Споделена история от Семейство

За фамилията на бъдещия ми съпруг
Здравейте!

Имам ли право при сключване на граждански брак да приема фамилията на съпруга си без окончанието? Например, ако неговата фамилия е Георгиев, аз да бъда Кристина Георгиев, не Кристина Георгиева? Благодаря ви, модератори и коментиращи! Здрави бъдете!

Коментари

2.   Не. Без окончанието ще е поредната малоумна тъпотия. По- добре за теб, авторке, е да приемеш фамилията му с окончание, ако въобще обичаш този човек и имаш все пак някакво уважение към него.... Нямаш моралното право да променяш фамилното име на мъжа ти,когато ти ще го носиш, още повече пък това фамилно име да бъде без окончание. Без окончанието на фамилното име на жената преди или по време на брака, както и на момичета и млади жени показва лекомислено и несериозно отношение към самото фамилно име , така и непочтено такова спрямо семейството и рода.

3.   По- добре Георгиева, отколкото Георгиев. Все пак става въпрос за жена, която ще се омъжва, а не за момче или мъж, нали?

5.   Извън България ли живеете? Гледам че доста жени извън България премахват "а"- то от името, тъй като в съответните страни женските фамилии са без наставка за женски род и звучи по-скоро странно като я има и фамилията им заради нея се отличава от тази на съпруга. Та, ако сте извън България, не звучи странно и даже може да е по-практично като решение.

6.   От гледна точка на закона няма проблем да си Георгиев. Но, ако ще живеете в България, това ще ти създава много проблеми, защото чисто механично чиновниците ще те пишат Георгиева, ще решават, че е печатна грешка. После ще трябва да се разправяш. При първия ми брак взех фамилията на мъжа ми и това ми създаде куп неприятности, защото съм доста популярна с името си и продължих да се подписвам с него. Да, обаче хонорарите ми ги пускаха на Димова, а аз по документи бях Милева. Постоянно беше някаква каша. Сега при втория ми брак си оставих моята фамилия и няма проблеми.

7.   Напоследък няма един коментар по темата на автора. Започват се разни разсъждения, извън контекста на въпроса. Та по темата, може да се вземе фамилията на мъжа без окончание, това с решение на съда. В случаите, когато фамилията е с чуждестранен произход, звучи нелепо и. т. н. Преди сключване на брак се извършва цялата процедура.

8.   Пишете глупости, както иска така ще си запише фамилията. Как турците нямат окончания, а директно се пише само името, без окончания. Не й трябват никакви съдилища, това се прави при сключване на брак.

9.   Познавам много жени с четири имена.
Това също е решение.
Примерно Мария Иванова Лилова - Георгиева
Така и дипломите ако са придобити преди брака си остават актуални и няма нужда да се доказват, че са твои всеки път с документ.
Всички жени лекари, адвокати така процедират.

10.   И аз си мисля, че не би трябвало да има проблем. Пример: Весела Нейнски, Луиза Григорова-Макариев. Явно просто се взима фамилията буквално, така както е.

11.   " Луиза Григорова - Макариев"

А защо да не бъде Луиза ГригороВ- Макариев? Като ще маха окончанието на едно от двойните имена, да маха и окончанието и на бащината си фамилия, същото се отнася и за авторката.

12.   Българите ,понеже са много семпли и няма просто с какво да си почешат егото , почват да си измислят някакви превъзнесени имена , от които стават само за смях на околните .
Вложете малко мисъл в името-къде живеете ,как ще се произнася ,как ще звучат трите имена ,колко са дълги .Наистина ,ако трябва всеки път да се обясняваш как се пише името и защо така си решил , е доста досадно .Четирите имена за мен са тъпи .Само за да пишеш дълги фермани .

13.   Тук темата не е за бащината фамилия, а за фамилията на бъдещия съпруг.

Защо пак с лошо?

И какво неуважително има в липсата на окончание? Фамилията се взима чиста, че даже и дословно. По цял свят е така и никой не е ревнал, че го има за неуважение.

Някои жени си остават с моминската фамилия, както се казва, това би следвало да е "неуважението", ако изобщо има такова, а тук очевидно случаят е коренно различен.

Наистина не разбирам защо не се отговаря на въпроса човешки, а се търси под вола теле и 90% от отговорите са откровено заяждане? Нали е против правилата?

14.   Номер 16, не е по цял свят така. В славянските езици има родови окончания в имената съответстваши на пола на човека. Няма в западните езици (английски, немски и т.н.) и понеже цялата ни съвременна култура се формира от американските филми и сериали си останл/а с впечатлението, че така е навсякъде.
Имам познато полско семейство, в което жената носи името на съпруга си, но с окончание за женски род - той е Минаковски, а тя Минаковска. Същото е за руските и украинските имена. Просто такава ни е езиковата традиция. И да, сигурно може жената да вземе името на мъжа си в мъжки род юридически (признавам не съм юрист, а още по-малко специалист по семейно право), но проблемът е, че звучи много смешно, ако искаш даже префърцунено и снобарско. Един вид казваш: "Аз съм толкова екцентрична и авангардна, че трябва да изпъквам дори с името си от тълпата".

15.   Ако живеете в чужбина може. Това е практичен вариант за там... Но ако сте в БГ не е нужно. Защо във всичко трябва да сме като англоезичните. Ние си имаме наши закони в именуването, в езика, наши традиции и кое как да бъде. Ще звучи странно и смешно.

16.   Точно това се опитвам да обясня. Авторката не пита дали ви харесва. Никъде не питаше "харесва ли ви идеята".

Попита само дали е възможно юридически, дали има законово право на въпросното действие.

Тъжно е, че голяма част от хората раздават непоискани мнения и квалификации на килограм, а дори не влагат и секунда труд в това да вникнат какво точно се иска от тях, какво ги питат и прочие.

Нападнахте като бесни, а едва двама-трима осъзнаха какво ги питат.

18.   Сигурно може.
Но ако живеете в чужбина няма да е странно но в България ще е много странно. Хората не са свикнали с такива неща. Във всички западни държави май има окончание на а.

Луиза Григорова Макариев. Щом тя може може би да могат и другите.

19.   Да Ви имам ОКР-проблемите.
В чужбина всяко окончание е в повече.
Там е добре фамилията Гворгиев да е само George. Всяко- ev, -eva, --ov, -ova, -ski и подобни са в повече.

20.   Ако живееш в бг е абсолютно ненужно, създава объркване и изглежда префръцунено, смешно и тъпо. При славянските езици фамилията за жената завършва на "а".

Ако живееш в англоезична държава обаче звучи нормално да е точната фамилия на мъжа, бащата(за ДЕЦАТА) защото там пък ще се чудят защо е с "а" накрая. Техните фамилни имена са същите и за двата пола, защото не се променят по род. И все ще трябва да обясняваш.