Споделена история от Семейство

Как наричате родителите на половинката си?
Здравейте, с половинката ми сме заедно от 3 години, живеем в чужбина, не сме женени и нямаме деца все още. Веднъж годишно се прибираме в България за по-дълго и при последното ни прибиране получих забележка от негова страна, че съм нарекла майка му и баща му по име. За времето, което сме заедно, съм ги виждала едва няколко пъти и винаги се отнасям с необходимото уважение. Допускам, че е възможно да съм сгрешила, а не искам да бъда груба или да ги обидя. Затова моля за съвет как според Вас е редно да ги наричам при необходимост? Благодаря Ви предварително!

Коментари

1.   Аз им викам по име, но моят приятел въпреки че е по-голям от мен вика на майка ми "лельо". Но на мен не ми харесва да ги лельосвам и тем подобни и затова им викам по име. А и ги виждаме веднъж годишно, защото са в чужбина и ми е неприсъщо да им викам по какъвто и да е било друг начин. Те нямат нищо против. :) На 22г. съм, а моят приятел е на 30г. Забелязала съм, че други хора около мен около 30-тте се обръщат пак така -лельо,чичо, но на мен ми е много странно просто, чувствам се неудобно и затова не се обръщам така. Мои приятелки на моите години съм забелязала, че се обръщат с галено име , Креми, Юли и т.н. към майките на приятелите си.

2.   Аз съм с моя мъж от 6-7 години, имаме дете, но така и не ми се извъртя езика да ги нарека майко и татко. А да ги наричам по име не върви, първо са над възрастта на моите родители, второ са от малко населено място и биха останали шокирани. И така...Неудобно е, но никак не се обръщам към тях, директо поздравявам и започвам разговора. Живот и здраве, да имам снаха, ще я карам да ме нарича по име и да избегна неудобството, което аз изживявам.
А колкото до твоя приятел, питай го дали този разговор не се е водил зад гърба ти и дали самите те не очакват да ги наричаш по друг начин. Ако са ок да се обръщаш към тях така, не виждам да има проблем.

3.   Е как иначе да им казваш?!.. Боже... Мама и тате или ваше височество?.. Ганьо си живее още в пещерата, тегли им една.

4.   Еми те така се казват. Как да им казваш? Лельо Гинче? Мамо? Г-жо Димитрова?

Ебати спрелтака имаш за мъж.

Братан.

5.   Аз почти не ги наричам с обръщение , може леля еди коя си , сигурно иска да ти каже да не е директно по име , а преди тва лельо . Не бих казала майко на свекървата . В другите страни на по - голям човек може и по име само , у нас не са свикнали така . Много мразя такива забележки .

6.   Точно така, наричай ги по име. Ти майка и баща си имаш, ако това са очаквали дъртаците. На твое място, при още една забележка от това леке, приятеля ти, направо му бия шута, без обяснения. Мила, ти представяш ли си какво те очаква от тия ненормалници тепърва?! Трябва вече да ти е светнала лампичката, че тоя не става за брак, умната!

7.   А как да ги наречеш според него? Защо не го попита него направо? Каква е тая глупост? Аз ако не те нарекат по име, бих се обидила... а и сте заедно, живеете заедно и т.н... я, тия буржоазци да не се превъзнасят много-много и да слязат на Земята, особено приятеля ти... нищо лошо не си направила или казала, приятелят ти трябва да възприеме обноските ти за напълно адекватни и нормални, а не ти да се променяш...

8.   Наричам ги по име. Друго би прозвучало странно. Мъжът ти как смята, че трябва да се обръщаш към тях, след като не желае да е по име?

9.   В първо лице - "майко" и "татко", в трето лице - "баба" и "дядо" (на децата).

10.   Естествено по име, той майко и татко ли очаква да им викаш като в Средновековието? Не се спазват вече тези глупави традиции. Патриархатът свърши. Не сте малки дечица. Не си отишла в техния дом да живееш. Не са поели отговорност за теб като дъщеря. Какво искат? Вие сте младо семейство, което живее самостоятелно в чужбина. Много далеч от обстоятелствата едно време. В чужжина не ви ли научиха как се правят нещата?

11.   Как ще ги наричаш по име? Нямаш ли елементарно възпитание и уважение към по-възрастните от тебе? Трябва да ги наричаш "майко" и "татко".

12.   Ами тай ти е казал, по име. Не може да кесе обръщаш към някого никак си и да е уважение. Така както е по света, на име. Затова имаме имена. Да наричаш чужда жена майко не е нужно, лельо, бабо....абсурд.

13.   В Бг възрастните се обиждат, ако се обръщаш с име, смятат го за неуважение. Аз пък го смятам за глупаво и не ми се обръща езика на мама. Затова съм решил въпроса кардинално - не се обръщам с нищо. Соломоново решение.

14.   Аз винаги разговарям с родителите и роднините на половинката ми на “Вие”. Познавам ги от повече от 3 години, но за мен това е правилното. Дори живеем в една къща, виждаме се всеки ден, но никога не бих допуснала да се обръщам към баща му или майка му по име. За мен не, че е невъзпитано, но е странно, просто няма как да го допусна, въпреки че приятелят ми и родителите му все ми казват, че искат да им говоря на “ти”. Всеки си е различен, може приятелят ти да е като мен. Но не мисля, че си допуснала някаква фатална грешка...

15.   Аз казвам "майко" и "татко", но се омъжих преди 28 години - тогава така беше редно, но пък и не ми беше проблем, а и тогава родителите на момичето не считаха, че ги предава, засвидетелствайки уважение към други хора с това обръщение. "Леля" и "чичо" е смешно според мен. Наскоро едната от бъдещите ми снахи ме попита как искам да ме нарича. Отговорих ѝ - както иска, само да не е "ей, чшш", "ало" и подобни, сега се обръща към мен на име, което напълно ме удовлетворява.

16.   Мъжът ти е тотален дънер. Вместо да обясни на родителите си, че това не е обида към тях, което би било човешко и нормално и въобще да не те занимава с това, били се обидили. Първо, ако са толкова засегнати защо не ти кажат на теб, че не им е приятно, а трябва мъжът ти да е някаква селска секретарка, която да ти прави забележки. Вие дори не се виждате често, как да им викаш майко и татко. Лельо и чичо ли? Глупости са това. Мъжът ти и неговите родители ако не са толкова дребнави, всичко щеше да е ок. Поне не е някакъв супер сериозен проблем, идеално няма никъде.

17.   И на мен ми е странно да се обръщам към майката на приятелят ми с "мамо". Тя е много добър човек, но аз си имам майка и някак си не върви. Неудобно ми е да я споменавам по име, все едно ми е връстник, затова просто говоря на "Вие". Тя ми прави забележка да спра, но докато не почувствам даден човек по- близък, трудно минавам на "Ти". Изключение правя за писането в Интернет.
Или не им казвай имената, както казва 13, или попитай приятеля ти как да се обръщаш към тях, за да няма повече излишни проблеми. Той би трябвало да знае най- добре. Краен вариант е да попиташ тях лично, като те пак могат да го приемат за неуважение.

Black Sabbath

18.   13 така е и аз така правя , но свекървата ми казва че иска обръщение да имам , мъжа ми и той се засрамил горкия , че обръщение нямам , нали уважение било .

19.   Нали не са женени , как майко , не сме в Турция .

20.   Новоизлюпена свекърва съм. Като снаха казвах без проблеми на моите свекър и свекърва мамо и татко. Никога не съм очаквала това от снаха си-времената отдавна се промениха, мислех, че ще се обръщаме на имена. Да, но тя по своя инициатива ни вика мамо и татко. Честно да ви кажа не мислете, че се разтапям чак толкова от това обръщение, не знам как има хора дето толкова държат на това. По важно е отношението, разбирателството и все пак да има някакво обръщение, че иначе си е гадничко да ти говорят без обръщение.

21.   От 9 години сме с мъжа ми, имаме деца, но се обръщаме към родителите си по име. Веднъж баба ми ми направи забележка пред свекърва ми, но жената сама каза "Изобщо не държа на това, викай ми, както ти харесва". Да кажа, че сме в чудесни отношения и се чуваме почти всеки ден.
Би било доста странно, защото и на майка ми не казвам майко. Още като малка ми стана интересно, че на Мария в ямболско казват Миче, обаче не можех да го казвам и излизаше "Мише". На нашите им се стори забавно и на шега, така си остана. Децата й казват Мише, не бабо.

22.   Здравей Авторке,

Казвам на свекърите ми татко и майко, и не виждам нещо нередно в това. Все пак те са родители на на моя съпруг и мъж. Дори и да съм си имала неприятности и караници със свекърите ( а те не са лоши хора все пак), пак се обръщам към тях с татко и майко. И когато се сключихме брак и венчахме, аз приех фамилното име на мъжа ми. Защото не искам да съм разделена от него дори и по фамилия. И съм щастлива, че имам и нося неговата хубава фамилия. Не исках да съм и с тире, не исках да си запазя моминската си фамилия. И когато приех фамилията на мъжа ми, моите родители не ме укориха, а се зарадваха, и те ми казаха, че е добре да се почитат свекърите. А и мъжът ми казва на моите родители също мамо и татко и също ги уважава и почита.

И още нещо - да казваш майко и татко на свекърите е почит и уважение към тях, а не комплексарщина. И в това няма нищо просташко и селяндурско ( хората от село или от малките градове или от други градове извън София са по- почтени, за разлика от немалка част от хората, живеещи и родени в града и които се мислят за "благородници" ( само защото не са от село или от по- малък град, а са от голям град или пък са префърцунени софиянци), а всъщност не са такива)

Мисля, че е неуважително, непочтено и нечовешко да не се обръщаш към родителите на приятеля ти без обръщение, без да споменаваш имената им и без да ги наричаш татко и майко.

Редно е детето / децата ни да се обръщат към моите и на мъжа ми родители с обръщенията дядо и баба. И това трябва да е не само за нас, а като цяло, защото е важно и въпрос на възпитание и човещина децата да казват тате и мамо на родителите си, както и дядо и баба на родителите им, както и да се дава почит, уважение и доброта към по- старото поколение.

Авторке,

няма нищо нередно в това да се обръщаш към родителите на приятеля ти с обръщенията татко и майко. Така ще зарадваш и приятеля си. Ще зарадваш и родителите му. Все пак и те са родители, и ако приятеля ти и ти предприемете по- сериозна крачка във вашите отношения, родителите му ще се зарадват, че все пак са дали сина си на бъдещата
снаха, съпруга и жена на сина им и майка на внуците им.

Колкото по- рано започваш да се обръщаш към тях с татко и майко ( а може и казваш татко с името на свекъра и майко с името на свекървата), толкова по- добре. Ако обичаш твоя приятел, ако искаш и имаш ( както и той към тебе ) по- сериозни намерения и да не сте гаджета, а да сте много по- важно и по - значимо - законни мъж и жена, ти трябва да почиташ и обичаш родителите му. Не ги ли уважаваш, не ги ли почиташ, мразиш ли ги, твоят приятел няма да бъде щастлив от това.

23.   Той как се обръща към твоите родители.?

24.   18, e да каже свекърва ти какво обръщение иска тогава - не да се оплаква и да прави намеци. Майко ли иска да я наричаш или какво? На мъжа ти поне не е ли казала, какво иска да чуе?

Аз си харесвам свекървата и се разбираме, но нито аз мога да си обърна езика да и викам "мамо" - неестествено е, нито мисля че тя ще е очарована да чуе нещо такова (точно както и свекървата коментирала под номер 20 не е). Наричаме се по име. Мъжът ми също нарича майка ми по име - мисля че ще и бъде доста странно, ако я нарекът по друг начин. Ако някой ден като стана свекърва, бъдещата жена на сина ми се обърне към мен с "майко" или "мамо" определено ще се почувствам неловко.

25.   Какви са тези глупости? Ние не се обръщаме никак към родителите на другия и нито на мен ми пука как се обръща мъжа ми към моите родители, нито на тях им пука. Що за издребняване? Най-важно е младото семейство и отношенията между вас, не как да проявите възможно най-много уважение към родителите. Патриархатът свърши отдавна и те не са център на вселената. За родителите ми е много по-важно да ме виждат щастлива с мъжа до мен отколкото как трябва да им се показва уважение. Обичаме ги и двамата, харесва ни да прекарваме време с тях и им ходим на гости няколко пъти годишно. Това ги прави и тях щастливи, а не отдаването на почит по задължение, защото видите ли са много важни. Естествено, че е селско да очакваш някой да ти казва майко като едно време на село. Всеки си има майка и тя е една.

26.   Много закостеняло разбиране за уважение. Уважението се проявява по много начини и не е ОК да изискват от теб да им викаш майко и татко като едно време, още повече, че си имаш родители и живеете много далеч от тях, не сте в една къща и т н. Това са едновремешни схващания за това как “трябва” да се държим. Времената се менят и с тях стандартите за поведение.
Също така, Най-важното за един родител трябва да е да вижда детето си щастливо, не да се тръшка за някакви глупости, да се прави на център на вселената и да всява ненужно напрежение в младото семейство. При мен свекървата искаше по име, бабичката ми викаше да съм й казвала майко. Е, няма как да стане. Хората си имат имена. Аз си имам майка. Никой не може да ме заставя да го наричам по какъвто и да било начин. Не ме интересува дали ще го приеме като неуважение. Заставяйки ме той пръв не уважава правото ми на личен избор да имам една майка.

27.   Аз до сватбата на Вие, след това на ти и на малко име. Ама ние се виждахме веднъж годишно, ако сте по наблизо, малко е странно все на Вие.

28.   Не използвам никакво обръщение или използвам име. Никой не може да ме накара да им викам майко и татко и не ме интересува дали се обиждат, дали смятат, че е неуважение и т н. За мен това са остарели и криворазбрани норми за уважение. Те са свободни да вярват в тях, аз съм свободна да не ги спазвам. Важното е с мъжа ми да се обичаме и разбираме, а не да целувам ръка на дъртите та барем “ме приемат” (все едно някой ще иска одобрение или разрешение от тях). На твое място просто щях да му кажа, че ще се обръщам към тях по име и това не подлежи на коментар. Моят мъж никога не го е изисквал от мен.

29.   18съм , казва аз да реша как . Мъжа много ми е говорил , как съм се държала невъзпитано към тях , явно те му казват , че не им харесва , че нямам обръщение .

30.   Господин Димитров и госпожо Димитрова. Не са ми нито приятели, за да се обръщам към тях с малко име, нито родители за да им казвам татко и майко. Но като по-възрастни от мене ги уважавам, защото такова ми е възпитанието.

32.   29, аз бих питала директно свекървата, (защото предполагам, че тя прави проблема), как точно иска да се обръщам към нея. От това, което пишеш, разбирам, че си кротка жена, явно не търсиш конфликт и искаш да угодиш, но просто не знаеш как. В такъв случай бих позвънила на свекървата веднага, още пред мъжа ми и бих и казала, че съм разбрала, че им е станало неприятно, че не ползвам обръщение, но реално не ползвам такова, защото ми е неудобно, притеснявам се от тях и не знам кое как ще приемат, та затова най-добре да ми каже, как ще им е приятно да се обръщам към тях. Така прехвърляш обратно на нея топката и и отрязваш възможността да заговорничи зад гърба ти и да настройва мъжа ти срещу теб. Можеш да и кажеш и че ти е станало болно, че не ти е казала директно на теб, че има проблем, за да се разберете на момента.

33.   Е, авторке, какво си решила? Би ли споделила с нас как ще се обръщаш към родителите на приятеля ти?

34.   Здравейте!

Има огромна разлика между това дали сте женени(и особено венчани - ако сте православни християни), и когато сте само приятели(гаджета).

Когато сте женени и венчани - вашият брак е благословен от Бога и тогава вие вече сте едно цяло, една плът, едно семейство. И съвсем естествено и правилно е да наричаш неговите родители татко и майко, защото те вече са и твои родители. Същото се отнася и за него.

А когато с твоя приятел не сте семейство, а сте сте само приятели(гаджета), не е редно и правилно да наричаш родителите му татко и майко, защото все още нямаш родство с тях.

В твоя случай(ако съм на твое място) аз бих ги попитал как предпочитат да се обръщам към тях и бих се съобразил със желанието им.

Желая ви всичко най-добро!

35.   Ти казваш, че ти е половинка, но не сте се оженили - защо? Ако причината е в него, няма никакво право да иска от теб да се обръщаш с "майко" и "татко" - това е психологически ангажимент, който не трябва да поемаш, докато той не поеме ангажимент към теб чрез брак.
Ако причината е в теб и ти не си сигурна за тази връзка, по-скоро въпросът на родителите му е: Ти ли си жената за него?
Тъй че нещата са малко по-дълбоки, отколкото изглеждат.
Аз казвам на свекърите "майко" и "татко" откакто сме се оженили и това не ми пречи, защото е различно от обръщението към собствените ми родители, а и с времето наистина започнах да ги чувствам близки и опора - та те са родители на мъжа ми - най-близкия ми човек на света.