Споделена история от Семейство

Майка ми май е алкохоличка и не се спира!
Момче на 19 съм, ще навърша 20. Майка ми беше най-добрият човек, когото познавам, но е имала НЕ лесен живот и в един момент се обърна към алкохола. От къде да започна...
Баща ми е починал от масивен инфаркт като съм бил съвсем малък, на една годинка, а брат ми на 5. Родителите на баща ми са починали отдавна също, а и доколкото знам никога не са били близки нито с него, нито с майка ми. Тя е била в майчинство с мен, когато това е станало, само нейните родители са й били опора (тя няма братя и сестри и т.н.), но вече пенсионери, а мама сама е отгледала две малки деца, тоест баба и дядо ни гледаха повечето време, но тя финансово изцяло говоря. Като бяхме в прогимназията и гимназията си спомням, че тя почна работа на 2 места и едното беше извън града, другото във и тя лавираше. И в интерес на истината винаги е била строго против тежкия алкохол, забраняваше ни и ни предупреждаваше, но бира открай време си обича. И тази бира, колкото и фантастично да звучи, се оказа ябълката на раздора. Края на 2017/началото на 2018 майка ми влезе в болница също заради жлъчка, доста тежко беше. Но след това си беше във форма да продължи работа, но просто тя си е решила да прекъсне явно и е дошло до гуша. Разбирам я. Брат ми работи и учи, баба й помага (дядо почина също), аз сега започнах работа като завърших, но.... Както тя ни е гледала, така и ние трябва да се грижим, но не мога да търпя алкохолизма й. Пие БИРА, друг алкохол мрази, но за пръв път виждам човек, на който от една бира очите му почервеняват и става друга. Крещи, обижда, псува, вайка се какъв тежък живот. То ми писна. С брат ми сме на квартира, за да сме самостоятелни, тя като се напие ни псува и критикува, че харчим пари само докато тя изнемогва вместо да живеем в нейния дом. Първо, то е гарсониерка тясна и дори квартирата е по-широка. Но роден дом е, не за това се оплаквам. А защото всеки път като сме там тя ни псува и прави на нищо, ако е пила бира. Баба си е на село, майка ми я ползва в момента и естествено, всички пари отиват за БИРА, излъга нещо направи и почна да взима инвалидна пенсия и покрива сметки и храна в дома си уж, но допълнително взима от баба вместо обратното, жена на 80 издържа жена на 50, това е. Ние се опитвахме по всякакъв начин контакт да осъществим и нормални отношения, но тя вече пие само бира и е ужасна, брат ми и сряза квитанциите, дори двамата за малко не се сбиха. Тази Коледа тя пияна крещеше пак и ни развали празниците, брат ми я обори, тя почна да налита да псува и бие, аз ги разтървах, а бабата ревеше. Това беше повратен момент и оттогава съвсем се отдалечихме. Брат ми каза, че няма да нарича своя майка една алкохоличка и ако направи нещо на баба, ще я унищожи. Аз все още като имам възможност й пращам по малко пари, а тя като е пияна казва, че й пращам като за бог да прости. Раздвоен съм хора. От една страна тази жена си даде всичко за мен, от друга тя не е същата жена. Преди имаше трезви моменти и ви казвам, ангел е. Тогава ми обеща да спре тъпата бира, но не спря! Сега вече не съм я хващал трезва от моя бал някъде миналата година. Обичам я, но обичам другото и аз. Иронията е, че когато имаше 2 работи и едвам смогваше беше най-милият човек, а сега алкохолът говори, не тя. Ами за мен дори от такъв лек алкохол ако има зависимост и негативно влияние си е алкохолизъм. Но тя НЕ иска да се лекува. Тя не го счита за проблем. Какво мога да направя? Виновни ли сме с брат си, че сме се родили? В неведение съм пълно. Чуваме се чат-пат (аз и тя само и баба се разстройва доста, а брат ми не говори с нея), не се виждаме вече. Много смотано подредих историята, но съм притеснен и искам час по-скоро съвет.

Коментари

1.   Здравей, авторе моят съвет е да не я оставяте. Знам че е трудно да се комуникира с човек к, който дори не осъзнава че има проблем. Тя има нужда от вас да я изкарате от този ад в, който е попаднала. На всеки може да се случи. Нее могла да издържи на напрежението, сама жена без мъж с две деца и стари родители. Работела е на две места без почивка или ако е имала такава нее била пълноценна. Постави се на нейното място аз лично ако бях на найно място още от отдавна да съм откачила. Силна жена е имай вяра . Не я оставяйте и говори с брат ти да не е нервак а да влезе в нейните обувки. Вместо пари да и давате копувайте хранителни продукти и в началото по малко бира една еднолитровка после кенче и после без. Изкарвайтея навън да има хоби. Копувайте и цветя да се грижи за тях, котка или куче, за да излиза навън. Вие сте й синове, знаете какво обича. Намерете и хоби което би и харесало

2.   тъжна история. А дали би могла да завети бирата с безалкохолна бира или да потърсите група за взаимопомощ, психолог?

3.   Нещата ще се оправят. Трябва само умирачката да дойде и всичко ще е по-спокойно.

4.   Без работа ли е останала? Една работа ще я стегне, без работа само ще пие. Баща ми беше алкохолик, но на работа никога не пиеше. Не отказа алкохола. Почина. Може би причината беше алкохола. Ако тя иска да се лекува, начини има. Само с обещание не става, това е зависимост, иска се лечение. Помогни и да намери работа, може да се стегне, да не е на етап да ходи на работа пияна, има и такива. Но колкото и пари да й даваш, ще отиват за алкохол, какъв е смисълът? По-добре да си ги изработва, на 50 е, не е толкова възрастна.

5.   Виж, уреди си собствения си живот. Тя е пълнолетна и взима решения за себе си. Добре е,че сте на квартира с брат ти,учи,работи,създай си свое семейство. Радвай се на живота. Не може да я промениш, нито да й държиш сметка. Била е силна, после е рухнала...Но това си е ниен живот, нейна карма, ако искаш. Не се меси.

6.   С алкохолик трудно ще се оправиш, особено щом не осъзнава проблема си. В крайна сметка тя е посегнала към бирата съзнателно, никой не ѝ е сипвал в устата на сила и така да е станала зависима. Трудният ѝ живот не може да е оправдание за това, разтуха се намира по много други начини, различни от алкохола или наркотиците.
Опитал си се да помогнеш с разговори и финанси, не си длъжен да си жертваш нервите и парите повече. Желанието за промяна трябва да дойде от нея самата и вие да я подкрепите в начинанието, но не можете да я излекувате без тя самата да иска. Другият начин е да я държите много изкъсо някъде, където няма да има достъп до алкохол, но не знам кой би се заел с това. Като за началото, спрете да ѝ давате пари, включително, ако е възможно, си върнете тези, които взима от баба ви. Ясно е къде отиват. Мислите, че помагате, но така само се допринася за проблема. Общувайте с нея, виждайте се и говорете по телефона, но като видите, че е пияна, моментално си тръгвате/затваряте и да ви потърси, когато не е. Няма значение дали е празник, колко сте пътували, какви са плановете. По никакъв начин не толерирайте това поведение, режете от раз. След 2-3 дни пак може да я потърсите и отново същия сценарий - пияна ли е, айде чао! Не я оставяйте да ви тормози, но продължавайте да се интересувате от нея. Ако това не подейства и не се усети, не знам какво повече може да се направи, което да граничи с цивилизованото.

7.   Ако тя не осъзнае че се е превърнала в алкохоличка, то нищо не може да и помогне. За жалост това е истината, но ако се осъзнае и има воля да се изправи срещу алкохолизма си може и да се справи с тоя проблем.

8.   Опитайте се да ѝ спрете парите, по такъв начин, че да има само за храна. Или вие ѝ купувайте храна и останалите неща от които има нужда една жена. За да сте сигурни поне, че парите ви не заминават за алкохол. Дръжте я изкъсо по някакъв начин. Примерно някой роднина да я надглежда.

9.   Възможно ли е майка ти да има някакъв психологичен проблем ?
За какво по-точно ви прави скандали ? Може би не може да свикне с мисълта ,че сте пораснали и живеете отделно ,а тя е сама ? Има и нещо като криза на средната възраст,когато човек си прави равносметка за живота.Явно ,тя не е удовлетворена от своя .
Кажи й ,че няма да общуваш с нея ,когато е пила и налита на скандали .Тя да си избере как ще се държи . Не изпитвай вина ,но опитай да подържаш някакви отношения на санитарния минимум.

10.   Хм. Не майка ми а баща ми имаше проблем с алкохола. Но преди година- 3 спря. Аз съм на 18. От друга страна с майка ми ту се караме ту сме в мир. И понякога я мразя, понякога я обичам. Така че 1 не си сам. -
Нито в проблем с алкохола, нито с емоциите към майка ти.
Може да ти е трудно, но според мен нещата трябва рязко да ескалират. Трябва да и покажеш, не с думи за жалост, а с малко по- грубо поведение, какво ти причинява със своя порок.
Ако с думи не става, чрез остро поведение е начина. Тя трябва да осъзнае че те тормози и че така заличава хубавите неща, които е сторила спрямо теб.
Върни и чувството за живот. Тя трябва да се гордее с теб и да живее нормално. И все пак говори с нея. Аз лично спрях да обръщам внимание и на баща си, заради предишните му глупости, а и с майка ми гледам да се държа по- хладно, понеже наистина са подлудяващи смесените чувства.
След такива моменти хората се отдалечават...
Сигурно ти е трудно да си мъжът в семейството, ако си нямал такъв пример.
Приеми го като тренировка за бъдещото ти семейство.
Като глава на семейството, понеже макар майка ти да е по- възрастната, очевидно се държи като дете, и като човек ти имаш правото да и се караш за това което смяташ за нередно. Понякога трябва да сме твърди и силни за да не позволим нещата да се объркат тотално. Бъди друг човек за известно време, заради нея. Защото ако не ти пукаше, щеше само да се оплакваш...
А ако те е грижа, ще действаш!
Бъди силен!
Успех...

11.   Моята майка беше алкохоличка, агресивна. Започна с вино и след няколко години го докара до половин литър водка на ден. Постоянни скандали и боища, разговорите с опит да се помогне водят до нищо, даже напротив, водеха до още повече скандали и бой. Тя почина 2008 година, когато бях на 16 години от цироза на черния дроб. Размишлявал съм как е можело да й се помогне, но за 15 години отговор не съм намерил. Трябват някакви божествени крути мерки за да спасиш своята майка, иначе за съжаление този път, по който е поела, води само до едно място.

12.   Не знам дали тя напусна работа или я махнаха, мисля, че е напуснала доброволно, но тя НЕ иска повече работа, хора. Казва, че й е зле. Буди съжаление и се нарича инвалид, а не е инвалид изобщо. Дори жлъчката й запазиха, ама тя ще си съсипе организма с тази бира. Мозъкът си съсипа почти вече. Получава си инвалидна пенсия и мисля, че от борсата пари и казва - “не ми давайте, стигат ми да си живея и да си умра спокойно”. Доколкото знам обаче са малко пари и колкото и да не искам, става ми жал, на баба също - и й пращаме. Ние отделно и на баба помагаме де, ама тя първо на мама прати, пък после. Да има за хляб, както се казва. И брат ми я обича дълбоко, но е по-корав човек и принципен, много се утежниха обстоятелства между тях. Според него тя си знае своето и винаги ще прибягва до алкохол. България не е чужбина, за да я вкараме в такава клиника, не знам тук дори дали има. И не ни обвинява, че живеем сами, а ни обвинява за целия си живот и това откакто пие, а ние винаги сме се опитвали да помагаме, в учене, работа и участие в домашните задължения прекарахме юношеските години, не сме били нехаещи. Тя като се напие почва да вика името на баща ми и да пита защо я е оставил, после псува родителите му, че са били боклуци и не са си погледнали внуците, купища обиди, после, че ние сме се метнали на тяхното неблагодарно племе от страна на бащата. Ние НЕ сме я предизвикали с нищо. Аз като говоря с нея, тя почва да се налага и ако тръгна да споря, крещи и псува, ако се съгласявам - реве. Как да й забраня да пие бира? Освен да я вържа? Как да я накарам да ходи на работа? Опитвал съм да я заведа на СПА или на ресторант, тя роптае, не иска. Иска си биричката и това е. Ще кротува, ще е добра и после бам, ще намери начин да си купи от някъде, хем знае, че лошо й влияе. Аз винаги бих бил до нея, но тя не иска това, иска ако може да й спонсорираме бирата и да ни прави на нищо. Тя вода не пие и други течности, даже външен вид придоби на алкохоличка. Иначе е много слаба, чудя се яде ли дори. Притеснен съм. Съседи и роднини забелязват и ми казват. Сега няма да я видиш да шофира (и слава Богу в това състояние само това ни липсва), а преди беше много умел шофьор. Хората забелязват и ни повтарят, ама какви мерки да взема? Тук Бог трябва да помогне. Ние и двамата учим и работим, не се правим на баровци по дискотеките, но искаме да успеем. Нима на нас не ни беше трудно? Но тя го използва като оправдание за пиянството си! Разбираме причината, но защо не спре? И все казва - “тя бирата даже не е алкохол, моля ви”. Как да не е, като те превръща в чудовище? Пък ако не държи, да не пие бе.

Авторът

13.   Майка ми имаше такива моменти, сега не е между живите. Не знам какво може да направите, но ви разбирам, тежко е освен да говорите няма какво да направите с алкохола дио никъде не е..

14.   Нищо няма да помогне. От собствен опит ти казвам разговори, скандали, бой, нищо! Ако намериш жена да бъде до тебе в тоя тежък път добре, но ние жените не обичаме да носим чужда тежест и то такава. Помисли какво искаш от този живот - да го отдадеш на майка алкохоличка, скандалджийка и побойница или да имаш собствено семейство. Аз не мисля, че децата са длъжни да отдадат своя живот и бъдеще за родителите си. Както ние сме създали свое семейство, така и децата ни имат същото право.
Имах брат 20 години по-възрастен. Инеженер с качества, позиция, заплата и красива приятелка състудентка. Пострада при производствена авария и се натрови с химикали, увреди му се спермогенезата. Тръгна надолу, без спиране, започна да пие до литър ракия на ден. Аз порастнах, татко почина от тревоги, мама също. В ония времена го лекуваха от алкохолизъм с хипноза и медикаменти, спря за 3 години, сложиха му ампула в гърба за две години, не издържа и му я свалиха. Не помогна. Пенсионираха го на 50 години беше развалина. За всички лечения подписах аз като единствен роднина. Не ме мразеше, обичаше ни с моите деца, беше добър човек, пиян плачеше. Всичко пропи, чрез съда го лиших от граждански права, за да не си продаде апартамента на мошеници 1992 г. Дадох го на старчески дом със медицински режим до София. Пенсията и наема от апартамента му стигаха. Там живна и прекара 12 години в ремисия. Още ми е мъчно за него. Моят мъж ме подкрепи в мерките, но помогна само престой под строг надзор и истински грижи.

15.   1, ама че кОпУвач се извъди!

16.   8, а друг роднина да в поДглежда?

17.   Авторе, за проблеми с алкохола в България се вкарва в психиатрия. Вкарахте я в болница да я лекуват.

18.   Кажи й, че ти е нужна и че те е страх за нея, че ти е единствена на света и имаш нужда от нея, кажи и че страдаш изключително много да я виждаш така, че искаш да спре да пие дори и бира, за да влезне отново във форма и децата ти да познават баба си. Кажи й колко много ти е ценна, как сърцето ти се къса и едвам успяваш да продължаваш без подкрепата й. Е така, ако трябва я лъжи, преувеличавай, накарай я да й е гузно; кажи й, че си сигурен, че тя има достатъчно воля и за двама ви, ако трябва кажи, че си скаран с брат си и се чувстваш съвсем сам и тя е единствената ти подкрепа, накар я да я избере живота заради теб (включи и бъдещите ти деца). Защото тя в момента не вижда за какво да живее. Обрисувай й един друг свят, нов, с внуци, където тя има място и е нужна.
Не разбирам как може да се напива от една бира, това ми звучи нереално, да не смесва и някакви хапчета с бирата?

19.   ПП Намирам за най-адекватен 1ви коментар. При алкохолика няма да стане със спиране на парите, без пари ще тръгне да рови по кофите, да иска заеми, да проси на вересия... защото липсата на възможност за алкохол ще обостри мисълта й точно как да си го набави, а не да го спре, ще се чувства още по-жалка и ще пропадне дефинитивно. Обаче, доколкото разбирам, тя не ви иска помощите, теи помощи дали не я карат да се чувства жалка? Трябва да успееш да я убедиш, че е нужна, че е силна и това е моментна слабост, която тя трябва вече да преодолее.

20.   Ангажирай я с нещо.
Работи ли?
Ако не работи, стоенето в къщи е пагубно.

Направи една молитва в църква, запали свещичка да се върне добрия и дух.
Ако живее сама, незнам, някой трябва да е край нея, да има контакти.
Но ако вярваш, ще се намери вариант. Някои слагат в алкохола нещо , за да ти опротивее алкохола, но какво, незная.

21.   Явно й е избил баланса, най вероятно я гони критическата. Говорете с лекар психолог, дайте й някакви успокояващи таблетки, явно е в моментна психологична пропаст.

22.   Много съжалявам за това, което преживяваш.