Споделена история от Семейство

Разваленото семейство и неприятно детство, как да избягаме от тяхното афектиране в/у нас?
Здравейте хора. Отдавна моето семейство е развалено. С изминаването на годините откакто започнах да имам лично мнение и да съзрявам, все повече и повече оставам разочарован от емоционалното си състояние. Отраснах с липсата на майка /цялостно/, което ме е лишило от доста топли грижовни емоции. От друга страна живях само с баща си, който е умен, но неприятно нетактичен човек.. От край време е затънал в дългове, печели сравнително нормални до прилични доходи, но това не се усеща, заради неговите разходи. Той никога не е умеел да изменя държанието според ситуацията, винаги ме е поставял в неудобни ситуации, изказвал е неуместни коментари.. И като цяло колкото повече време минава, толкова повече имам чувството, че за мен той е просто един токсичен човек, на когото не мога да разчитам..
Всичко това ме изтощава изключително много. Не е бил особено признателен към хобито и изобщо към интересите ми. Ситуацията за него винаги е такава, че търси начин да си намери оправдание да не ми помага по почти никакъв начин...
В момента основните разходи, които си позволява по мен са да ми плаща общежитие и семестрите. Изкарах първата година, работейки и издържайки се основно сам. Единствено първите 2 месеца ми помага малко повече, докато се установя в новия град. Все пак изкарал само първа година, изпитах нужда да се върна летния сезон в родния си град, за да се възстановя емоционално, изморен от 12 часовите работни смени и еднообразното ежедневие от работа, храна, сън, университет.
За жалост не останах особено гостоприемно приютен от него. Освен, че не го е грижа дали имам нужда от пари, е изключително раздразнен ако поискам джобни/случва се веднъж на 5-10 дни/. Върнах се със спестявания от около 300-400 лева, изкарах още 400-500 от хобито си, което се стремя да усъвършенствам и постепенно да постигна като приличен допълнителен или евентуално постоянен доход. И едвам скърпих лятото. Вместо да е благодарен, че се опитвам да измисля свое място в пълноценния начин на живот, той използва всеки един момент, като в момента, когато имам липса на някой друг лев, за да изляза да се нахраня и да се заредя с малко позитивна енергия от разходки и приятели, да ме упрекне, че безделнича, кога ще спечеля пари и такива наприятни коментари, възникващи при поискване от моя страна на 10 лева средно на 5-10 дни :))
Нека допълня още няколко подробности, които ще допълнят историята, за да разберете как се чувствам.. Моето хоби е фотография, филмография. С години съм спестявал да се оборудвам с работна станция и фото/видео техника. Всичко се е изградило със спестяването на по 1-2 левчета ден, Коледи и т. н. Никога никое от тези неща не ми е било поднесено на готово, нито дори като подарък или като интерес на родителя към моето хоби /което според мен самия той трябва да желае да развивам/. От 8 клас не се е сещал да ми купи дрешка, те винаги са ми били подарък от сестра ми, която живя дълго време в Англия.
Като цяло не знам дали ме разбирате как се чувствам, но постоянно бивам упрекнат, от родителя, който всъщност винаги ме е карал да се чувствам сякаш 5 пари не дава за мен. Израстнах по-рано от останалите деца, когато бях на 12-13 именно заради липсата на интерес към мен и моето вътрешно аз.
Винаги съм целял да съм човек на хармонията /водолей съм/ и да не си отварям устата за щяло и нещяло или пък да не се озлобявам към хората, но този човек ме кара да се чувствам точно така.. Изтощен и излобен към света, макар и прикривайки го. Винаги ме е било страх от това да не се превърна като него, и определено мисля, че се комплексирам и затварям към обществото и положителната нагласа и енергия..
Мислите ли, че небрежното отглеждане на деца от страна на родителите/родителят остава траен отпечатък и щета върху съзнанието ни.. Защото аз така се чувствам.. И понякога ми се иска да затворя вратата, да избягам /буквално или не/, този човек да види, че се оправям сам и да се изклекувам от неговата неприятно облъчваща ме енергия. А същевременно искам да съхраня емоционалното в мен и един ден да имам пълноценно щастливо семейство /като по филмите, хаха/
Какви съвети ще дадете на човек в подобна ситуация, защото вярвам, че не съм единствения, който бива мачкан от хората, от който най-много очаква всъщност да е подкрепян.. И това ни смачква душевно.. води до липса на мотивация.. До самоубеждение, че сме никои за никого, че с опитите да сме супер човечни, всъщност се чувстваме супер премазани.. Крайно увреден ли е българския стереотип на отглеждане на деца..? Какво е цялостното ви мнение по темата и как да бъдем по-позитивно настроени, въпреки всичко?

Коментари

1.   Баща ти е прав, няма кой нормален човек да е доволен да те издържа лятото. Защо ти не го издържаш цяло лято за да се възстанови от неговата работа?

2.   Съвсем позитивно да ти кажа, хубаво, че изкарваш някакви пари, че учиш, ама защо изказът ти е като на някой от маалата? Научи значението на чуждите думи преди да ги употребяваш, има речник. Едно е афектирам, друго е рефлектирам. Още заглавието е грешно. Нямаше да ти го пиша, но за студент е непростимо да правиш такива грешки.

3.   Авторе вече си пълнолетен и е дошло времето да осъзнаеш, че всичко което чувстваш и ти се случва е на база твойте решения.
Лично се възхищавам на баща ти за дето е успял да те отгледа сам, нормално е да е бил подпомаган от сестра ти за дрехиите ти, защото живота в българия е труден и сам и мъж е направо похвално, че се е справил. Да не говоря, че сега успява да ти плаща квартира и семестри, сам, браво на него. Днес в българия има доста семейства от двама родители, които не успяват да плащат квартира и семестри на децата си.
Колкото до теб, ти като си знаеш положението, че имаш само един родител, вместо да работиш цяло лято за да го подпомогнеш поне с квартирата за догодина и с всяка изминала година да си по самостоятелен ти искаш да си почиваш лятото. А кой даде цяло лято отпуск на баща ти той да си почине и да се възтанови емоционално? Да не говоря че кой знае колко лека работа работиш, щом с заплатата можеш да покриеш само храната и джобните си и да събереш само около 300-400 лева спестявания.
Забелязвам че подкрепата, която търсиш от него, било сега, било преди години е само финансова, да ти купел техника за хобито, да ти плащал еди си какво, а той в същото време е успявал сам да се справи с отглеждането ти и то така добре, че да имаш знания за висшист.