Споделена история от Семейство

Жената на баща му !!!
Здравейте!!! Щом съм стигнала до тук значи проблема май няма решение. Ще започна от самото начало. Аз и мъжът ми (не официално, но го смятам за мой мъж) сме заедно от близо 3години. Запознахме се в чужбина. И двамата сме българи. Въпроса е че нещата не ни вървяха както трябва първите 2години и решихме да сменим държавата като на помощ идва баща му. Свекърва ми е прекрасен човек, но за жалост с баща му са се разделили още когато сина им се е родил. Баща му реши да ни помогне да заминем в държавата в която той се е остановил. Всичко е прекрасно. Аз бях страшно позитивна, че няма да си караме празниците сами. Ще имаме Коледа, Великден и прочие. Да ама не!! Идеята беше да ни приемат за една, две седмици докато ни намерят квартира и работа. Така работата я имаме. Не можем да се изнесем защото трябва да имаш стаж в държавата за да вземеш квартира под наем и сме принудени да седим. Проблема е мащехата. Всичко беше точно докато не реших да сготвя нещо. Бяха абсолютно всички на вън и аз реших да върна жеста на жената като аз сготвя в този ден. Разбира се всеки има различен начин да приготви всяко ястие. Така баща му каза, ме ако му сготвя още веднъж такова ядене щял да ми го изсипе на главата. Не съм го правила на проблем, напротив реших че няма смисъл аз да готвя след като не им харесва ще чистя. И ето я историята за Пепеляшка ама бащата си е тук. Мащехата ми вдигна скандал, че само тя готви, а аз съм чистела само за да ме видел баща му, че чистя!!! Това се случва в рамките на две седмици. Лично аз ако съм домакиня ще ме е срам да накарам 23 годишно момиче да ми чисти къщата. Като цяло аз съдя по моето семейство. Майка ми ще е горда, че готви и хората ядът от нейната чиния. Никога не би позволила на гаджето на брат ми да и търка кирта от банята(не че съм го направила за да се харесам, а защото ме е гнус). Но на жената и тежи да сготви за доведения и син и жена му(като се има в предвид, че досега единствено е сготвила леща, пиле с ориз и макарони с доматен сос). Измистих паяжините, Входната врата защото си цапам чантата като отключвам и още много неща за които просто беше безумие за очите ми и ръцете ми. След забележката реших да сготвя на следващата сутрин. Извадих си пилето, нарязах си го и тя дойде и го сложи да се вари!! Попитах я само какво да и нарежа защото видях, че има мерак да готви и след това ми каза аз искам от теб само да ми помагаш. Така това се преглъща. Вечерта слизам на долния етаж за да направя сандвичи на мъжа ми за работа. Тя ме посреща с въпроса (Сандвичи няма ли да правиш ) и тръгва към мъжа ми и го пита колко сандвича да му направи. А преди това е направила на мъжа и и на нейния син. Тръгвам да вадя нещата от хладилника и тя започва да ги взима и да реже и да си прави. Директно се качих в банята и избухнах в рев. Но и бащата не остава на заден план. Както всяка жена и аз коткам мъжа си (хайде да вечеряме, хайде да си лягаме, хайде да закусваме). Докато баща му е на мнение, че жената нямала право да казва на мъжа какво да прави. Щом мъжа скръцне със зъби жената да млъква. Е да ама аз се опитвам да им обясня че така създаваме навици на които да научим нашите деца в бъдеще. Незнам какво да правя. Усещам, че нещата ще ескалират, а не желая да съм в лоши отношения със семейството му. Какво да направя? Знам, че ако стиснеме зъби за известно време ще си бъдеме в нашия дом, но докато дойде този момент трябва да намеря някакво решение!

Коментари

1.   Не е правилно да се държат така, но ти си в техния дом. Ако не искаш товс отношение, се махнете! Говори с мъжа ти по въпроса.

2.   Просто не прави нищо. Остави онази жена да си готви и чисти. Щом никой не те е накарал, защо толкова искаш. Има жени, които биха се радвали ако не трябва да са домакини за определено време.

3.   Събирай си багажа и да те няма. Решението за да се разбирате е да не живеете под един покрив. Изнасяй сега докато нямате деца и брак. Той ако те обича ще се застъпи за теб.

4.   "Майка ми ще е горда, че готви и хората ядЪт от нейната чиния. "

А, ще е горда ли, че има неграмотна дъщеря?

5.   4, толкова ли си дребнав/а. Недейте да ръсите злоба, а се заемете с по-полезни неща. Авторката иска съвет, тук сте се захванали с правопис. Писала e бързо, защото времето ѝ е ограничено. Така написано изречението ти ми говори, че нямаш деца и се чудиш как да си излееш негативизма. Хайде, ако обичате спазвайте добрият тон и недейте да бъдете толкова ограничени.

6.   Според мен ти не преценяваш правилно ситуацията. Отишла си в чужд дом. Тази жена няма никакво отношение към теб и гаджето ти. Единствено може да има отношение към сина си и него да дондурка, но само ако тя реши. Тя те е приела в дома си и се е съгласила да дели с теб/а ти си страничен човек/ и е наясно, че няма да се задържиш на гости там само една седмица. Разбира се, трябва да чистиш, да готвиш и т. н. Не си там някой да те дондурка, пък и се оплакваш. Не казваш плащате ли им наем, пазаруваш ли с лични средства за цялото семейство, а се оплакваш как тя сготвила само три ястия. Предполагам, че тя ходи на работа и същевременно ти искаш да е перфектна домакиня като майка ти. Майка ти се държи като добра домакиня с кого - теб, дъщеря й, с някой който е отишъл на обяд да я види или към някого който й се е натресъл за постоянно в дома й. Самата ти казваш, че уж е трябвало да останете няколко дни, а периодът се е увеличил. Тя може би и плаща за този дом, може и част да е неин. Тя има правото да се държи както поиска, ти си отишла там, трябва да се съобразяваш, а не да обясняваш как и ти искаш да командваш.
Когато тръгнах по чужбина всичко си правех сама, без помощта на когото и да било. Преди да замина попитах братовчед ми би ли ми помогнал при това минимално, е отказа ми и то с пълно право. Сега сме в един град и от време на време се обажда за някоя и друга услуга, дали му отказвам - не, ако мога, го върша.
Бях изправена пред избор, да остана в града, в който съм, да го сменя без работа или да го сменя, но с осигурена уж работа. Избрах да сменя града без работа, защото една приятелка ми предложи да живея с нея за месец и нещо, повечето време бяха на почивка в БГ с мъжа й. Какво мислиш, че ме оставиха да не чистя, че ме оставиха да определям аз нещата. Накрая мъжът й се прибра без нея и ни каза до няколко дни да се изнасяме, е справихме се. Да не мислиш, че й се сърдя, ни най малко. Оценявам и малкото.
Преди време приятелят ми заяви, зет ми идва и няма да плаща наем, докато не му се оправят документите и не вземе втора заплата. Съгласих се. Дойде зет му. Пие кафе, хапва, оставя всичко мръсно на масата. Един ден, втори ден, аз мия, вдигам. Е, извинявай. Имаше и напредък, от масата чиниите отиваха неизмити в мивката. С приятеля ми пазаруваме отделно, няма да обяснявам защо. Готвя си нещо, предлагам му, не отказва и така цяла седмица. Ми, извинявай, да ходя на работа, да пазарувам със собствени средства за трима, да прислугвам. И много други неща, с които нарушаваше личното ни пространство и неща, които са установени във времето, той си позволяваше без да пита да ги променя. Няма как да стане. Видя зет му, че аритметиката с парите не му излиза и се прибра. Беше се оплаквал от мен на свекървата. Така, че ти може с нещо друго да не се нравиш.
Много хора си мислят, че като отидат в чужбина при познати, те са длъжни да ги дондуркат и обгрижват, да, ама не. Никой не ви е длъжен. Тези хора са направили достатъчно, приемайки ви в дома си.
Както каза мъжът на моята приятелка първата вечер като се настанихме в тях - дай да пием по една ракия за добре дошли, че утре няма. Прави си изводите. Никой няма да те направи брат. Има още да учиш от живота, а щом от нещо минимално избухваш в рев, не знам какво търсиш изобщо в чужбина. Тук никой няма да те гали с перце.

7.   Въпроса е, че няма как да се изнесем докато не натрупаме стаж в държавата (3месеца). Изпитвам страх. Сама съм в друга държава. Не ми е за първи път. Но такова отношение не бях срещала. Стигна се дотам, че вчера седи и ми брои залците и да ме пита какво количество съм си сипала в чинията... Нямам думи!!!

8.   Не им обръщай внимание. Права си, ужасно е, но или трябва да си стягаш багажа или просто не им обръщай внимание, ще настроят сина против теб, караници, те това целят. Но ти няма да направиш това, което целят. Ще се радвам да пишеш какво е станало.

9.   Еее, стига се! Момичето се чуди какво да прави, а все някой ще се намери да пише за граматика. Пуууу, какъв народ!

10.   Офф номер 4 стига я напада какво като е объркала една дума. Правописа няма значение Какво значи неграмотна дъщеря - аман от упреци!

11.   Бащата на приятеля ти какво казва/мисли/прави, не стана много ясно. Ако вижда всичко и кротува, значи и той е зле. Хем е женен за такава малоумна усойница, хем и не смее да каже нещо. Заяждай се с дъртата - не прави нищо, ако промърмори ѝ кажи писмено да ти опише точно какво държи да направиш за да не стане гаф. Ако го напише, ще гледаш какви забележки ще има и вечерта пред всички на масата вадиш листа и коментирате.

12.   Просто не сте желани там - не стига, че трябва да приеме сина на съпруга си от друга жена в дома си, ами и приятелката му заедо с него. Не си виновна ти - просто ситуацията е такава, че няма как да те посрещнат там с отворени обятия и да се чувстваш у дома си.
Вие дефакто сте и натресени - навлизате в личното пространство на чуждо семейство, вкарвате ги в разходи и сте им в тежест! Принудени са да отделят за вас средства от семейния бюджет, които инак биха харчили за себе си. Затова и готви прости ястия и ти брои хапките. Сина на мъжа си не смее да нападне директно, но бъди сигуна че и занапред ще го отнасяш за двама.

Или слагаш дебелата кожа и слушаш и правиш всичко, което ти кажат така както ти кажат и си мълчиш и се съобразяваш докато стане време да се изнесете - или направо се изнасяйте. Също, ако взимате някакви пари, вместо да заделяш настрана им ги предлагай в присъствието и на двамата, за да покрият разходите ви за храна и престой. Другият вариант да я помолиш да ти направи списък и да напазарувате ти и приятеля ти за цялата къща - иначе ще продължи да ти гледа в чинията и да брои хапки - двама души в повече няма как да не натоварят едно домакинство. И не се ослушвайте, когато сте заедно с тях и трябва да се плати за нещо - предлагайте им пари или поемайте сметки, защото това с намирането на квартира не е както си го представяш, хоп и точно на месеца да се изнесете - може доста по-дълго да се задържите и тя го знае, заради което се и дразни толкова.

13.   Ние също допринасяме с пари. Не плащаме нарм, но цигари купуваме. Когато и да отидем до магазина винаги взимаме и нещо повечеот заръчания пазар. Въпроса е, че тя иска помощ в кухнята, но когато искаш да и помогнеш тя не иска помощ. Питам с нещо друго да помогна в къщата. Тя ми вика няма всичко съм си оправила. Сърди се като хвана да чистя без да ми каже. Сърди се че не и помагам в кухнята. А не иска помощ. После се обръща с думите ти нищо не правиш. Какво да направя. Ако сготвя когато не ми е казано или не им харесва или тя има друг план защото по -голямата част за храната те я дават. Добре!! Питам я добре кажи ми какво да сготвя. Аз ще си сготвя. Мисля че се държи така с мен защото не приема мъжа ми. Но няма как директно да се държи така с него защото баща му е там. И аз съм лестната мишена. Никога не съм се чувствала така. Да ям и да рева че ям. Че неговото семейство се ангажира да ни помогне, а ни го изкарват през носа. И не е само това. Звънят си на цялата рода и си играят на развален телефон. Как нищо не става от мен. Чак свекърва ми не е спряла жената да се притеснява за мен и да ми плаче. Опитах всичко. Опитвам се и да приема факта, че и е в мен грешката. Но тя като възрастен човек може да каже. Ела сега моето момиче правила ли си някога баница. Ела аз ще ти покажа аз как я правя. Ела моето момиче. Никога не съм си оставяла чиниите. Даже мия и техните. И банята търкам. Не съм мързелива. Баба ми до последно съм я гледала докато майка ми е работила. И от 15 годишна готвя чистя. И имам мнение за себе си, че съм чист човек. Въпроса е че наистина опитвам се да помогна, но няма жената нужда от помощ. Не работи седи си в къщи. И аз за да не седя с вдигнати крака на дивана хващам да чистя нещо. И чистото чистя отново. Но се казва след това че го правя само за да ме види баща му.

14.   Ха, де да беше само една дума... ПЪЛНО е с грешки, дадох само най-фрапантата за пример! Ти не виждаш ли грешките? Да не би и ти да си толкова неграмотна като авторката!??

15.   Ами аз на неграмотна нямам особено желание да помагам...
Да не говорим за потреса, че трябвало да ги приемат в къщата си, да ГИ устроят и да ИМ намерят работа! Пълен потрес...

След като аз мога да пиша грамотно, САМА да си уреждам живота и то на два пъти в две чужди държави, как си представяте да уважавам такива като авторката, а!??

16.   От всичко прочетено, единствено не ми стана ясно, какво мисли за цялата ситуация приятелят ти?

17.   Коментар 11, ти на 11 ли си? Не четеш ли, че са й в къщата? След абсурдната ти идея да й се присмеят на грешките, не ти ли идва на ум, че веднага може да ги изгони. Пак ли ще е смешно?
Авторке, и ти имаш вина. Как може да чистиш, след като е чистила? Една жена винаги трябва да се съобразява, като е в чуждо домакинство. Даже и на майката на приятеля ти не би й харесало да й се месиш, макар че не би ти го споделила.
Оправете се по женски с нея. Като останете насаме, кажи й, че не искаш да си й в тежест. Че си благодарна, че са ви приютили и делят от хляба си с вас. Че искаш да й помагаш, за да им се отблагодариш по някакъв начин. Че това няма да те натовари, защото от малка така си свикнала покрай грижите за баба си. И нека тя ти казва с какво да й помагаш, с радост ще го правиш. Ако можеш, пусни някоя сълза. Пък ако ти се приреве наистина, още по-добре, излей си мъката.
Вместо да чакаш тя да се сети да те пита знаеш ли как да правиш баница, ти сама я четкай, ако нещо, което сготви, ти хареса, и я питай как го прави.
Жената не е някакво чудовище, иначе изобщо не би ви приела. Може да изглеждаш лесна мишена да си изкарва агресията заради чуждия син, но ще й е трудно да го прави, ако ти се отнасяш с уважение към нея. Обаче до момента, очевидно, не го правиш.

18.   Защо трябва да ме нападате? Точно ти дето ми казваш, че имам правописни грешки дори не вникваш в написаното. Аз се извинявам. Но не разбирам наистина. Това ли ще ми промени ситуацията, че имам правописни грешки. Благодаря на хората които ми дадоха точен съвет и на останалите съм благодарна :)

19.   Първо вие наред ли сте. Помага ни баща му. Не Пенка от Хасково. Второ аз съм на 22 според теб дали съм изградена до толкова като личност за да се оправя сама. Всеки има нужда от помощ. Като си се справила сама в две държави дай съвет. Сподели информация. Напада ме тук за правописни грешки. Браво!!! Бурни аплодисменти!! Ще помоля за съвети свързани с проблема. А за правописните грешки не се притеснявайте. Всяка коса си има гребен ;)

20.   Като си преценяваш, че на 22 не можеш да се справиш сама (? ! ), къде си тръгнала? Научи се и тогава действай. Защо трябва една напълно чужда жена да се занимава с теб? Нито сте кръв, нито приятелки. Мъжът ти ако ти доведе детето си плюс един у вас, ти на майка им ли ще се правиш? Върни се при майка си да те подготви за живота или си разчитай на себе си. НИКОЙ не ти е длъжен, нито да ти помага, нито да те упътва, нито нищо просто ей така за хубавите ти очи.

21.   Не стига че имаш безплатен покрив, пък и претенции имаш за това и онова. На 23 години заминах сама за чужбина. С туристическа виза. На седмия ден имах квартира. Таванче, нищо особено. На втория месец почнах работа. Един човек не познавах в този град. Ти си се натресла там и искаш специално отношение. Не за всяка квартира искат доходите за последните месеци, не ми излизай с тия. Ще вземеш каквото можеш, после ще търсиш по-хубаво. Неволята е добър помощник.

22.   Значи ти хем ще стоиш в къщата им, хем ще искаш всичко да ти е на готово. Не се опитвай да се харесаш с неща, които не можеш да правиш. Или свиквай с положението, или се изнасяй. Ти не си като Пепеляшка, а си Готованка. А какво мислиш да правиш като живеете 2-мата сами?

23.   Вниквам отлично, мила! Ти си се натресла и чакаш са те "уредят"! Аз съм се "уреждала" сама и то два пъти! Толкова!