Споделена история от Семейство

Нормално ли е момиче да прави секс на 14 години?
Здравейте! Обръщам се към колективния разум по един твърде деликатен въпрос. Съпругът ми има 14-годишна дъщеря от първия си брак. Момиченцето ме харесва, приема ме като своя по-голяма приятелка и общо взето с мен споделя повече, отколкото с родителите си. Онзи ден дойде на вилата ни, мъжът ми беше легнал да подремне, така че ние двете седнахме на верандата на сладолед. По някое време малката се оплака, че е неразположена, аз й дадох пакет превръзки, кърпа за баня и т. н. След като си взе душ, хлапето каза: "Слава Богу, вече си мислех, че съм бременна! " Аз направо изстинах и започнах внимателно да я разпитвам, ей така - като приятелка. Това, което чух, ме потресе. Това момиченце прави секс от една година. При това не с някакво там постоянно гадже, а е имала няколко партньори. За да се притеснява от бременност, значи не взема и предпазни средства. Каза още, че никой не знае и само с мен споделя, защото е сигурна, че ще си мълча.
И сега се чудя как да постъпя. Ако съобщя на родителите й, това означава да предам доверието на момичето и от тук нататък тя няма да посмее да ми довери какъвто и да било свой проблем, за който мога да помогна. Но ако оставя майката и бащата в неведение, един Господ знае какво може да се случи на тази възраст. Ще кажете: не се меси, не е твоя работа. Да, съгласна съм, но става дума за малолетно дете, което дори не е наясно с мерките за контрацепция. Какво да правя?
Имам и трети ход: да изнеса аз лекцията за безопасния секс и за риска от безразборните връзки, като я задължа да носи винаги презервативи в чантата си. Но тогава, ако майката ги намери, моментално ще ме обвини или че развращавам дъщеря й, или че съм премълчала толкова важен въпрос.
Намекнах на мъжа ми, че може би е време да поговори с щерка си за птичките и пчеличките, а той се изсмя: "Я стига - казва, - че тя е дете още, след три-четири години ще има смисъл да говорим". Какви три-четири години? !
И четвърто - може пък аз да съм с остаряло мислене. Моето поколение започваше опити за сексуален живот някъде към 17-та година, а някои и чак като студенти. Да не би действително това да е нормално в днешната тийн култура?

Коментари

1.   Не сте със остаряло мислене, аз започнах на 18 и съм още тийнейджърка. Според мен е твърде малка. Да, тялото и е готово но очевидно тя няма достатъчно акъл да свърже желанието за секс със страст. Станалото, вече е станало и няма връщане назад, нито може някой да и "забрани". Според мен не казвай на родителите й, така ще предадеш доверието й и повече няма да те харесва, НО задължително поговори с нея за презервативите и дори по-добре и купи някакви, защото тя сама няма да го направи.

2.   И аз имам приятелка , която започна на 14 , сега е към 30 . Сега сексуалния живот почва рано . Изпуснато е времето за разговори . Смята се че едва ли не може да се прави секс с всеки , когото си харесаш . Преди хората са чакали до брака . А ти авторке кога го направи ?

3.   Разбира се, че е нормално! И преди е имало и сега има хора, които започват на 14,15, а други на 25. Това, че ти си започнала по-късно не означава, че другите правят нещо грешно.

4.   Ти си отговори на въпроса, след като е напълно законно и нормално да се ожениш/омъжиш на 16. Според мен е по-важно как, къде и с кого. Аз съм вече на 30, но навремето доста мои съученички на 14,15 го правеха. Все трябва да се започне някога с някой, нали? Доста хора се пазят за нещо по-специално и остават разочаровани. Естествено сексът и разкрепостеното сексуално поведение може да имат негативни последици. Дано доведената ти дъщеря да е умно момиче със силен характер.

5.   Ето сега я издаде пред целия Интернет!
Чудя се как изобщо може да ти има доверие.Дано прочете темата и те разбере каква си предателка.

Сега чуйте всички:На никого не може да се има доверие,най-вече на мащеха!

6.   Не, не е нормално. Нито на 14, нито на 17 даже. Но какво да се прави. Невежи родители, некадърни даскали, развращения в интернет, джендърска пропаганда...Има вече момичета, които на тая възраст си слагат силикон даже. На практика това да излъчваш сексуалност се пропагандира като ценност номер едно. На тая възраст тялото реално е узряло, но характерът не е оформен, психиката е лабилна. Момичетата, почнали полов живот толкова рано са неспособни на здрава емоционална връзка в бъдеще. Същото се отнася и за момчетата. Това с бременността е най-малкият проблем.

7.   Темата е, нормално ли е момиче от 13 годишна да прави секс ?

13 годишна и секс, чисто вербално не могат да се съчетаят нормално, 'що за въпрос ?

8.   Лекция за Безопасност би било най удачно !!!

9.   Може да те скандализирам, но е нормално. Не само в днешно време, но и преди 20 години. Може да е малко рано, но при хората, които по-рано започват да се занимават с гаджета, често се случва. Аз го направих за пръв път на 20 (чувствах се доста закъсняла), но няколко мои приятелки започнаха на 14-15 и днес нито са пропаднали, нито с куп болести, нито самотни майки.
В никакъв случай не казвай на родителите й. Как мислиш, че ще я спрат? Освен скандали, наказания и т.н., друго няма да постигнеш, а малката накрая пак ще прави каквото си е решила, но ще те намрази. Щом ти има доверие, обясни й ти как точно да се пази и че не е хубаво да спи с всеки срещнат. Защо трябва баща й да говори с нея за птички и пчелички - това ще е супер неудобен разговор. Идеята за презервативите не е лоша, само й кажи много старателно да ги крие от майка си.

10.   Мисля, че е най-добре да направиш две неща. Едното е да й изнесеш лекцията за безопасния секс, но и за вредата от безразборния секс. Сещаш се, всичко-от нежеланата бременност и болестите, до това, че може да й излезе име.
А другото е да кажеш на майка й.
Все пак тя не е само родител, но и жена. По-добре е тя да разбере, отколкото баща й. Ще подходи по-добре и ще знае как да говори с нея, пък и за самото момиче ще е по-добре да обсъди въпроса с майка си, а не с баща си. Ако тръгне да се ядосва или да ревнува, че малката е споделила с теб, можеш да й обясниш следното:
децата се срамуват да говорят с родителите си за секс и за това не им споделят, а вместо това говорят с приятели. Но по-добре, че някой е научил. Някой възрастен, който знае всичко за безопасния секс.
И я предупреди, че е по-добре да обясните някои неща на малката, а не да й се карате. Иначе ще я травмирате, вярвайте ми! Не защото сте родители, а защото 14 е много проблематична възраст, очевидно. Особено при момичетата.

Но ако решиш да кажеш на баща й, се опитай (доколкото е възможно) да му обясниш, че момичетата на 14 са чувствителни и не споделят такива неща с бащите си, така че по-добре е да бъде подготвен психически, преди да говори с нея. Може би изобщо няма да е ефикасно, а и бащите не приемат че дъщерите им водят полов живот. За това и не бързат да им обясняват.
Но във вашия случай тя е дете, не е добре, че е започнала толкова рано.
И все пак по-добре да прави безопасен секс, отколкото след година, да ви роди внуче. Или не дай си боже, нещо по-лошо.
Вече сте изпуснали влака, тя не е девствена, започнала е със секса. Поне да знае как да се пази.
Иначе и според мен, не е нормално 14 годишно момиче да води полов живот. Така де, нормално е, но не е правилно.Много мои връстници започнаха някъде още на 12-13, аз винаги съм смятала това за прибързано и дори излишно. А най-важното е, че едно дете на тези години, не знае как да се пази.
За това най-добре майката да научи. Ти си не само приятел на младата дама, но и част от родителското тяло. А освен това си жена, така че вземи впредвид и чувствителната възраст, в която се намира доведената ти дъщеря.
Желая ти късмет и успех, защото ти предстоят трудни разговори!

11.   Аз също започнах на 14, но съм имала 3ма преди мъжа ми - бяха ми сериозни гаджета по 2-3 години. Около мен също започнаха тогава. Не е ОК да го прави безтазборно, както и без да се пази. Дай й съвет като приятелка по тези две теми. Ако кажеш на родителите, ще стане грозно. Презервативи може и в училище да са им дали :).

12.   Като чета коментарите, направо се отчайвам. Било нормално да правиш секс на 14... еми може и да е нормално, ама не е правилно. Поне според мен.
Интересно ми е друго. Тези, които казват, че са започнали преди 16 години, дали ще смятат 14 за добра възраст, ако един ден имат деца и тези деца започнат толкова рано. При това без да използват презервативи. Знам, че един родител не би трябвало да се меси в тези неща, но от друга страна, не се ли притеснявате, че дечицата са непредпазливи и не внимават с някои неща?
Знам, сигурно смятате, че щом някой се чувства готов за нещо, трябва да го направи.
Да, обаче на 14 години, си на практика още дете. Може да започнеш полов живот, ама като не знаеш как да се пазиш, едва ли си бил наистина готов.
Много мои връстници започнаха още на 12-13 години и ванаги ми се е струвало не особено правилно.
В днешно време децата нямат истинско детство, защото избързват с много неща като цигари, секс, алкохол и пр.
И после родителите се чудят кого да обвинят.
Авторке, задължително й изнеси лекцията за безопасния секс! Това трябва да се знае от всеки, който води полов живот.
Родителите никога няма да се чувстват готови да говорят за тези неща с децата си, особено пък един баща, не би искал да говори с „малкото си момиченце“ за секс.
Доведената ти дъщеря те е поставила в много неудобно положение, защото сега се чудиш какво да правиш. Така става, когато се избързва с някои неща.

13.   Изключително съм ви благодарна за съветите! Наистина, без вас, трудно щях да се справя - просто се чудех как да постъпя, но се доверявам на мненията ви. Така ще е, както казвате. Още веднъж: благодаря за отзивчивостта и добронамерените съвети.

14.   На 13-14г. и няколко партньора вече!? Ту с тоя, ту с оня.... Ами рано е разбира се и то с различни момчета. Това не говори добре-много нисък морален праг.
А не ти ли каза защо го прави-смята, че това я прави да изглежда харесвана, да не мислят другите че е задръстена, за да запълни някаква емоционална близост от мъжко присъствие или нещо друго, търси внимание, ласки.... Каква нужда от секс на тая възраст?
Поговори с нея и и обясни, че не е добре така за нея. За какво и трябва това още от сега. Обясни и как да се предпазва. Но и най-вече и кажи, че едно себеуважаващо се момиче не бива така лесно да става бройка, каквато явно е...

15.   Авторката съм. След вашите съвети седнах с майката на кафе и в подходящ момент й споделих "новината". Жената само дето не се задави! Но после избистрихме стратегията. Тя каза: "Явно малката ти има доверие, така че най-добре е ти да проведеш разговора с нея и наистина презервативите в чантата са задължителни". Направих го. Привиках хлапето уж на домашна баница и изнесох лекцията. Мина учудващо леко, оказа се, че тя има доста повече информация за половия живот, отколкото предполагах. Бащата на младата любовчийка също прие факта спокойно. Не че нямаше скачане и кършене на ръце, но накрая миряса и също се съгласи, че станалото- станало и сега трябва да мислим за безопасността на малката. Дори се стигна до абсолютен парадокс: извади от нощното си шкафче кутийка презервативи, остави ги и каза "Ето, намери начин да я убедиш, че това винаги трябва да й е в чантата".
Мисля, че ситуацията е овладяна.
До номер 5: пиленце, ничие доверие не предавам в интернет. Този сайт е анонимен. Нито имена са споменати, нито е ясно дали изобщо живеем в България. Казусът е: малолетно дете прави секс и как ние, възрастните, да постъпим, за да го предпазим от евентуални опасности.

16.   Авторке когато Н.5 те обвини, че си издала момичето пред целия интернет бързаш да се оправдаваш защото не ти харесва да те обвиняват. А Н. 2 те пита: "А ти авторке кога го направи? Защо не й отговориш, че и ти си го направила на 13 години.

17.   Нормално е, а и да го приемаш за ненормално - факт е. Дай да мислим как да не забременее "детето" и да не си докара болести. Баща ѝ няма да я просвети, ако има и майка, това е ясно. Ти си много подходяща да ѝ обясниш рисковете и да ѝ кажеш да ползва презерватив. Всеки път. Едно време на 15-16 са раждали, природата така го е измислила, жената да е фертилна от 12-14 до 50-56. Щом е природно, значи е нормално. Обаче като има как да се предпази, трябва да се пази. Помогни ѝ.

18.   Не №16, бях на 17 години и мисля, че ми беше рано, поне така се чувствах. Извадих късмет, че момчето беше втори курс студент и имаше известен опит. Връзката ни продължи две години, след това аз заминах да уча в чужбина и така се наложи да се разделим. А такова нещо като да те изложат "пред целия интернет", без споменати координати и имена, не съществува, но не ми се влиза в спор с хлапета, въпросът ми беше по-скоро към родителите.
Авторката

19.   Офф, боже! Номер 16, никой не е длъжен да споделя нещо, което е лично.
Авторката иска съвет и не се оправдава, а казва самата истина- сайтът е анонимен и никой не знае кои са въпросните хора. Да не би само едно момиче на 14 да прави секс? В днешно време доста деца порастват бързо.
И как реши, че авторката го е направила на 13? Ако го беше направила рано, нямаше да пита „целия интернет“ дали е нормално на тези години да правиш секс. Щеше да го приеме за нормално и нямаше да пита никого как да постъпи и дали е редно.