Споделена история от Семейство

Семейство без кола
Здравейте!
Има ли семейства с дете, но без кола? Как се справяте? Може ли и без нея?

Коментари

1.   Да, ние нямахме кола, когато бях дете. Ходехме с автобус из София и с влак на море.

2.   Понякога колата е бреме! Без кола се живее по спокойно и безгрижно. А с тези джигити на пътя, и живота ти става по сигурен без кола. Колко невинни и съзнателни щофьори избиха по пътищата.

3.   то че може - може, но не е удобно. Не сте мобилни, нямате възможност да отидете някъде, където няма обществен транспорт. Но ако за момента нямате възможност, разбира се, че ще изчакате

4.   Има разбира се, моите съседи имат 2 дъщери на по 12 и 15г и нямат кола, никога не са имали и двамата родители нямат книжки.
Колата е улеснение, но в никакъв случай не можем да я наречем задължителна. Все пак има обществен транспорт, има таксита, човек сам може да прецени за себе си колко му е нужна, и дали си струва финансово. Все пак автомобила е не малък разход и е възможно, ако няма да го ползват често, да е доста по скъпо от това да ползват такси.
Примерно, ако живеят близо до центъра на голям град, и двете баби живеят в града или в близкото село с редовен автобусен транспорт, ако самото семейство работят близо до дома си или от дома си, автомобил не им е нужен.
Разбира се моите съседи, както и аз живеем в центъра, близо до мола, на 800 метра от болница и т.н. но все пак аз имам кола, не я ползвам често, защото имам и служебен транспорт, но мога да си позволя разходите и ме успокоява удобството, че през уикендите мога да ида извън града в която посока поискам.

5.   Естествено, че може и да, има такива семейства. Когато чаках дете една позната вместо да се зарадва за мен ме попита няма ли да си вземем кола - същата няма нито мъж, нито собствена кола, нито създадено от нея семейство. Въпросът ти ми напомня нейния. :)

6.   Израснах в семейство без кола, на училище и на работа ходех пеша. Когато двете ни деца бяха малки, нямахме кола, беше ни по-трудно, но ги отгледахме. Но градът ни не е особено голям и разстоянията са преодолими.

7.   Израстнах в семейство без кола, не ми е липсвала като малък, но когато порастнах и си купих осъзнах, че колата дава свобода. Голямо улеснение е, и удобство, но в малките населени места. В София или Варна, колата по-скоро е бреме, градският транспорт е силно развит и е много по-евтино да се движиш с него отколкото с кола. В малките градове градски транспорт често липсва, и колата е разкош - можеш да отидеш бързо и лесно където ти трябва, или да напазаруваш добре в съседния град, ако в твоя нещо липсва.

8.   Познавам семейство без книжки дори. Не са се оплаквали досега. Карат колело в града, ползват градски транспорт и, естествено, влакове, автобуси и самолети за пътуване. Съзнателно нямат книжки и кола и не са казвали никога, че им липсва. Аз лично не искам да живея без кола.

9.   Аз съм на мнение, че едно семейство трябва да има кола, но разбира се ако финансовото му състояние го позволява. Моите родители са хора, които обичат да пътуват. От както се помня, при всяка възможност - събота и неделя или когато има 3-4, повече дни почивка - винаги ходехме някъде, било то на разходка в центъра на някой град, било то до някоя пещера, природен парк, манастир. Водили са ме на страшно много места и съм им изключително благодарна за това! Това нещо, тази свобода да пътуваш и да отидеш където и когато си поискаш, няма как да се случи без семеен автомобил. Да, има автобуси. Да, можеш да стигнеш от точка А до точка Б, но времето, за което ще постигнеш това е двойно на времето, което ще ти отнеме с автомобила, а това е от изключително голямо значение, когато разполагаш с 3 дни например. Спомням си, че когато ме водиха за първи път в Родопите по пътя за Девин спирахме на всяка отбивка, където се откриваха красиви гледки и се снимахме, смеехме, слушахме музика, пеехме. Тази частица на отдаденост на семейството, на сплотяването, на това да сте си само вие няма как да я получиш в градския транспорт, защото винаги ще има още някого с вас, дори и само шофьора да е. Не можеш да се отпуснеш така, както трябва, не можеш да си починеш.

Но ако сте от хората, които не мърдат от града, то тогава можете да минете и без кола. Но за мен това е груба грешка - по-добре да дадеш всичките си спестявания за почивка някъде, отколкото за смартфон за 2000лв., лаптоп или нещо друго материално, което след 2-3 години вече ще е загубило стойността си. Важни са спомените!