Споделена история от Семейство

Мразя родителите си
Сигурно повечето от вас ще си помислите, че родителите ме тормозят и затова ги мразя, но е точно обратното, аз тормозя тях. Постоянно им крещя, обиждам ги и ги подценявам и не мога да намеря отговор защо го правя. Толкова съм озлобена към тях и то без видима причина. Живея в малко село, в което повечето ходят на гурбет в чужбина, а децата ги отглеждат бабите и дядовците. Нашите от дълги години работят в чужбина и за първи път са ме оставили когато съм била на две години. Израснах отглеждана от баба си, а с родителите ми се чувах само по телефона. Те ходят в чужбина за около шест месеца, а в останалото време са в България. Когато вече започнах да навлизам в пубертета се появи тази ненавист към тях. Когато са в чужбина и се чуваме по телефона почти не се караме, но когато се приберат започват едни непрестанни скандали предизвикани от моя страна. Тази агресия от моя страна е насочена най-вече към майка ми. Една година когато бях в седми клас на майка ми и се наложи да не заминава за чужбина, поради здравословни причини, като в последствие след няколко години ми сподели, че има депресия и взима антидепресанти от 10 години и точно тогава е била изпаднала в по-тежко състояние и затова не е могла да замине. Тогава не знаех това и почти всеки ден се карах с нея даже веднъж се стигна и до бой, при което тя се оплака на баща ми. След този случай нещата не са много по различни. Скандалите и агресията продължават всеки път когато се приберат. Нека да вметна, че съм едно дете, майка ми преди мен е била бременна, но при раждането бебето е починало, след което тя не е можела да забременее 6 години, но в крайна сметка е забременяла с мен и е имало голям риск при самото ми раждане за нея, заради усложненията от първото раждане. Като малка също съм била много проблемно дете, постоянно съм боледувала, но тя винаги се е грижела за мен. Въпреки, че живеем в малко село, с малко остарели разбирания за нея мога да кажа, че е сравнително много по-либерална от другите майки и с нея мога да си говоря за всичко. Знам, че може би ме мислите за изрод, но няма значение, защото и аз се чувствам така. За брака им с баща ми тя винаги е правила повече компромиси, защото те двамата просто са много различни, но според мен тази връзка между тях е токсична, и ако живеехме в град, а не в село сигурно щяха да се разведат, но просто тук тези неща не се приемат много добре. Просто не мога да си обесня, защо изпитвам такава омраза към тях? Не са перфектни, но има много по-гадни родители от моите. Просто понякога много ме дразни техния манталитет и разбирания. Знам, че това не е основание да ги обиждам и да им крещя, но го правя. Може би съм тотална каша с липса на възпитание и затова го правя, но донякъде може би и те имат тази вина, защото през по-голяма част от моето израстване тях ги е нямало. Вече започвам да се чудя дали да не отида на врачка или психолог, защото просто не знам как да се справя с този гняв вътре в мен. Въпроса, който ме интересува най-много е защо по дяволите го правя. Откъде е породено това мое държание към тях все едно са боклуци, отрепки и непознати хора, а не моите родители?

Коментари

1.   Здравей, нормално е да се ядосваш но родителите, това се получава, когато ставаш голяма. Също е нормално да има
различия в мисленето ви и да те дразни когато ти казват какво да правиш. Според мен си по-емоционална и затова реагираш по този начин. Аз не бих отишла на врачка, но идеята за психолога е много добра. Ако има по-голям град в близост до твоето населено място може да отидеш там.

2.   Имам чувството, че тук се пишат много теми от психолози, вероятно с добри намерения. Не може зле възпитано дете да разсъждава като добре възпитан човек, а действията да са като на невъзпитан. Авторката уж съзнава, че се отнася зле с родителите си, и въпреки това не се поправя!? Стила на писане не отговаря за невъзпитан човек!

3.   Неразбирателството и липсата на връзка и близост е много силно проклятие за едно семейство, това ще се отрази и на бъдещето ти. Помисли как се чувства майка ти в тази отровена атмосфера, където няма спокойствие, а при това страда и от депресия. С действията си ти още повече я потискаш и утежняваш нейното състояние. Депресията се лекува с любов, не с кавги и тормоз. Майката и бащата са единствените хора, които винаги ще бъдат до теб и винаги ще ти помогнат, при всякакви обстоятелства. Не можеш да си представиш какво е да нямаш семейство, каква мъка, болка и празнота е това! Не осъзнаваш защо се държиш по този начин, казваш, че причината е в теб, но въпреки това не можеш да се промениш. Значи трябва да потърсиш помощ от психолог, а ако се наложи и от друг специалист. Иначе не съм чувала за медиум, който да не е шарлатанин- ще ти измъкне луди пари за съмнителни и несигурни резултати.

4.   Имаш нужда от здрави мъжки шамари. Ако аз съм ти баща много бързо ще те превъзпитам и ще станеш много тиха. За такива като теб съм най-добрия възпитател.

5.   Според мен си за нещо недоволна в живота и обвиняваш вашите. Това, че майка ти е на хапчета е рисков фактор и за теб. Попитай как точно се е чувствала преди да мине на хапчета и защо? но в един по-дълаг период от време(примерно 5 години)!. Нека бъде честна и изчерпателна.

6.   Може да си луда. :D

Щом крещиш на хората без причина е все едно дали са ти родители или не. Не крещи на хората.
Импулсите и емоциите са си твои и ти трябва да ги владееш. Ключовата дума за теб е самоконтрол. За него чети и работи. Медитирай, тренирай някакъв спорт. Освен това всеки път като се разкрещиш и после съжалиш, трябва да поднесеш извинения. Нека знаят хората, че осъзнаваш и работиш да се поправиш.
Губенето на контрол над емоциите ще доведе след време и до загуба на физически контрол, лош сърдечен ритъм, сърдечни болести, други болести... а бе лоша работа.

10 s

7.   Ти си едно неблагодарно същество!!! Без извинение. Защо и как може да обиждаш собствените си родители, имам късмет че не съм родител . Номер 4 е прав имаш нужда от як бой . Да бях на място, на номер 4 досега щях да те смачкам от бой. Ти си супер неблагодарна нещастница

8.   Опитай се да идентифицираш емоцията, която те кара да им крещиш. Когато са си на село, опитват ли се да те контролират? Казват ли ти какво да правиш и/или как да се държиш (това е дразнещо за тийнейджърите принципно)? Общо-взето не разбрах каква е причината да им крещиш?

9.   Не си владееш емоциите, подобно на всеки твой връстник.
Ядосана си им по много причини, прочети си историята още няколко пъти, вероятно ще забележиш къде яда ти се засилва.
Ядосана си и на двамата, че са те оставили като малка и баба ти те е гледала повече от тях.
Ядосана си на майка ти, че е толкова разбрана и отказва да те настъпи, дори ти да я мачкаш с думи.
Ядосана си на брака им, защото не ти допадат отношенията им и ги смяташ за токсични.
Ядосана си на майка ти, че е склонна да прави много компромиси, да отстъпва и не показва сила и независимост, на които да се възхищаваш едва ли не.
Ядосана си, че живееш в малко населено място, в което хорското мнение е голяма работа.
Ядосана си, че си получила възпитание, а не си склонна да го следваш и никой не отреагира.
Ядосана си на себе си, че си ядосана и не се владееш.
Ядосана си, че не си знаела за депресията на майка ти.

Трупаш гняв все към неща, които не зависят от теб или за които няма смисъл да се ядосваш изобщо. Такава си си- нервачка. Врачката няма да ти помогне изобщо, но можеш да поговориш с психолог, за да ти олекне малко. Предполагам, че един специалист ще може да ти даде идея как да превъзмогнеш яда си. Вярвам, че ще се справиш и сама, защото осъзнаваш проблема, а това е най-важното в такива ситуации. Трябва ти повече самодисциплина и отдушник за негативните емоции. Предлагам ти да опиташ със спорт, защото е факт, че той е най-полезен при проблеми с гнева. Дава ти възможност чисто физически да изкараш натрупаната енергия, да се измориш и да ти стане по-добре. Пробвай с бягане, бокс или просто със силови тренировки.

10.   Отиди на психолог, повярвай ми ще видиш живота с други очи. Масово българите оставят децата си. Да трудно е, особено когато не знаеш език и едно дете идва в повече. А тиэкакво правиш? Работиш ли или се чудиш какво да мислиш по цял ден.