Споделена история от Семейство

Пенсия 150 лева!?
Сега осъзнах че родителите ми ще вземат минимална пенсия и ще се наложи като порасна да им пращам супер много пари!
Както дядо ми сега, той най- сетне започна да взема минимална пенсия от 150 лева, а е работил толкова много. Просто ми стана супер гадно за него...
Така че, ще се наложи да бягам от тая държава... какво безобразие!
Просто сега осъзнавам!
Вашите родители или вие самите какви пенсии вземате или ще вземате?

Коментари

1.   Моята майка е работила цял живот. Взима пенсия около минималната работна заплата.

2.   Майка ми е работила цял живот - пенсията и е около 240 лв. Абсурд е да се издържа сама от нея. Същото осъзнаване като теб направих и аз - абсолютно не е честно и сама без нас не би могла да оцелее. Поне вече съм от години извън България и когато остарея и дойде и моя ред поне знам, че ще получавам тук нормална пенсия, с която да съществувам достойно.

3.   Минималната пенсия не е ли 220 лв? Пак е много малко, но ти на колко си и колко години има докато родителите ти се пенсионират?

4.   Авторе страх те е че ще ти се наложи да ги издържаш ли? Не е така, има държавни старчески домове, там колкото за храна и топло ще им осигуряват.
Не знам защо твърдиш, че пенсията им ще е по 150 лв, но най вероятно става въпрос за хора които не са работили на трудов договор и се надяват на социалната пенсия след навършване на 70г възраст.

5.   Автор:

Не просто се зачудих... що се отнася до 150- те лева, естествено че не може да знам със сигурност, искам да кажа че са малко, плюс че няма много разлика между 200 и 400.
Просто исках да разбера, колко получават другите хора.

6.   Дядо ми взима тавана - 900 и няколко лева, не съм на ясно колко е точно. Бил е механик в мина и се е пенсионирал на 45г. До скоро работеше и си взимаше пенсия заплата.

7.   Минималната пенсия за стаж и възраст е 219 лева, а 150 е вероятно някоя, която се взема от човек, който няма стаж. 220 лева е ниска пенсия, но хора, работили при 1 и 2 категория труд, от по-новите пенсионери вземат доста добри пенсии, стигат и тавана. Най-ощетени са тези, работили и осигурявали се по времето на социализма.

8.   150 е социалната пенсия - за хора, които са навършили определени години и не им достига трудов стаж. Дядо ти е работил, но явно на черно и без договор.

9.   Всички знаят колко е пенсията в България и затова вместо яли, пили и се веселили, трябва да спестяват. Изключително безотговорно е да си харчиш всичките пари цял живот и после да чакаш на децата да ти дават от техните заплати. Те да заделят от заплатата си за теб, а ти не си могъл цял живот да заделиш за себе си... Изобщо не им се притеснявай и не мисли как ти ще го издържаш след време. Те трябва да се погрижат сами за себе си.

10.   Може и да са пенсионери по болест

11.   Нормално. Като сте търпяли комунягите и сте им се връзвали на сладките приказки за "безплатното". Така, че не е виновен този който яде баницата, а този който му я дава. Това, че родителите ви са работили ниско платени и квалифицирани работи си е точно толкова техен проблем, колкото и това, че са ги лъгали и са си мълчали когато са разбирали, че е така. Виждам, че много хора все още обвиняват всеки го но не и тях си, че ще получат ниска/ социална пенсия. Еми няма как. Не може на запад хората да се преквалифицират и учат цял живот, а тук изкараш ли средното и да казват "Не ме зан'мавайте с учене вече". Или пък да укриваш масово данъци като работиш на черно(строители, монтьори, шофьори), както много хора директно си и се хвалят и като ги попитам какво ще вземат за пенсия и те ми викат, че не ги интересувало щото и без друго щели да взимат ниска пенсия. Случките ми се повтарят и потретват с доктори...сестри... програмисти. И аз бях така, но отидох малко на запад и видях, какво е ред и ползите от това да си плащаш данъците. Тук продължавам с добрия пример, за разлика от масата, които си им харесва да си паразитират и да плюят.

12.   Номер 4, баба ми е работила цял живот и е била на договори и тя взема толкова.

13.   Майка ти взима под минималната пенсия, която се нарича социална пенсия за неработил достатъчно дълго човек или работил, но не се е осигурявал. В този случай вината си е нейна. Минималната пенсия е по-висока.

14.   4, държавните старчески домове, освен че са пълна мизерия, са много малко и препълнени - чака се с години за да получиш място. Плаща се и за тях такса, но по-малка отколкото в частните и обикновено се покрива от пенсията на постъпилия.
Освен това приемат хора само в сравнително добро здраве, които могат да се грижат сами за себе си - не приемат примерно масовият случай, който е стари хора с деменция или с по-сериозни проблеми, които изискват медицинско наблюдение - за тях има други специализирани заведения, които никак не са евтини. Ако родителят ти е в добро здраве и самостоятелен, реално за него е по-добре да си е сам вкъщи и да му удряш едно рамо финансово.

15.   12 не лъжи ако човек е работил цял живот на договори и достигне възрастта взема най малко 219 лева.
14 Като не си наясно не приказвай глупости. Да мизерия е но за толкова пари толкова. А цената е 75% от пенсията на стареца, без значение размера й. Приемат всякъкви хора, има си домове за хора с всякъкви болести и за хора с деменция и за по сериозни проблеми с здравето. Пиши в гугъл "Домове за възрастни хора с деменция" и ще ти излязат 13 броя, като общо в държавата домовете за възрастни са 75 броя, от тях 13 за деменция, други бройки за други болести има и за лежащо болни.
Разбира се винаги е по добре родителите да се грижат сами за себе си, но тука говорим, дали на автора задължително ще му се наложи. Просто споменах че има варианти. И съм човек обиколил 4-5 социални дома за възрастни в никакъв случай не е толкова зле особенно за хора с ниски доходи, те с техните 150лв пенсии няма да си осигурят по голям лукс повярвай.

16.   9 те хората знаят, че пенсията е малка ама и парите не стигат. Не всички ходят по кръчми или имат огромни харчове по глезотии, за да не им стигат.
Ако родителите ти цял живот са те гледали, нормално е да им помогнеш дори само 100тина лева да можеш да отделиш.

17.   А може и утре да умрат и нищо да не ти се наложи. Да си готов да работиш ден и нощ, само и само да се вдигнат и да ги видиш отново! Какви ги приказваш бе човек. Майка ми взима 320 лева пенсия, сметките едвам покрива с тях. И работи жената. Не ми се налага нищо с нея. За всичко ѝ стигат парите. Човек си постила овреме. Вашите сигурно имат някакъв план. Може би имат собствено жилище, което да продадат в случай на нужда. Или не мислят да спират работа. Баща ми ВИНАГИ се е осигурявал на реален доход и пенсията му беше 720 лв. Една година след пенсиониране умря на пътя, блъснат от МПС. Свекърите ми никога не са искали да са в тежест и две къщи изплатиха преди пенсията, като се пенсионираха, продадоха едната, да си помагат на пенсиите хората.
Вашите докато могат трябва да работят, не да разчитат само на пенсията, щом е такава работата. А и да ти кажа, иначе без работа човек се сдухва по-бързо, повече се разболява и т. н.
Аз за себе си така се грижа, че работя в чужбина, колкото и да не ми се иска. Искам колкото може по-дълго аз да помагам на детето ми, не обратното. И не искам да спирам да работя. Не броя годините до пенсия, а се моля да съм с акъла си, че да мога да си работя.

18.   16, значи на родителите не им стигат заплатите да заделят по 100лв, а децата с лекота могат да заделят 100лв? !? Каква е тази логика? Както писаха вече, човек и на стари години може да учи, за да се преквалифицира, ако не го е направил. Може да се преместиш в друг град, да излезеш в чужбина, а не да клатиш крак, пък да разчиташ децата да учат и да работят вместо теб.

19.   Минималната пенсия за възраст и стаж, в момента е 219, 43 лв. Хората взимат такава пенсия, когато в трудоспособна възраст са се осигурявали на минимума, а не на реалното това, което са взимали. Познавам лично човек, който е взимал преди да се пенсионира 2500 лв., а в момента пенсията му няма и 300 лв. Всичко това идва, че се е съгласил почти на минимума да го осигуряват, а другите ги е взимал "под масата". Това е така, защото е гледал насъщния на семейството в момента, когато е работил без да мисли за старините си, че ако се осигурява на минимума в трудоспособност възраст, то в пенсионна възраст ще получава почти минималната пенсия. Има и друг вид пенсия социална в момента мисля, че е 132, 74 лв., нея получават хора, които имат годините на пенсиониране, но нямат достатъчно години стаж за пенсиониране и хора, които имат над 50 % инвалидност и не са работили.

20.   12, значи баба ти те лъже. Минималната е 220, по-ниска пенсия взимат хората, работили на черно.

21.   Номер 11 - страшно арогантно и некомпетентно изказване. Не знам кой Запад визираш, но тук в Германия положението с пенсиите никак не е розово. Не работя на черно, плащам си сама пенсионните осигуровки като преподавател на хонорар, но ако чакам на пенсия един ден, съм загубена. Колкото до пенсионерите в България - майка ми е била учителка в техникум (инженер по професия)и получава 250 лева пенсия. Пенсионирала се на 57 години, не защото е искала - такъв е бил закона. А ти, живейки на Запад, така арогантно и компетентно ли се изказваш и там?

22.   Не разчитайте на пенсии. Осигуровките, дето ги плащате ги отпишете. Те отиват за лукса на "елита" и за майчински на малцинството. Заделяйте си, докато можете.

23.   15, за арогантността ти по темата няма извинение. Защо смяташ, че само ти си имал близки, засегнати от проблема и си проучвал домове? Кое от твърденията ми точно е глупост?

Писала съм че в държавните домове таксата обикновено се покрива от пенсията на постъпващия - не виждам да го оспорваш.

Твърдя и че в обикновените старчески домове не приемат хора с деменция или по-сериозни проблеми. Отново проверено и от опит. Директно още по телефона първото, което питат е може ли сам да се обслужва и адекватен ли е възрастния...

И да - за специализираните домове за хора с деменция също имам какво да кажа от първа ръка. За нас място в държавен такъв нямаше - имаше листа с чакащи... поради което и се наложи настаняване в частен такъв.

75 държавни старчески дома явно за теб са доволно много, но според мен са крайно малко спрямо броя на нуждаещите се и то във страна с предимно застаряващо население.

Темата е крайно болезнена за всеки, който се е сблъсквал със системата и се е налагало да настанява близък. Арогантният и конфликтен тон е абсолютно не на място и излишен. Има други теми където да си помпа човек егото - тук не му е мястото.

24.   Номер 4, тебе да те пратят в държавен старчески дом!

25.   Направо не ми говори... Дядо ми беше 70 години художник, взимаше 120лв. В тая скапана държава за да взимаш 500-600лв пенсия (УАУ, МНОГО) трябва да си бачкал на държавна работа, ама там не плащат добре и всички се ориентират към частни компании и накрая 150-200лв пенсия... Бъдещето е на запад за съжаление. Със сигурност си млад, пробвай Швеция, Финландия, щатите, Канада, със сигурност ще можеш да им помагаш и то добре и ти да си добре. Майка ми има частен бизнес, няма осигуровки от близо 20 години, ако нещо не дай си боже се случи с нея е пътник. Баба ми следващата година ще се пенсионира, нейната пенсия също няма да повече от 300лв със сигурност.... Кво да ти кажа, за съжаление ни е скапана цялата държава и аз съм се ориентирала натам, искам да остареят нормално и щастливи, а не в мизерия и да се чудят хляб ли да си вземат днеска или кисело мляко