Споделена история от Семейство

Пари и работа
Здравейте, семейството ми ме натиска да работя една работа, която е високо заплатена, но здравето ти отива. Аз работя на старата работа и съм доволна, парите ми стигат. Въпросът е, че баща ми иска да напуска работа, защото му докарвала здравословни проблеми. Общо взето баба каза "трябва да имаш пари и за раздаване, след като родителите ти са ми платили обучението". На брат ми също му платиха обучението, но от него не искат пари. Той е безработен, само от време на време поправя коли. Изобщо не го натискат и да си търси работа, викат "той ще се оправи". Какво да правя- дали да си жертвам здравето и да работя, каквото не искам или пък да си остана на старата работа, където много ми харесва? Аз искам на старата работа. дДаже като трябват пари нар однините ми съм по-съгласна да започна и трета работа. Аз сега работя над ве места, едното е онлайн. моля, дайте ми съвети.

Коментари

1.   Трябва да си благодарна нали че родителите ти са те отгледали обучили и т.н. обаче идва един момент в който виждаш ли какво става - работи че да ни гледаш, демек кат едно време преите деца за полето да работят. Защо са имали по 10-15 деца...баба ми са 9 деца от които 4 са мъртви още преди 20 годишна възраст. С стреса се свиква трябва само да си нагодиш менталноста да издържа не мога да го обесня толкова просто. Това че родителите са ти дали нещо не е казано да го връщаш. Те не са банка че и с лихва нали...Гледай си живота ако има нещо помагай ама не да те дърпа теб назад. Не давай да ти се качват на главата. Ти ако имаш дете ще му искаш ли пари като остарееш еи тей щото не ти се работи. Предполагам че не.

2.   В никакъв случай не напускай работа, която харесваш. Спокойствието няма цена, а хубава работа, която да ти е приятна, се намира изключително рядко. Може би са свикнали ти да си по-добрата и изпълнителната от вас двамата с брат ти и сега те натискат да се грижиш за тях, докато той "ще се оправи. Не се поддавай на шантажиране, наистина ще си попилееш и нервите, и здравето. Откъде накъде ще ти се бъркат какво бива и не бива да работиш? Помагай с каквото можеш, но не се оставяй да те тормозят.

3.   На първо време излез на квартира!

4.   Щом ти харесва стой. Не си длъжна на никой, все още са здрави, да работят.

5.   На баба ти много здраве, да си гледа работата! Остани си на тази работа. Бащата ти да си търси нова работа, преди да напусне.

6.   Манталитета на българина - синчето да си живее, щерката да се гърчи и гледа всички. Жена ми е в същото положение. Брат ѝ получи 3 имота и от него никой нищо не иска и каквато и глупост да направи, няма проблеми, обаче жена ми само да откаже да си остави всичката работа и да ходи да напазарува на мама и да ѝ занесе на крак продуктите, понеже я мързи да си вдигне задника, от нея по-черна няма. Иначе за нашето дете 20 лв за подарък за рожден ден са много, но за синчето 3 имота и кола, без да си е мръднал гъза, са малко. Тегли им една майна като жена ми и не се занимавай с глупости.

7.   Стой си на работата, която ти харесва и където се чувстваш добре. Никой няма да оцени, че ще направиш жертва и ще платиш със здравето си. Нито някой ще ти каже браво, нито ще ти благодари, нито ще те съжали като се разболееш. Не прави глупости. И спри да искаш акъл от баба си - тя живее в съвсем друго време и с други разбирания. Имаш си глава на раменете.
И се махни от вашите - там само ти се набива, какво си длъжна, все семейството ти те манипулира здраво и ти набива чувство за дълг - явно защото поддаваш. Като са на зор - нека натиснат брат ти да започне работа - не е нормално ти да работиш на 2 или 3 места, за да им помагаш, а той да си клати краката.

Впрочем, къде си ти самата в картинката? Все пак се очаква да имаш собствен живот и да създадеш собствено семейство, за което да се грижиш? Не оставяй да те притискат и изнудват емоционално - ти не си отглеждана, за да си им роб на стари години. Обмисли да се изнесеш.

8.   Коментарът на №6 ме подсети, че и при мен беше същото - майка ми гледаше родителите, работеше, гледаше мен, измъкна вуйчо ми от затвора, грижеше се и за него цял живот, какво ли не. Той пък беше вечно недоволен, страшно мързелив - "аз нЕма им работя на тия за 300 лева", чакаше на готово, получи апартамент в центъра, половината от друг, както и къща в Гърция. Всичко зад гърба на майка ми, тайно. Крадеше от пенсията на баба ми, крадеше бижута и т.н. Знаеше само да се налива с водка, да грандоманства колко е велик и цялото семейство да го дундуркат, докато не умря на 45 от алкохолизъм. Ах, клетото дете, милият ни синковец, цял живот бебето на мама... идиотска работа.

Имай всичко това предвид, не се оставяй да те използват особено за сметка на брат ти.

9.   Щом работиш значи си пълнолетна.
Като пълнолетна родителите ти нямат право да ти забраняват каквото и да е било. Съвети естествено могат да ти дават, но насила да те карат да си сменяш работата, и то с риск за твоето здраве е много грешно.
Явно имаш токсични родители.
Както някой спомена по-горе- изнеси се на квартира. Можеш да я делиш с още хора и да си цепите наема и консумативите.
Ей това нещо на българския (или балканския) манталитет ми е много странно.
Да си длъжен на родителите си, едвали не да се жертваш за тях и да си пропиляваш собственият си живот и да им слугуваш, щото видиш ли, те са те издържали и образовали.
Не ме разбирайте погрешно. Обич, уважение, състрадание трябва да има, ама 3 поколения да живеят в една къща и всеки да ти дава акъли е грешно.

10.   От авторката: Не живея с тях, отделно живея. Но всеки път има разговори по телефона и рев, че не правя каквото те искат.

11.   Много ясно, че като имаш дете трябва да го храниш и да живее у вас и да поемеш другите разходи НЕ би трябвало да се коментира дори. Ако живееш с вашите е хубаво да се изнесеш колкото се може по-бързо, така няма да има повече проблеми, помисли и за друг град.
Относно работата дори и да не е добре за здравето не би била толкова лоша, ако я работиш примерно 1-2 години, но през това време събереш пари за по-добра работа или място за живеене. Ако живееш при родителите ти според мен трябва да даваш за къщата и храна 100-200лв. Животът е твой и трябва да правиш неща за които да не съжаляваш един ден, когато погледнеш назад.