Споделена история от Семейство

Какво да работя при тези обстоятелства?
Здравейте,
Вероятно ще получа голяма доза хейт, но въпреки това реших да се консултирам с вас за нещо, което много ме притеснява! Завърших училище преди една година, бях студентка, но специалността не ми хареса и сега ще кандидатствам отново. До този момент не ми се е налагало да работя, въпреки това аз искам, но алтернативите са ми или в големите магазини или сервитьорка. Не искам да работя това, мечтата ми е да бъда учител, наясно съм, че нямам образование, за да бъда на този ранен етап, но няма ли някакъв вариант да бъда в тази среда. Искам да извършвам интелектуален труд, не знам как ще ви прозвучи, но не мога да работя в бар и т. н. Само че не знам какво да направя, посъветвайте ме, моля ви!

Коментари

1.   Ей това е много трудно в България, аз имах същия проблем и частично продължавам да го имам. Трябва да си някой на някой, но по важно е да измислиш какви са ти интересите и в каква работа да ги използваш

2.   аниматорка в детски център?

3.   Не виждам как без специално образование да извършваш интелектуален труд за който да ти плащат. Хубаво е човек да има мечти, но е добре и да може да си прави самооценка. Реалността е такава - със средно образование си! Но това не те ограничава до сервитьорка и магазинерка, след като искаш да работиш с деца, можеш да започнеш в парти център или като аниматор в детските центрове, в моловете или по курортите. Може да разгледаш и обяви за детегледачка.

4.   Избираш университет. Проучваш условията за кандидатстване. Подаваш документи. Участваш в изпит за прием. Плащаш такси за участие в изпит за прием предварително. И ако те приемат се записваш и започваш да взиваш изпитите един по един 4години или колкото е обучението. Последната година има практика и след това завършваш и може да работиш това. Успех.

5.   Може да провериш дали има някакво краткосрочно професионално обучение за учители по определени предмети за определени възрасти. Напр. по език в прогимназия.

Мисля, че педагогическиото обучение в много случаи е до бакалавър и е 2-3 години... Просто се интересувай и проверявай...

6.   Завърши си висшето образование. Нали това е идеята на висшето образование, да станеш специалист в дадена област, а не да работиш като сервитьорка, продавачка и подобни. Ако мечтата ти е да бъдеш точно учител помисли какъв учител искаш да бъдеш, в детска градина, начален или учител по даден предмет и спрямо това реши какво да завършиш. Има си специалност като начална и предучилищна педагогика. Ако пък искаш да си, примерно, учител по химия записваш се да учиш химия и задължително записваш и допълнителните предмети, които ще ти дадат учителска правоспособност. Разбира се, това с химията беше пример, можеш да запишеш биология, история, география... българска филология и т. н. Зависи какъв учител искаш да си по химия, биология, история, математика, литература и т. н.

7.   Аз имам друго предложение. Започни в библиотека. На някои места искат библиотечно образование, но в библиотеката в УНСС не искат. Там сега се търсят хора. Работата е лека и ще ти позволи да учиш допълнително за нещо, полезно за теб в бъдеще.

8.   Аниматор? Имам приятелка, която е студентка по педагогика. Много усилено си търси работа като аниматор. За нея това е вид опит, а всъщност наемат хора без образование. Не е точно като да си в класната стая на 5 клас, но пак е работа с деца и е близка до желаната от теб, поне според мен.

9.   Кандидатствай в "Заедно в час". Те са НПО, които търсят млади хора, които да стават учители, за срок от 2 години. Не се изисква педагогическо образование, защото при тях минаваш редица обучения.

10.   Ако искаш да работиш за да вадиш пари - в баровете, кафенетата и магазините му е майката. Като запишеш да учиш нещото което искаш да работиш, може да си търсиш стажове по специалността, но те са или минимално платени или изобщо не ти се плаща за това. Така че мила моя, направи си сметка пари ли ти трябват или искаш да работиш в определена сфера.

11.   Ако искаш да бъдеш учител, гледай деца, търсят се и помощник учители, или помощник възпитател - леличка в детската градина. Друг вариант е да помагаш на деца с уроците, ако знаеш английски например.

12.   Не се притеснявай, интелектуалния, четящ човек, не може да се изяви напълно в такава среда, по вероятно е да изостане даже. Повечето са там за пари, и все им е тая колко четеш.