Споделена история от Семейство

Пари
Харчи те ли много, какво Най- често купувате освен храна. Като сте в семейство, позволяват ли си много харчове за себе си. Стигат ли ви финансите?

Коментари

1.   Аз харча за компаньонки. Те са ми като наркотик. Аз съм мъж на 31 г.ходя от 2011 грубо съм дал между 8000 и 9000 лв ходя само при елитни

2.   Това звучи като - мога ли да харча повече пари за себе си, искам да харча повече пари.
Не смятам парите си добре и не ми стигат.
Да стигат ни. Караме на принципа 70/30 и положението се застопори

3.   Не, не харча, купувам това което е нужно за семейството. Стигат ми, защото си правя сметката.

4.   Аз съм сама на 57 години, печеля добре. Разпределям парите така: Първо отделям пари за сметките за следващия месец след това за храна средно по 6-7лв на ден, на месец около 200, не съм яшна, битови разходи и консумативи, заделям пари за непредвидени разходи, за почивка, за гориво, за поддръжка, за всичко презвиждам и отделям. За новогодишни подаръци, рождени дни предварително заделям по малко и започвам предварително да купувам. За себе си харча необходимото за облекло, поддръжка на външния вид. Не харча никога пари за нещо, което не ми трябва, нито сега, нито когато и да било. Аз съм минималист като принципи. В същото време задължително поддържам официален луксозен тоалет, обвки, чанта, шапка. За да пестиш се купуват малко, но качествени неща, не последна и крещяща мода, непреходен стил. Издържат много по-дълго и имат дълго приличен вид. За културни нужди също обмислям, книги чета на смартфона, на ресторант при случай. Ако ми се пие бира си я пия у дома с приятели.
Ако харчиш всичките си пари от заплата до заплата никога няма да си насмогнеш на нуждите.
Когато бях омъжена моят бивш харчеше пари без да мисли за бъдещето и децата. Върнах го на майка му да си го гледа, издръжката за децата спестявах и имаха по една добра сума на 19 години.

5.   Тайна.

6.   Да, стигат ни. Ние сме двама научни работници в чужбина. 30% от заплатите ни отиват в обща сметка и тя е предостатъчна за покриване на всички семейни разходи - храна, сметки, ваканции и всичко за 15-месечното ни бебе (вкл. яслата от 3 дни в седмицата, която е към 1000 евро на месец преди връщането на данъци)- дрехи, играчки, лекарства. Останалите 70% от заплатата на всеки е на наше лично разположение. (От тях няма проблем да се дадат и допълнително пари, ако ще правим някоя много голяма обща покупка). Но най-често остават спестени, особено в пандемията тази година нямаме много разходи... За себе си аз си поръчвам най-вече дрехи и бельо онлайн. Малко обувки. Книги. Или за подаръци на близките, когато има повод и начин. Но мнай-любимо ми е да поръчвам неща за бебето (но за това стига общата сметка с 30%).
Виждам, че и други използват 30:70% разделение.

Ж46

7.   До 6. бебе на 46 години?? Да не послъгваш с годинките?

8.   Не,коагто няма допълнителен станичен доход,а заплата не е висока,за семейство с 2 малки деца,нещата стават трудни

9.   Най-често си купувам пица. Аз съм скромна. Винаги си купувам това, което искам.

10.   Скромна съм и пестеливо, но винаги си купувам каквото искам. Правя си сметка за парите и ми стигат. Мъжът ми също.

12.   За пури, антики, картини и класически мебели. Обожавам епохата на Ренесанса.

Чингис Хан

13.   Номер 7:Какво е толкова странно да имаш бебе/дете/ на 46 години. Не всички хора се размножават до 20 годишна възраст!!!
На въпроса - харча за сметки, наеми, дрехи, козметика. Живея пестеливо. Не пия и не пуша.В последно време и по заведения не ходя. Нямам деца. Парите ми стигат за основните неща, но не мога да си позволя собствено жилище, автомобил, нова техника и мебели.

14.   У нас мъжът ми печели повече, но харчи изключително неразумно. Кола на старо, например, която след една година отива на боклука и се купува нова. За 7 години смени 4 коли! Не смогвам да им запомня цветовете преди да се озоват на бунището. Кампанийно пазаруване на каквото види в магазина, а не според моментните нужди и т. н. Всичките му сметки излизат криви. Затова аз затягам колана. Изкарвам наполовина по-малко пари от него, но точно от моите резерви се покриват непредвидените разходи и в повечето случаи режийните. Ако не заделям аз, просто ще я караме от заплата до заплата. Златен човек е иначе мъжът ми, но явно не е получил добра финансова култура в семейството си. То тези неща се учат в ранна възраст.