Споделена история от Семейство

Нефинансиращ родител/съпруг
Някой бил ли е свидетел или към настоящият момент на следният казус:
При активно работещи двама родители, единият да се прави на шут и да не му пука за финансовата издръжка на семейството?
В моят случай, на който бях свидетел в продължение на дълги години, казуса е още по-фрапантен. Въпросният родител(баща ми) в разцвета на силите си, най-вече през 90те, не помня да чух веднъж да каза - "платих тока, водата, телефона и. т. н. И това го казвам като син на родител, който тогава беше със стабилни доходи(едноличен търговец). Всичкият хомот се носеше от майка ми, дори и пълненето на хладилника и отглеждането на две деца.
Още по-странното в случая, че се касае за съпруг, който не помня да е завел жена си, и до ден днешен, на заведение, екскурзия и пр. Този съпруг не е посягъл на жена си, нямаше кредити, не близваше алкохол, не се събираше с авери да играе карти, табла, или пък да гледат мачове. Единствено даваше пари за цигарите си.
Куриозът след всичко написано дотук, че родителите ми са все още заедно след 40 години брак. И дори с малките си пенсии вече, промяна във споделяне на финансовата тежест няма!!!
Ще ми бъде интересно да чуя вашето мнение за такива семейни взаимоотношения, а пък някой може и сходен родител/съпруг да опише.

Коментари

1.   Баща ми нямаше фирма,но до ден днешен майка ми изпълнява и ролята на баща,преди го оправдаваше,че не е имал хубаво,здраво семейство изпълнено с обич и за това е такъв към мен и малката ми сестричка(вече сме големички).Но един ден и казах,че не зависи от какво семейство си важно е дали обичаш жената до себе си,следователно,ако обичаш тази жена ще обичаш и дечицата си!!!

2.   Не че нещо, ама ако е бил търговец с добри доходии, къде са отивали парите, щом не е давал за нищо и не е имал никакви пороци?

3.   Гледай и се учи!

4.   Е какво си прави парите баща ти? Колко цигари да е изпушвал, щом не е харчил за в къщи или за алкохол и хазарт, щом не е харчил по приятели, нито за семейството, къде са парите му?

5.   От Автора

Питате, къде са парите му?
Баща ми имаше огромен фетиш да обръща спестяванията си в долари! И до днешен, не знам колко са и къде се намират.
Нямам нужда и вече от тях...

6.   Това да обръща парите си в долари ми говори за човек, който има отключен страх от кризата през 90-те години, когато хората загубиха всичките си спестявания в левове. А щом майка ти е все още с него значи решението да пестят е общо, тоест той е успял да я убеди че действията му са правилни.

7.   Имаш право да обвиняваш баща си, разбира се. Но не мислиш ли, че е редно да обвиниш и майка си за това, че се е събрала и създала семейство с такъв като него?

8.   Не са добре подобни взаимоотношения.

9.   А ти, авторе, откъде знаеш, че те мълчаливо не са се разбрали за това? Тя да покрива текущите разходи, а той да осигурява спестяванията за старини. Звучи ми разумно. Ощо повече, че са се справяли. Ако майкат ти е имала затруднения, едва ли баща ти би ви оставил без ток и вода.

10.   Авторе, мисля че 6 е прав. Просто баща ти спестява за семейството, но това сигурно отдавна е излязло от рамките на нормалното. Явно майка ти го разбира и му помага в начинанието. Много е възможно да има някоя сметка или сейф с пачки долари, но ако продължават да не ги пипат и на стари години, то според мен цялата им спестовност е абсурдна. От друга страна ти като наследник някой ден може да получиш добро наследство, очаквано или не...