Споделена история от Семейство

Едно дете или повече?
Чували ли сте израза "Хайде, време е за второ бебе, стига с този егоизъм! "?
Гледам хора с по две деца - изнемогват. Само се оплакват. Искат да умрат, съжаляват за второто дете, ама пуст мерак, втори опит правили за да е момче! Пък то се паднало пак момиче. А който имал късмет да е момче, пък недоволства че много плаче и никаква радост няма. Искат да умрат и било кошмар. Било супер като имали едно дете, ама с две не се търпяло.
Ние планираме да имаме едно дете, не само поради тези причини. Сега правим опити и се надявам скоро да стане.
Вие какво мислите за броят на децата - едно или повече от едно?
Относно егоизма, мисля че е и до ген и възпитание. Аз имам сестра, която е от друг баща, ужасен егоист е, въпреки че сме гледали по един начин двете. Братовчедка ми е само дете, нито е егоист, супер добре и е и е отгледала добре, а ние имахме ужасни лишения.
Какво мислите, какъв е опита ви и едно дете ли искате или задължително ще родите още деца.

Коментари

1.   Преди 4 дни родих второто ни момиченце , винаги съм искала да си имат детска компания . Може би хората се оплакват защото не им се иска да са ангажирани . Но и без деца какво толкова ще правиш освен да ходиш на работа . А за пола не мисля ,че е от значение .

2.   Ние имаме...5..всички момичета....но не живеем в бг....на 28 съм...но не искам и да чувам за деца повече...дори си направих..вазактомия

3.   Не планирай чак толкова много, че съдбата често си прави шеги. Може да родиш близнаци примерно.

4.   Пълни глупости. Кой изнемогва? Циганите може би, ама те сами за себе си не могат да се грижат камо ли пък за деца. Поредната провокатвна тема.

5.   Първо роди 1 и виж какво е да се гледа дете, а после мислете дали да имате 2-ро. Аз нямам деца, жена на 23 съм, но от училище познавам няколко съученици, които са по 2 деца и нямат проблем, но не си търсят айфони. Ама съм и от малък град. Ако сте от София или от друг голям град може и да ви е трудно. Но иначе не мисля, че един човек независимо дали мъж или жена истински може да съжалява, че има 2-ро дете. Имам и едни братовчеди, които са 3-ма, но всеки след като стана на 15 започна работа.

6.   Аз планирам да имам 0 деца. Не са търпят, а и жени като теб също...

7.   Зависи от децата :) и от обстоятелствата. Аз бих имала и повече от 2 (засега са толкова), но е много трудно и физически, и психически, финансово и логистично. Учудвам се единствено на хора с по 2 баби и 2 дядовци постоянно на разположение, с добри доходи, с всякакви удобства - при такива условия лично мен не би ме притеснявало нищо. Или може би почти.

Според мен е трудно и друго - да поемеш отговорност да отгледаш едно дете, да му се посветиш, докато стане до някаква степен самостоятелно. Това ми се струва огромно бреме, може би защото съм доста отговорен човек или по-скоро тревожен. Затова и малко се чудя на хора, които лекомислено раждат примерно трето дете, след като двете им предишни са поотраснали. Аз постоянно се притеснявам дали ще мога да ги издържам, дали ще съм жива, здрава и пр., изобщо да не ги оставя захвърлени поради някакви лоши обстоятелства в един много жесток свят. Така че това са много сериозни решения, които трябва да вземе една двойка и според мен - да обмисли добре.

Определено обаче не съжалявам, че имам повече от едно дете - особено като човек, който е бил винаги сам, и въпреки че моите точно са много диви, направо неконтролируеми и на моменти буквално ме побъркват. Но като ги видя колко са привързани едно към друго и колко специална е връзката между тях, се убеждавам, че всичкият гърч дотук несъмнено си е струвал ;)

8.   Глупости. Не съм срещала родители, които да съжаляват, че имат второ дете, че и да им се "умира" чак. "Изнемогвали":-D Който не може да се справи с две деца, няма да се справи и с едно. Аз съм единствено дете, но много държах да си родя поне две - така и стана.

9.   Повече. Не слушай хората дето само се оплакват. Направи смело и безразсъдно това което искаш. После всичко ще се нареди.

10.   Нямам опит, но мисля че две или повече деца е по- добре поне по отношение на прираста, а и няма да им е скучно, ако са заедно. Но, ако не искаш повече от едно дете, не се захващай с правенето на такова. Насила хубост не става и такова дете може да отрасне потиснато и с ниско самочувствие, защото е било нежелано, само защото някой е казал "Не бъди егоист" или те е разкритикувал. Все пак, животът е твой, не на хората.

Black Sabbath

11.   Според мен човек трябва да има толкова деца колкото може да отгледа качествено - да им обръща внимание, да може да да им осигури отделна стая, добро образование и т. н. Другото са бабешки приказки от едно време.

12.   Честно казано звучиш като простоват и нелогичен човек. Не е добре да се размножаваш много много, остави това на хората с по-адекватни гени.

13.   Какви са тия хора дето гледаш? Имам познати с 4 деца и са най-щастливото семейство, което познавам. Изводът е, че всичко е опира до хората, обшо-взето както с всичко. Твоето е все едно да питаш "да си вземам ли голф? гледам че много ги карат, апък някои други имат ауди-та и те много се чупят и горят повече". Ами за някой голфа е ок, за други Ауди, за трети БМВ, Лексус и тн.

14.   Според мен има нещо много сбъркано в съвременното общество. Инстинктът към родителство и размножаване е най-нормалното нещо при всеки биологичен вид. А при хората в модерния свят е изчезнал. Ние може да искаме по едно дете, но мургавите ни братя не мислят така. Нито прииждащите мигранти. И както е тръгнало, България и Европа ще се самоубият демографски в рамките на 2-3 поколения.

15.   Като имаш една котка вкъщи, тя подлудява, прави много повече бели отколкото като са две котета и се пердашат едно друго, вместо да копаят с нокти в меката мебел и да разкъсват кожените якета на закачалката.

Две деца с малка разлика в годините (до 3) улесняват много процеса по възпитанието и отглеждането. Когато малкото премине критичните 3-4 години ще може да си играе с баткото/каката.
Когато порастне единственото дете, ще стоварите прекалено много очаквания върху него, ако се наложи да ви помага с нещо...

Моето разбиране е, че мъж и жена, които се затрудняват да издържат две деца или прахосват прекалено (мъчат се да поддържат стандарт, който не са заслужили) или им липсват знания за живота и трябва да четат, да си повишават професионалните способности за да достигнат нужния минимум.

10 s

17.   Поляците имат по 3-4, а стандарта е почти същия като в БГ. Преди две години им направиха детските по 120 евро, но преди това не е било така. Не знам защо все на нас ни тежи. От егоизъм може би. Мислим само за себе си. Не ни се бере дерт за други

18.   Аз бих имал две, стига да си намеря жена първо де.... И дано да издържа физически.

19.   Автор: Темата ми беше нещо като проучване и ми е малко тъжно колко глупави хора има в този сайт. Единствен адекватен човек тук за мен е номер 11!
Явно наистина 80% от българите са ужасно ограничени и ниско интелигентни.

20.   Имам 1 , но искам още 2. Но с искането ще си остана на този етап. За в бъдеще , ако съм по-добре може да се случи

21.   Авторе докато има достатъчно много интелигентни като теб и 11, които си мислят че деца се правят за да ги задоволяваш с "достатъчно"имане и внимание и отделна стая за всяко дете, колкото и разтегливо да е понятието достатъчно. Азиатците ще правят деца на конвейр и един ден твоето единствено ще е техен роб или просто ще бъде убито от тях.
За да съществува едно общество трябва да има повече на брой работници тип бараби и съответно един на няколко стотин директор, а отгледаните в задоволство деца не стават за работници. Затова оставете, дори подтиквайте бедните хора да правят количества работници за да е възможно вашите единствени деца да са директори на някого.
Ако не осъзнаваш какво ти говоря дете отгледано "качествено" на което е дадена отделна стая и добро образование и много джобни не можем да се надяваме да стане обикновен работник или обикновен чиновник, научено да е задоволено от малко то ще търси да е задоволено и като възрастен. Съответно ще е щастливо ако има кой да му работи и нещастно ако бедните ти съграждани не раждат сега. Ако си интелигентен както твърдиш, ще искаш хората да раждат за да има кого да командва твоето високо образовано дете. Както и да го разгледаш всяка фирма има нужда от само един директор и от десетки че и стотици бараби, роди едно дете образовай го за директор или политик но вместо да тъпчеш раждащите повече деца ги подтиквай да раждат. На твоето дете ще са нужни както работници така и клиенти за стоката която ще произвежда така и държавата в която ще живее ще има нужда от обикновени войници и полицаи, метачи дори и т. н.

22.   от 8
Тц-тц-тц! "Автор", много агресия, много обиди (май не четем правилата, а? ), много самочувствие, бе... Това, обаче, никак не променя факта, колко си далеч от реалността. Хайде, като придобиеш родителски опит, тогава се изказвай. А и обкръжението ти е съмнително.

25.   Много са факторите дали ще имаш 1, 2, 3 или няма да имаш деца, но каквото и да решиш, е важно изборът ти да е осъзнат и личен, а не защото роднините, казали, че с повече деца е по-добре, примерно.
Лично аз имам едно и не мисля за второ. Първо, финансово не мога да си позволя да образовам и да дам всичко необходимо на повече от едно дете, второ, ами не мисля, че нервите ми ще издържат, а не искам да ставам от тези нервни майки, които по цял ден крещят след децата си.
Знам, че сега масово ще ме нападнат, ще ме нарекат егоистка и т. н., но извинявайте вие ли ще ми гледате децата, ако са повече? Не, нали. Тогава просто не е редно да се намествате в избора на хората. Така са преценили, такива са им възможностите, толкова деца са отгледали.
Колкото до това, че все още има примитиви, които раждат второ не защото го искат, а само защото задължително държат да имат дете от определен пол, ами съжалявам ги. Това, че детето ти не е от желания пол означава ли, че няма да го обичаш? Нима то не е твое дете и не заслужава цялата любов и грижа? Ама какво да правиш, не можем да променим мисленето на хора. Надявам се поне, че като са решили да раждат второ, трето или поредно дете само за да е от желания пол да не са занемарили останалите си деца, пък били те и от по-малко желания пол. Защото никое дете не заслужава да е пренебрегвано от родителите си, само защото не е "желаният син". В крайна сметка ние не избираме пола си, е не и при раждането. Сега вече не говорим за операции, хормони и т. н., но при раждането си всеки от нас се ражда с определен пол, който не зависи от него.
За това хора, без значение дали имате 1 или 10 деца, обичайте ги и ги накарайте да се чувстват сигурни и защитени, защото за едно дете няма нищо по-важно от това. Да знае, че е обичано безрезервно и че каквото и да стане мама и тате са там за да го защитят.

28.   Благодаря, авторе! За съжаление са такива. Аргументите им са повече от абсурдни. Направо ми е мъчно за децата на подобни родители, да не говорим за тези, които умишлено ги саботират, за да са зависими цял живот. В сайта има достатъчно примери.
Просто ги подминавай тези коментари и не общувай с хора, с които нямате общи възгледи. Аз те подкрепям на 100% и знам, че обективно това е правилното. Няма смисъл да обясняваш на бай Ганьо такива висши неща като осигуряване на стандарт за децата. То да забременее и роди може всяка улична мастия...