Споделена история от Семейство

Изчисляване на майчинство
Здравейте, преди седмица разбрах, че съм бременна. Бремеността беше желана, но тук идва въпросът с изчисляването на майчинството, тъй като не знам към кого да се обърна. През 2013 работих 5 месеца и 20 дни, осигуряваха ме на 235 лв, но на 4 часа. След това имам 7 месеца през 2017/2018 г., осигуряваха мв на 760 лв. Преди седмица започнах нова работа и там ме осигуряват на 715 лв. Приблизително колко майчинство ще получа?

Коментари

2.   Здравейте, отидете в НОЙ, за да си издадете Пик код с който ще може да изчислите прогнозно майчинство

3.   Абе, хора, вие отивате на работа и след месец-два сте бременни. Карайте го по-сериозно с работата, това е една от причините работодателите да не искат майки. Работете 1-2 години и после дете, а така излиза, че фиктивно намирате работа

5.   Нищо няма да получиш, трябва да си работила една година, а ти я нямаш. Сега вероятно и ще те освободят от работа като разберат, че си бременна.

6.   Къде е сега дядото-сеото да напише един подкрепящ коментар..

7.   Абе ти номер 3, мъж ли си? Аз открих че съм бременна 2-3 седмици, след като започнах работа.
То забременяването не е по-поръчка, днес решаваш, утре го има, като пиците с доставка.
На мен ми се случи абсолютно същото. Освободиха ме, а и бях в изпитателен срок. Е, детето ми днес е вече на 13. Избрах си него пред шефката.
Да, законът е на нейна страна, а моралът къде е!?
Поне да ми беше оставила 2 седмици, месец, да си потърся работа, да и плащам осигуровките, ама не, на секундата-криейки се и защитавайки се със закона като плъх.
Да не съм планирала да почна и да се окажа бременна, и то преди да го знам аз самата?

8.   Номер 7, а ти какво очакваш?? И си имала и повече от 2 седмици, месец. Никой не те ката да съобщаваш веднага на шефа ти.

И как така забременявате изненадващо? Ами изчакай да ти мине изпитателия срок и си забременявай колкото си искаш. Работодателят е в пълното си право да те разкара в изпитателен срок.

9.   Ние няма как да ти изчислим точно без точни данни. Реалността е такава че трябва да имаш 1 година стаж преди болничния си, за бременност и раждане, а ти все още нямаш направена 1 година, имаш 7 месеца 2017/2018 плюс 5 месеца и 20 дни през 2013 наполовин бройка е около 9 месеца и 25 дни, ако те задържат на това работно място може и да направиш 1 година и чак след като направиш тази година се смятат.
Паричното обезщетение за бременност и раждане се смята на ден и е 90% от среднодневният ви брутен доход, върху който сте се осигурявали през последните 24 месеца, преди началото на отпуска за бременност и раждане.
Примерно раждаш на 1 март 2020 година, следователно някъде около 16-20 януари 2020г излизаш в болничен за бременност и раждане, до тогава ако са те задържали на работа ще си направила годината стаж. А майчинството ще го изчислиш, така:
Вземаш всичките си заплати от 16 януари 2018г до 16 януари 2020г събираш ги и ги делиш на 24 месеца, от полученото число вадиш 10% и това би била приблизителната сума, която ще получаваш за майчинство.
Ако обаче тази сума не надвишава минималната работна заплата за месец, а твоята няма да надвиши, ще получиш 560 лв майчинство за първата година и по мои изчисления на дохода ти около 350лв на месец за втората година.
Ако обаче не са те задържали на работа изчислението е съвсем друго.

10.   7 - Една жена може да забременее в рамките на няколко дни в месеца. Нормалните хора планират забременяванията си. Вие с авторката сте пример за това защо шефовете не искат майки. Несериозно е 1 вата седмица нова работа и хоп, в майчински. Да не си планирала - такова нещо се планира.

11.   7 Винаги има риск от непланирана бременност, аз не обичам изненадите от тоя вид и двете деца ги планирахме, но никой не е застрахован от такива случки. При нас искат 2г стаж, някъде 2 месеца. Искат деца да раждат жените, но трябва да направят нещо по въпроса, за да може и с по - малко стаж да има майчинство.

12.   За да взимате майчинство, трябва да имате минимум 1 г. трудов стаж при 8-часов работен ден. Вие имате 5 месеца и 20 дни при 4-часов договор, което се превръща в 2 месеца и 25 дни в 8-часов. Отделно имате още 7 месеца стаж, където не пишете на колко часа сте, но предполагам, че сте на 8 часа, защото не сте уточнили да сте на по - малко. Събирате 2-та стажа и се получава общо 9 месеца и 25 дни. Добавят и 1-та седмица, които работите в момента и се получават общо малко над 10 месеца. Т. с. към момента не Ви се полага майчинство. Трябват Ви още поне 2 месеца.
Иначе се изчислява като 90% от средната заплата, които сте взимали през периода (брутото), но не по - малко от 90% от минималната работна заплата. Ако направите до раждането необходимите месеци ще имате право на 90% от 560 лв. - т. с. 504 лв.

13.   340 лв. Работила- не работила държавата си взима нейното. Гледай да се задържиш на работа докато не излезеш в болнични по майчинство. Номер 5: Да си чел/а/ задължения и права на работодателя? Нямат право да те уволнят или съкратят по време на бременност.
Нищо не можеш да промениш с цел да ти плащат повече. Важното е да си на работа докато излезеш в болнични. В интернет е описано кога и как става това. Жена ми напусна работа ноември месец на 2011 година и на 24 декември беше бременна. С 1000 мъки успях във третия месец да я закача на работа за да взима 240 лв. / нормалното майчинство/. Работи около 4-5 месеца и започнаха да и се подуват глезените. Гинекологът и я спря от работа и всичко си беше по документи и на ред. Много работодатели се дърпат да назначават бременни понеже им се плащат осигуровки, отпуски и болнични. Трай си докато не започне да ти личи и знай, че нямат право да те махнат. Може и до съд да стигнеш ако го направят.
М39

14.   Номер 13, разбира се че могат когато е в изпитателен срок.

15.   До всички, които говорят за планиране на бременността - много двойки имат репродуктивни проблеми и планирането е съвсем невъзможно. Аз също планирах да забременея преди 3 години, но успях чак сега. Дори хора без доказани проблеми може да трябва да опитват 1-2 години докато стане. През това време човек има право да си търси работа или да я сменя. Някои неща в живота няма как да се планират и забременяването често пъти е едно от тях.

16.   14 , май не прочете написаното. Да стиска зъби и да си трае докато не си стисне договора в ръцете. И да пръднеш миризливо ще те изгонят в изпитателния срок. Но представиш ли болничен лист, че трябва да пърдиш, е друга работа.
М39

17.   10 лева ще вземаш, за да купуваш тоалетна хартия. Баси, аз се чудя, защо българският шеф толкова си е повярвал...