Споделена история от Семейство

Това моето не е живот...
На 15 години съм, имах прекрасно семейство, всички ни завиждаха, бях страшно щастлива-имах си приятелки, имах си семейство, нищо не ми липсваше... Но след като свършихме училище започна кошмара моите родители почнаха да се карат-и накрая стигнаха до заключение, че трябва да се разведат. Мислих си, че това е най-страшното нещо на света, но не беше така, най-страшното предстоеше.

Нашите в последствие се сдобриха, всичко вървеше добре, докато един ден не започнах да забелязвам, че баща ми става неадекватен (режеше свещи, хвърляше тамян из вкъщи, ходеше постоянно по гробищата, и накрая започна да си говори сам). Ние с майка ми бяхме отчаяни, защото започна да става и агресивен, взехме решение, че е най-добре да влезе в психиатрия, но законите ни се оказаха твърде строги, нали сме в ЕС, от 20 дена чакаме решение от прокуратурата, а през това време той става все по-агресивен, не веднъж е посягал на майка ми, а мен постоянно ме заплашва, че ще ме отвлече.

Всеки ден трябва да викаме полиция да го усмири като изпадне в криза. Преди години е страдал от шизофрения, и мислим, че пак се е отключила болестта. Беше страхотен човек, даваше всичко за мен, но поради силен стрес му се отключи болестта. Страшно ми е тежко, че постоянно сме по институции, и давам показания срещу него. Много обичам баща ми, давам живота си за него, но ситуацията е такава... Майка ми взе решение да се разведе с него, и към декември месец започва делото...

Вече и приятелките ми не искат да ми идват на гости, защото ги е страх от него. Той се изнесе от нас, но пак идва да ни тормози, обижда и заплашва. Аз не мога спокойно да излизам, тъй като не се знае къде може да е, и какво може да ми направи. Много ми е тежко, вече даже не ми се живее... Най-лошото е, че живея с майка ми и баба ми и няма кой да ни защитава... Това просто не е живот...

Коментари

1.   такова е. не един брак е свършил в лудницата. Нека хората, които на всяка цена искат да спасят нещастния си брак да си вземат поука.
Авторке, нищо не можеш да направиш. Време е да продължиш напред, може би без баща ти.
И друго - бракът на вашите едва ли е бил щастлив и преди карането, но са търпяли заради удобството и заради теб. Не ги спирай вече да се разведат. Разбери, че баща ти и майка ти са ти родители и без да са съпрузи и спри да упражняваш натиск в насока запазване на брака (с какво ти помогна това миналия път? ).
Баща ти като се успокой ще се оправи. Лошо нещо е шизофренията и тя не може да е била „имана“ - шизофрерникът е шизофреник цял живот, но като се успокой, като се погрижат за него лекарите, а и като почне наново живота си, може би ще имаш отново баща.
Успех!

2.   От авторката: Благодаря много за изказаното мнение! Аз не съм се опитвала по никакъв начин да спра развода, наистина чувствах се ужасно, но си замълчах. Единственото, което ме интересува в момента е баща ми да влезе в болница и да почнат да го лекуват, но той не осъзнава болестта си, и трябва принудително да го вкараме в психиатрия, а нашата съдебна система е изключително бавна, и всеки ден се усложняват нещата...

3.   Някой те настройва дете, шизофренията един път отключи ли се не се заключва и отключва.
"взехме решение, че е най-добре да влезе в психиатрия" взехме или майка ти и баба ти взеха решение.
"мен постоянно ме заплашва, че ще ме отвлече" голяма заплаха няма що толкова ли е страшно татко да те отвлече
Това за свещите и тамяна също не е кой знае какво и без да го питаш "тате за какво е това" не го диагностицирай

4.   От авторката:Преди години е бил освидетелстван като шизофреник, и никой не ме настройва против него, защото когато повикахме Бърза помощ при поредната негова криза, те казаха, че заради жегата се е отключила от ново болестта му, но не могат да направят нищо, защото няма решение от прокуратурата, и не веднъж през това време е посягал на майка ми и ме е обиждал много пъти и как може да кажеш, че няма нищо лошо да ме отвлече, в такова състояние...

6.   Мъчно ми е за теб, мила. Сигурно ти е много тежко. Обичаш и двамата си родители. Живота ти изведнъж се е сринал. Шизофренията е ужасно нещо. Трябва да си силна. Опитай се да се отнесеш с разбиране към нещата. Виждам, че за сега се справяш добре. Дори приятелките ти да не искат да идват у вас, ти трябва да поддържаш връзка с тях, защото при такива проблеми в семейството приятелите са голяма опора. Имай предвид, че заведенията т. н. психиатрии в БГ са ужасни места. Казвам ти го, защото ако един ден баща ти влезе там - ти трябва да си му опора иначе може и никога да не се оправи. Не му обръщай гръб. Ти си умно момиче, ще се справиш!
Сис

7.   3, при шизофренията има кризи, които продължават няколко дена, през останалото време човека си е напълно адекватен и нормален. Може и 10 години да не е имал никаква криза и рецидив, и после да получи криза, в която да ги избие всички.
Към авторката, добро решение е взела майка ти да се разведе, но мисля, че тук не опират нещата до формалния развод, по-скоро трябва физически да се отделите от него.

8.   Съчувствам ти и не мога да си представя какво ти е! Мислите ми са с теб, не се отчайвай и бъди силна, миличка! Рано или късно нещата ще се оправят, ти не си виновна за нищо! Успех и сила ти желая!

9.   №7 учиш какво е шизофрения неправилния човек. Учиш авторката да изоставят разболелия се член от семейството макар да не си прочел темата "Той се изнесе от нас"
Вярвам за теб не е важно дали аз №3 знам какво е шизофрения или не. Ако за теб е правилно да изоставят/ отпишат разболелия се член от тяхоното семейство за мен не е. Това е болест, която, ако си пие редовно лекарствата ще си бъде нормалния нейн татко както го помни от малка. Ако знаеш всичко за шизофренията то би трябвало да знаеш, че един вид предразположеността към нея се унаследява и децата на такива хора са застрашени. Ще ти копирам изречение от научен труд.
Децата на болните от шизофрения унаследяват повишена уязвимост към неспецифични фактори на средата с негативно влияние (стрес), които, ако са налице, могат да благоприятстват отключването на болестта.
Авторке най неправилното нещо в живота е да изоставиш или да търсиш как да се отървеш от роднина или родител заради заболяване точно тогава човек има най-голяма нужда от близките си независимо от вида на болеста.

10.   От авторката: Благодаря за коментара номер 9, аз не съм изоставила баща ми и не мисля да го направя, а за това което говориш ти е за човек, който се е родил с шизофрения, а баща ми я разви от силен стрес, има разлика, за това мисля, че не съм застрашена да унаследя тази болест, поне така се надявам! Благодаря на всички за подкрепата!

11.   Авторке пишеш не живее при нас доколкото разбирам от теб не го искате от както е болен взели решение да го вкарат в психиятрия но прокуратурата неще вече 20дни. Това не е ли отхвърляне изоставяне добре заведете го на лекар давайте му редовно лекарствата приберете го което е най важно. Ако си пие лекарствата проблеми с него няма да имате но вие взехте решение да се отървете да го изгоните да го вкарате в психиятрия и дано е до живот.

Прочети в нета за унаследяването на тази болест повече неща вместо да говориш, че трябвало да си болен от бебе. Болеста се проявява най-често в тийнеджърска възраст но може да се отключи и много по късно и ти носиш ген който може да я отключи лесно у теб дано никога да не става но се пази от стрес и депресии моли се да не те изхвърлят един ден като него.

12.   според мен „щастливият“ брак е отключил болестта. Време е за разводче! Когато човекът започне да живее спокоен живот, ще се оправи.
Аз на мястото на авторката бих внимавала, бих се щадяла и не бих се ядосвала.
За в бъдеще бих решила да се изследвам много добре, преди да имам свои деца. Това е много лоша болест, а човекът не е виновен, че е болен!

13.   От авторката: Номер 11 ние не сме го изхвърлили, той реши сам да се изнесе от нас, една вечер при поредната криза блъсна майка ми на земята и почна да я рита и си тръгна, след това пак се върна при нас, ние му осигурихме спокойна обстановка, но той пак си тръгна и така няколко пъти, ние даже не сме си помисляли да го изхвърлим, а колкото до воденето му по лекари-той не осъзнава болестта си и един път казва, че е наложително да се лекува, като го заведохме веднъж почна да ни обижда и да ни крещи, че не е болен...

14.   Мисля, че си достатъчно умна, за да направиш правилните избори. Не се вслушвай в мнението на всеки, защото повече хора пишем, позовавайки се на собствения си опит, разбирания, преживявания, комплекси... А ситуацията си е индивидуална, баща ти е уникален човек, както всеки друг, ти и майка ти го познавате най-добре, и заедно ще намерите най-добрия начин. Знам само, че ако не направите всичко възможно да му помогнете, може цял живот да съжаляваш за това, и да ти попречи да бъдеш щастлива.

15.   П. С. 15 години е доста крехка възраст, не се чувствай виновна или отговорна за това, което се случва. Просто се опитай да обичаш, въпреки тази ужасна болест! Успех!