Споделена история от Семейство

14 дневна карантина в България
Здравейте, интересува ме това дали когато човек се върне от чужбина и го сложат под карантина семейството му което си е било в България дали също се слага под карантина или не? И ако сложат някой върнал се от чужбина под карантина примерно на 25 Май, ако тя примерно отпадне на 1 Юни продължава ли се карантината до 14-стия ден или когато отпадне и човека вече не е под карантина? Благодаря предварително.

Коментари

1.   А кога ще отпадне това с карантината след като се върне човек от чужбина?

2.   Да е под карантина, значи да е в изолация. Може да е в едно жилище, но да има отделна стая и никакъв контакт с другите хора там. Иначе всичко губи смисъл. Ама връщащите се от чужбина като цяло, са доста нагли хора и мислят, че са над закона. Открото казват, че не мислят да спазват. Жалко, че по този начин могат да пострадат съвсем случайни хора. Например колеги и ли хора, на които може да им се наложи да общуват с членовете на семейството.

3.   Здравей! Аз съм в чужбина и живо се интересувам от този въпрос, тъй като прибирайки се в България аз имам 1 месец отпуска и не е реално да го прекарам 14 дни под карантина (да не говорим, че даже не идвам от ЕС, където са рисковите огнища). Та аз проучих въпроса. Цялата тази работа е една голяма глупост. Няма логика. Прибираш се, но не те тестват още на летището и да те отделят ако си заразоносител. Пращат те под карантина у вас, където семейството ти е в постоянен контакт с тебе - тоест ако си заразен те пускат да заразяваш други, които не са под карантина и аразяват навън. Няма никаква логика. Даже е глупаво до немай и къде. Вместо като кацне самолета - веднага тест на всички на място - болния тук, здравите - довиждане....Второто - ако карантината падне на някоя дата, то автоматично се прекратява на всички поставени под нея по този начин (просто пристигнали). Аз отправих въпрос на Мин. на Здравеопазването и те ми казаха, че сегашните правила скоро ще се променят. От 1 юни пада а Гърция, Румъния и Сърбия. Вероятно от 15-ти ще падне за целия ЕС, а от 1ви юли за абсолютно всички. Затова аз просто реших да си остана навън докато махнат карантините. Има начин да се заобиколи това правило с 14-те дена, двама колеги се прибраха така и не караха никакви карантини, но не искам да влизам в детайли. По принцип искам да се знае, че заповедта на министъра на Здравеопазването е незаконна. Както за карантината, така и за глобите (големите).

4.   2, почти всеки има роднини в чужбина или познава някого, работещ извън страната. Да говориш, че са нагли е пресилено и грубо. Нагли са хората, които си бяха тук и мамеха с декларации и пътуваха постоянно.
Това с карантината дано отпадне. Имам близки извън страната и ги мисля как ще се приберат.