Споделена история от Семейство

Въпрос за продажба на имот
Здравейте читатели на сайта. Както се разбира от заглавието искам да попитам как е най правилно да се продаде имот. Става въпрос за стара семеина къща намираща се в малък град близо до София. Дали да избягвам агенции, частна обява ли да пусна. Имам съседи които вече питат за нея и не знам какъв е правилният начин за продажба. Прехвърля се при нотариус, адвокат? Какви договори се потписват и кои плаща разходите за продажбата? В къщата не се живее 10 години. Полагат се грижи за имота, но вече ни е излишна.
Ще съм благодарн за съвети.

Коментари

1.   На първо място - колко са наследниците? Трябва всички да са съгласни иначе не става - никога няма да си намерите клиент дето да купи примерно 80% идеални части...

На втроро място - да, сделката се изповядва при нотариус, таксите и данъка е около 5% от деклариранта цена - на пример ако я продадете за 50 000 таксата е околко 2 500 това е без комисионни на брокер и адвокат. Обикновенно го плаща купувача или си ги делите - въпрос на договорка.

За брокерите - и те гледат да ти смъкнат някоя таксичка от гърба, обикновенно процент от цената. Ако имаш сигурни клиенти направо им продавай без посредник. Не пречи да пуснеш и обява по сайтовете, ако говориш с брокер нищо не подписвай!!! Дават едни договори дето си им задължен да платиш без значение дали продаваш през тях или на "свободно". Измамници са големи!!!

2.   Най-лесно е да я продадеш на някой, който вече те е търсил да я купи. Договаряте се за цената, отивате при нотариус и той ще ви изповяда сделката. Сумата задължително да мине по банков път, никакви пари на ръка, аванси, устни уговорки за по-натам. За какво ти е агенция, щом имаш купувачи.

4.   Благодаря за отговорите, бяха много полезни. Когато се стигне до нотариус обявява ли се реалната стойност на имота. Защото съм чувал за занижена цена за да не се плащат толкова такси или дарение? Какво представляват предварителните договори при покупко продажба на имот?

5.   Не сте длъжни да обявявате реалната цена пред нотариус, по принцип купувача плаща разходите по сделката /таксите/, а продавача не го засяга освен ако не трябва в бъдеще да доказва висок приход пред държавата. А и ако в документите пише че си продал къщата на ниска цена това е по скоро в ущърб само за купувача, ако след няколко месеца иска да развали сделката и тръгне да те съди че къщата имала прикрити течове мухъл и т. н. ти ще си длъжен да му върнеш само вписаната в документите сума, а той да ти върне къщата в същото състояние в което я е получил. Дарението задължава прекалено много купувача и ако не ти е близък роднина е много глупаво да купи имот и да му бъде прехвърлен чрез дарение. Всяко дарение задължава надарения вписва се че уж дарението е безвъзмездно, но след години може да се развали по причина, примерно че надарения е отказал да даде издръжка на дарителя си когато дарителя имал нужда.
Какво искаш да знаеш за предварителните договори, това си е един вид плащат ти капаро за имота и това ви действие се документира, че се задължаваш да продадеш този си имот точно на този купувач за еди си каква цена и сделката ще бъде извършена до еди си коя дата. Общо казано описва се какво сте се разбрали, колко капаро ти е дал, до колко време ще преминете към реална сделка и това е. На хора които теглят кредит за да купят имот им е нужен предварителния договор за пред банката за да докажат, че теглят за покупка на имот.

6.   Не мишкувай за цената, няма да спестиш много, а можеш да си докараш главоболия. Купувачът е длъжен да ти плати само посоченото, другото има да си го търсиш... без да го намериш.

7.   Благодаря за отговорите, много неща ми се изясниха. Мисля, че темата вече стана полезна. Как става самото плащане при сделката?
Какви са възможните рискове за измами с сделки с недвижими имоти?
Нека да заплетем случая с това че имота е на общинска земя с предостъпено право на строеж.

8.   №5, питам от любопитство! " На хора които теглят кредит за да купят имот им е нужен предварителния договор за пред банката за да докажат, че теглят за покупка на имот. " - а не могат ли така да прецакат банката? Купувача сключва такъв договор, че няма да бъде излъган и само той ще купи имота, но може да се откаже и да загуби капарото, а какво ще стане с полученият кредит?