Споделена история от Семейство

Баща ми ме тормози
Здравейте, моят проблем е, че баща ми е алкохолик или не ме обича не съм съвсем сигурна. Студентка съм последна година и живея в друг град от семейството ми, уча и работя. Майка ми и баща ми са разведени от много години и живеех с баба и тати, но след като баба почина (преди половин година) нещата коренно се промениха. Отначало като почина готвех, чистех, прибирах баща ми от работа, а той постоянно се напиваше. Молех го да не пие, но той все беше пиян, все ми мърмореше и обвиняваше. Като се прибирах в града, в който уча и работя ме обвиняваше, че съм го изоставила и че ще се самоубие. Някак успях да го вкарам в клиника, където стоя 2 седмици и след като излезе първоначално беше добре, но после пак напусна работа и почна да пие и аз бях виновна за всичко. Редовно ме обвинява, че не ме е грижа и съм го изоставила. Той иска да си оставя университета и работата и да стоя в къщи да му слугувам и да ме обижда.
След второто започване да се алкохолизира престанах да се прибирам за известно време, при което почна да вика да блъска и да ми звънят съседи. Почна да има някакви халюцинации и пак влезе в клиника този път за 4 дни и рязко халюцинациите изчезнаха.
Половин година живея в някакъв кошмар. Опитах се всякак да му помогна. Стоях в къщи, слугувах му, обяснявах, говорех с него, мълчах си и търпях всяка обида, опитах да се самоубия, откъснах се, крещях му. Той сякаш не разбира, нищо не се променя, не го интересува, че мизерувам и едва ми стигат парите, които майка ми ми дава и които си изработвам, всеки път като ми звънне ме обвинява, говори на всички, че съм го изоставила и че само съм му се карала. Толкова неща опитах, за да му помогна, а той обръща всичко срещу мен. Подлудява ме. Обажда ми се само за да ме обвинява и ми идва в повече. Всеки ден ядове и обвинения. Усещам как психиката ми се разклаща.
Как да постъпя? Лош човек ли съм? Ако гледам себе си и си живея живота лоша ли ще съм? Той не се променя. Остави ме на улицата и без дом, в който да се прибера. Заслужава ли си да похабя себе си и живота си, за човек който не му пука за мен.

Коментари

1.   Алкохолната болест е нещо страшно както за болния, така и за семейството му. Не, че не те обича, мозъкът му е увреден и психиката променена. Типично за тях е да обвиняват и търсят вина у другите, но не могат да преценят и нямат представа за своето поведение. Направила си достатъчно за него и нямай никакво чувство за вина. Вместо той да се грижи за теб като родител, да ти помага да завършиш и вземеш хляба в ръцете си, да бъде твоята опора и най-близък човек, той иска ти да го отглеждаш. Това не е нормално. Разбирам, че ти е баща и го обичаш, но не позволявай да те повлече в бездната. Ти трябва да имаш професия за да си намериш що-годе свястна работа, после ще устроиш свое семейство, ще имаш деца,към които ще имаш отговорност, не можеш да го отглеждаш като майка, нито го оставяй да ти съсипе нервите и психиката. Животът е много труден и тежък и много натоварен, грижи се за себе си, защото виждаш,че няма на кого да разчиташ.

2.   Абсолютно не, не си заслужава.
Щом той не иска да се промени, няма защо да си харчите психиката. Продължавайте да учите, развивайте се професионално и си гледайте живота, защото неговия е ясно че ще го пропилее... Успех ви пожелавам.

3.   Намери си работа в друг град или държава и не му давай телефона и адреса си. Ти не можеш да го промениш. Не позволявай той да разбие твоя живот. Игнорирай го напълно и си гледай своя живот. Това,в което се е превърнал е негов избор.

4.   Миличка, знам, че ти е баща и те боли за него, но най - доброто, което може да направиш е да прекъснеш всякакви връзки с него и да си живееш живота. Няма как да помогнеш на човек, ако той не желае да излезе от тинята, в която е затънал. Започнеш ли с алкохол и наркотици няма оправия! Бащата на един приятел пиеше нонстоп и се докара до последен стадий цироза и въпреки диагнозата пак не се спря. При последния си запой получи бонус инсулт и след два месеца на легло почина. Отиде си на 50г. Вуйчо ми също е пияница тероризира непрекъснато съседите си , вкарват го принудително за лечение като се върне подобрение за малко после старата песен на нов глас. Тегли му майната на този алкохолик смени си номера и адреса, за да не те притеснява повече и си живей живота! Ж. 27

5.   Забрави го. Този човек трябва да излезе от живота ти.