Споделена история от Семейство

Какво мислите ?
Какво мислите за оставянето на децата на баба и дядо? Оставяте ли ги често. Например лятото за да отидете някъде. Смятате ли, че децата им пречат по някакъв начин? Длъжни ли са да си гледат внуците?

Коментари

1.   Не съм убеден, че баба и дядо са способни да възпитават дете. Дъщеря ми само за 1-2 дни се разглезва и през цялото време я тъпчат с мекици, сладко и всичко най-вредно. Освен това искам детето ми да се чувства част от семейството, а не да го захвърляме, когато се забавляваме на почивка като някакво ненужно бреме. Искам то да се чувства пълноправен член на семейството и заедно с нас да вкуси някои приятни моменти.

Иначе бабата и дядото не са длъжни за нищо, но пък и медала има две страни.

2.   "Какво мислите за оставянето на децата на баба и дядо?"
Хубаво е за самите деца да се оставят при баба и дядо, за да опитат от различен от вашия вид възпитание, а и така или иначе децата са от техния ген.
"Оставяте ли ги често."
Ако бабата и дядото искат да оставям! После е малко трудно докато децата влязат пак в крак с моите по различни изисквания, но се налага защото за децата е добре, дори и бабите да ги глезят. Нашите възрастни примерно несъзнателно учат детето да говори на диалект и след това е трудно в градината и училището, но с усилия от моя страна се справям.
"Смятате ли, че децата им пречат по някакъв начин?" Всеки един баба или дядо са в правото си да искат или не да гледат внуци, тоест зависи от възрастните те трябва да кажат, ако им пречат те не биха искали да ги гледат.
"Длъжни ли са да си гледат внуците?"
В никакъв случай не са длъжни, даваш децата ако ги искат, ако не ги искат си ги гледаш. Никой освен родителя не е длъжен да гледа деца, не е длъжен дори да се радва на отрочетата ви. Представям си да бяха длъжни и ти да нацвъкаш 10 бройки и да им ги оставиш за постоянно.

3.   Няма нищо лошо да оставяш децата си при баба и дядо. Напротив, добре е за всички. За децата, че ще видят и научат нещо различно, за бабата и дядото, че покрай внуците ще се подмладят, защото вместо да гледат сериали по цял ден, ще трябва да тичат след внучето или да му четат приказки и за родителите, които ще имат малко време само за тях двамата. Е, проблем ще е ако бабата и дядото са много болни и възрастни, но иначе идеята е супер. Мен лятото по цял месец ме пращаха с баба на вилата и това бяха най-щастливите ми дни. А и баба ми, вече е доста възрастна, още си спомня с умиление как ни е гледала със сестра ми. Щастливи дни бяха! Вярно, баба ни глезеше повечко... и после на майка ми и трябваше време докато влезем пак в ритъм, но всички бяха щастливи.

4.   Аз съм за, когато бях дете всяко лято ме оставяха на село за 4 месеца, това са най-хубавите ми моменти в живота - природа, въздух, животни, много емоции, може би заради това съм доста здрав. Сега имам дете на 7г. и бабите, дядовците работят или не искат да го гледат в града. Детето иска, но за тях са важни парите, почивките и кафетата. Разбира се, те не са длъжи.
М34

5.   Не са длъжни, оставянето при бабата и дедото е добро нещо за всички, който се оплаква да си гледа децата сам.

6.   Твърдо против съм. Ако си родил едно дете и го обичаш ти никога няма да искаш да го оставиш. Иначе не го обичаш.

7.   За пръв път чувам за родители дет отиват на море пък пращат децата на село. Чак ме напушва на смях. Ама вие къде отивате мамо? Ами ние с тати отиваме на море! Ами аз? Ти ще помагаш на баба и дядо на къра и да гледат прасетата.

8.   Номер 6, какви глупости пишеш?! Не го оставяш в дом за сираци, а на гости при баба и дядо. Моята дъщеря като малка гостуваше по за 2 месеца в България при баба. Прекрасно и за двете. Толкова много се обичат. Важно е децата да прекарват време с баба и дядо.

9.   7, аз съм номер 1 и също се опитах да обясня това, но ми нашаткаха единичките. Тъпо е ти да си правиш кефа на морето, пък да натириш детето на село като някаква непотребна вещ, че да не ти пречи да се забавляваш. Много прието и обичано ще се чувства, няма що. Но го виждам масово да се практикува това от родителите, понеже на морето не им се занимавало да търчат подир дете по плажове, да се занимават с него и т.н. Най-лесно е "айде на село, ще се видим на есен". И после след няколко години "ама аз не съм предполагала, че сина ми е такъв, не съм го познавала". Ами как да го познаваш, като не се интересуваш?

10.   Е защо да не го оставят за едно море ако е 3-4 дни в годината . Понякога човек иска да се почувства за малко 'свободрн' от постоянните грижи към някого .

11.   10, аз колко и да съм се грижил за детето си, не го чувствам като бреме и като "несвобода". Не го разбирам това.

12.   Като е толкова "забавно" на село, защо вие не отидете на село, пък да пратите бабата и детето на море?

13.   И защо точно по време на морето трябва да го пращат на село? Не може ли да си гостува през друго време, пък после да го вземат и на море?

14.   Какво го разпънахте това море бе хора? Авторката не е питала за море дори не е написала думата море!

16.   Ми дайте да си ги вържем на шията тия деца и на гости да не ходят и на лагери да не ги пускаме. Аз се съмнявам някой, който ходи веднъж в годината на море да не си вземе децата и предполагам, че авторката има в предвид кратка допълнителна почивка с половинката. Ние поне така правим и се отразява добре на всички. Все пак и детето има нужда от разнообразие и самостоятелност, от някакви различни дейности, нови хора и т. н. Мислете малко и за в бъдеще и в интерес на детето. Утре ще ви звънне да го вземете от зеленото училище, защото "иска при мама", после няма да го пуснете на квартира, защото няма да може да се оправя сам и накрая ще се чудите тва "30 годишно дете", няма ли да си вземе живота в ръце? !
Според мен е чудесно за всички един уикенд месечно и поне една седмица годишно, детето да прекарва отделно от родителите. Егоистично е да искаш да си целия свят на детето си и единствения му авторитет. Пък да си мислиш, че само с теб му е хубаво е направо висша форма егоцентризъм.
И кога селото стана нещо лошо? Боже, ако можех да се върна боса с дядо на бустана, пак да строим къща под каруцата и да ядем циганска баница...

17.   Баба съм, отгледала съм своите деца и обичам внуците, но възпитанието и издръжката са задължение на родителите. Да ги вземам от училище, да ги водя до парка, на кино винаги, но със седмици да ги отглеждам, не. За ден, два може, но ако родителите ми шитват внуците за да вилнеят на море? Тези деца кой ще ги заведе на почивка? Кога ще се създават спомени с родителите? Аз не очаквам децата ми да ни гледат, имаме си достатъчно доходи. Всеки има свой живот и не е длъжен никому.

18.   Има си и добрата и лошата страна. Хубаво е детето да има контакт и с бабите и дядовците си. Има случаи, в които родителите са заети с работа и тогава разчитат на бабите. А и като цяло е хубаво за самите баби и дядовци да имат контакт с внуците си.
Но от друга страна, родителите са главните отговорници за отглеждането на детето си.
А има доста безотговорни родители, които оставят дечицата при баба, не защото имат работа, а защото им се „купонясва“.
Майка ми ме оставяше често на грижите на баба ми. Много съм близка с баба си и много я обичам, но връзката с майка ми не е толкова стабилна. Помислете защо.

19.   17, права си, но не казвай хоп, преди да си скочила. Има ситуации, в които никакви доходи няма да ви помогнат. Дано не се наложи да разчитате на тях, но в живота нищо не се знае.

20.   Разни хора, разни идеали...

На мен ми беше забавно, да ме оставят при баба и дядо, както и при другите баба и дядо, чичо, братовчеда Лари (Лазър, ама обясн на някой на 6 годинки) както и други познати.
Често се случваше и при нас да остядат братовчеди, съседи, деца на близки приятели, че дори и на колеги на майка. Баба и дядо винаги бяха доброволци. Дори имаше време в което след края на учебната семдица отивах у тях, вместо да се прибера вкъщи. С времето нямах търпение, да отида някъде другаде. Беше забавно, а и винаги бе добре, да видя, какво правят "другите хора".

А родителите ми можеха, да "купонясва", или просто да спят до... 7 сутринта в неделя, без някой да им задукма на врата, че има нещо спешно, което трябва да се види... За да се установи, че "някой" е видял жълта калинка.