Споделена история от Семейство

Как да призная на всичките си близки,че имам психически проблем?
Пиша тук, защото в последно време умирам отвътре. Страдах от депресия, анормално поведение и тежки спомени. Нямам проблеми в семейството, те са в самия мен. От малък съм по-кротък и това явно беше лошо-подиграваха ми се, не можех да отвръщам и всичко ми се отрази на куп с други лоши за мен събития -станах неособено общителен, затворен, саркастичен. Дори с най-близките си приятели не мога да разговарям като човек. След сеанси с психиатър ми откриха параноидно-личностно разстройство. Как да го кажа това на родителите си, ни приятелите си, аз съм с твърде фалшиво и голямо его, че не признавам нищо почти... Ако им кажа, ще ме смятат за изрод, за човек, който не може да бъде пълноправен член на обществото и това имам чувството, че ще отблъсне всички около мен повече, отколкото аз съм ги отблъсквал някога. На 24 съм, благодаря Ви.

Коментари

1.   Не е нужно да знаят, най-вече, за да предпазиш себе си. Ако някой ден в живота ти се появи по-специален човек може и да му споделиш.

2.   На родителите си трябва да споделиш ,за да са ти от помощ и подкрепа . На другите не споделяй с подробности ,защото за психичните състояния няма знания и подкрепа в обществото .За това , измисли за тях легенда , която е мъглива, за да не те одумват ,но да имат все пак предвид .Успех !

3.   Защо трябва да им казваш и защо смяташ, че ки непълноценни. Всички сме с аномалии. Успокой ке и не е нужно на никого да се обясняваш.

4.   А защо мислиш, че трябва да им даваш отчет ни в клин, ни в ръкав?

В живота има една максима - всичко, което кажеш, може да се използва срещу теб. Особено ако на някой нещо не му оттърваш вече.

5.   Щом мислиш, че отношението към теб ще е такова, не е необходимо да им признаваш каквото и да било. Да, подкрепящата среда от околните и най-близките би се отразила чудесно на твоето състояние, неподкрепящата пък обратно - би задълбочила повече проблемите ти. Щом си преценил, че ще се случи втория вариант - просто недей да им казваш и се опитай малко по малко да се измъкнеш от това състояние. Току-виж се появил и някой, на когото да имаш доверие, да споделиш и да си случат по-бързо нещата. А защо не отидеш при някой дъбър психолог да поговорите? Надявам се знаеш каква е разликата между психиатър и психолог.

6.   Толкова ме натъжава, че си мислиш, че си непълноценен член на обществото заради този проблем. Трудно се намира здрав във всяко отношение човек по принцип. Но проявената смелост при отиването на психиатър и търсенето на решение е за възхищение, още повече, че тогава не си имал подкрепата на семейство и приятели.

А и при сеансите си успял да си преглътнеш егото си. ;)

Защо не поговориш с психиатъра си как да споделиш на близките си? С родителите сигурно е малко по-трудно, защото в тяхното поколение изглежда рядко се говори по тези въпроси отворено. Но вярвам, че ако им кажеш, че имаш нужда от подкрепа, че минаваш през тежък период и им споделиш част от преживяванията си, това ще им помогне да те разберат.
Това са най-близките ти хора и ако имаш нужда да им споделиш, не е нужно да криеш. Вярвам, че те ти мислят доброто и няма да реагират, както ти очакваш.
Надявам се тези тягостни измъчващи терзания благодарение на усилията, които полагаш за личностното си развитие, скоро да бъдат преодолени.
Успех!

7.   И моята история е подобна. Обаче имах проблеми в семейството и не съм говорила с психолог. Страх ме е че ще ме диагностицират с нещо подобно на твоята диагноза или аутизъм(имам страшно много симптоми и в училище ми викат аутистка). Не си длъжен да казваш всичко на вашите. Ако ще си мислят такива неща за теб значи не те обичат истински.

8.   Не е нужно да им споделяш. Както и на когото и да било, освен на някой много близък човек -гадже. Ако можеш даже замини да учиш или работиш в друг град. Ходи сред природата, занимавай се любителски с изкуство, и не пий много лекарства по възможност, защото се привиква към тях. Обърни се към някоя религия или йога.

9.   То не е нужно да казваш на абсолютно всеки един човек, че страдаш от това параноидно личностно разстройство. Кажи само на тези хора, които трябва да знаят и ще бъдат до теб. Такива диагнози не са чак толкова страшни, колкото ти си мислиш. Ти се лекуваш, постъпваш отговорно към здравето си и се предполага, че това ще даде положителен . Плюс това състоянието ти няма да е от днес, то си е било в теб известно време, просто не си го знаел и не си имал възможността да го разбереш.
Не е хубаво, че имаш това разстройство, но е хубаво, че си открил корена на проблемите си. Сега можеш да се лекуваш, да се подобряваш. Близките ти просто ще разберат причините за поведението ти, което до сега не са можели да изтълкуват правилно. Сядаш кротко на масата при родителите си и им разказваш цялата история. Какво те е тревожило, защо си отишъл при психиатър, какво сте говорили, как са те диагностицирали и сега какво следва. Не е срамно. Може да отидеш и при друг специалист, за да получиш второ мнение. Всичко ще се оправи. Вече имаш отправна точка, оттук-нататък само ще растеш.

11.   Кажи на родителите ти, за да ти бъдат подкрепа.

12.   На приятели и познати е тотално безсмислено да споделяш. Това не е чужбина да има тип къминг аут и хората много да те подкрепят. Виждах през годините как подобни хора ги изолират и им се смеят зад гърба със същите усти, утря с които правят св.... по кенефите. Свинско общество. Подобни признания за излишни.

13.   Да и аз мисля така номер 12. Непознатите няма да го разберат.