Споделена история от Семейство

Синът ми е с тикове
Здравейте, читатели! Аз съм майка на 15-годишно момче и вече около 6-7 години имам проблем със синът ми. НА 8-годишна възраст той прояви първите симптоми на тикове, без преди това да е получавал такива. Първоначално тиковете бяха изразени в клатене на главата, свиване на раменете и движения с устните, често примигване с очи.
Така, след около 4г. той започна да издава и звуци ( което до преди това не се беше случвало), да издава нечленоразделни звуци, да показва неприличен жест, което най-много ме притесняваше, защото имаше вероятност да го направи пред всеки без да се усети.
Още при първите симптоми, когато беше на 8г. го водихме с баща му на лекар и той потвърди тиковете. Каза, че би било добре да сложи очила, заради примигването с очите. Така, в продължение на 3г., но очевидно това не помогна и след това ни казаха, че след известно време ще отшумят от само себе си.
Дори, самият той ( синът ми), ми е споделял, че едно момче от неговият клас му е правел постоянно забележки и изобщо беше в голяма депресия.
Аз лично съм чела, че тиковете се получават в резултат на стрес, притеснение и т. н., но не мога да си обясня от какво може да е породен този стрес.
Моля, споделяйте вашето мнение и дайте съвет, ако сте попадали в подобна ситуация. Какво са ви посъветвали лекарите, колко време са продължили тиковете на децата ви, изобщо всичко по темата!
Благодаря предварително!

Коментари

1.   Здравейте,
Не съм лекар, но това, което описвате, ми звучи като Синдром на Турет. Може би ще е добре да потърсите консултация с невролог. Ако предположението ми е вярно, ще се наложи да се проведе лечение, което да се опита да подпомогне контрола (доколкото е възможен) на тези тикове.

2.   А второ мнение не потърсихте ли?! Това, което описвате е синдром на Турет - неврологично е, най-често е наследствено, обърнете се към невролог и не към един - как може да неглижирате проблема толкова години?!

3.   Явно се връщам към корените си.

4.   Симптомите на детето ти много наподобяват синдром на Турет.

5.   Кръстено ли ти е детето,да не е обладан от нечисти сили,заведи го на черква да му попее поп,ако в черквата вземе да се тресе значи работата не е на добре.

6.   Синдром на Турет ?!.. Действайте бързо....консулт с психиатър и така...
Усоех

7.   Тиковете обикновено се получават когато детето е изложено на голям стрес проблеми в семейството или в училище. Обикновено изчезват при премахване на проблема или отшумяват с времето. Според мен трябва да се консултираш с някой доцент или професор невролог защото се сещам за едно нещо така наречения синдром на Tourette. Прочети малко в нета но не създавай допълнителен стрес на детето без да си се консултирала с по голям специалист.

8.   Звучи ми като синдрома на Турет:
https://bg.wikipedia.org/wiki/Синдром_на_Турет
Потърси помощ от специалист в най-скоро време.

9.   Да, тиковете са в резултат на стрес при силно притеснителни деца, такива с по-лабилна психика и по-чувствителна нервна система. Мисля, че психолог би помогнал да се открият причините за стреса. Вие не знаете какво е в главата му. За съжаление физическата реакция на организма, която се проявява чрез тиковете много трудно ще бъде елиминирана и в състояние на стресова ситуация, те пак ще бъдат налице. Но това не значи, че не трябва да търсите причините.

10.   Отиди на невролог, колкото и да струва. На добър специалист. Нека и скенер му направят. Има физиологична причина и трябва да я намерят и да му предпишат медикаменти. Успех.

11.   Може да страда от Синдром на Турет.

12.   Както са ти казали повечето(да не кажа всички)коментари трябва да го заведеш на невролог. Пиши какво е станало и ни дръж в течение ;D

Гея от Корея

13.   от 2 до 12
Какво се хилиш и намигаш, нещо смешно ли видя в тази тема?! Че и в течение да те държат - коя си ти, от какъв зор, клюкарка долна!

14.   Здравейте,

това е Синдром на Турет. Не ви ли казаха?
На 8 годишна възраст започва да се развива. Почти навсякъде пише, че е наследствено от бащата, може той да не го носи, но да го предаде.
Ще ви разкажа за себе си, защото може да ви бъде от полза.
На 8 години бях, когато започна този ад. В училище ме смазаха, класната заедно със съучениците ми се подиграваше и смееше, изобщо унижаваше. Вкъщи родителите ми.. ме биеха и ми се караха за това, вместо.. да ми помогнат и да ме заведат на лекар???
Радвам се, че вие стр били на лекар и не сте идиоти, като моите родители. Сега съм на 30, но този проблем не отшумя, само се проявя, когато съм притеснена и под по-силен стрес.
Онези страшни тикове от детска възраст минаха напълно, с главата, ръцете.. няма да навлизам в подробности. Сега от време на време има едно леко като заекване по време на разговор и по-често примигване с очите, но когато съм под стрес. Като периоди, започна на 8 години и продължи до 12 години, най-силнитр тикове. След това много по-леки, от 12 до 16/17 години, можех и да ги контролирам и потискам, ако не съм насаме, а пред хора. И вече след 18 години, както се казва станаха хронични и на периоди все по-рядко и се отключват при стрес.
Само като дете и тинейджър ми стъжниха живота и пропиляха детството, защото покрай това всичко се изпари около мен и никога нямах приятели и си останах свит човек..
Но, това “заболяване” по никакъв начин не пречи на живота ми и работата ми.
Работата с невролог и психолог е задължителна и не отлагайте.
Един много ценен съвет - помислете за повече разнообразие в ежедневието и живота на вашето дете и дори.. промяна на местожителство или училище, среда, режим, меню, спорт, тренировки, ремонт вкъщи, нова мебелировка,
Нещо тревожи вашето дете, но може би и то не осъзнава какво точно.
Надявам се да съм ви била полезна и не се притеснявайте.

15.   13 - Какво се заяждаш, човека го е написал най-добро намерено. И не е никаква клюкарка, пише се тема, коментари, някой може да има подобен случай в семейството и да иска да знае какво са казали лекарите. Ако нещо не ти изнася в коментарите си спести злобичката.

16.   Здравей,
Аз цял живот съм имал тикове и все още ги имам но са доста по прикрити. Успях да овладея повечето от тях и живея нормално. Спокойствието и увереността единствено помагат да се чувствам добре, когато е така нямам тикове. За да има увереност обаче трябва да намерите нещо в детето си което то харесва и му се отдава и да го хвалите,, но трябва да е искрено. Спокойствието е трудно за постигане, не знам каква е семейната ви среда. Моята беше средностатистическа - на моменти стрес на моменти спокойно. Важното е да се опитате да го научите как са се самоуспокоява, защото вие няма да сте до него вечно. Аз като малък ако се опитах да спра един тик, избиваше на друго място и получавах нов. Нито пляскането, нито критиките помогнаха. С времето се научих да се самоуспокоявам, най вече в моментите когато съм с хора и да си давам свобода когато съм насаме. Успех....

17.   Госпожо това се случва в резултат на стрес - имам един колега с същите тикове - той е на 28 и е в инвалидна количка . Говори глупости - псува но това е в резултат на заболяването което има ( относно вашия син той сега е на 15. ) и при него ли се появяват такива симптоми.

19.   Аз съм дете на 12 години и имам тикове, знам какво е според мен, трябва много да го подкрепяте и да му обръщате повече внимание. Ако иска да ви сподели нещо вие го изслушвайте без да задавате излишни въпроси и да се натрапвате. На него най-вероятно му се подиграват в училище, както на мен и това не е хубаво изпадаш в депресивни състояния. Моля ви, помогнете на детето, защото то има нужда само от вашата подкрепа. Не му правете забележки и не го възприемайте като болен, защото така го карате да се чувства засрамен, слаб и почва да се съсредоточава в това и съответно да прави повече тикове.
Ще се радвам, ако съм ви помогнал! :)
И не забравяйте подкрепяйте го.

20.   15, този емотикон - смях и намигане, според теб е уместен, значи. Щом е така, да, заяждам се. Аман от безчувствени неграмотници като теб, като 12 и като 17 (то, пък не знае на кой свят се намира, ама и то да се изпляска).

22.   Момиче съм. Също имам тикове. Вие може и да си мислете че няма стрес. Но най вероятно има. Помислете сериозно върху обстановката вкъщи. Бащата да внимава, да не се кара, да не тропа. Вие внимавайте със скандалите вкъщи.