Споделена история от Семейство

Някой ли я наговаря или само на мен ми се струва?
Здравейте момичета/ момчета! Имам проблем с дъщеря си. Тя е на 11 години и вече е тинейджър. Явно днешните деца порастват по бързо. Та на темата... Решила е, че трябва да се разделим с доведения й баща. Да уточня- с него сме вече 5 години и половина. Разбираме се прекрасно. Нито се караме, нито се обиждаме. Работи като вол за нас и се опитва всячески да докарва доходи. С дъщеря ми си играеха докато беше по малка и беше щастлива. Прекарвахме си страхотно 3-мата. Но в един момент тя се отдалечи и реши, че едва ли не той е длъжен да върши всичко вместо нея. На мен ми се тросва, даже ръка ми е вдигала преди няколко месеца. Ще кажа, че тогава избухнах и и фраснах един шамар и тя отвърна не с един а с много. И аз озверях и и отвърнах. Много време не бях го правила. Не мисля, че е от тогава, защото това го говори и преди това. Всеки ден ме тероризира да се разделим с баща и и ми казва, че е с мен само за да има син. Имам и син на 8 месеца. Та къде бъркам? Знам, че не съм перфектната майка, но не може ли да разбере, че всичко е заради семейството? Има си всичко. Освен стая, защото сме малко кът с парите и не можем да си го позволим за сега. За това и работи мъжа ми като вол, за да се пооправим. Постоянно иска нещо. Като не й е угодно се сърди и ми казва, че я мразя и че обичам повече него. Все иска да ходим при майка ми. ( След раздялата във фантазиите и). Да е жив и здрав мъжа ми, че се труди за нас и не се оплаква. Нарича го глупак и идиот ама това вече не се търпи. Ако беше някой друг отдавна щеше да ни изхвърли от къщи. Нито е длъжен да я гледа нито са я храни. Можеше да ми каже че е само мое дете и да се оправям с нея. Но е добър човек и я обича. А тя казва, че го мрази. И това за раздялата ми сподели, че и нейната братовчедка била против доведения й баща. И тя искала да се разделим. Тя е на 12 и половина. Майка ми преди време й казала, че не й е баща и не трябва да го слуша и че е с мен за да ме използва. Може би преди 2 или 3 години. Тя не искаше да се омъжвам за него. Между другото майка ми е една от които много обича да се меси в нещата на другите. Не веднъж ми е разваляла всичко. Наричала ме е каква ли не. Но това е друга тема. Не знам какво да мисля. Дано като порасне още малко да мисли по трезво и да оцени този човек. Благодаря ви за отделеното време.

Коментари

1.   "Ако беше някой друг отдавна щеше да ни изхвърли от къщи. Нито е длъжен да я гледа нито са я храни. ...

Тя не искаше да се омъжвам за него."

Тоест, той ти е ЗАКОНЕН съпруг, но не бил ДЛЪЖЕН да гледа доведената си дъшеря!? Май на теб приоритетите ти нещо...

2.   Здравей, искренно ти съчувствам за ситуацията. Моите деца са по малки, но въпреки това ще си позволя да изкажа мнение.
Първо майка ти не е друга тема, а явно от там са тръгнали интригите. Тя може да е казала и други неща на дъщеря ти, за които да не знаеш. Децата могат да бъдат манипулирани без да разбират. Защо майка ти ти подлива вода по този начин и ти въпреки това допускаш ли я до семейството?
Второто което ми прави впечатление мъжът ти е описан като безгласна буква, добряк който ходи на работа и дъщеря ти не го уважава. Тя е приела, че той не й е баща, ти казваш, че той не й е длъжен и тук виждам грешка. А мъжът ти си ви гледа явно и не прави разлика между доведеното и родното дете. Но ти явно правиш и дъщеря ти се възползва. В моето семейство първото ми дете не е родно на мъжът ми с когото имаме още едно общо дете. Но, мъжът ми има пълни правомощия освен да се грижи и да се кара и на двете. Ей тука сте изпуснали нещата и дъщеря ти няма респект към него. За да го приема като татко, той освен, че трябва да се грижи финансово, нещо което децата не ценят ами и да е строг, грижовен, нещо пък за което може би не му остава време. И в тоя момент майка ти ти подлива вода. А ти затвърждаваш като казваш, че не й е длъжен. Напротив, длъжен й е, защото макар и доведен татко, все пак е родител. Вие сте двойка и всичко ви е общо. За това се казва доведен, но все пак баща. Дори доведения баща е много повече от родния, защото родния докато си развява гъза напред назад, доведения се грижи за детето.

3.   Просто си имаш работа със сърдито момиче в началото на пубертета. Разглезила се е, признавам. Невъобразимо е да ти вдига ръка и да лепи етикети на възрастни, това дете няма създадени авторитети.
Въпреки всичко, тя ти е дъщеря. Съветвам те първо да седнеш да поговориш с нея сериозно, както би говорила с възрастен човек. За родителя е трудно да започне да приема детето си за зряло, особено когато то не се държи така, но е важно комуникацията ви да е такава през нейния пубертет, за да изградите по-здрава връзка и да се разбирате. Имам предвид, че трябва да ѝ кажеш нещата, които си казала на нас и аргументите, които имаш срещу мнението на роднините ви за брака ти. После изчакай няколко дни и ако няма промяна, започваш с наказанията и виковете. Нямам предвид да крещиш като ненормална, но ѝ обясни на леко по-висок тон, че е неприемливо да се държи така с мъжа, които ви гледа и храни.
Не мисля, че е наговорена, но със сигурност се е повлияла от отношението на вашите роднини към втория ти мъж.

4.   Тук има два момента. Първо - разглезили сте много дъщеря ти. На тази възраст е редно тя да има отговорности като чистене вкъщи, на стаята й, простиране. Желязото се кове докато е горещо. Спирайте й джобните като наказание, ако сгафи. Сама разбираш, че тя е глезена и ако така се държи на 11, на 16 не ми се мисли. Жена съм и бях проблемен тийнейджър в цялата му палитра - секс, цигари, купони. Но на 11 още бях като овчица. Но ти си много права, че днешните деца са в пубертет от по-рано. 11 са новите 14. Другият момент - не ми е ясно защо, но майка ти я настройва против доведения й баща. Ще ти кажа защо не ми е ясно защо. По думите ти той е много добър човек, гледа доведената си дъщеря като свое дете, теб и общото ви дете. Пак за пример ще ти дам себе си. Дете на разведени родители съм и майка ми никога не намери човек, който да ме приеме, когато бях малка. Цитирам думите на единия й бивш приятел, а подобни бяха и на другите: "Чужди деца не гледам". Майка ти защо не осъзнава, че си късметлийка? Нормален развой на събитията е като семейство да имате и общо детенце. Със сигурност, още повече момичето ти е там често, я настройва. Не знам дали можеш да се справиш с това, възрастните хора са упорити, дали ако говориш с майка си, тя ще престане? Много зависи какъв характер е и тя.

5.   До номер 1: От авторката
Виж моите приоритети са децата ми. Не знам по какъв начин вече да я убедя, че той и е баща и друг няма и няма да има. Обясни тогава какви трябва да са ми приоритетите според теб.

6.   До номер 2: от авторката
Съгласна съм с теб, че е длъжен. Искам да кажа, че ако беше друг сигурно нямаше да ми приеме детето. Чувала съм много истории за доведени бащи, които не искат децата на жените си. Ще обясня и това с безгласната буква. В момента е такъв, защото тя не го допуска до себе си. Вече бих казала, че се е отказал от нея да съветва, понеже в нейната уста все е това, че той не й е баща и няма право да и казва каквото и да било. Или казва че я мразим или че той ме наговаря абе... Приказки от 1001 нощ.. та така. За това поисках съвет. Защото тя вече не приема и не предава.

7.   До номер 3: от авторката
Опитах и с това. Мисля, че доста е повлияла майка ми. Принципно не и давам причина да се меси в нашите отношения, но може дъщеря ли да се е оплакала от нас и така...

8.   До номер 4: от авторката
Мила опитах и това с майка ми. Тя има фикс идея да контролира всички ни. Ние сме 5 деца." Всеки трябва да има одобрение от нея". Ако ме разбираш. Мен това не ме интересува , но не мога да кажа на дъщеря си- не обичай баба си и дядо си и не ходи там. Ама май просто ще отрежа връзка и така. Моята връзка с майка ми не е нормална. Тя вдига пътърдий за всичко и ни вкарва в беля. Мен особено доста пъти. Няма как да разкажа и това. Прекалено много е. Не знам дали ще ме разбереш, но ако имаш такава майка ще знаеш, че е много как се нарича... Властна. Та така. Мисля си за психолог.

9.   Няма лесен изход. Изпусната е, разлигавена е. Постарай се с другото дете повече. Просто никога и по никакъв начин не ѝ позволявай да преминава границата - да го обижда или да ти вдига ръка. Ако трябва, спукай я от бой, щом опита нещо подобно. Да си мисли каквото ще, но да не си позволява открито такива неща, да ви предизвиква...

10.   Тотално сте изтървали положението с тази твоя дъщеря. Щом сте я докарали и до бой. Трябваше не ти, а мъжът ти да я ошамари по-здраво. И да се държи по-строго както с нея, така и с майка ти. Спрете да слугувате на малката глезла, да и давате пари и да и задоволявате всички искания. Карайте я да работи в къщи - да чисти, да пуска пералня, защо не да готви, учи я да прави сладки, напр., да си намери някакво хоби, тъкмо ще и остава по-малко време за баба и.

11.   Мисля че голямата ти грешка е, че казваш на дъщеря си, че този мъж й е баща и друг няма да има. Напротив, според мен трябва да си поговорите в обратна посока. Той не й е баща и тя никога няма да го възприеме като такъв, съгласете се. Децата имат идеалистична представа за семейството и истинският й баща, добър, лош, за нея е единствен. Може да й обясните, че сегашния се грижи за нея като баща и я обича, но да кажеш Това ти е баща и точка, само поражда съпротива. И още нещо... Предполагам, че дъщеря ти се страхува от това да не стане излишна в семейството. Тези изблици сигурно са започнали откакто сте разбрали че ще имате второ дете (за вас общо). Според мен тя се вижда извън вас като семейство и доста ще ревнува от братчето си, а може и да го тормози, защото вие тримата сте мама,татко и бебе, едно цяла, а тя не. Децата реагират агресивно когато имят нужда от помощ, внимание или обич.
Ж46

12.   До номер 11
Не. Изблиците са още преди това, но сега е решила, че вече може да говори каквото й е на сърце без да се притеснява. Нейния баща не го познава. Аз избягах от него когато бях в петия месец бременна, защото беше психопат и искаше да ме убива. Аве историй. Обяснила съм и че не знам къде е и дори да иска да го види няма как да стане. Според мен е баща този който порастява детето. Не ревнува от малкия пак казвам. Даже ми и помага понякога и го гледа за да свърша нещо в къщи.

13.   8, от 4. Разбирам те и моята майка е същата. Става доста сложно. Дали пък момичето не те ревнува от мъжа ти? Ревнува ли ви от бебето? Това е някакъв бунт нейн и този бунт си има корен. Нещо е станало, за да се настрои против доведения й баща, може би бебето и вниманието, което е нормално да е насочено към по-малкото дете? Може и разговорите с нейната братовчедка да оказват влияние. Може би ако някой страничен човек, на който тя има доверие я поразпита и после тайно ви каже, причината ще се разбере.

14.   До номер 13
Още когато забременях й обясних, надълго и на широко, че когато се роди бебето ще има нужда от повече грижа, понеже то не може да се оправи само. Горе-долу го прие. Баща й обаче един ден ни уплаши като къпехме заедно детето и беше сложил главата на бебето без да иска във водата. Държеше го с главата към водата и не се усети, че ръката му отива надолу. То и бебето мърдаше и се уплашихме и двете. Къпехме го тримата. Това го направих, за да може тя да бебето приеме по добре. Виждам сега, че е помогнало и го обича. Но за баща й не знам. Според мен се влияе много от братовчедка си защото ми каза:-Аз искам да се разделите и кака също." И я попитах тя защо се меси и не ми отговори. Дали юе ревнува от мъжа ми? Ми тя го правеше преди. Казваше ти слушаш тати, обичаш него мен не ме обичаш. Което разбира се не е вярно. Казваше го само когато не и угодя нещо. Не ей така. Не знам. Може би е и от тийнейджърските хормони. Много я тресът.

15.   Аз нямам деца и не искам да имам за в бъдеще ако имам дъщеря като твоята , просто не ми се мисли- добре че нямам деца. Защото не ми се мисли какъв баща ще бъда

16.   Заведете я на психолог. Ако нямате финансова възможност, говорете с училищния психолог.

17.   Според мен трябва да й наложиш някакви санкции, когато се държи невъзпитано, камо ли да ви удря. Тя трябва да разбере, че това поведение е в нейна вреда. Какви санкции-спираш й парите дожобните, взимаш й телефона, лаптопа, спираш интернета, наказваш я да не излиза от някоя стая, забрана да излиза с приятели и пр. Явно, че твоята майка не е читава и я настройва. В краен случай изгони дъщерята да живее с майка ти. И й възложи работа в къщи-да мие чинии, да чисти пода и пр.

18.   До номер 1- приоритет трябва да е дъщеря ти! И мъжът ти е длъжен да я гледа! И тя е длъжна да го уважава, както и теб! А вие двамата сте длъжни да я възпитате да ви уважава, особено ти!

20.   сигурно майка ти я настройва против теб и връзката ви.