени със самота дни, и да си отиде от този свят забравен, изоставен и предаден. Разочарованието на млади години се преживява лесно, но на стари може да бъде и причината за смъртта ти...
Благодаря на всеки прочел и най-вече осмислил гледната ми точка.

Коментари

51-70 от 70

59.   58 всъщност ти си "малко" като тази леля. Дошло ти нещо на ум и си изсипваш квалификациите, кой бил злобен, кой бил леля, кой бил смешен и в крайна сметка никакво смислено разсъждение... а едно обобщено "пф". Можеше да си го спестиш.

10 s

60.   57 - нямам намерение да живея живота си според имагинерни догадки как бих се чувствала на преклонна възраст. Що за малоумно изказване беше това? Естествено, че никой от нас не знае как ще се чувства на 70 или 80, както и дали ще съжаляваме, че не сме създали поколение. Ти също няма как да знаеш как ще се чувстваме ние. Да не мислиш, че всички хора на планетата имат еднакви чувства?

Страростта е тъжна независимо дали имаш роднини и деца или не.

61.   1, обикновено жените, които сме избрали да не ставаме родители, сме точно обратното на това, което си написал. Не само, че четем и сме изчели доста книги, ами и водим много по-пълен и качествен живот.

А смисълът на коментарът ти, и то дума по дума, се отнася за ето тези жени:

Мисля за други мъже. Какво ми става?
http://spodeli. net/6/story-139845. html

Любовница
http://spodeli. net/4/story-140125. html

62.   Така, да добавя и аз една тема, която спешно трябва да се нареди до тези от 61:

Обичам партньора си, но си мечтая за друг. - http://spodeli.net/6/story-140255.html

63.   61 и моите наблюдения са, че жените оплакващи се от мъжа до себе си или перманентно недоволни от живота си, колкото и да е странно най-често са майки и то майки от тези, дето са очаквали, че като се появи детето и изведнъж ще ги осмисли.

Не мили дами - ако не сте намерили за себе си смисъла на собственото си съществуване без дете, няма и с дете да го намерите. Просто ще му стъжните и неговия живот като проектирате отгоре му неосъществените си мечти и очаквания. И ако нямате чувства към мъжа до себе си или просто се примирявате с него, защото е подходящ за семейство и ви е удобен, имам изненада за вас - появата на дете и този ви проблем няма да реши, а само ще го задълбочи.

64.   Добре де, като не искаш деца, просто недей да имаш, защо трябва тема да пускаш. Ние не те насилваме. Нито на някой му пука дали имаш или не. Аз имам дете и се радвам, че имам. Единствено ми е тежко, когато не спи нощем, но то е още на 1г и 4м и ще мине този период. Като се наспим няма такова щастие. Имам си семейство и си го обичам. Никой друг не ми трябва. Но който не иска деца, просто да няма, всеки си прави избор. Познавам и много хора, които на 50г са адски самотни и съжаляват, че не са имали деца, но те са си направил избора. Детенцето е радост и те кара да осмислиш много неща... неща, за които другите без деца остават слепи.
Съгласна съм, че детето не оправя една връзка. Дори я влошава. При нас нещата бяха перфектни и като се роди се скарахме за първи път. Но сме заедно и се обичаме и всичко се нареди. Та, ако имате трудна връзка, след детето ще се разделите, не рискувайте.. Трябва да имате перфектни отношени за да докукате.

65.   номер58 съм. Хора, недейте да слагате лошо гласуване на номер64. Оставете я да събере гласуване като на номер7 :)

64, недей да се представяш за толкова осъзната и прогледнала, че след време като нищо може да запееш песента на дамите, представили се в темите посочени от номер61
А авторката е пуснала тази тема по същата причина, по която ти ни обясняваш, че никой друг не ти трябва (някой пита ли дали ти трябва някой друг? ).

Идеята на този сайт е да се споделят всякакви неща от най-различни хора.

66.   От 64 до 65, и да гласуват и да не гласуват хората, това няма да промени нещата. Гласуването няма никаква тежест. Тежест имат реалните мнения на хората, които могат да се обосноват. Представям се за осъзната и прогледнала, защото съм такава, за разлика от теб. Слагаш хората под общ знаменател и си мислиш, че тук влизат да пускат теми особено интелигентни хора, което не е така. Пълна паплач има в сайта и малко са интелигентните хора. Аз за разлика от авторката не губя времето на хората да публикувам теми за неща, които са личен избор и никой не го засяга. Ако мислиш, че на 20 е много голяма и може съзнателно да вземе решение да не е родител, евала. Тя още най-вероятно дори не е плащала сметки за ток, нито си е прала напиканите гащи. Вероятно и ти си такъв. Той сайта се напълни с дечица. Нека споделят хората, няма лошо, ама да не се пълни сайта с паплач като теб и сие.

67.   И какво ще правите без деца? Сами ще ядете и лежите по цял ден... никакъв смисъл.

68.   Ток започнах да плащам на 19. Гащи не съм прала никога, защото използвам пералня. Ти как пък се сети за гащи точно, сигурно вече ти се гади от домакинска работа - еми сори, направила си си личния избор. Тука хората не сме длъжни да ти четем сърцеизлиянията за твоите гащи, или за тези на семейството ти, било то изляти и по индиректен начин както в случая.

А като те гледам как яко си се напънала във втората половина на коментара си виждам, че не си съвсем добре с нервите, и се обзалагам, че ще си от майките, които пляскат децата си :) , и след пляскането вдигат гордо глава и продължават да са с присвити от родителски бяс устни..

69.   67 - това е мисленето на хората с по-нисък интелектуален капацитет, за които или имаш деца, или ядеш, лежиш и спиш. Явно с това се изчерпва и твоето съществуване. За благото на обществото ще е по-добре да не създаваш деца, които ще станат същите като теб. Нуждаем се от повече мислещи и интелигентни хора.

70.   Уф...
Да ви имам капацитета и нуждаенето от интелигентни хора. Щях да се фърля от някъде. Мрън-мрън.
Кат не пускаш теми, които са въпрос на личен избор, сигурно пускаш само такива, които се решават с референдуми...

10 s

71.   67, ядат и лежат по цял ден само тежко болните (физически или психически) хора. Дори и богатите наследници не лежат и ядат по цял ден въпреки, че могат да си го позволят.
Ти с това си изказване просто доказа, че си от масата бг простолюдие, което тайно си мечтае да лежи и да яде по цял ден.

72.   Не знам защо разни "еманципирани" бг да не казвам какви нападат номер 67, много е прав, и това не го с ограничен кръгозор, нито закостенял балкански субект с ориенталско мислене. Жените и мъжете, които не искат да имат деца не искат от мързел, егоизъм и нихилизъм. да гледаш глутници кучета или котки много ли е напредничаво? И в Англия примерно има не малко жени без деца или мъже хомосексуалисти, но англичанките, които имат деца имат масово по 3-4. А тук, някои български си мислят, че като са изцвъкали едно и са големи героини. И си вирнали носа. Обикновено такива са разни кариеристки и чуждопоклонички, които си въобразяват, че като не раждат и гледат мастии са големи европейки. А всъщност имат същия работническо-селски произхода като масата българи.

73.   Авторке,

ти си едно разглезано, егоистично и материално уредено момиче. Ти си една НЕБЛАГОДАРНИЦА! Неблагодарница към твоите родители, за това, че те са ти дали живот! Неблагодарница и към този велик Дар- Живота!
По твоите драсканици си личи, че ти не си такава, която да е претърпяла нещастие или забува, а напротив, ти добре обрижвано и отгледано дете ( няма лошо в това), но за съжаление, ти си самозабравена, надменна, префърцунена глупачка и фръцла!

Даже и най- изстрадалите хора НЕ биха съжалявали за това, че са се родили на този свят! Те НЕ биха и обвинявали родителите си и живота си, за това че са преминали през трудности и неприятни случки!

Твоите разсъждения ПРОТИВ родителството и раждането на деца, са ОТВРАТИТЕЛНИ!

Рано или късно ще съжаляваш за тези твои драсканици! И не си мисли, че си единствената, която глуповато " разсъждава" против раждането и създаването на човешки живот!

Има такива момичета и жени, които преди са разсъждавали като теб, но сега горчиво СЪЖАЛЯВАТ! Преди вероятно са се и проклиняли, че са жени; че те в бъдеще ще раждат деца; но когато дойде това време, когато тези пораснали момичета са вече жени над 20 години и повече, когато са срещнали любовта на живота, тогава вече искат да стават майки, НО детето/ децата НЕ идват! И ГОРЧИВО СЪЖАЛЯВАТ, че в миналото НЕ са искали да станат майки, да създадат с мъжете им семейства и да имат свои деца!!!!

Това ти го казвам, защото познавам такива момичета- някои мои познати и съученички, вече пораснали жени, имат мъже до себе си, но детето НЕ идва! А в миналото, в училище са ми споделяли, че НЕ искат да бъдат майки и да имат деца! А сега, тези мои познати жени СТРАДАТ от това, че НЕ са майки и че НЕ са родили ; те ГОРЧИВО се каят за предишните им думи!

Няма нищо по- добро и по- хубаво от семейството! Животът, семейството, брака, раждането на деца - това е Божия благословия и дар за мъжа и жената!

Какво щастие и каква благодат е, когато има нов живот - когато има бащи и майки с деца; когато и животните раждат своите малки животинки; когато и дърветата цъфтят и дават своите плодове; когато всичко красиво и добро е вдъхновено от този чуден дар- живота!

Авторке, най- искрено се надявам да съжаляваш за това, което си написала! Ти пишеш и против себе си! Ти не би съжалявала и се каела за това само ако си самодостатъчна ( макар, че ако беше самодостатъчна, как би се създала, ако нямаше баща и майка? ! ), вдлъбната, мразиш себе си всички останали, а и най-вече да не би да искаш да ПРОВОКИРАШ хората с твоите глупости и безумия!

До другите читатели и съфорумци:

Драги съфорумци, ако сметнете, че добре да се отговаря на тази побъркана авторка, можете да й отговориоте. Но мисля, че тази нейна тема е и ПРОВОКАЦИЯ.

Авторката или търси нашето внимание, за да си показва комплексите си и да излива злобата си върху другите, които НЕ разсъждават като нея; или да търси умишлено " поддръжници" на нейната тъпотия! Или пък да агитира хората да НЕ раждат, а и с това тя да " подпомогне" колкото се може българите да НЕ създават семейства и да не раждат деца, с цел затривантео на България и българския народ ( и не само)!

74.   До коментар номер 19

" Не е предателство да не живееш до и да не гледаш родителите си на стари години. "

Много тъпо мислене, човече! Ако въобще си човек! И сега какво? Според твоите БОЛНИ " разсъждения" НЕ трябва да се грижим за родителите си? Според тебе НЕ трябва да помага и почита възрастния и стар човек - било то дядо или баба, или родителите на половинката - било то свекър и свекърва или тъст и тъща? !

Нали все пак за това сме хора, за да бъдем човечни, да обичам близките и ближните себеподобни човеци и да им се отдава почит и уважение. Хората не са животни, че да оставят близките си на произвола и студеното безразличие, но ти може би си някакво изключение от човеците и явно страниш и не приемаш добрите човешки взаимноотношения...

75.   Е, хубаво , тоест няма да страдаш, че детето не идва. ...Щастлива инфертилност.
Важно е човек да е щастлив, щастието има много лица.

76.   Здрасти Авторке. Аз съм мъж на 38 и решението да нямам деца съм го взел още някъде от към 16 годишна възраст. Бих те посъветвал да се разтърсиш за Childfree Фейсбук групи и форуми. Бих ти препоръчал групата Confessions of Childfree People само, че преди да те приемат трябва да отговориш на няколко кратки въпроса. На тези места ще намериш много хора от цял свят които мислят като теб, ще получиш полезна информация и много шеги по тази тема.
Съветвам те да не обръщаш внимание на хората които те нападат. Не само тук, но и на живо. Аз отдавна стигнах до извода, че е напълно безсмислено да се спори с бридер. (жаргон за човек които иска и или има дете) Някои хора просто не са способни да уважават правото на избор на други да не искат деца. Някак си не могат да разберат, че това решение е продиктувано от безбройни лични причини и фактори.
Нека ти кажа нещо което ми е направило впечатление. Поне при мен най-често обществения натиск идва от ниските слоеве. Например ниско образовани и нискоквалифицирани хора с посредствени работи ме нападат, обвиняват и порицават. Същите тия чийто деца едвам връзват тройките, пушат и пият, висят по цели нощи по чалготеки и клубове. Нали разбираш? В същото време никога не съм чул от мои добре образовани и висококвалифицирани приятели, колеги някои с по две деца да ме убеждават колко било хубаво да имаш деца. Просто ми казват изборът си е твои и толкова.
Мога да изредя хиляди причини които са в основата на моето решение. Вече не го правя обаче. Много рядко са случаите в които съм получавал разбиране, дори и от моите родители.
Живей живота си така както намериш за най-добре без да пречиш на другите. Пожелавам ти да намериш човек със същите възгледи и да бъдете много щастливи.
Ето и един великолепен Тед талк по темата
https://www.youtube.com/watch?v=h4GEMYsrJ-Y&t=52s

77.   "Поне при мен най-често обществения натиск идва от ниските слоеве. Например ниско образовани и нискоквалифицирани хора с посредствени работи ме нападат, обвиняват и порицават. Същите тия чийто деца едвам връзват тройките, пушат и пият, висят по цели нощи по чалготеки и клубове. Нали разбираш? В същото време никога не съм чул от мои добре образовани и висококвалифицирани приятели, колеги някои с по две деца да ме убеждават колко било хубаво да имаш деца. Просто ми казват изборът си е твои и толкова. "

76, а не се ли сещаш, че вторите мислят абсолютно по същия начин като първите, но просто са по-добре възпитани да не го казват на глас!? Явно, не се...

78.   77, ами ето де, ти сам потвърждаваш: възпитаните не си натрапват вижданията за живота на приятеля си(76), а и на другите хора по принцип.
Те наистина вярват в това, че всеки трябва да си прави какъвто избор си прецени.
Но определено не мислят по същия начин, защото просто не виждат смисъл да мислят кой как трябва да си изживее живота ;)

Не го поучават, в никакъв случай не си позволяват да предсказват как ще мисли в бъдеще, защото най-малкото осъзнават, че в такъв случай ще е/би било редно да поемат лична отговорност за мненията си в конкретните бъдещите времена... (това е да си възпитан човек)

Вместо това си насочват енергията там, където трябва и там където са Длъжни според Закона - да възпитават децата, които са създали, най-малко за да не станат като децата на посредтвените нискообразовани хора... които правят точно обратното - насочват енергията и вниманието си къде ли не, но не и към своите си деца.. Затова децата им са все отрепки, и в най-добрия случай стават посредствена раЯ като тях, само че една идея по-зле...

51-70 от 70