Споделена история от Семейство

Не можем да видим очите на сина си
Здравейте, всчики! Весели празници като за начало!
В тази тема ще разкажа за 19-годишният си син, който виждам веднъж на 2 седмици в най-добрия случай. Още когато навърши 16 години започна да излиза и да не се прибира преди 2 часа през нощта. Правехме му забележки, заплашвахме го и като че ли на пук всеки път се прибираше по-късно. Веднъж баща му го удари, защото при опит за разговор с него, той започна да вика и да обижда. Тогава изчезна за 3 дни от вкъщи, а аз се бях побъркала от ужас. Когато стана на 18 години вече дори не го виждахме кога влиза и излиза. Виждах го само когато не бях на работа, а той спеше. След това ставаше, къпеше се и отново изчезваше. Когато излизах за работа обикновено го засичах пред входа да се прибира. Не е бил на Бъдни вечер с нас от две години. Миналата година, по традиция, се бяхме събрали с най-близките си роднини - баби, дядовци, лели и братовчеди и без него разбира се. Прибра се в 4:30 от някъде, зверски пиян. Изложи и себе си и нас.
Тази година категорично заяви, че няма да се появи въобще, защото не смятал да си прекарва празниците с нас. Имал си собствен живот, в който ние не фигурираме, а животът му се състои в пиене, момичета, за които няма да използвам обидни думи и приятели с които може да върши само глупости.
Истината е, че ние го изпуснахме още когато беше маллък, защото го подлъгахме, че светът се върти около него и, че може и ще получава всичко, което пожелае. Сега горчиво съжаляваме, но и не знаем какво да направим, как да постъпим спрямо него.

Коментари

1.   Нищо не може да направите освен да го оставите да си троши главата вариантите са два или в един момент ще се вразуми или ще продължи да деградира средно положение няма. Гледайте само да не ви се качи на главите и да смята, че сте длъжни да го издържате до 50 г.

2.   Ами дайте му 6 месеца да си намери работа и да се изнесе на 6 директно го изритвате. Това наистина ще му помогне да осъзнае какво трябва да прави с живота си.

3.   Системата ще го оправи или затвори, а ако ли не улицата ще го оправи в буквалния смисъл. Жалко че ви е син и със сигурност много ви боли, но е хубаво да говорите с психолог и хора полицаи от които бихте срещнали разбиране и да търсите помощ.

4.   Приклещете го и го накарайте да говори - питайте го от къде е цялата тази омраза от негова страна, знае ли какво означава семейство, уют, какво са семейните празници, къде седи семейството и къде са приятелите. Защо не споделя, какво се е променило, употребява ли трева или други наркотици. Доста често родителите си казват "не и моето дете", но обикновено точно тяхното дете е проблемното и е наркомана, пияницата или комарджията в компанията. Не уточнявате в написаното дали е завършил или сега е 12 клас, но ако вече е завършил и по цял ден лентяйства без да учи, да се развива и да работи, то тогава се е превърнал в паразит, който вие трябва да унищожите - малко или много защото вие носите отговорност за него, поне нормално.

Вариант е да му спрете кранчето с парите и да го изгонете на квартира след като е толкова голям и със собствен живот, в който вие не фигурирате. Проблемът, е че по този начин можете още повече да го "изпуснете", особено ако има някакви зависимости, тъй като още повече няма да ви е пред очите и няма да можете да контролирате ситуацията.

Така че по-удачния вариант би бил постоянен контрол, че дори и навлизане в личното пространство и спиране на джобните. Какво имам предвид под навлизане в личното пространство? Постарайте се да разберете кои са всичките му приятели и какви са като хора, къде се събират, какво правят там, реално имат ли някакви зависимости освен алкохола, кои са родителите им, те срещат ли подобни трудности на вашите, интересуват ли се от децата си, знаят ли нещо, което вие не знаете? Друго - претърсете му стаята, но така че без той да го разбере. Опитайте се да разберете къде ходи и какво прави 24/7, дори и това да означава да го следите.

Истината е че всичкото това е трябвало да се направи още преди 3-4 години, когато е започнало всичко, когато все още е бил тийнейджър и тепърва е навлизал в тази компания. Още тогава сте го изпуснали и сега е доста късно, тъй като той спокойно може да заяви, че е пълнолетен, не се нуждае от вас и по собствена инициатива да напусне семейното гнездо. Тогава вече наистина ще бъде безнадеждно.

5.   Веднага му спрете паричките!

6.   Проблемът по всичко личи, че е във вас.

7.   Освен горчиво да съжалявате, друго нищо не можете да направите, вече сте го изтървали. Молете се поне да остане жив и то не в затвора.

8.   Щом като е имал "живот, в който вие не фигурирате", защо не го оставите навън някоя вечер без да го пускате? Щом е на 19 години, мисля, че не е задължително да го държите у вас. Той вече е частен гражданин в лицето на закона, може да извикате и полиция, ако започне да прави зулуми у вас. Една-две вечери навън ще му дойдат отрезвяващо. Тъкмо тази зима времето не е много студено.

Иначе като цяло мнението ми е сходно с другите - няма какво да направите, за да стане нормален и разумен човек.

9.   Той е на 18 нали? От къде има пари? Ако работи и е пълнолетен може да смените бравата и като се появи му давате срок за изнасяне примерно 1-2 месеца, за да си живее неговия живот и толкоз. Обаждате му се и го каните на празници в определени часове и ако дойде дойде. С времето или ще се кратно или ще свърши много зле, за което вие нямате никакво вина.

10.   Понякога едно дете бяга от вкъщи, защото чувства тежест или че не принадлежи на това семейство, че е неразбрано.
Вече е на 19. Някой от тези дни седнете двамата с него и проведете разговор, без обвинения, нападки или каквото и да е . Попитайте го защо се държи така и от къде е започнало всичко... защото се съмнявам много да си говорите с него.
И му кажете, че искате да живеете нормално и да имате нормална връзка, да се опитате тримата да поправите неща. Но това ще изисква и от него усилия, като например да оцени това, че на 19 години още може да разчита на вас, а не сте го изхвърлили да живее сам.

11.   Сменяте патрона на вратата и му оставяте 1-2 сака с дехите отвън.
Щом толкова знае - да се оправя сам.

12.   Ужас, , представям си каква е обстановката вкъщи, за да не му се стои на това момче и минутка при вас.

13.   Нека си троши главата - повечето момчета са такива аз съм същия като него. Но на 26 години и прекарвам само с баща си и сестра си , но отдавна живея сам .

14.   Единственото нещо, което можете да му предложите е упора, когато му е нужно. Но само веднъж. Тогава, когато наистина има нужда, с разговор, който да покаже много неща.

Ако има разум тогава ще се вразуми - ако не... не на всеки е писано да има семейство и живот като по книгите.

Тъжно, ама това са фактите.

Братан.

15.   Спирате финансирането и нещата се обръщат на 180 градуса.

16.   Съжалявам, че го казвам, но съм почти сигурна че се друса. Купете му комбиниран тест.

17.   По най-бързия начин купете от аптека комбиниран тест за наркотици и веднага го тествайте с урина. Съжалявам. Поговорете с него.

18.   Понеже ще откаже всякакви тестове, наблюдавайте зениците му, ако е изцъклен значи смърка някви гадории защото едва ли има пари за кока, а тя и коката е толкова кока. Ако се прозява, клепачите са му притворени изморен е значи пуши трева.

19.   Подкрепям мнението на хората със саковете с дрехи пред вратата и със спирането на парите.
Той най вероятно ще се забърка в тъмни схеми , защото друго не знае и не може. Ще полежи 1-2 годинки в затвора и после ще се прибере друг. Надявам се. Това е най добрия вариант и се подгответе за него. Били сте нереални като е бил малък , сега е ред и на вас а да видите реалността.
По лошия вариант е да си стои при вас и да се превърне в убиец с родителската му подкрепа, нещо което и в момента прави.

20.   До тук виждам, че повечето от вас не стават за родители и вместо да оправят подобен проблем биха го задълбочили жестоко. Ако слушате тези "съвети" очаквайте все по големи неприятности. :)
Момиче съм и подобно на вашия син, но от малко по ранни години тръгнах да излизам, да закъснявам, да не се прибирам и нещата ставаха по зле. Така се получаваше, защото винаги имаше скандали и естествено това ме караше все по малко да ги уважавам и да имам причина, да стоя в къщи с тези хора. Да сега разбирам, че като мой родители ги е било грижа, те са се тревожили, НО това го разбрах години по късно когато не ми държат сметка и аз съм съвсем различен човек, защото ако се прибера от дискотека никой не ми прави драми и това не ме кара, да излизам постоянно, а и вече приоритетите ми и акъла ми е на друго ниво. Всеки си има свойте моменти и вместо "конско", дразги и т. н. е най добре да започнете, да говорите с него като с приятели, НО не да давате съвети или така наречено да му наливате акъл, а да никакви разговори от рода на това къде ходи, кога се прибира, дали иска да си пропилее живота и т. н.
Оставете го нека да прави каквото иска, бъдете му приятели такива като неговите с който може да споделя без да се притеснява, без упреци, да няма да мине ден или два, но в един момент той ще се отпусне този период ще отмине с вас ще изгради наново отношения и повярвайте нещата ще са други. Така го отблъсквате, карате го да ви мрази, да прави повече дивотии точно сякъш на пук. Мисля, че като човек минал по този път, като младо момиче което знае акъла на младите мога да ви дам достатъчно полезен съвет.
Трябва да изградите отношения, да не му се бъркате в никакъв случай, защото младите са своеволни и ако не му е добре в къщи, в тази обстановка той ще бяга навън и вашето мнение по този начин никога няма да го уважава.
Не се гордея с нещата който съм правила, пътя по който съм минала, тревогите с който съм дарила близките си, но се радвам, че в един момент започнаха да не ми държат сметка, да ме разбират поне да се опитват, да премълчават, за да си запазим и изградим отношенията и всичко което е било ме е накарало да бъда човека който съм в момента. Може би не идеална, но пък аз се наживях, нагледах на глупости, опитах от живота от алкохол от какво ли не и тия глупости одавна не ме влекът от човека който вдигаше скандали, не се прибираше и какво ли не аз станах коренно различна. Споделям си много, аз почти не излизам, продължих да уча и то с желание, а на училище не стъпвах последно. Та послушайте ме, поне опитайте.
Надявам се, че и вашия син ще се осъзнае, но трябва да има и вашата подкрепа, тя е изключително важна, иначе докато не започне да ви има доверие и да ви уважава със скандали ще бяга, ще гледа хора който не са за пример и ще пропада. Примерно той излиза на дискотека направете коментар, че с този парфюм от далеч ще забърше някое гадже с усмивка нещо или вземете си вино, за вас кажи, че вие тази вечер ще сте на вино, предложете му да не иска и той ако каже, че той не пие или нещо грубо просто му кажете, че вие ще си го пиете, че като дама ви хваща и от него. Общо взето никога не бъдете на контра колкото и да не ви допада какво прави. Мога да напиша още много, но засега ще спра до тук, защото времето ме ограничава, та дори се извинявам ако имам грешки било то правописни или пунктуационни, но нямам времето, за да проверя написаното.
Пожелавам ви весели празници и ако мислите, че може да ми се доверите ще следя темата, но опитайте така гарантирам Ви, че ще има полза. Просто ще е твърде късно ако почнете с лошото, после ще е вече почти невъзможно, да оправите нещата и повярвайте той няма нужда от нападки, живота сам ще го научи. Децата трябва, да се опарят, за да проумеят кое е добро и кое зло. По повод празниците ще добавя само, че преди и аз не се прибирах дори, за тях аз със сигурност бях по зле от вашия син с години, а сега аз събирам всички и искам, да сме заедно, за тях искам да общуваме, защото си говорим така както с мойте приятели. :)
А сменянето на брави и подобни е стъпка към омраза, и това допълнително ще усложни всичко на пук на всичко ще тръгне към по зле и това е от опит. Лек ден

21.   Спирате кранчето, събирате му багажа и го гоните. Пълнолетен е да се хваща да работи и да си плаща сметките и квартирата да видим дали няма да му дойде акълът. Ако е наркоман както казват горните коментари за съжаление нищо няма да може да направите, не може да го вкарате насила за лечение ако откаже. Имах съученик тръгнал по този път с тази разлика, че родителите му работеха в чужбина, а той и по - големият му брат бяха оставени на грижите на баба им. В 11 клас изведнъж започна да не идва на училище, всички от класа се опитваха да го вразумят, дори класната ходи до дома му, но нямаше промяна. В края на годината остана по 7 предмета на поправка и лятото му мина в училище. За съжаление 12 клас положението не беше по - различно и всички вдигнаха ръце от него. Не завърши средно по - натам не знам какво се случи с него.

22.   Разбирам колко ви е тежко. Аз също съм със сходна история. Вече всичко е наред. В един момент на майка ми й писна и ми постави ултиматум-или да вляза в университет, или да се махам от вкъщи. Изнесох се и месеци живях по мизерните места на "приятели". Това стана веднага след като завърших гимназията. Това, което тя не знаеше обаче и което разбра след като й казах, беше, че бяха замесени наркотици и проблема там беше наистина много сериозен.
Е, слава богу, акъла ми дойде, макар и късно, защото не можах да издържа на мизерията. Зарязах ги тези хора и всякакви субстанции, влязох си в университет, върнах се вкъщи и към днешна дата всичко е нормално. Само майка ми си знае какво й е било, обаче.
Лошата компания винаги е като отворена врата за тези неща.
Съветите с теста по-горе, които са ви дали са добри. Следете за агресивност, за странни предмети в стаята му и ако се наложи предприемете крайни мерки, съмнявам се, че хората с които синът ви дружи са добра компания, съдейки по поведението му и моите наблюдения, минавайки по горе-долу същия път.
Желая ви успех!

23.   Пари от къде намира? Само не ми казвай, че вие продължавате да го храните, обличате, че и по-лошо да му давате пари за харчене. Спирате ВСИЧКО! Страх ме е обаче, че и за това е късно и ще започне да краде. За това, колкото и да е трудно, за известно време забравете, че имате син, пък дано се вразуми, но докато му позволявате да ви се качва на главите, ще става само по-зле.

24.   Синът ни преди 5 6 години напусна драматично дома ни, след като се шляеше насам натам, спеше по цял ден, а нощем стоеше на компютъра. Днес работи вече 5 та година, плаща си квартира и почти не пропуска ден да ни се обади. Да не говорим, че и финансово ни помага скромно. Идва винаги когато може да ни види, а със сестра си са много близки. Трябваше да е така. Липсва ни, но така той пое по своя път.

25.   "не може да го вкарате насила за лечение ако откаже. "

Но можеш, да намериш някой познат на познат, който е полицай, да го ошамарят и да го заплашат, че ще го натикат в затвора, ако го набарат. При братовчеда помогна!