Споделена история от Семейство

Какво мислите за старите моми на 50?
Привет! Напоследък се сблъсквам с няколко такива на работа. Изглеждат ми много доволни и безгрижни, но ми е любопитно дали цялото това самочувствие и хармония не е театър и прикриване на някаква самота, защитен рефлекс, или са си щастливи така, без мъж и деца до себе си, цял живот сами? Доста се отличават от другите жени, с които общувам. Изглеждат някак по-самостоятелни, по-свободни да ходят насам натам, по-педантични и капризни в очакванията си от хората, от тях лъха някаква мистерия и пълнота сякаш са и мъж и жена в едно. Вчера една ми разправяше как самичка боядисала целия си апартамент и поправила мивката. От друга страна не са някакви мъжкарани и отпуснати, а много запазени и привлекателни жени, стегнати тела, с редовен маникюр, фини накити, ходят младежки с изпокъсани и боядисани дънки и с кецове и високи токчета, имат много младолики лица. Парадоксът е, че са социални и изглеждат много по-добре от семейните си наборки, а са самички и споделят, че никога не са имали мъж до себе си и живеят сами. Дали нямат такава нужда, от дете, от половинка, или не са хетеросексуални, или са преживели някакви травми и разочарования, или са по-страхливи да встъпят във връзка? Стана ми много интересно дали животът им е минал така щастливо, както представят тази "свобода" и удовлетвореност или прикриват самота и празнота и съжаляват? Имам дъщеричка и се замислих, че след години това може да е тя като гледам накъде отива света и момчетата.
М37

Коментари

51-68 от 68

58.   До 54

Супер ... ти си "по-висш" от половинаа населени ... Ама като те гледам, пак си наъното на твоята половина.

59.   56, виж каква си значи! Как можа да искаш такова нещо от мен? Вместо да ми благосдариш за така образователния коментар, чрез който ще си обогатиш познанията относно анатомията на мъжете и жените, ти искаш да обяснявам недостатъците на женския пол на жена си и дъщерите си, че и да ти споделя след това, каква ще бъде реакцията им?! Не, не мога да го направя. Децата ще ме намразят, а жена ми ще ми се обиди и няма да ми проговори сигурно една седмица! Просто няма как да стане. Аз си ги обичам моите три жени!

60.   54 - Брей, те тез мъже след 50 големи аполоновци били! Но явно повечето са под прикритие - плешиви, сбръчкани, с бирени шкембета, цици, г*зове, по-големи от женски, торбички под очите - тип квартален алкохолик. Една жена и над 60 може да прави секс, ама мъжа с увеличената простата нощем се сеща само да пикае. Горял лешперът калории докато лежи на дивана. Смешник!

61.   Номер 54, мъжете масово пускат шкембета, обикновено много преди възрастта да стане приемливо оправдание. Много мъже не тренират и не се хранят здравословно, така че дори по-лесно да развиват мускули, вместо това повечето са със сериозно развити мазнини. По улиците масово виждам мъже с излишни килограми. Оплешивяването е друг типипен за мъжете проблем, започващ масово около 30-те, а все по-често и преди това. Много се опитват да компенсират с новата мода с бръснати глави, но друго нещо си е здрава грива. Потентността спада, вдигането на самолета става трудно, простатата започва да се обажда, косата посивява, кожата загрубява... Тая легенда, че мъжете ставали по-добри с възрастта може да излъже някой, който не се заглежда и замисля много, или на който много му се иска да е така. Реалността е, че възрастта не прощава на никого, но хората, които се грижат за тялото си, определено се справят в пъти по-добре. Такива има и от двата пола, даже в моето обкръжение, жените са повече.

64.   Една неомъжвана дама на 62.
Работя и имам нормални доходи около 1500 средно месечно. Имам наследствен апартамент от родителите си, давам го под наем, живея в собствено малко жилище. Изглежда на видима възраст 40-42-43,. Ръст 176, тежа 64 кг, добър, младолик виз, всеки ден ходя сутрин на плуване, грижа се за себе си, храня се с доброкачествена домашна храна, не съм лакома и не ям сладкиши. Не пуша, рядко чаша вино. Купувам само качествени дрехи, но рядко, ако имам нужда, не давам пари излишно. Не нося младежки облекла, независимо, че изглеждам добре с тях. Често пътувам на екскурзии, почивки, собственото ми удоволствие е на първо място. Не съм искала да се омъжвам никога, независимо от роднински натяквания и мърморене, затова не общувам с повечето братовчеди и не ми липсват. Не искам да се обременявам с грижи за други хора, чуждите деца не ми пречат, те са чужда грижа. Нямам домашен любимец или цветя в саксия по тази причина. Имала съм и продължавам да имам връзки с други хора, нежелаещи семейства и обвързване. Сега имам партньор на 48, ерген и се разбираме добре, всеки има свое спокойствие и общ секс, общи забавления. Имам приятелски кръг, но най-добра/или само добра приятелка не, никога не съм имала, нямам нужда. Дали ми липсва семейство? Не, нищо не ми липсва, като стана бабичка тогава ще го мисля.

65.   59, дай тогава аз да им кажа!
А защо ще те намразят и обидят, нали приказките ти ни са обида!??

66.   Нищо не мисля за старите моми. Те изобщо не ме интересуват. Да си живеят както си искат, тяхна си работа. А то и без това повечето българки остават стари моми и никога не стават майки, така че какво ме засягат тези скучни жени. Сега много малко жени от българките раждат деца, повечето нямат деца и живеят сами. И без това живота е прекалено скучен, защо да се интересувам от скучни хора. Просто на мен всичко ми изглежда много банално и скучно. Няма да чуем за жени, които се женят и раждат деца, все слушаме за стари моми без деца, за това, че българките не раждат деца, все едно и също. В предишните времена може хората да са били по-бедни от сега, но живота им е бил по-хубав и по-интересен. Повечето жени са раждали деца, много рядко са били жените, които не са раждали. Не са раждали само жени, които не са могли да имат деца, иначе почти всички са се женели, не са живели като монахини. Поне са се занимавали с нещо, имали си са грижи и задължения, били са ангажирани, времето им е било запълнено с работа и грижи по деца, не са ходели по заведения и дискотеки като днешните жени, а сега ходят само нагоре надолу по заведения, плажове и не се занимават с нищо. Иначе аз не съм против старите моми, да си живеят така щом им харесва. Но на мен хората, които са живели в предишни времена ми харесват повече от днешните. Били са по заети с работа и деца.

67.   58, права си, така е!!! По-висш съм от половината, че и от повече от половината население на планетата, защото жените като брой са повече от мъжете, и това е факт неоспорим.
65, ще ме намразят, защото истината боли, и не винаги трябва да се казва, особено на любими хора. И ти няма нищо да им казваш, че ще се разлошавея и тогаз да му мислиш!

64, посмали малко. Да си на 62, а да изглеждаш на 40-42-43 ще си остане само твоя мечта. Старостта лесно се разпознава при жените. Кожата около гушата им се сбръчква и провисва като на малко пеликанче. Можеш да се самозалъгваш и само ти да си вярваш, че вместо на 62 изглеждаш на 40. Че то и на 40 някои мъже жените ги имат за бабички, защото са подпухнали и сбръчкани, а разни мазила и гримове не винаги могат да скрият годините им. Самохвалството ти е пословично и е нормално да е такова, за жена непожелана за съпруга от никой мъж, поради някаква причина-дефект относно тяло или характер. Твоят партньор на 48 сигурно е гей или е импотентен, а ако не е импотентен сигурно ще стане такъв с баба на 62 години. Не знам дали има нормален хетеро-мъж в разцвета на силите си, вместо да опъва нещо младо и свежо, да се подвизава при 62 годишна бабичка, която се мисли за 40 годишна. Казваш, че не ти липсват деца и семейство? Може би си права за себе си! Няма как на някой да му липсва нещо, което никога не е имал и не знае какво е семейно щастие. Ха дано да доживееш до 100, и да кажеш тогава на колко изглеждаш! :D

68.   67, такааааа ли било!? Истината не трябвало винаги да се казва!? Тогава защо разправяш "истината" наляво-надясно онлайн?? Искаш другите жени да ги боли ли?? Е, аз пък искам ТВОИТЕ да ги боли! Да знаят с какъв боклук са свързани!
И пак подмина въпроса ми, защо заяви, че "истината" ти не била обида, но твоите жени щели да се обидят!? Защо ще се обидят, нали думите ти не се обида!???

69.   № 68, ех че си и ти ама!!! Аз разправям истината на ляво и на дясно, за да вземат мерки мъжете, докато не е станало късно и жертвите на феминизма (предимно жени) да не станат масово явление. Жените винаги ще ги боли от истината, защото тя е една и фактите говорят за нея. Много си зла. Аз не съм боклук като мъжете-феминисти-женчовци-чехльовци, а жените ми са горди с такъв баща и съпруг! Аз съм отговорен мъж и си обичам жените у дома, защото са си мои, а и те са с патриархално възпитание и знаят как да се държат на положение. За това за тях е по-добре благородна лъжа, от колкото убийствената истина за феминизма. И ще се обидят не от думите ми изречени сега, а за това, че не съм им обяснил вредата от феминистичната отрова преди време. Щом си жена, няма да ме разбереш, а както подозирам си и зла феминистка, дето освен от мъжко правосъдие от друго не разбира! Бъди жива и здрава и един съвет от мен. Не влизай в пререкание с мъж на безлюдно място, защото ако те остави жива, не е сигурно дали ще си напълно здрава след това.
Поздрави!

71.   Не съм чела коментарите, но мисля, че имам какво да кажа по въпроса. Защото имам и приятелка"стара мома" и колежка такава. Те пред хората показват едно лице, но аз ги познавам много добре и знам истинската им същност. Завиждат адски много на жените, които имат семейство и деца. Въпреки грижите и проблемите им, които нормално съпътстват всяка жена със семейство. Милион пъти благодаря на Бог и съдбата, че не съм на този хал. По добре грижите и ядовете със деца и мъж, отколкото сивото и безсмислено съществуване на такива дами. Знам, че ще настроя много хора срещу себе си с тия думи, но ще обясня-тая, която ми е колежка при всеки удобен случай гледа да създаде интрига, да няма спокойствие в екипа. А когато отидем да празнуваме нещо разговорите се насочват от нея само на професионални теми. И да иска някоя да сподели нещо я за деца, я за внуци, че между колежките има и баби намира начин да прекъсне и да насочи разговора пак за работа. И приятелката ми е същата. Нормално е да бъда запитана защо тогава ми е приятелка. Просто сме приятелки преди да стане "стара мома"и ако трябва да съм искрена беше съвсем друг човек. Сантимента и милите спомени не ми дават сърце да приключа с нея. Това мисля аз за старите моми.

72.   71, приятелката ти-старата мома ще става все по-злобна, защото завижда на положението ти. Тя винаги ще се пъчи с кариерата си, което не е нещо особено, а мъжете няма да я бройкат. Мъжкото кариерно развитие винаги е гарантирано, защото жененият мъж няма ограниченията за жените като... раждане, и отглеждане на децата, а и не само за това е по предпочитан. Мъжете притежават природно-вродена интелигентност, каквато жените нямат. А, децата са най-голямото богатство за семейството и никоя женска кариера не може да го замени! Когато се каже "стара мома" звучи някак си грозно, унизително, обидно и дори презрително, а като кажат " този е стар ерген и не спря да хайманосва" звучи похвално, гордо и насърчително. Природата е ощетила женския пол и феминизмът няма как да промени това неравенство!

74.   Номер 72, за какво "положение" може да се завижда пък чак толкова на семейната жена? Много малко са двойките около мен, на които от сърце се радвам. А пък, ако човек чете редовно този сайт, то ще се хване за главата. Той я бие, ограничава я, разпорежда се с живота й, изневерява й, а тя, щастливата от "положението" си съпруга, работи на две места, деца гледа, слугува и е щастлива, че някой й изпива заплатата... Ами как да не е за завист? !
Не пиша от позицията на стара мома, а на жена, омъжена за втори път. Наближавам 50-те си години. Ако можех да върна лентата и да стана пак на 27, на колкото бях, когато срещнах първия си съпруг, никога нямаше да се омъжа. Но хайде, тогава и аз като повечето жени съм си мислила как вече трябва да имам "положение". Чудя се обаче, за какво ми трябваше, когато бях разведена на 40, да се омъжвам пак, като че ли не зная само след три години в какво ще се превърне тази иначе чудесна и удовлетворителна по всякакъв начин връзка. Не че и двамата ми съпрузи са лоши хора, не твърдя това, всеки от тях си има качества, които не отричам. Но в едно си приличат: в поставянето на моята личност, моите интереси, вълнения, потребности и мечти на заден план, в подчинена позиция. И двамата (първият с две висши образование, вторият - със средно) си приличат и по балканския манталитет: като се приберат, жената трябва да ги посрещне със салата и вечеря, да им е приготвила чисти дрехи, да им е почистила обувките, да изслуша служебните им проблеми и да им направи свирка накрая. Ако не го прави, е обвинена в мързел и егоизъм, без значение колко, какво и къде работи и какъв е приносът й към семейния бюджет. А! Относно бюджета: с него еднолично се разпорежда мъжът в къщата, парите се харчат за това, което каже той.
И така, каква е равносметката ми в навечерието на моята 50-годишнина? Никога, откакто съм се омъжила, не съм разполагала със собствени пари, без значение че винаги съм работила, а от втория ми мъж изкарвам поне три пъти повече. Никога не съм почивала там, където искам и по начина, който ми хареса. Никога не съм сготвила това, което на мен ми се яде, менюто се е определяло от мъжа. Никога не съм общувала с хората, които истински ми допадат, а съм свеждала социалните си контакти до онези, които са приятни или полезни на мъжа ми. Никага не съм си позволила дори един мързелив грип, прекаран с чаша чай в леглото - болна, здрава, домакинството мен ме чака. И това е било не защото аз така съм пожелала, а защото от мен се е ИЗИСКВАЛО, това е била цената на онова "положение", за което говори номер 72.
А какво освен него съм получила, се пита? Оказа се, че нито тялото, нито душата искат "положение", а търсят ако не любов, то поне някакъв емоционален и физически комфорт. През всичките тези години аз съм била жив човек, който е искал и той да си почине, да се поглези, да хапне вкусно, да получи ласка, да си позволи да се погрижи за себе си, но от грижи за другите не е имал тази възможност.
Не мисля, че само аз разсъждавам така. Голяма част от защитничките на прословутите "семейни ценности" просто се страхуват да признаят пред себе си, че май яко са се прецакали и са похарчили единствения си живот в робуване на мъж и деца, които и благодаря няма да им кажат. Почтените съпруги упорито ще повтарят какъв кеф е да бършеш сополите на децата и да ти лъха законният шкембелия на ракия. И ще го повтарят до припадък, защото иначе трябва да се гръмнат.
Говоря за събирателния образ на българското семейство. Разбира се, че има изключения, но правилото, за жалост, е, че бракът по тези географски ширини смазва личността на жената, унищожава духа й и ограбва живота й.
Пак повтарям - два пъти съм я сърбала тази попара и освен да завиждам благородно на приятелките ми, които си останаха моми и си гледат кефа, друго не ми остава. Напоследък все по-често обмислям идеята да си подаря по случай 50-годишния юбилей един прекрасен развод и остатъка от живота си да прекарам в блажена връзка сама със себе си.

75.   72, за много неща завиждат старите моми на семейната жена. Ако мъжът бие жената (както го казваш) то това значи, че жената го е предизвикала или се е правила на началник у дома. Мъжът не бие жена си без причина, а ако я е набил веднъж, тя трябва да си е взела поука и да не прави повече за бой. За да е щастлива жената първо трябва да направи мъжа си щастлив. За ограниченията правилно е мъжът да ограничава жената, а не обратното. Колко пъти да повтарям, че мъж жена не пита? За да работи на две или три места жената виновен е феминизмът, да се сърди на него, нали уж е равна на мъжа? Мъжът ще и изпива заплатата за наказание, защото явно не му е обръщала достатъчно внимание и не изпълнява женските си задължения у дома. Все пак мъжът е глава на семейството и е господарят в къщата, а къде се намира тя (жената)? Ще слугува, че и песен ще пее, и трябва да е благодарна, че мъж я е взел за жена.

" Ако можех да върна лентата и да стана пак на 27, на колкото бях, когато срещнах първия си съпруг, никога нямаше да се омъжа. "

Явно си била доста проклета, за да те зареже мъж с две висши образования. Сигурно ако той е знаел каква стока си, едва ли те би взел за жена, а и си била вече на 27, нито млада нито стара. Минеш ли 35, трудно ще се омъжиш, дори и да искаш. Жена след 5-тия брак разправяла, че с всеки следващ брак била все по-щастлива! Щом наближаваш 50-те, забрави за следващ мъж. Кой здрав физически мъж ще иска "пресъхнал кладенец" и "угаснала печка" до себе си? Нищо не казваш за децата нито от първия, нито от втория ти мъж. Явно нямаш такива. И не ти, а първият ти мъж предполагам те е напуснал, защото не си му родила деца. Моли се и вторият да не те напусне, защото тогава ще си останеш сама и без история. Мъжете се женят за да имат наследници, а в женската природа е раждането и отглеждането на децата. Бракът по нашите ширини не смазва жената, не унищожава духа и, и не ограбва живота и. Омъжената жена е тачена и заема важно място, като майка на децата на мъжа в народопсихологията. Мъжете в миналото са умирали, защитавайки земята и семейството си от поробителите и нашествениците във войните.

Българио, за тебе те умряха,
една бе ти достойна зарад тях,
и те за теб достойни, майко, бяха
И твойто име само кат мълвяха,
умираха без страх!
Иван Вазов!

Такива са българските мъже, или поне бяха. Днес живеем в модерни времена, в 21 век сме! А дали днес жените са по-щастливи след еманципацията им? Кой знае.

76.   Грешиш, номер 75. Не аз, а първият ми мъж НЕ искаше деца. Сега вече предполагам ще кажеш: "Ами той, човекът, като те е видял що за кобра си, не е пожелал от теб потомство". Истината е, че не искаше деца, за да не си разваля рахата, номер 75. Било му добре така, а и нали, както казваш, "мъж жена не пита", така и не ме попита какво аз мисля по въпроса. За да е сигурен, че няма да забременея, престана и да спи с мен. А това, че е с "две висши образования" не му дава предимство (аз също съм с два университета); споменах го само като илюстрация на това, че цензът не пречи да бъдеш тиранин в къщи.
Въпреки всичко, номер 75, благодарна съм на съдбата, че на млади години от неопитност не съм налетяла на екземпляр като теб. Моите хубостници поне са диктатори от комплексарщина, докато ти си негодник по убеждения.

77.   На каквото си постелеш, на това ще легнеш, номер 75. Ти не ги ли усети двамата си съпрузи що за стока са, още преди браковете си? И аз съм омъжена от 24 години, с един вече пораснал син, но никога мъжът ми не ме е строявал като някаква робиня да го чакам на вратата с ракията и салатата. Той няма и да може де, но това е дрга тема. Преди по - често готвех заради сина си, но откакто той вече не живее с нас, го правя доста по-рядко. Ако ми е кеф, ще направя салата, ако не съм изморена и съм в настроение, ще сготвя. Иначе всеки се спасява. Имам свои приятелки, с които ми е приятно да излизам. Ако искам да отида някъде сама - било за вечерта да изляза , на почивка или другаде,просто уведомявам мъжа си. Работя откакто се помня и сама си плащам масрафите. Но мъжът ми просто си е такъв, либерален. Аз затова и се омъжих за него. Пет години бях студентка в друг град, имах други предложения за брак, няколко от тях с финасово доста стабилни мъже. Но не се омъжих за никой от тях, защото не мога да живея с човек, който ще ме действа като някаква слугиня и ще ме ограничава.
А относно "старите моми" на 50, мисля следното: Първо, изразът "стара мома" винаги ми е бил изключително противен. Според мен само нещастен комплексар от мъжки или женски пол може да го използва. Неомъжените жени на 50 са хора са като всички останали жени- някои си живеят живота и не се интересуват особено от мннието на околните за тях, други са озлобени и завистливи. Свят широк, хора разни.

78.   64 съм. Моля да публикувате мнението на единствената неомъжена жена коментатор на темата.
Здравословният начин на живот, спортът, добрата храна и достатъчен сън, хранителните добавки са начало на добрия вид. Разполагането със собственото време, живот и егоизмът са основната част. Съвременната козметика и естетична хирургия довършват желания външнен вид и дават възможност за спокойствие и душевен мир.
На никого не съм длъжна, никой не ми дължи нищо. Не завиждам на омъжените жени за мъжете и децата им, всеки избира своя живот, цели и радости. Не мога да понасям миришещи крака, чесън, алкохолни пари, плешиви и дебелошкембести мъже. Не одобрявам мъжете да имат претенции към мен, с които не съм съгласна. Управлявам сама живота си както аз намеря за добре. Сигурно щастливоомъжените жени са много, щом повечето около 90% се омъжват и се надяват на добър живот. Неомъжените сме малко, единици са избрали по собствено желание да останат сами.
Чудно ми е колко много мъже се сключват с крайни мнения и защо толкова ги вълнуваме. Смятат, че са ощетени по някакъв начин? Омъжените понякога ни съжаляват, завиждат, мразят, не ми пречат.

79.   76, не се знае дали аз греша, или на теб така ти се иска. Как мислиш, защо мъжете се женят? Ако не искат наследници, и то мъжки, защо им е въобще да се женят? Мъж жена не пита за намеренията си, но за да има деца много фактори са от значение. А, за да е престанал да спи с теб сигурно си има друга причина, не са децата. Мъжкото либидо зависи от женската привлекателност. Днес феминистките убеждават жените, че трябвало да се държат като мъжете, за да бъдат третирани като мъжа. Е, да, ама абстрактното мислене, грубостта, окосмяването и физическата сила са присъщи за мъжкия пол, поради тестостерона-мъжки хормон, определящ мъжкото превъзходство над жената, отредено му от Господ (природата). Освен това женската проклетия е все по-често срещано явление сред женския пол, с която жените искат да тормозят мъжете, чрез покровителството на феми-законите за равенство, където жените са много по-равни, а мъжът е винаги виновен, защото е мъж! Може би и у теб има женска душмания спрямо мъжа ти (първия), където искаш да налагаш волята си, пренебрегвайки факта, че си жена.

"Въпреки всичко, номер 75, благодарна съм на съдбата, че на млади години от неопитност не съм налетяла на екземпляр като теб. Моите хубостници поне са диктатори от комплексарщина, докато ти си негодник по убеждения."

О, благодаря ти за психо-профила дето си ми направила №76! Аз също съм благодарен на съдбата, че жена ми не е като теб, а и не би могла да бъде, защото щях да я изхвърля веднага от живота си при такова отношение като твоето. Повече от 27 години сме заедно с нея и имаме над 26 години граждански и църковен брак. Сигурен съм, че ако ме познаваше от близо, щеше да си мечтаеш за такъв "негодник" като мен, защото аз съм си голям годник и държа много да семейството си, а децата ми ме обичат и споделят повече притесненията си с мен, от колкото с майка им! Знай едно от мен №76, феминизмът е световно известно зло, и от него страдат много повече жените, а на мъжете (безотговорните) им е все едно, защото им дава независимост и безгрижен живот без семейни обременелости. Патриархатът се е доказал, като най-съвършената система за съществуване на обществото, а феминизмът се оказа неуспешен експеримент, водещ съм унищожението на Хр. свят!

51-68 от 68