Споделена история от Семейство

Потърпевша от отношенията на родителите ми
Родителите ми са заедно от 20 години, аз съм на19, успешното завършила, приета студентка, но нещастна... Родителите ми са пред развод.. Мама се прибра при баба уж за няколко дни, а стана вече месец. Знам, че е обмисляла дълго това решение и донякъде е права, за да го вземе, защото и тя и баща ми са правили доста гршеки и често са се карали и спорили и тя вече не можеше да издържа повече... Та през тези 20 дни баща ми и той полудя, не знае как да оправи нещата постоянно пита мен какво да направя, какво да променя.. обешава и да се промени, защото животът му без нея нямал смисъл... А аз.. Аз съм по средата, колкото и егоистично да звучи мисля, че аз страдам най-много в цялата тази ситуация, отивам при единия говори ми колко е зле, другият пък постоянно пита какво ти каза майка ти, ти си единственият човек, който може да ни помогне.. Но как се очаква аз да помогна.. Аз съм още по-объркана, защото се чувсрвам така сякаш нямам семейство.. Не знам кое е по-добре да бъдат заедно или не... Но наистина не знам аз как трябва да постъпя и какво се очаква от мен..

Коментари

1.   Според мен е по-добре да се разделят. Да, ужасно е и е гадно, аз съм го преживяла с моите родители. Но така е по-добре за тях двамата и за теб, по-добре да сте разделени и да си говорите, да сте добре, отколкото да живеете заедно и да ги слушаш по цял ден как се карат и крещят, това е по-травмиращо. Бъди силна и горе главата, повечето такива отношения след развода стават много по-стабилни и се превръщат в истинско приятелство : )

2.   Първо не си жертва. Разводът е нещо което се случва и понякога е по-добре така. Ти имаш семейство, това че вашите са се разделили не значи, че нямаш майка и баща. Приеми нещата и мисли по-широко. Майка ти явно е търпляла са завършиш. Опитай се да си гледаш твоя живот, те трябва да решат какво ще правят.

3.   Лошото е, че родителите те слагат по средата, а не трябва. Големи хора са, да се оправят сами, да не те забъркват и теб.
Ако трябва (и искат) могат да отидат на брачен консултант, семеен терапевт или да помолят психолог да им посредничи(като безпристрастен свидетел), а не да набъркват детето. Предложи им го. Ако се съгласят-добре. Ако ли не-да се оправят сами, големи са!
Не е твоя работа да им оправяш отношенията, защото после ти ще си виновна, че си "навила" и си повлияла или майка си, или баща си.
Ти обичаш и двамата, те винаги ще са твой родители, но ако са по-щастливи разделени-така да е.
Ако за баща ти " животът му без нея нямал смисъл", да се оправя с нея, а и в крайна сметка е имал 20 години да се промени( ако това въобще се е налагало, защото някои хора просто не си пасват като характери. Никой не е виновен за това, просто са различни. )
И така, предлагаш им да отидат на семейна терапия, ако искат, казваш им че няма по никакъв начин да участваш в конфликта им и да се набъркваш в отношенията им. Ако не се съгласят и продължат да те ползват за буфер, просто не се прибираш(надявам се че учиш в друг град).

4.   Какво лошо има в това ? Нашите се разведоха преди 4 месеца но го изживях нормално. Сега си на 19 тепърва те чака самостоятелен живот .

5.   От авторката: За мен няма да е толкова голям проблем ако и двамата са щастливи, но баща ми се съсипва.. Страхувам се, че може да направи някоя глупост, защото постоянно повтаря, че тя е животът му и без нея нищо няма смисъл..