Споделена история от Семейство

Как успявате да си купите жилище ?
Пише ви мъж на 31 години, който работи от дълги години в малък град със заплата 750 нето.
Интересно ми е как успявате да си купите жилище, когато цените са обявени в евро, а нашите заплати ни ги изплащат в лева??? !!!
Кой изобщо може да си позволи да плати 25 хил евро за едностайна панелка в най-забутаното място на скапаната ни държава? !
Работя по 12 часа 5 дни в седмицата - взимам там някакъв мижав бонус от 50 лв, а работата ми е много отговорна!!!
Инвестирал съм 8 години във висше образование (имам 2), а едвам накрая на месеца ми остават 50 лв. спестени!!!
Живея на квартира!
Гледам как държавата ми удържа около 200 лева от фиша за заплата за някакви измислени неща, които НИКОГА няма да използвам - нито ще доживея пенсия, нито получавам качествено обслужване от здравната ни система, където ми се е случвало да плащам един път на касата, а втори път под масата, за да не ме оставят да умра окалпазанен (Имам 2 операции), НО не съм си взимал болничен, за да не ме уволнят!!!
Как успявате... КАК??? !!!

Коментари

1.   С докторантура и после работа по специалността в чужбина. По-късно с намиране на партньор също с докторантура в тази чужбина. И се намират сродни души, които просто не харчат за глупости и се оказва, че преди да се срещнем сме поспестили нещо за 10 години научна работа като компютърни специалисти.... И като станахме на по 40 и 45 успяхме да купим собствения апартамент в западна столица - без кредит, слава Богу... Преди това съм живяла 10 години сама под наем за 1000 евро на месец...във втората чужбина. В първата- 5 години като докторант с много по-малко пари, местейки се от кватира на квартира... Нямах финансова подкрепа от родинтели, откакто съм в чужбина (от 1998ма), даже аз им помагах и все още им помагам. Та така стана при мен. За много хора не е лесно, но поне при мен стана възможно, пък било и на 40.

Все още имаш време, но трябва да намериш по-добра работа! Инвестирал си в образование (като мен), използвай добре тази инвестиция!!!

Ж46

2.   С ипотечен кредит. Самоучастието ни беше 15 % от сумата, останалото с ипотека - месечната ни вноска за собствено жилище в момента е по-малка от наема, който плащахме преди това. Живеем и работим и двамата в София. Да, заплатите са по-големи, но и цените на жилищата респ. наемите са доста по-високи отколкото в малките градове, така че ситуацията би трябвало да е сходна с твоята.
Не е нормално да работиш по 12 часа 5 дни в седмицата на толкова отговорна и стресова позиция за толкова малко пари - разтърси се за нещо по-добро, със сигурност ще намериш. Ниските заплати се поддържат точно, когато работодателите виждат, че хората са съгласни да ги гърчат така за смешни пари. Ако всеки квалифициран има достойнство и не пада под определена сума и държи да му се плаща извънредния труд, това което описваш няма да се случва.

3.   Аз лично, за да не взимам 750лв нето едно време се изнесох от нас, записах унивеситет в София, живях на мизерно общежитие дълги години, а доходите ми идваха само от стипендии и сезонна работа. Ядях само филии. Заслужаваше си. Пари да си купя апртамент кеш не съм събрала, но съвсем спокойно си изплащам ипотечката. Само имай предвид, че в София едностайна гарсониера не е 25к евро. Ти явно не си го направил това, но пък е вариант да си намериш партньорка, да си обедините доходите и да си купите нещо общо, но пак на ипотечка.

4.   Как... Ами никак. Младо семейство и сме си на квартира. Докато си сам е добре, но с дете е много гадно да се чувстваш бездомен. От друга страна само мисълта за ипотечен кредит ми доказва на мен лично огромен стрес, имам познато семейство, купиха си много хубава къща с кредит, известно време след това мъжът получи удар, 30-годишен и за ден си отиде. Жената остана с малко дете да изплаща огромен кредит. И в двата случая е гадно, колкото и да се разсипваш от работа, не всеки може да получава огромна заплата, че спокойно да си купи жилище.

5.   Намирам някой богат чичко, който да ми пълни кредитните карти. :)

6.   За много българи единственото решение е късмет — наследство от някой родител, баба, дядо. Евентуално продаване на наследеното или нанасяне в него. Ако нямаш този късмет, очакват те кредити, ипотеки и т.н. Стрес, притеснения дали ще съумееш да изплащаш тези пари толкова години.

Ако искаш много, поемаш риск. Ако не — мъчиш се цял живот на квартира, давайки по 300 лева от заплатата си, или живееш доживотно под един покрив с половината рода, които единствено подсъзнателно желаят да бъдеш зависим от тях тъй като те самите се чувстват зависими вече на стари години от твоята помощ.

Ж20

7.   В България се купува жилище така както в почти всяка друга държава - с ипотечен кредит.

8.   Ами аз си купих двустайно чак на 47 г. със спестявания и доплащане с кредит. В България ей така виждаш кои си купуват апартаменти и вили на килограм - крадците, мошениците, урвите и политиците!!!

9.   Много просто авторе- в чужбина.
1. Заминхме с приятелката ми преди 5г. Грубо казано, на година спестявам чисто по 5хил. паунда. Това са грубо около 10-12хил лева. 5 години х 10хил = 50 хил лева.
2. Наследствени пари. Баща ми вече не е сред живите, не изкара до пенсия, но пестеше. От него имам 3хил. долара и още няколко хилядарки в лева.
Земи и имоти нямам, освен един апартамент в който живее майка ми.
Това е авторе. Казвам ти го съвсем открито, без разни тъпи мотивационни речи.

10.   Как? Те всичките са на кредити бе брат. Къде си видял някой да е успял?
И междодругото защо си на квартира? Така се губят много пари.

11.   Следвах редовно в ТУ София и работех на пълен работен ден като програмист от първи курс. Към края на следването имах заделени към 45000лв, теглих заем и си купих жилище.

12.   Ами как?! Ние лично с жена ми като работим в чужбина. Взехме си къща с ипотека и сме изплатили вече половината. Но, вместо да изплащаме всичко, решихме да си стоим на намалената ипотечна вноска и да пестим пари, с които се надяваме след година и половина да си купим едно жилище и в България, където ходим почти всяко лято за месец.
Друг вариант освен да работиш в чужбина или да си моряк е родителите да ти помогнат с някой лев, да получиш наследство някакво или да вземеш заеми и ипотека. Но, като цяло е трудно да, именно затова много хора работят в чужбина.

13.   "Интересно ми е как успявате да си купите жилище, когато цените са обявени в евро, а нашите заплати ни ги изплащат в лева??? !"
Ами неква българска селска простащина е ...
Отиди в банкатаи ще ти обменят левата в Евро.

Ако не ти стигат - преквалифицирай се, търси си по-добре платена работа, втора работа, започни някаква търговия, услуги, каквот и да е.
Ако не вярваш, че ще докараш до пенсия и не позлваш здравни - минавай на черно направо, или поне на сиво.

14.   Тези дето работят извън страната или взимат много или с кредит. Аз също не мога да си купя. Такъв е живота.

15.   Не е проблем жилище, а защо си там с такива доходи.
Търсиш ли друга работа, където освен доходите и условията да са по-добри, да можеш да ползваш болничен и работиш според българското законодателство 40 часа. Около този град няма ли някъде по-добра алтернатива? Мисли в тази посока, а не за крайната цел.
Преди 5-6 г. изпратих 50 св-та за ден, бях притисната и започнах работа за 600 лв., нещата не бяха добре, работех колкото за осигуровки и джобни. Работа нямаше, дори и в голям град, като София. Имах сериозен опит и нищо. В крайна сметка, заминах извън България. Просто търси варианти.

16.   Кредит

17.   Много хора бачкат по корабите, ама за мен тоеа е прекалено гадна работа и не смятам, че си заслужава

18.   Аз съм на 45г. и нямам собствено жилище. Не виждам и начин да си купя такова. Заплатата ми е малко по-висока от твоята. Работя и живея в София. Под наем съм.За мен мога да ти кажа

защо не успях да си купя. Но едва ли е важно. Мога да ти кажа как хората около мен успяха да си купят жилища
1. Намериха си стабилни партньори, създадоха семейства, теглиха кредит и с 2 заплати изплащат, а някои вече изплатиха кредита.
2. Отидоха и работиха в чужбина, спестиха пари и си купиха жилище в България.
3. Отидоха да работят и живеят в чужбина, взеха кредит и купиха жилище там.
4.С пари от наследство или помощ от родителите.

19.   Аз лично имах късмета, родителите ми, които от дълги години са в чужбина, да ми помогнат с първоначалната вноска и после изтеглих кредит и си го плащам до днес.

Истината е, че в България освен ако няма помощ от вън, средностатически човек трудно може да си купи жилище дори с кредит, защото даже за едностайната панелка, която споменаваш (друг е въпроса дали си заслужава панел), ти трябват поне 15-тина хил. лв за самоучастие и нотариус, отделно поне още толкова за ремонт и обзавеждане. Как се събира подобна сума със 750 лв заплата и то под наем? Да не говорим, че някой ден ако имаш семейство, с такава заплата изплащането става доооста трудно.

Не знам какво толкова те държи на тази работа, но 12 часа работа за 750 лв те обрича на вечна мизерия, остави жилище да си купиш. Първо трябва да започнеш от работата, защото ако продължаваш с нея, никога нищо няма да купиш. Явно родителите ти не могат да ти помогнат, щом пишеш темата, затова минавам на останалите варианти.

Вариант 1 - преквалификация. Сигурно половината ще кажат да станеш ИТ, но не всички стават за това, а и за да станеш, ти трябва много време и пари за обучение, които явно нямаш. По-лесното е да станеш тираджия международни превози. Просто изкарваш категория и това е. Работа има и все добре заплатена. Взимат по 4-5 бона, които почти изцяло се спестяват, защото нямаш разходи за квартира, сметки и т.н., само за храна, която ти е 200 евро на месец. Че ти въпросната панелка ще я спестиш за година и дори кредит няма да ти трябва.

Вариант 2 - чужбина. Това е по-трудният вариант, защото минава време, докато си стъпиш на краката, понеже ти трябва време да научиш езика и да придобиеш квалификация, ако нямаш такава. Ако нямаш познат там, трябва да отидеш с фирма, а това означава първите няколко месеца да работиш, колкото за наема и храната, понеже те удържат голяма част от заплатата, през това време да понаучиш езика и чак тогава да почнеш по-нормална работа и да пестиш повечко. Езикът можеш да научиш и от България и то безплатно, има такива сайтове, поне за по-популярните езици. Но ако ще е чужбина, гледай да не е нещо от сорта на Испания, Италия, Гърция. Там пари по-трудно се правят. Към Германия, Австрия, Холандия, Белгия, Скандинавия се насочи.

Вариант 3 - отиваш в голям град като София например, ако трябва и се преквалифицираш. Бачкаш на 2-3 работи, изкарваш едни 2-3 бона, харчиш 1200 с наема и пестиш. Ти и сега реално бачкаш на 2 работи с толкова часове.

20.   С бизнес. Доста години блъсках и блъскам здраво, тази година купихме голям апартамент на централно място в нашия град. Цената му е над 200 к, имам да го изплащам още година-две, като общото време, за които съм му изкарал парите ще е около 5 години.
Проблема в теб обаче е друг, звучиш като убитак. Първо 25 к евро за едностайна кутийка е цена само в София, при това в скъпите квартали, второ ако си завършил някакво смотано образование като египтология или азърбейджанска филология е нормално да буташ за 750 лв. Има достатъчно добре платени работи, по кораби, шофьор на тир или някъде в чужбина, където за 4-5 години можеш да спестиш парите за един нормален апартамент. С мрънкане обаче няма да стане, очевидно.

21.   Смени си работата човек, това че си учил висше образование не те прави по специален от другите хора. Особено щом взимаш 750лв. Таксиметров шофьор в малък град поне 1200лв, кадрови войник 900 стартово 2 мисии и имаш апартамент, шофьор на тир 2300 евро, ИТ сектор от 2000лв нагоре, доктор, адвокат, земеделец и до утре мога да ти изброявам професии, ама на вас висшистите всичко ви е под нивото и затова работите най ниско платените работи и ви експлоатират като кучета.

22.   абе хора, не усетихте ли, че тази тема е поредната съставена с цел проучване, дето ги пускат тука разни скучаещи и въобразили си, че прочитайки разни коментари от нета могат да добият реална представа за хората, животите им и.т.н.

23.   Вместо да даваш всеки месец пари за наем, вземи ипотечен кредит и същите тези пари ще ги даваш за себе си. Тоест ще се трупат за теб, а не за някой хазяин. Никой не купува жилище с кеш. Е, освен някой престъпник. Всеки нормален човек у нас и по света взима кредит. Ти имаш работа, стабилен доход, прозвъни в банките и провери какви са възможностите ти за покупка на жилище. Едни приятели взеха потребителски кредит, за да платят първоначалната вноска на жилището им, и изтеглеха ипотечен кредит.

24.   Просто работиш мизерна работа. Крайно време е да минеш на 1200-1300 поне. А за цените в евро - така са за да звучи по-малко числото. За двете висши по-добре не споменавай, че не звучат добре. Човек с 2 висши и малка заплата - класически нещастник. Колкото повече го коментираш, толкова повече си осигуряваш подобни предложения (като сегашната заплата). Все едно казваш: Аз съм нещастник и се съгласявам да работя за малко пари.

25.   До номер 1, аз съм докторант в чужбина, както и Вие сте били. Но за първи път чувам някой да казва, че е инвестирал в образование, говоря за лична инвестиция, а не като кухата реплика на политиците, че инвестицията в образование е най-сигурната инвестиция или нещо от този род (това постоянно го чуваме по телевизията). Лично аз никога не съм гледал на учението като на инвестиция (нито финансова, нито като време, нито като вложени усилия), а само и единствено като на удоволствие.

Конкретно по темата, най-лесният и естествен начин (освен наследство или подарък от родители) за закупуване на жилище е чрез ипотечен кредит. Дали ще живееш под наем или ще плащаш вноските по кредита е почти еднакво скъпо. Сега все още си на възраст за 30 годишен кредит, така, че напускай работата си и си търси нова я в София, я в друг голям град като Пловдив или Бургас. А ако не си доволен и тогава, поне ще имаш време да учиш някакъв език, а не както сега само да се бъхташ и да излезеш в чужбина. Истината е, че е трудно, а и сега с тази корона криза стана още по-трудно, а цените на имотите упорито не искат да падат.

26.   Купих апартамент на зелено (600 евро за кв.м.) от София за общо 115 000 лв. Тогава бях на 23. Как спестих толкова? Работих в чужбина няколко години като готвач и обслужващ персонал. Работих много часове, останах в мизерни квартири ( по едно време бяхме 6 души в една стая), търпях унижения от хора-боклуци, купувах само най-важното, без хвърляне на пари на вятъра за неща като модерни телефони, скъпи обувки, скъпи дрехи, коли, кафенета, дискотеки и т.н. Беше страшен гърч, но успях да събера необходимата сума и платих всичко без да се занимавам с ипотеки, заеми и т.н.

27.   До 1

Искам да добавя, за младите читатели, котио може би биха последвалиподобен път. Не закайте за докторантури. Направо, ако можете, ако имате роднини или може да накарате родителите си - още на 16 в чужбина в тамошна гимначия.

28.   Заминахме със мъжът ми в чужбина и за 4 години си купихме.В Бг освен кредити няма друг шанс

29.   Авторе търси място с добро заплащане, не оставай в малко населено място. Нямаш никакви перспективи и възможности. Хората по света търсят добре платена работа, не да стоят в родното място. Приказките за еко, био и чистия въздух са за имащите пари. За да имаш жилище ти трябват 1500 поне на месец с 25 годишна ипотека. Ако намериш твоя човек сте двама за добро и зло. Ипотеката за 45-60000 Е на месец е около 550 лв. Малко над наема. Не купувай скапан апартамент или в рушаща се сграда, цената ще скочи.
Да отидеш в чужбина? Ако професията ти е конвертириема и знаеш чужди езици става. Но там винаги и след 10 години си чужденец, от собствен опит знам. Да купиш имот в чужбина? Ако имаш над 6-7000 Е доход става. Племенникът ми взема 6500 Е в Франкфурт и си купи апартамент с ипотека. 2500 на месец

30.   Тези дето казвате, че в България всички си купуват жилищата на кредит, много се лъжете. Явно средата ви е такава. Аз познавам само един човек, който си взе жилището на кредит. Останалите ми познати, приятели, роднини и аз сме си ги купували кеш и не разбирам защо това е проблем. Излезте си от зоната на комфорт и започнете да правите нещо, което не е робство. Около вас има толкова много начини да изкарвате пари (легално).

31.   30, и какви са тия начини освен помощ от родители. Не всеки може да е бизнесмен, ИТ или му се обикаля по тировете.

32.   Вие се чудите за едно жилище как се купува, а колко обяви има за жилища под наем - собствениците им имат къде да живеят явно. Излиза, че има много хора, които имат повече от едно жилище. Ако си взел ипотека, нямаш наследство и не се занимаваш с нещо доходоносно, значи с едното жилище и ще си останеш (ако успееш да го изплатиш).

33.   А какво да кажат хората в Англия например? Един двустаен апартамент е от порядъка на 120-180 хил. паунда. Направи го по свой вкус с отделно още 20-30 хил. паунда. Хората работят за 9 паунда на час и много от тях са принудени да работят на втора работа от която им се вземат 28% от заплатата ако имаш договор, затова повечето тръпнат на черно. Стегнете се моля ви, никъде няма лесно, но е по-лесно да се оплакваш.

34.   33, защо бе? 120 000 паунда са ти 500-600 паунда месечно вноска за 20-30 г. кредит. Двама работещи в семейството за по 1500 паунда, не могат да си го позволят, така ли? А как си плащат наема тогава, като той дори е повече? Умирате да преувеличавате колко зле е в чужбина и че едва ли не трябва да сме благодарни на българската мизерия. В Англия поне ще си вземеш нещо, което не е миризлив панел на доизживяване от бай Тошово време или "ново" строителство, лющещо се, преди да е приключено и с криви стени, което ще се изравни със земята при първото земетресение от 4. степен. Още малко ще ги изкараш, че горките няма какво да ядат.

Сравни и заплатите и качеството, а не само цените. Тук с 350 паунда заплата викаш, не е проблем да купиш жилище на почти същата цена като в Англия, а? Ехеее, 'убавец.

35.   Авторе, обмисли преместване в по-голям град, където би могло да има по-голямо търсене за това, което си учил и работил. Или преквалификация с учене в свободното време. Как си купих малко жилище в София? 20% самоучастие събирано с години от заплати, остатъка с кредит. Освен месечните вноски, се опитвах да събирам пари и внасях по главницата, за да намалявам срока на кредита и лихвите съответно. Чудя се на хората в София, които са склонни да плащат 500-600 лв наем, но не и да си купят жилище с кредит, защото рискът бил много голям. А да плащаш едни пари в джоба на хазяина да не е по-добре? Пак има риск да останеш без работа, но накрая нямаш нищо, ако си бил под наем. Разсрочих месечните вноски на 500 лв, колкото ми беше и наемът на месец в Младост. И никак не съжалявам, но тънкият момент е да вземеш тип жилище, което можеш да си позволиш да изплащаш.

36.   В Германия колега от моята фирма - голяма европейска, живее на 30 км. от Франкфурт в къща, която ще изплаща още години, всеки ден пътува. Може да си позволи да си напълни хладилника и две почивки - зимна и лятна. Личната му кола е на лизинг. Нищо повече. Самият той каза, че много внимават какво харчат, има две деца, жената работи. Мисля, че много българи могат да си позволят същите неща. Това е стандрата в Европа, не ние забогатяхме, те обедняха. данъците там са убийствени. В Швеция например ти взимат точно 50 % от доходите. Да не продължавам.

37.   Номер 25, уж сте докторант, а приеманте всичко буквално...
Не говорех за материална инвестиция!
Номер 1

38.   33 към 34. Явно не си живял в Англия. Влага, мухъл и панели навсякъде, чуваш съседите какво си говорят и стаите са като кутии. За твое сведение имам къща в средно голям град в България и апартамент в зимен курорт. Нито имам криви стени, нито се лющи. Само барбекюто ми е наполовина голямо колкото апартаментите в които съм живял в Англия. Стандарт на живот, а?

39.   38, а добре, че ми отвори очите. 35 г. живях с илюзията, че Англия има маааалко по-добър стандарт от България, но добре, че беше ти анонимния форумник, че да ме светнеш, че те са страна от третия свят, а ние сме Швейцария на Балканите, където лесно си позволяваме палати с барбекюта, а ти да видиш в Англия едва свързват двата края в мухлясали стари панелки. Благодаря ти! Радвам се, че има такива казващи на черното бяло, пардон разбиращи в този форум, които изобщо не манипулират фактите.

40.   До 38. Никога не си живял в Англия пич. Подкрепям 39. В тази страна при двама работещи си купуваш без проблем апартамент или къща с ипотека, при това тухла на цени между 90 000 - 150 000 паунда, при 10% първоначална вноска. Ние избрахме апартамент.
Споровете не са нужни.

41.   " Хората работят за 9 паунда на час и много от тях са принудени да работят на втора работа от която им се вземат 28% от заплатата ако имаш договор"

Не че нещо, ама от хора на минимална, които укриват данъци, съвете не желаем.

ПП. А ти знаеш ли, че в България също ти "вземат" от заплатата, макар да не е 28% е по близко до 22-23%?

42.   Защо мислите хората, които притежават собствени жилища, които са закупили сами, за магьосници?
Купуват си хората жилища, първо се трудят и продават труда си на колкото е възможно по добра цена, после с пестеливост и лишения събират пари и най важното умеят да изберът имот за покупка според доходите си.
Аз примерно не разбирам автора, защо е влагал пари и време в образование, след като не може да си продава труда и на 31г с две висши стои на заплата равна на мияча на прозорци и то от години. Вместо да учи по добре да беше спестил парите на родителите си и още на 18г да беше почнал да мие прозорци, досега щеше да е спестил пари за апартамент. Тя издръжката на един студент за 8 години е поне 80 000 лева

43.   Ами в нашият случай няма как. Работим на хубави и леки работни позиции с нормално заплащане, но не искаме да задължаваме с кредити. За късмет имаме два апартамента в центъра на голям град. Единият е на единия, другият на другия. И двата са построени след 2000г и са обзаведени прилично. Живеем само в единия. Другия го пазим за детето ни като порасне да има свое жилище, а до тогава може да го пуснем под наем за 500 лв на месец или повече, не сме решили още.

44.   Не съм си купила.