Споделена история от Семейство

"Като нямаш пари за такси, защо раждаш деца?"
Това ми каза днес един мъж в градския транспорт. Бях с количка за две деца. Синът ми е на 2. 6години, дъщеря ми на 3 месеца. Платила съм билети и на децата, автобусът е почти празен, децата са спокойни и... Не мога да си обясня как се намери някой на когото да пречим. Преди да слезе мъжът се обърна към мен, изтърси тая простотия и изчезна. Нямах възможност да му обясня, че и пари си имам и кола си имам, но ми е много по-удобно с автобус. Така не се занимавам да разглобявам и прибирам количката в багажник, да закопчавам децата на детските седалки, после пак да сглобявам количка, да се чудя кое да сложа първо, че другото реве само в колата. Да не говоря за паркирането в центъра... да не говоря колко е стресиращо да возя двете деца и как се чудя, пътя ли да гледам или защо някой плаче. Така ми е удобно и синът ми страшно се кефи. Плащам данъци в тоя град, плащам си билетите имаме право да използваме градски транспорт.
Какво му пука на тоя човек аз какво имам?
Какво удовлетворение изпитва да направи такъв коментар?
С какво е полезен?
И друг път ми се е случвало "гледай я наща, детето до ушите в кал, тя си чете" Ами за мен не е проблем и за детето ми не е. Играе си, че сади семена. Щастлив е, аз се радвам, че се заземява, че има желание за тази дейност. После лично ще му изпера дрехите и ще го изкъпя, няма да търся лелята от парка да го свърши вместо мен, нали? !
Каква потребност задоволяват хората с такива подмятания? Вие реагирате ли им и как?
Хората изпитват някаква отговорност към чуждите деца, или са просто злонамерени?

Коментари

1.   Според мен един от важните уроци, които трябва да възпиташ у себе си, и у децата е, че от всички хора, има и злонамерени, и лоши хора. Че не всички са добри. Да не говорим, че има хора, които отвличат деца за откупи, или за донорство.

2.   Една дума - България.
Там нищо читаво не вирее, за жалост. Редките индивиди, които имат сиво вещество в главите винаги ще се чудят, защото повечдението е непонятно. Породено от злоба. Бъгаринът е злобен, много често и глуповат, а това е опасна комбинация. Също така и комплексиран. Виж го, той няма пари и иска да страдат всички с него.

3.   На прости хора няма какво да се обясняваш, ти си избираш с какво да пътуваш. Сетих се в стола как жената ми маркираше поръчката на компютъра и аз гледах към монитора, а тя ми вика кво само гледаш да не би да те излъжа с 5ст. Естествено не получи отговор.

4.   Случаен не ормалник ти казва нещо в градския транспорт и изчезва... Жалко, че нямаш снимки и видео материали, но е пълно с такива. Такив хора, трябва д бъдат публично посрамен и да се отбягват!

5.   Мисля, че на психологическо ниво, като нападнеш някого със словесна агресия и по-точно изтъкване на недостатъци, реални или въображаеми, така пренегрегваш и компенсираш емоционално своите проблеми, неуспехи, несъвършенства и се чувстваш нещо повече от другия. Разбира се, за това си има причина и тя е наследство от социализма, когато хората са били насилствено уравнени. Не ми се иска да правя много подробен анализа на социализма, не съм живял тогава, обаче ми се струва, че това е очевидно за всеки интелигентен и по-млад човек.

6.   И аз те питам същото, да ги обричаш на мизерия и да се мъчат да учат немски за да избягат като мен в момента.

7.   Преди време отивам до магазина да си купя тел за чинии. Онази ми дава рехава за 40 ст. Най-добронамерено и казвам "искам по-хубава, ако трябва да е по-скъпа, защото такава си купих от съседния магазин и ръждяса след второто ползане".

Отговорът беше на висок глас "ей, значи като почнете ей така. Искате за 40 ст. 10 г. да изкара". Взех телта, но повече не съм пазарувал от там нито аз, нито жена ми. Минавам си покрай нея и гледам магазина все празен, а преди имаше клиенти. Онзи ден жена ми минала от там, онази я е заговорила и казала с една такава физиономия "ти скоро не си пазарувала от мен".

Ами как да пазаруваш? Да се излагаш с парите си ли? В нормалните държави гледат да се държат добре с клиентите, а нашате скача с кофите. Ми като си толкова проста за 40 ст. да се простиш с клиент, си ги ползвай сама стоките. Не си единствената квартална магазинерка.

Та България - държавата на абсурдите, тук всичко е наобратно.

9.   Въпрос на възпитание и култура. Простаци колкото искаш - просто плюй и отмини. Аз съм с две деца и съм чувала всякакви простотии, но не обръщам внимание и не могат да ми развалят деня. Радвай се на децата си и на идващото лято!

10.   Вози се и той на автобуса, значи няма пари за кола или такси, значи не е постигнал нищо съществено в живота си, следователно мнението му не струва.

Като цяло някакъв тъпак изплючва поредната доза негативни лайна. Просто игнорираш подобни индивиди, изключваш ги от полезрението си въобще. Все едно не съществуват.

11.   Номер5 е дефинирал много точно това, което може да се каже по темата за бг критикарите като цяло.
Случаят на авторката не ме засяга изобщо, кликнах от любопитство, но наистина много българи масово си пъхат носа там, където не им е работата, и точно за да заглушат ефекта на собствените си проблеми и комплекси.

12.   Такива са хората в БГ, поне в София. Пълни боклуци.

13.   Ех жени! Не се научихте, отговора на такива и други подобни подмятания е един: "Простак!" и един шамар да изкънти на кухо. Пазете си достойнството.

14.   В чужбина няма нищо срамно да се возиш в градския, даже обществата наблягат върху развитието на този вид транспорт именно за да е по-бърз, да не замърсява и т.н. Не съм майка, но се замислих колко си права за изнервящото паркиране, за плачещите деца и всички галимации. Когато бях малка, много се забавлявах да се возя в рейса с баба ми или майка ми. Не знам в кой град си, но тук в София проблемът е основно, че инфраструктурата е адски неприятна за пешеходци - криви тротоари или липсващи такива, наводняващи се подлези, няма пасарелки с асансьори. Бих предпочела колата поради тези причини.
Гледай си децата и да са ти живи и здрави :))

15.   Това са отвратителни, нагли и арогантни енергийни вампири, които с това си поведение доминират в обществото и не биха се променили. Тоя шофйор просто му е гадно емоционално за нещо и за да няма автоагресия веднага те товари. Взел те е за беззащитна не се оставяй така, подай едно оплакване, все има къде.

16.   Не се ядосвайте, някой го е ядосал и си го е изкарал на Вас.
Не е бил в настроение

17.   Точно разказах на мъжа ми за случката ти и той каза, ме този е егати тъпака... опитал е да те засегне защото е нещастник....

18.   Невъзпитани хора, които никой не брои за нищо, а много им се иска да им се чуе гласът. Според мен чичакът е бил безплоден и го е яд, че имаш две здрави и доволни деца. Или децата му не му се обаждат, щото е злобар. Все едно. Ти нали си ок с автобуса, с калта, с децата, с живота си. Ей това не са тези хорица. Недоволни, нещастни и нямат как по друг начин да се почувстват НЕЩО, освен да търсят кусури на другите. Просто му кажи "Ти нали имаш (пари за такси)! ", "Твоето нали е чисто! ". Да се гледат себе си. Или им кажи, ако имат проблем с теб да гледат да те избягват - да се преместят някъде, откъдето няма да виждат как четеш книга, да си ходят пеша, ако им пречиш, изобщо да се спасяват. Тоя дришльо е такъв страхливец, да ти прави забележки на слизане, просто ми е смешен. Явно си много страшна жена с две деца, щом не смее да влезе в открит конфликт, лол.

19.   Сигурно е бил член на Герб. Преди време и Боко беше изръсил някаква подобна тъпотия.

20.   Човекът е някакъв сбърканяк, това е ясно. Ти обаче си пределно комплексирана и затова ти пука и затова тук се обясняваш как "пари и кола си имаш".

21.   Ако българин те види да вървиш по вода, ще каже, че не можеш да плуваш.

22.   Тоя народ напълно изтрещя! Ако имаш деца, защо имаш деца, ако нямаш-защо нямаш... угодия няма! За това обичай си децата, възпитавай ги както ти смяташ за правилно и хич да не ти пука! Когато бяхме деца със сестра ми, нашите нямаха кола и цялото си детство съм прекарала возейки се в какви ли не транспорти, така че не е толкова страшно. Пък пак си станахме жени на по 30 години, нищо че сме минали без кола и детски столчета. За това хич, ама хич не се впечатлявай на разни скучаещи чичковци и лелки, които нямат нищо друго за правене освен да се бъркат в живота на другите. Такива винаги е имало и ще има. Важното е, да не ти пука и да не ги оставиш да ти влияят. Не колата е важна, а това как ще възпиташ децата си.

23.   Той вместо да се радва, че все още има раждащи жени в България... Бахти глупака. Сбъркан ген.

24.   Българина е много прост човек. Смята, че трябва да си изкаже мнението винаги, за неща които не го засягат и за хора които не познава. А мнението му е винаги или злобно или обидно или с цел да унижи човека насреща. Прави забележки на непознати, държи се грубо с непознати. Мъжете не се държат като мъже. Аз си спомням, когато бях дете и майка ми пътуваше с рейса с мен и количката с брат ми, винаги са й помагали да качи количката. Сега това се случва много рядко. В момента не живея в България, а в една хубава голяма европейска държава и тук хората са много мили към непознатите. Може да не си на кеф, защото всеки си има проблеми, но са усмихнати, изчакват се и се поздравяват с усмивка. Това е културата, която в България я няма. За това и сме най-скапаната държава и все по зле ставаме. И децата растат в тази простотия.

26.   Другите коментиращи, интересно как си вадите заключенията на базата един сбъркан индивид, с кой знае какви ментални/сексуални проблеми? Вие пишещите тук какви сте, не сте ли и вие българи?
Авторката, по-малко се интересувай от хорското мнение, още по-малко от разни неуравновесени непознати.

27.   26, да беше само той, с мед и масло да го 'раниш.

28.   И защо му обръщаш внимание?

29.   Случвало се е на жена ми, бременна в 8-ия месец с дете на 1, 5 годинки в количката, един дъртак около 60 годишен да и се провикне от кола на кръстовището докато пресича "Ей п*тка заспала" защото се е изтеглила по-бавно. Благодаря на бога, че не съм бил там, защото кълна се щях да го изкарам от колата и да го убия с голи ръце. Нямаше да му оставя една здрава кост по тялото.
И въпреки всичко много други хора са ни правили път когато пресичаме с децата, помагали са на жена ми когато е била сама с тях и така нататък. Аз също съм правил път на други майки и родители с деца, чакал съм търпеливо и съм помагал ако е било нужно.
За това е грозно да заклеймяваме цялото си общество и нация, заради такива единични смахнати индивиди като гореспоменатите, като зачеркваме всички останали.

30.   Крайно време е да слезеш на земята. Все пак си майка на две деца. Не съм от тия които ще подметнат "чекнала се е и за това има две". Аз също съм баща но само с едно момче. За съжаление с диагноза " психоза". Знам много добре колко и как се правят деца. Винаги когато срещна майка с едно-две или три деца, помагам с каквото мога. Това, че си срещнала такъв индивид е в реда на нещата. За това и ти казах да слезеш на земята. Хората от 10 години насам се озлобиха. Станаха по-нервни. Всеки се мъчи да преживее до следващия ден. В един момент чашата се напълва и има подобни реплики. За да стигне до там да се заяжда по този начин, този човек е на ръба на скандал. И да му отговориш подобаващо, то той няма да чуе думите ти. А това как детето се е изцапало или ударило е начин то само да разбере нещата в живота. Всеки има възможност да отгледа дете. Да го възпитава както той сметне за добре. Гледай си дечицата и да бъдат живи и здрави! Тези злобните сами ще си го намерят. Игнорирай ги.
Дядо Тошо

31.   Злобна, дребна, нещастна душица е този човечец! Не го мисли изобщо.

32.   Имам опит с подобни злобни душици и смело мога да кажа, че само в България ми се е случвало 1) да кажат, че детето ми и всички днешни деца са идиотчета, 2) да стоя права видимо много бременна с количка с бебе в метрото, 3) да ми кажат да си взема в скута 4-годишно дете, защото нямало право на седящо място в транспорта ( това не е вярно), 4) да стоя права с приятелка и общо 4 деца до 6 години във влака и как пък на никой не му хрумна да стане, 5) да ми коментира заядливо някакъв чичо, че това, че тези нормални, енергични деца скачат по една шахта и не пречат никому никога нямало да се случи с германчета (Ами нашите деца са темпераментни южнячета, факт), 6) докато съм с 2 видимо болни и изтощени деца (и съответно много конфликтни) в поликлиниката и се чудя как да ги накарам да почакат да ни дойде редът, да ми се правят глупави коментари как се били държали. Ами сори, ама това грозно отношение ми идва too much. И не трудният живот е причината, а липсата на ценности, дефицита на възпитание и най-вече - отсъствието на елементарно уважение към границите на другите.

33.   32,- То явно за нищо не може да се прави забележка на твоите деца. Когато сме били малки, стояхме прави по рейсове и влакове, никой не ни е правил място барабар с родителя.

34.   На 25 съм. Преди 2 седмици отидох на оглед за квартира в София. Аз си имам квартира, но бях решил да я сменям с нещо по-добро. Работя в едно магазинче специализирано, прекъснах няколко пъти, за да мога да се издържам. И взимам към 1200-1300 лв. Не е като да съм на минималната.
При огледа жената ми зададе 250 въпроса и при всеки мой отговор едвам сдържаше негативната си реакция и физиономия.
Това, че работя в магазин, това, че съм прекъснал направо я втрещи. В очите и се четеше въпроса.. как може да си толкова пропаднал. Не бях виждал толкова прикрита злоба.
Говоря за млада жена на около 30. Вече ми беше пределно ясно, че не искам да живея там, я питах с какво се занимава.
Тя: Ами аз съм.. преди да каже и отговорих: всъщност 5 пари не давам с какво се занимаваш, всеки човек прави нещо, за да се издържа или прави нещо, което обича, важното е да се справя по някакъв начин. Тя млъкна и не каза нито една дума повече, докато не си тръгнах. Мълчеше на всеки мой въпрос относно квартирата.
Запитах се как е възможно да има толкова злоба и негативизъм към човек, който се държи най-добронамерерно и съвсем искрено провежда разговор. Коя си ти да ме съдиш без да ме познаваш? Задавах въпроса 1 час след това, докато се прибирах.
Едно нещо съм научил, че колкото по-добър, толкова повече те мачкат. Злобата и негативизмът направо са заляли всичко и всички наоколо. Аз съм човек, който много лесно респектира останалите с поведение и външен вид, но съм много добър и когато другите усетят това буквално се опитват да ми се качат на главата и да ме прецакат по всякакъв начин, докато не обърна монетата.
Ще срещнеш много идиоти тук, които изразяват комплексите си, никога не приемай нищо лично, никога не давай някой да смачка достойнството ти и това на близките ти. За жалост наистина човек трябва да се държи лошо понякога, за да бъде уважаван. В противен случай ще се стресираш излишно с подобни изказвания, от хора, като въпросния индивид в автобуса.

35.   Злобата според ме е начин човек да се почувства повече, по-значим от другия, без разбира се за това да е положил някакви усилия. Най-краткия път за задоволяване на егото. Заложено е във всички хора, в различна степен и се проявява в някакви ситуации. Всеки иска да изпъкне в стадото, да има висок социален статус. Дори животните го искат. Биология. Когато не можеш да го постигнеш със собствени усилия, другия начин е просто да принижиш социалния статус на другия. Поне в твоите очи. Не ми е ясно защо, но злобата е особено заразна и хората имат особена склонност да са злобни, когато са повече. Набелязват си жертва и злобеят отгоре й. Ученическите побои и малтретиране не са никаква рядкост. И в живота не са.
Привидно скромни, осъзнати и балансирани хора почват да злобеят по нечий адрес, когато попаднат сред злобееща тълпа с набелязана жертва. Има доста примери с известви личности. Често дори без причина. Попитани "защо? ", не могат да отговорят.

36.   Ползвайки градски транспорт ти слизаш на нивото на най-низшите в културно, интелектуално и финансово отношение индивиди. А с две малки деца директно подтискаш въпросните бездетни индивиди.
Най-добрата реакция е блокаж на опитите за вербална комуникация чрез слушалки и широка усмивка. Ако мърдат с устни към теб се усмихваш още по-широко и кимаш утвърдително и посочваш слушалките с пръст.

37.   "Коя си ти да ме съдиш без да ме познаваш? "

Ами тя е задавала 250 въпроса, за да те опознае, нали? Вече стана незаконно, човек да има мнение за другите хора...

38.   Просто хората са лицемерни и злобни, това е. Месят се там, дето не им е работа.

39.   Очевидно жените с деца нямат никакви права. Че има простаци в България, има. Винаги е имало, но не ми е ясно защо майките и децата са основната жертва. И после защо жените се озлобявали...

40.   " Вие реагирате ли им и как? "

По преценка е. Ако не е два пъти колкото мен, такъв шамар ще му набия, че майка му ще го усети.

Правилно ли е? Може би не, но определено се усеща добре ;)

41.   Ползваш градски транспорт при наличие на кола? Това е истинско мъчение. Аз не мога да пътувам с градския, но ми се налага. Нямам още шоф книжка. Миризми, простотия, пияни, луди всякакви има. Страх ме хваща като се пътувам с трамвая.
Веднъж един ооткачен си беше извадил оная работа в транвая. Пълно е ненормалници. Мигат и да те оберат