Споделена история от Семейство

Нормално ли е баща ми още да не е преодолял баща си
Баща ми вече е на близо 60 г. и е много студен човек. Рядко показва емоция, което създава впечатление на силен човек. Но всъщност не е така и ми е разказвал, че страшно много обичал баща си за разлика от майка си, но когато излязъл от матурата (бил на 18), първото нещо, което му казали било, че ако иска, може и да не идва на дипломирането и ще му пратят дипломата по пощата, защото баща му е починал. Баща ми е завършил с отличие и имал планове да учи за капитан на кораб, но в този момент целият му живот се е сринал - мечтите му и единствения човек, който обича.

И се питам нормално ли е от тогава да са минали 40 г. и все още да не е преодолял болката. Той сякаш е блокиран и нищо за него няма смисъл. Не изразява емоция, трудно споделя. Единственият път, в който го виждам да изразява емоция, е когато е на гроба му и реве като малко дете. Пита баща си дали го чува. А веднъж ми сподели, че понякога когато е в трудна ситуация, изведнъж му идвало решение и усещал, че баща му му помага.

Весел е, само когато е пиян. След смъртта на баща си, го е ударил на живот, жени (бил е доста вървежен сред жените) и алкохол и до ден днешен си пийва. Изобщо станал е доста отворен така да се каже. Явно с цел да прикрие болката си. Но с одъртяването отвореността е замряла, останал е само алкохола и доброто настроение, докато е пиян.

Когато е говорил за дядо ми, винаги е изразявал огромен респект (нещо, което не показва към никого), а и когото и да съм питал от роднини и негови познати в селото, в което е живял, всички са изключително впечатлени от личността на дядо ми и говорят с огромно уважение. Казват, че е бил изключително услужлив, добър, честен и трудолюбив човек. И казват също, че физически съм негово копие, а баща ми изобщо не прилича на него. Баща ми и майка му също са ми казвали, че в мен има нещо от дядо ми и като физика, и като характер и душевност, което е комплимент за мен.

Аз разбирам, че баща ми е преживял голям шок на крехка възраст, но нормално ли е вече толкова години да не може да го преодолее? Може би понеже той с много студен с мен и не мога да разбера добре тази връзка баща-син и ми е непонятно. Той винаги е странял от мен. Още като малък съм го питал защо другите бащи се държат със синовете си толкова добре, а той не иска да общува с мен. Той ми е отговарял, че нарочно не иска да се привързвам към него, че да съм станел по-силен. Демек ако той почине да не го приема тежко. Даже когато се разминавахме на улицата, не ми даваше да го заприказвам и ми обясняваше, че трябвало само да го поздравя и подмина.

Коментари

1.   Вероятно е студен за да не изживееш и ти такова сътресение като си замине някой ден (долу горе каквото и той ти казва).

2.   Сам го казваш. Блокиран е. Случва се, а дали е нормално, вероятно не. Защото трябва да преодолееш болката/загубата, за да продължиш напред. Той е избрал да остане на място.

3.   Нямаш вина за неговото отношение и не заслужаваш да се държи така. Макар и да смята, че е за твое добро, той те лишава от една здрава връзка. Баща ми е бил за мен всичко и никога няма да го преодолея, но 100 хиляди пъти предпочитам да съм имала такъв баща, отколкото да ме е "пазил" от загуба. Ако те ни дадат всичко от себе си, ние ще можем да продължим. Баща ти вероятно рано е поел големи отговорности и е станал мъжът в семейството. За това по-скоро майка му е виновна, че го е натоварила и не е поела своя дял от загубата. Някой е трябвало да компенсира тази липса в семейството, ако е паднала изцяло на баща ти... Бая роли са му се събрали наведнъж: на син, на баща, на брат, на мъж. Не е прав да се държи така с теб, но май не го прави нарочно. Гледай ти с децата си да си ок. Загубите винаги са тежки. Това не значи да легнем и да мрем отсега още, нали? Той на 60 години няма да се промени. А може и себе си да пази от нова емоционална връзка - тази с теб.

4.   Ако поговори с психолог ще има резултат. Мисля, че и начинът по който са му съобщили е ужасен и какъв е проблемът да си вземе дипломата а не да я пращат по пощата, заради случилото се.
В България мангаригитът ни е ужасен, има такива обичай, които целят да те смачкат още повече. Да не се къпеш, бръкнеш, да не гледаш тв, черно облекло, жалейки по вратите. А преди 40 г. е било още по-зле.

5.   Aми, до преди 30 години имаше по-стрги правила за възпитание на децата. Смяташе се, че деца се галят само, когато спят и др. подобни.
1. Баща ти, още дете, е получил новината по най-брутален начин и то след важен момент от живота му, в който е трябвало да бъде макс. мобилизиран. Така не се прави, човек буквално може да се поболее от внезапен шок.
2. Бил е отличник, а след смъртта на баща си, явно животът му се преобръща. Мечтите му отиват на кино, независимо, че до този момент е работил здраво за тях.
3. Вече е на възраст и прави равносметка на живота си и е намерил за какво да съжалява. Всъщност, на ниво баща си, той си е останал на 18 години. Баба ми беше възрастна и показваше колко страда от загубата на баща си, загинал на 27 във война.
Може би, държейки се хладно с теб, е мислел че така те предпазва.
Въпреки, че нямате силна връзка, опитай да разговаряш с него, за да се опознаете взимно. Има опастност и в теб да остане празнина, след като и той почине.