Споделена история от Семейство

Да издиря ли баща си
Длъжна съм да започна с това, че никога не съм изпитвала потребност да потърся биологичния си баща, нито от любопитство, нито за финансова изгода. Напук на всички сходни банални истории, тази разполага с магнетизъм, неподправена гордост и щипка любов, иска ми се да вярвам, но и не толкова.
Родена съм преди 34 години в далечната '86. Време, в което да бъдеш самотен родител изискваше смелост и твърдост. Това определя резултата, но не и същността. Същността се корени във връзката между майка ми и баща ми, която продължава във времето осем години. Разбира се, имам обективността само на едната страна и нищо не твърдя със сигурност. Не разпитвам и не се интересувам, заключенията ми се основават на подхвърляния във времето от майка ми. Това, че не познавам баща си и че не е бил част от живота ми, никога не ме е смущавало, единствено в училище се чувствах неловко понякога, винаги имаше някакви разкази за семейството, а аз пропусках бащата.
Двамата имали нормална връзка осем години, доколкото знам силна любов, поезия, бележки, писма. Доста хора ги познавали като двойка, тъй като семейството ми е от центъра на града. До един момент, в който майка ми заминава да упражнява професията си в чужбина. Тук има един спорен смътен момент - последната вечер преди заминаването на майка ми, отишла до тях, дочула разговор по телефона на баща ми с друга, на която казал, че тя утре заминава и ще се видят двамата. С цялата си гордост не са й били нужни обяснения, заминала. Май и той пътувал до летището, не се изяснили, подобно на филмовите сцени, в които единият заминава, а другият е отсреща и не могат да си вземат последно сбогом.
Майка ми работила няколко години в чужбина. Важна подробност е, че имала проблем и докторите й казвали, че няма как да забременее и износи дете. През тези години баща ми се оженил. Майка ми се върнала, той я търсел, по нейни думи се видели един път и си държи на него. Забременяла с мен, дори не предполагала. Усетила странен вкус в устата и когато го споделила с нейна позната докторка, тя й казала, честито - ти си бременна. Именно докторката я окуражила, независимо от обстоятелствата да ме роди, не била и първа младост.
Споделила с баща ми, а той отговорил, че детето не е негово. Тя гордо му заявила, че щом смята така, край, да не я търси, най-малко пък мен и го изгонила. Никога не го е търсила. По време на бремеността той се обаждал, мълчал на телефона, може би не е имал смелост. Никога не ме е търсил, поне аз не знам.
Споменах по горе, че дори не съм се замисляла над ситуацията, силно съм свикнала с това отсъствие, дори не отсъствие, а нещо, което никога не е било част от живота ми.
Имам връзка с мъж, която продължава вече десет години. Темата се прокрадва в предавания, в сюжети на филми и по този повод той ме е питал не ми ли е минавало през ума да го открия. Тезата ми е, че щом той досега не го е направил, каква съм му аз да го потърся. Той като мъж не може да проумее как ще има дете от някоя и дори няма да иска да го види, спорили сме два-три пъти на тази тема. За него като мъж, майка ми има вина и той се опитва да ме убеди, че дори да ме е търсил, аз не вярвам, няма да разбера. Майка ми никога не ме е настройвала против него. Друг довод на приятеля ми е семейството, изгуби майка си преди година, в тинейджърските години баща си и осъзнава какво е да си без двама родители. Майка ми е на години, без нея бих останала сама, имам братовчеди, но не сме близки. Покрай него започнах да се замислям. Доколкото знам баща ми има добър живот, живял е и в чужбина, казано ми е, че се е върнал в България, наистина не знам много. Споменават се негови синове, случайна информация през годините има и от трети лица. С днешна дата не знам нищо за него и как се развива животът му в момента.
Вие бихте ли се опитали да поставите нещата на мястото им след толкова години?
Нямам намерение да го търся с цел да ме признае, да ми даде името си, финансова облага, да доказвам, че съм му дъщеря. Не съм имала лесен живот, но съм свикнала да се боря и да се справям, и съм наследила гордост и его, но с годините осъзнавам колко пречещи са понякога.

Коментари

1.   Виж, смятам, че докато не го откриеш, мисълта за него няма да те остави на мира. Живееш само веднъж и според мен имаш право да познаваш баща си. Дори и да не е това, което си представяш и наистина да не иска да те вижда, поне ще разбереш кой е и ще зачеркнеш това от списъка с “дали да го направя”. Аз на твое място бих действала, защото няма какво да губиш от това да намериш баща си. Има два варианта: или ще е “боклук” с извинение и ще продължиш напред, или ще е свестен човек, който въпреки 34-годишното си отсъствие, ще те обикне отново. <3 Действай и не се отказвай, защото тази мисъл ще те мъчи през целия ти живот и когато станеш на възраст и най-вероятно баща ти ще си е вече отишъл от този свят, ще съжаляваш, че никога не си го потърсила!!

2.   Ако не те интерекува баща ти, поне братята и сестрите си опознай. А защо не и баща си да знаеш кой е?

3.   Преди години имаше история където майка търсеше дъщеря си която била родена през 1979. Подобна на тази която ти описваш. Как изглежда баща ти, а той интересувал ли се е, че има дъщеря

4.   Прочети историята : "Как да намеря детето си " и търся дъщеря си. Там две майки описват почти същата история каквато и ти. Приятеля ти запознат ли е по казуса за твоя баща? И какво знае за живота му. Дано е прочел историята и да се обосновите в това

5.   Не звучи като баща ти да е искал да има вземане даване с теб. Ако е държал, досега да те е намерил. Майка ти няма как да е край теб 24/7 за да предотврати това. Най-много да намериш някой егоцентрик който се чувства оневинен и наскърбен задето ти не си го потърсила.
Твоя приятел изобщо, като всеки човек израстнал в нормално семейство не разбира твоята ситуация. Не е от мъжката гледна точка - аз също съм мъж и напълно те разбирам.

6.   Това е много личен въпрос, на който можеш сама да си отговориш според усещанията си. Както разбирам от темата и щом въобще си я написала, ми се струва, че искаш да откриеш баща си и другите му деца. Направи го, но не възлагай прекалени надежди. Независимо, че става дума за възможно най-близки роднини, все пак личния контакт е всичко. Щом сте били разделени дълги години, може да не те приемат положително отвъд първоначалните любезности. Макар, че нямаш материален интерес, както сама каза, те може да решат точно това и да ти е трудно да ги убедиш в обратното.

7.   Намери го дори и от любопитство. Но имай предвид, че щом той не те е потърсил толкова време, не се интересува от теб. Потърси го, но като научна експедиция. Без да възлагаш големи надежди на срещата. Ако искаш поговори и с психолог.

8.   Много добре те разбирам. Майка ми ме е изоставила а баща ми е починал. И моят приятел ми казва да потърся майка ми но аз не искам. Аз мисля, че тя е тази, която трябва да ме потърси.